Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
axara axara

axara je offline (nepripojený) axara

Dobrý deň milí poraďáci! Chcela by som si overiť, či som dobre pochopila postup pri pozastavení živnosti. Od júna 2007 mám pozastavenú živnosť, ale príjmy za vystavené faktúry v máji mi dobiehali postupne až do konca roka. Za rok 2006 som si uplatňovala paušálne výdavky a chcela som aj tento rok. Tieto môžem iba z príjmov, ktoré nabehli do konca mája (do pozastavenia živnosti). Príjmy, ktoré nabehli neskôr musím pripočítať k základu dane v DP... Je tak? Nedá sa s tým niečo robiť? Tieto príjmy nabehli na podnikateľský účet, ktorý som nezrušila...
Príjmy - úroky z bežného účtu musím tiež pripočítať k základu dane? (je to nejakých 5,-Sk)
a posledná otázka, mám pozastavenú činnosť na rok, mohla by som si ju prípadne teraz obnoviť a tým by som vlastne nemusela robiť úpravy ako pri zrušení živnosti? (mala by som vtedy nárok na paušálne výdavky zo všetkých príjmov)?
Ďakujem pekne za vaše rady!
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Muška Pozri príspevok
..v texte.
prosím, toto mi nie je jasné (príspevok č. 11), ak vyplňujem riadok 40 a 41 v DP, tak výkazy musia byť nulové?
ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Mickya Pozri príspevok
prosím, toto mi nie je jasné (príspevok č. 11), ak vyplňujem riadok 40 a 41 v DP, tak výkazy musia byť nulové?
ďakujem
výkazy sú výsledkom Tvojho účtovníctva.
Ak ku dňu : skončenia/prerušenia/"preskakovania" z účta na pauš.výdavky , máš nejaké záväzky , pohľadávky, zásoby HIM.... tak ich uvedieš do výkazov.

No a potom... preto, že končíš, prerušuješ, alebo "preskakuješ" musíš upraviť základ dane priamo v DP......s výkazmi už nič nerobíš, tie sú predsa VÝSLEDKOM Tvojho účtovníctva.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Dostala som takúto otázku:
Čo by bolo výhodnejšie pre SZČO prerušenie, pozastavenie alebo úplné zrušenie ŽL. Jedná sa o živnostníka, ktorému vývoj podnikania má klesajúcu tendenciu čo sa týka obratu aj zisku.Dlhodobý majetok už má odpísaný ale zatial nevyradený,nemá dlhodobejšie záväzky. Uvažuje o presunutí podn. aktivít na manželku, on by zostal dobrovoľne nezamestnaný, platil by najnutnejšie odvody, má cca 3 roky do starobného dôchodku.
0 0
vanea vanea

vanea je offline (nepripojený) vanea

Prosim vas, vie mi niekto poradit čo dalej, ked 55ročny človek - podnikateľ vlastne nepodniká (žiadna činnosť) a rozhodne sa zrušiť podnikanie, vratiť živnosť ale nikde nie je zamestnaný? Co si musí platiť a čo by mal platiť i ked nemusi? A čo odpracovane roky - nie je lepsie byt zivnostníkom i ked nič nerobi ako nezamestnaným? Dakujem
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

VladoaKatka Pozri príspevok
Dostala som takúto otázku:
Čo by bolo výhodnejšie pre SZČO prerušenie, pozastavenie alebo úplné zrušenie ŽL. Jedná sa o živnostníka, ktorému vývoj podnikania má klesajúcu tendenciu čo sa týka obratu aj zisku.Dlhodobý majetok už má odpísaný ale zatial nevyradený,nemá dlhodobejšie záväzky. Uvažuje o presunutí podn. aktivít na manželku, on by zostal dobrovoľne nezamestnaný, platil by najnutnejšie odvody, má cca 3 roky do starobného dôchodku.
posúvam, snáď po DP ???
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či si SZČO, ktorý prerušil živnosť a uplatnil si 40% výdavky,nemôže dať do položiek znižujúcich základ dane zaplatené pistné do SP a ZP po prerušení. Veď tieto výdavky sa k paušálnym pripočítavajú. Ďakujem
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

mapope Pozri príspevok
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či si SZČO, ktorý prerušil živnosť a uplatnil si 40% výdavky,nemôže dať do položiek znižujúcich základ dane zaplatené pistné do SP a ZP po prerušení. Veď tieto výdavky sa k paušálnym pripočítavajú. Ďakujem
Pokiaľ sa zaplatené poistné týka obdobia, kedy nemal prerušenú živnosť, tak áno.
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Áno,týka sa to toho obdobia. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

mapope Pozri príspevok
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či si SZČO, ktorý prerušil živnosť a uplatnil si 40% výdavky,nemôže dať do položiek znižujúcich základ dane zaplatené pistné do SP a ZP po prerušení. Veď tieto výdavky sa k paušálnym pripočítavajú. Ďakujem
Zaplatené povinné poistné, ktoré sa viaže či už k živnosti, či k dobrovoľnému poisteniu, či k samoplatiteľstvu je daňovým výdavkom bez ohľadu na prerušenie alebo skončenie živnosti. Povinnosť platiť poistné nevyplýva len z toho titulu, že prevádzkujem alebo som prevádzkovala živnosť, ale aj napr. pri dobrovoľnom poistení z dôvodu registrácie za dobrovoľného platcu. Pri samoplatiteľstve /napr.dobrovoľne nezamestnaný/ je to zasa povinnosť priamo zo zákona.
takže môj záver: zaplatené povinné poistenie je daňovým výdavkom FO podnikateľa, resp. FO nepodnikateľa /aký má momentálny status/
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

K tejto mojej otázke by som sa vrátila. Niečo som už pozrela, ale aj tak by som Vás chcela poprosiť, čo by bolo lepšie Zrušiť živnosť alebo prerušiť až do neurčita?

Dostala som takúto otázku:
Čo by bolo výhodnejšie pre SZČO prerušenie, pozastavenie alebo úplné zrušenie ŽL. Jedná sa o živnostníka, ktorému vývoj podnikania má klesajúcu tendenciu čo sa týka obratu aj zisku.Dlhodobý majetok už má odpísaný ale zatial nevyradený,nemá dlhodobejšie záväzky. Uvažuje o presunutí podnikateľkých aktivít na manželku, on by zostal dobrovoľne nezamestnaný, platil by najnutnejšie odvody, má cca 3 roky do starobného dôchodku.
0 0
vanea vanea

vanea je offline (nepripojený) vanea

nikto mi nevie odpovedat? pls
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Dobry den poradaci.
Precitala som si tuto celu temu a aj ine tu na porade aj na internete som hladala ale nic konkretne som nenasla. Preto Vas chcem poprosit o radu.
Živnostnik, podal Dan. priznanie typu B vypocital si pausalne vydavky a chce prerusit zivnost od 1.4.2008. Viem, ze moze ju prerusit najmenej na 6. mesiacov, oznamit to na DU (do 15 dni), ZP, SP (do 8 dni). Ale nie som si ista ci musi predlozit Socialnej poistiovni Vypis z danoveho priznania (najneskor do 30.6.08) a potom ako musi platit odvody? Alebo nemusi?
A este jedna otazocka. Ked zivnostnik podnika od Oktobra 2007 a podal DPFO za rok 2007, kde mal prijmy 32 000,- musi predlozit Vypis z danoveho priznania SP? Alebo moze dalej platit dobrovolne poistenie (1. rok podnikania). Dufam, ze som to napisala zrozumitelne. Dakujem.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Adkah Pozri príspevok
Dobry den poradaci.
Precitala som si tuto celu temu a aj ine tu na porade aj na internete som hladala ale nic konkretne som nenasla. Preto Vas chcem poprosit o radu.
Živnostnik, podal Dan. priznanie typu B vypocital si pausalne vydavky a chce prerusit zivnost od 1.4.2008. Viem, ze moze ju prerusit najmenej na 6. mesiacov, oznamit to na DU (do 15 dni), ZP, SP (do 8 dni). Ale nie som si ista ci musi predlozit Socialnej poistiovni Vypis z danoveho priznania (najneskor do 30.6.08) a potom ako musi platit odvody? Alebo nemusi?
A este jedna otazocka. Ked zivnostnik podnika od Oktobra 2007 a podal DPFO za rok 2007, kde mal prijmy 32 000,- musi predlozit Vypis z danoveho priznania SP? Alebo moze dalej platit dobrovolne poistenie (1. rok podnikania). Dufam, ze som to napisala zrozumitelne. Dakujem.
Aj pri prerušení živnosti treba odovzdať do SP Výpis z daňového priznania, ale platiť nebude.
Aj v druhom prípade treba odovzdať Výpis. Teda Výpis treba odovzdať vždy. V poisťovni si evidujú, či vznikla povinnosť platiť, alebo sa SZČO rozhodne pre dobrovoľného platcu.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Jarka 1 Pozri príspevok
Aj pri prerušení živnosti treba odovzdať do SP Výpis z daňového priznania, ale platiť nebude.
Aj v druhom prípade treba odovzdať Výpis. Teda Výpis treba odovzdať vždy. V poisťovni si evidujú, či vznikla povinnosť platiť, alebo sa SZČO rozhodne pre dobrovoľného platcu.
Dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0
nota nota

nota je offline (nepripojený) nota

Ahoj poradaci!

V nasej organizacii prechadzame zo zivnosti na TPP. Jeden z pracovnikov by si sucastne chcel ponechat aj zivnost. Nevedeli by ste mi niekto povedat ako by to bolo v tomto pripade s odvodmi do SP a ZP? Musel by odvadzat odvody (do SP, ZP)zo zivnosti a sucastne aj z TPP?
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
To znamená, že ak pozastavím živnosť kedykoľvek v roku, vždy podávam DP až do 31.03 nasledujúceho roku?Ďakujem.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Áno a to z toho dôvodu, že do konca roka ešte môžeš mať aj iné príjmy, ktoré podliehajú k zdaneniu.
0 0
sea sea

sea je offline (nepripojený) sea

mama troch synov
Zdravím Vás, som SZČO od r. 2005. Nakoľko sa nedarí chcem ukončiť živnosť k 1.11.2008 a prihlásiť sa na úrade práce. Na základe čoho môžem požiadať o podporu v nezamestnanosti ?
Vďaka za odpoveď !
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sea Pozri príspevok
Zdravím Vás, som SZČO od r. 2005. Nakoľko sa nedarí chcem ukončiť živnosť k 1.11.2008 a prihlásiť sa na úrade práce. Na základe čoho môžem požiadať o podporu v nezamestnanosti ?
Vďaka za odpoveď !
Napr. na základe platieb poistenia v nezamestnanosti...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať