Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
ondrej agh ondrej agh

ondrej agh je offline (nepripojený) ondrej agh

Nikto mi neodpovie?
0 0
NICOLETTA NICOLETTA

NICOLETTA je offline (nepripojený) NICOLETTA

Dobry den,

prosim o radu : SZCO ma pozastavenu zivnost od aprila 2009 do 31.12.2010. Mal odklad na podanie dP za rok 2009 do 30.9.2010. V maji 2009 si ale zriadil zivnost v Nemecku a ma prijmy z Nemecka. Podal tam danove priznanie. Ako postupovat na Slovensku? Mam podat DP aj ked ma slovensku zivnost pozastavenu? A ako mam podat vykazy ked ma pozastavenu zivnost?
Nemusi mat za rok 2009 podvojne uctovnictvo ked podnika v Nemecku?
0 0
Laco.SK Laco.SK

Laco.SK je offline (nepripojený) Laco.SK

Ukončenie živnosti ... maloobchodný predaj, skladové zásoby

Ja by som sa ešte chcel opýtať, ak by som chcel ukončiť živnosť, som platcom DPH a mám skladové zásoby, ako to mám urobiť. Bude potrebné vrátiť odpočítanú DPH pri nákupe tovaru aj napriek tomu, že tovar som nedokázal predať. Ako by sa to javilo, ak by som tovar predával pod nákup ? Alebo takáto možnosť je neprípustná ???
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Dobrý večer, skúmajú, prosím výšku obratu SZČO, keď si chce požiadať o dotáciu z ÚP? Ide mi o to, že klient, ktorý ako SZČO vykonáva sezónne práce /cca od novembra do apríla nemá žiadne zákazky, ale v ostatné mesiace má obrat cca 16 500 EUR/, si chce požiadať o dotáciu z ÚP. Na toto "hluché" obdobie chce zrušiť živnosť a zaevidovať sa na ÚP /na 4 mesiace/.Neskúmajú, prosím výšku obratu u takéhoto podnikateľa, keďže je to "pomoc pre začínajúcich podnikateľov" a "finančná injekcia" a tomuto môjmu klientovi sa počas roka pomerne darí, len zimné obdobie je "hluché". Ako vidím, dotáciu poskytujú paušálne všetkým, ktorí si o to požiadajú. Bude to tak aj od nového roku? Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Dobrý večer, skúmajú, prosím výšku obratu SZČO, keď si chce požiadať o dotáciu z ÚP? Ide mi o to, že klient, ktorý ako SZČO vykonáva sezónne práce /cca od novembra do apríla nemá žiadne zákazky, ale v ostatné mesiace má obrat cca 16 500 EUR/, si chce požiadať o dotáciu z ÚP. Na toto "hluché" obdobie chce zrušiť živnosť a zaevidovať sa na ÚP /na 4 mesiace/.Neskúmajú, prosím výšku obratu u takéhoto podnikateľa, keďže je to "pomoc pre začínajúcich podnikateľov" a "finančná injekcia" a tomuto môjmu klientovi sa počas roka pomerne darí, len zimné obdobie je "hluché". Ako vidím, dotáciu poskytujú paušálne všetkým, ktorí si o to požiadajú. Bude to tak aj od nového roku? Ďakujem.
Za 4 mesiace dotáciu nevybaví, môže o ňu požiadať až po troch mesiacoch evidencie na UP, podnikať mlže začať až po schválení príspevku. Príspevok na SZČ neposkytujú všetkým začínajúcim živnostníkom, niektoré činnosti sú vylúčené. Podmienkou je absolvovanie kurzu, spracovanie podn. plánu a jeho úspešné obhájenie (vrátane zvládnutia testov).
1 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Dobrý, potrebovala by som poradiť. Ukončila som živnosť k 20.2.2010. Čo mám urobiť s autom, ktoré som kúpila v roku 2008, dva roky som si uplatnila odpisy, mám nárok uplatniť si aj tento rok? Niekde som tu čítala, že do výdavkov mám dať ZC, alebo je lepšie ho preradiť do osobného užívania? Neviem, čo je výhodnejšie. Viem, že ho potom nemôžem predať do piatich rokov.A v akej sume by som ho mala preradiť? Musí to byť ZS alebo môžem aj v nulovej hodnote?
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

veronikasad Pozri príspevok
Za 4 mesiace dotáciu nevybaví, môže o ňu požiadať až po troch mesiacoch evidencie na UP, podnikať mlže začať až po schválení príspevku. Príspevok na SZČ neposkytujú všetkým začínajúcim živnostníkom, niektoré činnosti sú vylúčené. Podmienkou je absolvovanie kurzu, spracovanie podn. plánu a jeho úspešné obhájenie (vrátane zvládnutia testov).
Ďakujem Vám za odpoveď, takže novú živnosť si môže založiť, len keď bude mať schválený príspevok? Nemôže si ju založiť napr. ihneď po 3mesiacoch, aj keď príspevok nebude mať ešte schválený? Sme totiž región, kde sa údajne už dotácie "vyčerpali" a ktovie, ako to bude do nového roka, ževraj "čakacia doba" na dotácie bude 5 - 6 mesiacov, takže môj klient nebude môcť dovtedy založiť živnosť? Je to v jeho prípade "špekulácia", no ale čo už ... je to klient a chce poradiť, ako by z toho čo najlepšie vybŕdol.
A ešte: teraz zistil, že aj cez toto "hluché" obdobie sa mu vyskytne nejaká tá práca, môže pracovať a mať nejaký príjem počas evidencie na ÚP ako nezamestnaný a v akej výške? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, podla § 34 odst. 8 po ukonceni zivnosti nie je danovnik povinny platit preddavky, kt. su platne po dni ukoncenia. Samozrejme ukoncenie zivnosti oznamil na DU, treba este zvlast oznamit, ze nebude platit preddavky?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, podla § 34 odst. 8 po ukonceni zivnosti nie je danovnik povinny platit preddavky, kt. su platne po dni ukoncenia. Samozrejme ukoncenie zivnosti oznamil na DU, treba este zvlast oznamit, ze nebude platit preddavky?
Nemate nikto skusenost?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neviem, pýtaš sa na skúsenosti, tie v tejto oblasti nemám, viackrát som sa vyjadrila, že JU nie je moja doména, len občas sa zapojím.
Odpovedám len na základe ss-kovej urgencie, kedže si uviedla aj link na svoj problém.
Je taký problém si zavolať správkyni a spýtať sa priamo jej?
Podľa mňa netreba vypisovať osobitne, ale oznámenie o ukončení si mohla doplniť ešte vetou "z uvedeného dôvodu nebudem platiť preddavky" a mala by si to "dve v jednom".
Pekný deň.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, podla § 34 odst. 8 po ukonceni zivnosti nie je danovnik povinny platit preddavky, kt. su platne po dni ukoncenia. Samozrejme ukoncenie zivnosti oznamil na DU, treba este zvlast oznamit, ze nebude platit preddavky?
§ 34
Platenie preddavkov na daň
Na začiatok

(8) Ak daňovník skončil podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť, prenájom (§ 17 ods. 9) a výkon závislej činnosti a poberanie príjmov (§ 5), z ktorých sa platia preddavky na daň podľa odsekov 6 a 7, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku,
ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností;
tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane.129)

___________________________
Odkaz pod čiarov
129)§ 31 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.


§ 31 konkrétne nepojednáva o platení preddavkov na daň z príjmu pri ukončení podnikateľskej činnosti, ale vo vyššie uvedenej citácii §34 odst.8 je uvedené .... (viď hrubo vyznačené) a na základe toho , ste mali poslať oznámenie(Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst.7) , že z dôvodu ukončenia podnikateľskej činnosti končíte s platením preddavkov na daň z príjmu v súlade s §34 odst.8 ZoDzP.Tento oznam by bol v súlade s § 31 odst.7 Zákona o správe daní a poplatkov .

V tejto dobe pri zrušení ŽL, zasiela oznámenie o ukončení podnikania živnostenský úrad na DU , tak ešte okrem toho by som spravila oznámenie z dôvodu ukončenia platenia preddavkov osobitne.

Ja by som takto postupovala, aj bez dohovoru so správkyňou.Je to len jeden list , ktorým by som mala preddavky ošetrené a predpokladám, že by ma nič nemohlo prekvapiť zo strany DU.


1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

KEJKA Pozri príspevok
neviem, pýtaš sa na skúsenosti, tie v tejto oblasti nemám, viackrát som sa vyjadrila, že JU nie je moja doména, len občas sa zapojím.
Odpovedám len na základe ss-kovej urgencie, kedže si uviedla aj link na svoj problém.
Je taký problém si zavolať správkyni a spýtať sa priamo jej?
Podľa mňa netreba vypisovať osobitne, ale oznámenie o ukončení si mohla doplniť ešte vetou "z uvedeného dôvodu nebudem platiť preddavky" a mala by si to "dve v jednom".
Pekný deň.
Zita5 Pozri príspevok
§ 34
Platenie preddavkov na daň
Na začiatok

(8) Ak daňovník skončil podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť, prenájom (§ 17 ods. 9) a výkon závislej činnosti a poberanie príjmov (§ 5), z ktorých sa platia preddavky na daň podľa odsekov 6 a 7, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku,
ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností;
tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane.129)

___________________________
Odkaz pod čiarov
129)§ 31 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.


§ 31 konkrétne nepojednáva o platení preddavkov na daň z príjmu pri ukončení podnikateľskej činnosti, ale vo vyššie uvedenej citácii §34 odst.8 je uvedené .... (viď hrubo vyznačené) a na základe toho , ste mali poslať oznámenie(Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst.7) , že z dôvodu ukončenia podnikateľskej činnosti končíte s platením preddavkov na daň z príjmu v súlade s §34 odst.8 ZoDzP.Tento oznam by bol v súlade s § 31 odst.7 Zákona o správe daní a poplatkov .

V tejto dobe pri zrušení ŽL, zasiela oznámenie o ukončení podnikania živnostenský úrad na DU , tak ešte okrem toho by som spravila oznámenie z dôvodu ukončenia platenia preddavkov osobitne.

Ja by som takto postupovala, aj bez dohovoru so správkyňou.Je to len jeden list , ktorým by som mala preddavky ošetrené a predpokladám, že by ma nič nemohlo prekvapiť zo strany DU.


Dakujem velmi pekne za odpovede vsetkym. Ked klient ukoncoval zivnost, ja som zabudla ze platia preddavky (spravuvam to raz rocne). Poradim mu nech oznamia, ze z dovodu ukoncenia nebudu platit ani preddavky. Na porade som sa pytala, pretoze nie vzdy mi spravkyna poradi a je to na 100%, chcela som vediet, ci nemate nejaku skusenost. Este raz dakujem.
Naposledy upravil nika.sum : 17.12.10 at 17:28
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

dobrava Pozri príspevok
Ďakujem Vám za odpoveď, takže novú živnosť si môže založiť, len keď bude mať schválený príspevok? Nemôže si ju založiť napr. ihneď po 3mesiacoch, aj keď príspevok nebude mať ešte schválený? Sme totiž región, kde sa údajne už dotácie "vyčerpali" a ktovie, ako to bude do nového roka, ževraj "čakacia doba" na dotácie bude 5 - 6 mesiacov, takže môj klient nebude môcť dovtedy založiť živnosť? Je to v jeho prípade "špekulácia", no ale čo už ... je to klient a chce poradiť, ako by z toho čo najlepšie vybŕdol.
A ešte: teraz zistil, že aj cez toto "hluché" obdobie sa mu vyskytne nejaká tá práca, môže pracovať a mať nejaký príjem počas evidencie na ÚP ako nezamestnaný a v akej výške? Ďakujem veľmi pekne.
Prosím, môže mi niekto odpovedať?
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/...u-o-davky.html

živnosť nemože založiť skorej...nedajú mu príspevok v tom prípade
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Prosím, môže mi niekto odpovedať?
odpoveď máš v tomto príspevku

http://www.porada.sk/1575337-post187.html

Počas evidencie na UP môže pracovať na dohodu s max. príjmom 136,52€ mesačne. Ak príjem prekročí, vyradia ho z evidencie.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Ďakujem.
0 0
LubosBo LubosBo

LubosBo je offline (nepripojený) LubosBo

Od kedy je vhodnejsie pozastavit podnikanie? Na internete su rozne nazory. Niekde pisu ku koncu mesiaca, inde zaciatkom mesiaca. Idem si pozastavit cinnost, len neviem ci to bude vhodnejsie ku koncu tohoto mesiaca, alebo az od 1. februara? Podnikanie budem mat pozastavene do 31. decembra 2013. Mne osobne sa viac pozdava alternativa pozastavenia k 31. januaru. V tomto pripade by som sa mohol predpokladam nahlasit na UP uz od 1. februara, kdezto pri pozastaveny od 1. februara az od 2. februara a potom by tam predpokladam, ze vznikal chaos s tym jedným dnom. Opravte ma ak sa mylim.
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
jeden môj klient by sa chcel "vyhnúť" odvodom do SP tak že preruší (prípadne ak by to bolo lepšie úplne zruší) živnosť k 30.6. kedy to teda SP posudzuje... no hneď by otvoril novú živnosť .. viem že niekedy bola taká diera v zákonoch že to asi bolo možné, no niekde som čítal že minulý rok boli v tomto zmeny a už by platil hneď aj do SP odvody prípadne od januára...
vie mi niekto povedať ako to je a podľa ktorého zákona, dík
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
jeden môj klient by sa chcel "vyhnúť" odvodom do SP tak že preruší (prípadne ak by to bolo lepšie úplne zruší) živnosť k 30.6. kedy to teda SP posudzuje... no hneď by otvoril novú živnosť .. viem že niekedy bola taká diera v zákonoch že to asi bolo možné, no niekde som čítal že minulý rok boli v tomto zmeny a už by platil hneď aj do SP odvody prípadne od januára...
vie mi niekto povedať ako to je a podľa ktorého zákona, dík
podľa nového, sa toto uz urobiť nedá, lebo aj ked začne podnikat po 1.7. musí platiť odvody podla poslednej povinnosti, teda podla toho ako mu vysli naposledy
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať