Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Lotarka Pozri príspevok
SZČO má pozastavenú živnosť od 10.2.2009 do 10.2.2010. Ak by znovu pozastavila živnosť len koncom marca 2010 a živnosť by mala funkčnú od 11.2.2010 do konca marca, tak musí upravovať základ dane??

Podľa mňa nie. Ďakujem za odpoveď!
Posúvam
Stačí, keď živnosť obnoví na pár dní? Ide o podnikateľku so zostávajúcimi zásobami. Časť zostávajúcich vrátila dodávateľom, no dosť jej aj zostalo.
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

Z akého dôvodu si chce /potrebuje/ obnoviť živnosť na pár dní?
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ak by živnosť ďalej nechala pozastavenú, o zostávajúce zásoby by musela upraviť základ dane. Potrebujem zistiť, či splní podmienku, aby nemusela upravovať základ, ak si živnosť upraví len na pár dní prípadne týždňov.

Teraz je zamestnaná, sama nevie, či obnoví živnosť a prenajme si znovu priestori a začne podnikať, alebo len popredá čo najviac zostavajúcich zásob. Kedže spláca úver, nechce veľmi riskovať a pravdepodobne skombinuje zamestnanie s predajom zostávajúcich zásob.

Poraďte!
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

K tým zásobám - o výšku nespotrebovaných zásob si bude musieť upraviť základ dane v r. 2009 /k termínu pozastavenia živnosti 10.2.2009/ alebo v r. 2010 ak si obnoví živnosť na tých pár dní - znovu bude tržba za predaj zásob vstupovať do základu dane. Je len na nej, aby zvážila do ktorého zdaňovacieho obdobia ju zahrnie. Z hľadiska dane by bolo pre ňu výhodnejšie to dať do obdobia, kedy bude mať nižšie príjmy. Nezabudni, že v r. 2009 tovar, ktorý vrátila bude musieť tiež odpočítať z výdavkov za tovar. Výdavky mínusom. Tovar, ktorý jej ostal taktiež výdavky mínusom ako uzávierkový účtov. prípad. Alebo ho v r. 2010 predá ak si obnoví živnosť a bude učtovať ako tržba za predaj tovaru.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

IKA K Pozri príspevok
K tým zásobám - o výšku nespotrebovaných zásob si bude musieť upraviť základ dane v r. 2009 /k termínu pozastavenia živnosti 10.2.2009/ alebo v r. 2010 ak si obnoví živnosť na tých pár dní - znovu bude tržba za predaj zásob vstupovať do základu dane. Je len na nej, aby zvážila do ktorého zdaňovacieho obdobia ju zahrnie. Z hľadiska dane by bolo pre ňu výhodnejšie to dať do obdobia, kedy bude mať nižšie príjmy. Nezabudni, že v r. 2009 tovar, ktorý vrátila bude musieť tiež odpočítať z výdavkov za tovar. Výdavky mínusom. Tovar, ktorý jej ostal taktiež výdavky mínusom ako uzávierkový účtov. prípad. Alebo ho v r. 2010 predá ak si obnoví živnosť a bude učtovať ako tržba za predaj tovaru.
Čo sa týka vracania tovaru, tak na to boli dobropisy.

Takže podľa teba stačí, ak obnoví živnosť na pár dní do marca 2010 a nemusí upravovat základ dane za r. 2009?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lotarka Pozri príspevok
Takže podľa teba stačí, ak obnoví živnosť na pár dní do marca 2010 a nemusí upravovat základ dane za r. 2009?
trošku zo zákona:
(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

tzn., že ak máš pozastavenú živnosť a do lehoty na podanie DP ju obnovíš, tak za rok 2009 nepostupuješ podľa ods. 8 .....a teda neupravuješ základ dane.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ďakujem!

Zákon som si pozrela ako prvé, ale istá som si na 100% nebola a chcela som si potvrdiť svoj názor, ktorý som v prvej otázke aj napísala.

Ešte raz vďaka, že si kukla aj do tejto témy.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

szčo pozastavila živnosť k 15.10.2009, ide o kaviareň - predala všetko zariadenie vrátane stoličiek, pohárov....a zostávajúcich zásob ešte pred dňom pozastavenia živnosti. Príjem z tohto predaja je zdaniteľným aj keď všetko zariadenie nemala v majetku ? v kúpno-predajnej zmluve je zoznam (na 3 strany) čo všetko predala.- tak mám z toho vybrať zariadenie v obch. majetku a zdaniť iba jeho predaj ?
a potom už netreba opravovať základ dane o výšku zásob keďže ich predala, však ? prosím o radu...ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Nechápem čo všetko je ešte v tej kúpno-predajnej zmluve? V zmluve je písaná predávajúca ako SZČO?
0 0
Tara1 Tara1

Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

Chcela by som poprosiť o radu.
SZČO skončila živnosť v 5/09. Teraz jej robím DP a vychádza mi, že z RZZP bude mať nedoplatok. Môžem to urobiť tak, že ešte teraz zaplatí tú sumu do ZP, zahrniem jej to do výdavkov 2009 a RZZP bude vyrovnané? a teda nebudem musieť robiť DDP, keby si chcela uplatniť výdavok na nedoplatok za RZZP.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Tara1 Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu.
SZČO skončila živnosť v 5/09. Teraz jej robím DP a vychádza mi, že z RZZP bude mať nedoplatok. Môžem to urobiť tak, že ešte teraz zaplatí tú sumu do ZP, zahrniem jej to do výdavkov 2009 a RZZP bude vyrovnané? a teda nebudem musieť robiť DDP, keby si chcela uplatniť výdavok na nedoplatok za RZZP.
Nedoplatok zahrň do VOZD cez uzávierkové operácie a uhradiť ho môže až do 30.6.2010...
0 0
Tara1 Tara1

Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

Anja111 Pozri príspevok
Nedoplatok zahrň do VOZD cez uzávierkové operácie a uhradiť ho môže až do 30.6.2010...
toto ma veru nenapadlo, ďakujem pekne za radu
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

mysimis Pozri príspevok
Nechápem čo všetko je ešte v tej kúpno-predajnej zmluve? V zmluve je písaná predávajúca ako SZČO?
áno, predávajúca je szčo....
0 0
florkula florkula

florkula je offline (nepripojený) florkula

Zdravím chcem poprosiť o radu szčo pozastavila živnosť od 11/2008 do 11/2010na daňový nemusí podavať daňové priznanie nkoľko v roku 2009 nedosiahol žiadne príjmy len by som chcel vedieť či si nemusi podať ani rzzp keď cely rok si platil zdravotne ako dobrovolne poistená osoba a za rok nemal žiaden príjem ani ako zamestnanec
0 0
alfaekon alfaekon

alfaekon je offline (nepripojený) alfaekon

SZČO pozastavila živnosť k 30.10.2009, do konca marca ju neobnoví, čo s hmotným majetkom?
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Tara1 Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu.
SZČO skončila živnosť v 5/09. Teraz jej robím DP a vychádza mi, že z RZZP bude mať nedoplatok. Môžem to urobiť tak, že ešte teraz zaplatí tú sumu do ZP, zahrniem jej to do výdavkov 2009 a RZZP bude vyrovnané? a teda nebudem musieť robiť DDP, keby si chcela uplatniť výdavok na nedoplatok za RZZP.
Mám podobný prípad, bola som sa na to pýtať na DÚ a oni sa prikláňali k názoru, že treba treba podať dodatočné DP, kedže do 31.3. mi nevznikla povinnosť uhradiť nedoplatok zo ZP. Ale pre istotu si mám podať dopyt na DR.
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

jana007 Pozri príspevok
Mám podobný prípad, bola som sa na to pýtať na DÚ a oni sa prikláňali k názoru, že treba treba podať dodatočné DP, kedže do 31.3. mi nevznikla povinnosť uhradiť nedoplatok zo ZP. Ale pre istotu si mám podať dopyt na DR.
Prišla Vám odpoveď na dopyt??
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jana007 Pozri príspevok
Mám podobný prípad, bola som sa na to pýtať na DÚ a oni sa prikláňali k názoru, že treba treba podať dodatočné DP, kedže do 31.3. mi nevznikla povinnosť uhradiť nedoplatok zo ZP. Ale pre istotu si mám podať dopyt na DR.
Ešte predtým než podáte dopyt , prečítajte si nasledovný link .
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

holubička1 Pozri príspevok
Prišla Vám odpoveď na dopyt??
Ešte mi odpoveď neprišla, potom dám vedieť.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

jana007 Pozri príspevok
Ešte mi odpoveď neprišla, potom dám vedieť.
Zitka Vam predsa dala link na usmernenie DRSR, myslim, ze tam je to celkom jasne vysvetlene.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať