Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás, keď podnikateľ ukončil živnosť v 6/2009, automobil na lizing zaradeny v podnikani preradi z podnikania použivania do osobneho vlastnictva v juni 2009
mame na vykaze o majetku a zaväzkoch - dlhodoby majetku uviezť 0?

a ako to urobit - cez interny doklad,cez uzavierkove operacie, zostatkovu cenu dlhod.majetku - účtovnú,ktorá vyjde z účtovných odpisov až do 6/2009 - tak dám do peň.denníka VNZD - preradenie DM do osobného vlastníctva?
môže byť?
ďakujem moc moc moc
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Zita5 Pozri príspevok
Ešte predtým než podáte dopyt , prečítajte si nasledovný link .
Zitka, po prečítaní usmernenia DRSR k zahrňovaniu nedoplatkov z RZZP - to sa odvoláva ešte na usmernenie MF z r.2006 - bod 2 a tam sa píše :

2. Poistenec, ktorý bol v roku 2005 daňovníkom s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov a v roku 2005 skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť
Daňovník, ktorý účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva a v roku 2006 po vykonaní ročného zúčtovania poistného je povinný vyrovnať za rok 2005 nedoplatok, pričom v súlade s § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov bol povinný upraviť základ dane za rok 2005 okrem iného aj o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, vzhľadom na účinnosť vyhlášky MZ SR a vo väzbe na § 2 zákona o správe daní môže si upraviť základ dane o tento vyrovnaný nedoplatok prostredníctvom dodatočného daňového priznania podľa § 39 zákona o správe daní. Dodatočné daňové priznanie za rok 2005 môže podať aj daňovník, ktorý v roku 2005 uplatňoval výdavky percentom z príjmov a ktorému z ročného zúčtovania poistného vznikla v roku 2006 povinnosť vyrovnať nedoplatok za rok 2005. Vyrovnaný nedoplatok si môže uplatniť v kombinácii s percentuálnymi výdavkami podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.



Z toho vyplýva podať dodatočné DP.


V časopise DÚPP č.14/2009 - str. 78 sa píše o postupe pri vysporiadaní nedoplatkov - ak vieme vyčísliť nedoplatok ku dňu skončenia podnikania (urobíme prepočet RZZP), môžeme upraviť základ dane podľa §17 v tom zdaňovacom období, keď ukončil podnikanie. Ak nevieme vyčísliť nedoplatok, tak podávame DDP.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

jana007 Pozri príspevok
Mám podobný prípad, bola som sa na to pýtať na DÚ a oni sa prikláňali k názoru, že treba treba podať dodatočné DP, kedže do 31.3. mi nevznikla povinnosť uhradiť nedoplatok zo ZP. Ale pre istotu si mám podať dopyt na DR.
Práve mi prišla odpoveď na môj dopyt - Daňovník ukončil živnosť k 30.6.2009. Teraz podáva riadne daňové priznanie. V ročnom zučtovaní zdravotného poistenia za rok 2009 mu vznikol dosť veľký nedoplatok. Ako má postupovať tento daňovník, aby výdavky na zaplatené zdravotné poistenie - nedoplatok dostal do daňových výdavkou? Musí podať dodatočné DP alebo môže tento nedoplatok zahrnúť priamo v DP cez riadok 43 DP-B alebo je iná možnosť. Ďakujem vopred za Vaše stanovisko.
2 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás, keď podnikateľ ukončil živnosť v 6/2009, automobil na lizing zaradeny v podnikani preradi z podnikania použivania do osobneho vlastnictva v juni 2009
mame na vykaze o majetku a zaväzkoch - dlhodoby majetku uviezť 0?

a ako to urobit - cez interny doklad,cez uzavierkove operacie, zostatkovu cenu dlhod.majetku - účtovnú,ktorá vyjde z účtovných odpisov až do 6/2009 - tak dám do peň.denníka VNZD - preradenie DM do osobného vlastníctva?
môže byť?
ďakujem moc moc moc
posúvam
0 0
Witchery Witchery

Witchery je offline (nepripojený) Witchery

jana007 Pozri príspevok
Práve mi prišla odpoveď na môj dopyt - Daňovník ukončil živnosť k 30.6.2009. Teraz podáva riadne daňové priznanie. V ročnom zučtovaní zdravotného poistenia za rok 2009 mu vznikol dosť veľký nedoplatok. Ako má postupovať tento daňovník, aby výdavky na zaplatené zdravotné poistenie - nedoplatok dostal do daňových výdavkou? Musí podať dodatočné DP alebo môže tento nedoplatok zahrnúť priamo v DP cez riadok 43 DP-B alebo je iná možnosť. Ďakujem vopred za Vaše stanovisko.
Nie som z tej odpovede velmi mudrejsia. Predpokladam,ze za rok 2010 nema povinnost podavat danove priznanie.

Kedze do podania danoveho priznania za rok 2009 vie vysku nedoplatku tak o vysku tohto zavazku upravi zakladane za rok 2009 alebo o tomto zavazku uz nebude uctovat?

Dako tomu § 32 zakonan o DzP nerozumiem.
0 0
Witchery Witchery

Witchery je offline (nepripojený) Witchery

Pozri pripadne este toto prilozene usmernenie DR SR.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Witchery Pozri príspevok
Nie som z tej odpovede velmi mudrejsia. Predpokladam,ze za rok 2010 nema povinnost podavat danove priznanie.

Kedze do podania danoveho priznania za rok 2009 vie vysku nedoplatku tak o vysku tohto zavazku upravi zakladane za rok 2009 alebo o tomto zavazku uz nebude uctovat?

Dako tomu § 32 zakonan o DzP nerozumiem.
Podľa odpovede som porozumela tomu tak, že nedoplatok z RZZP musí byť zaplatený do dátumu podania DP - potom sa upraví základ dane za minulý rok. Ak by nedoplatok nebol zaplatený, treba podať DDP.
0 0
Witchery Witchery

Witchery je offline (nepripojený) Witchery

Podla § 19 ods. 11 platiteľ poistného, ktorý robil RZ je do 30. júna 2010 povinný odviesť nedoplatok zdravotnej poisťovni. Samozrejme, ze ho mozem zaplatit aj skor, napr. do 31.3.2010.

Keby som si tento nedoplatok uhradeny do podania DP zahrnula do danovych vydavkov automaticky sa mi zmeni ZD. Mala by som preprobit DP, nebude ZP vadit, ze pre vypocet je pouzity povodny ZD? Ci to chapem uplne zle?
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Výsledok RZZP by mal byť rovnaký - zníži sa základ dane, ale zvýšia sa výdavky na ZP, takže vymeriavací základ by mal byť rovnaký. Je to tak?
0 0
Meryenes Meryenes

Meryenes je offline (nepripojený) Meryenes

Ahojte poraďáci, poprosím vás o radu
Brat ukončil živnosť 30.9.2009,
- v DP za rok 2008 si uplatňoval paušálne výdavky,
- od 1.1.2009 do 30.9.2009 nemal žiadne príjmy,
- nemá žiadny obchdoný majetok (živnosť bola na pomocné murárske práce),
- poistné na zdravotné poistenie uhradil vo výške 41,37 EUR - so zdravotnou poisťovňovňou potom podpísal 28.12.2009 uznanie dlhu vo výške 356,85 EUR, z ktorých do 31.12.2009 uhradil len 39,70 (potom má splátkový plán)
- poistné na sociálnu poisťovňu týkajúce sa živnosti uhradil vo výške 269,40 EUR až 23.2.2010

- od 1.10 do 11.10 bol dobrovoľne nezamestnaný (poistné na ZP zaplatil vo výške 9,49 EUR do 31.12.2009
- od 12.10 sa zamestnal na pracovnú zmluvu ako zamestnanec, údaje z potvrdenia o príjme sú:
HP 1856,94
poistné 248,16
preddavky 114,43

Moje otázky:
1. zaplatené dobrovoľné poistenie na ZP mám započítať k poistnému podľa § 5, čiže na riadok 35 tlačiva B?
2. tabuľka 1 riadok 2,9 a 11 mám dať príjmy zo živnosti 0 a výdavky 81,07 EUR (41,37 +39,70)?
3. zakrížikovať uplatňovanie výdavkov percentom a napísať do toho prázdneho okienka 81,07?
4. a čo s tým zvyšným dlhom? na daňovom mi povedala, že to mám dať do riadku 43, v poučení na vyplnenie je napísané, že vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v podvojnom účtovníctve, ale brat neúčtuje vôbec, neviem čo s tým
5. a aký typ tlačiva mám vyplniť na RZZP a ako?

Poraďte prosím, ďakujem veľmi pekne
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Meryenes Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, poprosím vás o radu
Brat ukončil živnosť 30.9.2009,
- v DP za rok 2008 si uplatňoval paušálne výdavky,
- od 1.1.2009 do 30.9.2009 nemal žiadne príjmy,
- nemá žiadny obchdoný majetok (živnosť bola na pomocné murárske práce),
- poistné na zdravotné poistenie uhradil vo výške 41,37 EUR - so zdravotnou poisťovňovňou potom podpísal 28.12.2009 uznanie dlhu vo výške 356,85 EUR, z ktorých do 31.12.2009 uhradil len 39,70 (potom má splátkový plán)
- poistné na sociálnu poisťovňu týkajúce sa živnosti uhradil vo výške 269,40 EUR až 23.2.2010

- od 1.10 do 11.10 bol dobrovoľne nezamestnaný (poistné na ZP zaplatil vo výške 9,49 EUR do 31.12.2009
- od 12.10 sa zamestnal na pracovnú zmluvu ako zamestnanec, údaje z potvrdenia o príjme sú:
HP 1856,94
poistné 248,16
preddavky 114,43

Moje otázky:
1. zaplatené dobrovoľné poistenie na ZP mám započítať k poistnému podľa § 5, čiže na riadok 35 tlačiva B? ak boli tieto odvody zaplatene počas zivnosti, mozes ich dat do tab. 1 r. 2, ak nie tak mas smolu
2. tabuľka 1 riadok 2,9 a 11 mám dať príjmy zo živnosti 0 a výdavky 81,07 EUR (41,37 +39,70)? ano
3. zakrížikovať uplatňovanie výdavkov percentom a napísať do toho prázdneho okienka 81,07?nemusi, lebo zd aj tak bude nula, lebo nemal ziadne prijmy
4. a čo s tým zvyšným dlhom? na daňovom mi povedala, že to mám dať do riadku 43, v poučení na vyplnenie je napísané, že vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v podvojnom účtovníctve, ale brat neúčtuje vôbec, neviem čo s týmpripadne zavazky vysporiadas ku dnu ukoncenia zivnosti v učtovnictve ako uzavierkovu učtovnu operaciu
5. a aký typ tlačiva mám vyplniť na RZZP a ako? vyplnis tlačivo X, listy XA-zamestnanie, XB-zivnost, XC-samoplatitel

Poraďte prosím, ďakujem veľmi pekne
dufam ze som pomohla, ak som niekde niečo napísala zle, prosím ostatných o opravu
0 0
Witchery Witchery

Witchery je offline (nepripojený) Witchery

jana007 Pozri príspevok
Výsledok RZZP by mal byť rovnaký - zníži sa základ dane, ale zvýšia sa výdavky na ZP, takže vymeriavací základ by mal byť rovnaký. Je to tak?
Mas pravdu,malo by to tak byt...zauctujem zavazok z RZZP, upravim o zavazok ZD...takto upraveny zaklad dane pouzijem opat na vypocet RZZP a mala by som v RZZP dostat rovnaky vysledok ako predtym...
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Poprosím o radu pre prípad: Živnostník prerušil živnosť k 31.12.09 na 6 mesiacov, nemá žiadne zásoby ani pohľadávky, avšak odvody za december zaplatil až januári 2010. Kde tieto výdavky zaúčtovať? Uzavierkovou operáciou do r.2009, alebo až v r.2010, keď znova začne podnikať? Možno!? A ďalšia vec: auto, ktoré má v majetku firmy je od 1.1.2009 odhlásené na DÚ z podnikania. Za r. 2009 mu teda nevzniká možnosť daň.odpisu, má ho však uvádzať v účtovnom výkaze o majetku a záv. v jeho účtovnej hodnote? po znižení ÚO za r. 2009? alebo čo s tým?
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň
prosím Vás, keď podnikateľ ukončil živnosť k 22.6.2009, na výkaz o príjmoch a vyd.a o maj.a záväzkoch teda píšem presne obdobie

teda že výkaz k 22.6.2009
za obdobie 012009 do 062009?

ďakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň
prosím Vás, keď podnikateľ ukončil živnosť k 22.6.2009, na výkaz o príjmoch a vyd.a o maj.a záväzkoch teda píšem presne obdobie

teda že výkaz k 22.6.2009
za obdobie 012009 do 062009?

ďakujem
áno
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

ďakujem Vám moc.
pekný deň prajem
0 0
Csuvikk Csuvikk

Csuvikk je offline (nepripojený) Csuvikk

Ahojte poraďáci! Prosím, poraďte:
Ukončil som podnikanie k 30.09.2009. Účtoval v jednoduchom účtovníctve. V roku 2007 som kúpil ťahač a náves za 60000,- Sk+ 60000,-SK. V roku 2008 som odpísal 1/4 (rovnomerné odpisovanie) z NC. Teda zostatková cena k 01.01.2009 som mal spolu 90000,-SK. Náves som predal v jan.2009 za 2000,-EUR. Keďže som ukončil živnosť ako mám zaúčtovať predaj vozidla a čo s daňovými odpismi? Ako mám vyplniť Výkaz o maj. a záv.? A daňové priznanie?
Ďakujem za pomoc!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Csuvikk Pozri príspevok
Ahojte poraďáci! Prosím, poraďte:
Ukončil som podnikanie k 30.09.2009. Účtoval v jednoduchom účtovníctve. V roku 2007 som kúpil ťahač a náves za 60000,- Sk+ 60000,-SK. V roku 2008 som odpísal 1/4 (rovnomerné odpisovanie) z NC. Teda zostatková cena k 01.01.2009 som mal spolu 90000,-SK. Náves som predal v jan.2009 za 2000,-EUR. Keďže som ukončil živnosť ako mám zaúčtovať predaj vozidla a čo s daňovými odpismi? Ako mám vyplniť Výkaz o maj. a záv.? A daňové priznanie?
Ďakujem za pomoc!
1/K 30.9.2009 zhotovíte mimoriadnu účtovnú závierku .
2/ Príjem z predaja vozidla zaúčtujete do príjmov ovplyvňujúci základ dane - iné
3/ na odpis v roku 2009 samozrejme že nemáte nárok , ale cez uzávierkové účtovné operácie prostredníctvom Interného dokladu zaúčtujete cenový rozdiel medzi vstupnou cenou a celkovou výškou uplatnených odpisov - pozrite Zákon o dani z príjmov § 25 odst.3 .Táto suma t.j. zostatková cena
bude Vašim výdavkom v súlade so ZodZP n§19 odst.3 písm.b/
4/ dňom predaja MV vyradíte z evidencie dlhodobého majetku , čiže vo výkaze o majetku a záväzkoch sa už tento majetok už nepočíta , počíta sa len vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch v časti príjem -iný cena , za ktorú ste tento majetok predali .
0 0
Csuvikk Csuvikk

Csuvikk je offline (nepripojený) Csuvikk

Ďakujem Zita! Ešte by som mal otázku, či môžem (musím)preradiť MV-ťahač do osobného užívania a ako to mám účtovať? Ako ste uviedli v bode 3? Moc krát Vám ďakujem!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Csuvikk Pozri príspevok
Ďakujem Zita! Ešte by som mal otázku, či môžem (musím)preradiť MV-ťahač do osobného užívania a ako to mám účtovať? Ako ste uviedli v bode 3? Moc krát Vám ďakujem!
Ak ťahač chcete preradiť z obchodného majetku do osobného užívania , je potrebné dňom vyradenia zaznamenať tento pohyb aj na karte dlhodobého majetku .
To znamená že uvediete dátum vyradenia a dôvod - vyradenie do osobného užívania .
Nikde inde o tom neúčtujete .Na bod 3 čo som písala v tomto prípade zabudnite , lebo o vyradení neúčtujete v peňažnom denníku ..

Ale .....ak tento ťahač do 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku predáte , tak tento príjem za predaj ťahača bude Vašim zdaniteľným príjmom .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať