Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ešte Vám doplním znenie zákona .... ako zdaňujete ,ak by ste ťahač do 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku predali.

Zákon o dani z príjmu

§ 8
Ostatné príjmy
Na začiatok

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok

(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
0 0
sisa 7 sisa 7

sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

Chcela by som sa spítať, keď SZČO pozastavil pod. činnosť k 31.10.2009, tak vo výkazoch mám uviesť k 31.10.2009 a za obdobie 1.1.2009 - 31.10.2009?
0 0
Angelika Angelika

Angelika je offline (nepripojený) Angelika

pekny den prajem, mam pozastavenu zivnost a teraz mi skoncil lizing, mozem auto prepisat na seba, a nie na ICO ? Ake mi z toho vyplyvaju povinnosti ? Pri pozastaveni zivnosti som auto odhlasila na DU kvoli cestnej dani. Dakujem.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
sisa 7 Pozri príspevok
Chcela by som sa spítať, keď SZČO pozastavil pod. činnosť k 31.10.2009, tak vo výkazoch mám uviesť k 31.10.2009 a za obdobie 1.1.2009 - 31.10.2009?
áno
0 0
adriana126 adriana126

adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

ako je to pri skončení živnosti s majektkom, ktorý nám ostal, ale je znehodnotený, DPH sa z toho neplatí, ale ako je to máme vysporiadať v jednoduchom účtovníctve. Bol nakúpený v roku 2008 a celý nebol predaný.
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

SZČO, ktorá ukončila živnosť v 2009 a teraz podáva DP B, sa v r.01 identifikuje svojim rodným číslom, alebo ešte stále pôvodným DIČom ? Ďakujem.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Jana_clenka Pozri príspevok
SZČO, ktorá ukončila živnosť v 2009 a teraz podáva DP B, sa v r.01 identifikuje svojim rodným číslom, alebo ešte stále pôvodným DIČom ? Ďakujem.
pôvodným DIČom
0 0
adriana126 adriana126

adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

nevie mi nikto poradiť ako je to s majetkom?
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Ahojte chcem sa spýtať, že ŠZČO ukončila živnosť k 31.12.2009 pohľadávky za december 2009 boli uhradené v roku 2010.
O tie musím upraviť základ dane v roku 2009. Uplatňuje paušálne výdavky. Nie je mi jasné ako to je z RZZP. Môže si nedoplatok tiež uplatniť v DP za rok 2009?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Dobrý večer
chcem sa opýtať : pri ukončeni živnosti k 31.3.2009 treba podať výpis z daňového priznania do sociálnej poisťovni za rok 2009?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ninna Pozri príspevok
Dobrý večer
chcem sa opýtať : pri ukončeni živnosti k 31.3.2009 treba podať výpis z daňového priznania do sociálnej poisťovni za rok 2009?
čítaj zo Zákona o sociálnom poistení


§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. b) a c) dňom zániku týchto oprávnení, a samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. c) odo dňa vzniku pracovného pomeru, v ktorom na výkon činnosti je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 21) ak od tohto dňa podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby uvedenej v § 5 písm. c),
c) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. d) dňom vystúpenia z verejnej obchodnej spoločnosti alebo z komanditnej spoločnosti alebo dňom výmazu verejnej obchodnej spoločnosti a komanditnej spoločnosti z obchodného registra,
d) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. e) dňom skončenia platnosti zmluvy, na ktorej základe vykonávala športovú činnosť,
e) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. f) dňom zániku obchodného zastúpenia.23)
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Timka1 Pozri príspevok
čítaj zo Zákona o sociálnom poistení


§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. b) a c) dňom zániku týchto oprávnení, a samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. c) odo dňa vzniku pracovného pomeru, v ktorom na výkon činnosti je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 21) ak od tohto dňa podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby uvedenej v § 5 písm. c),
c) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. d) dňom vystúpenia z verejnej obchodnej spoločnosti alebo z komanditnej spoločnosti alebo dňom výmazu verejnej obchodnej spoločnosti a komanditnej spoločnosti z obchodného registra,
d) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. e) dňom skončenia platnosti zmluvy, na ktorej základe vykonávala športovú činnosť,
e) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. f) dňom zániku obchodného zastúpenia.23)
tak že nie... Ďakujem.
0 0
majja majja

majja je offline (nepripojený) majja

Prosím o názor. Mám nahlasené prerušenie živnosti ku 31.03.2010. Už mám aj rozhodnutie ŽU. Mám vybavenú sro od 10.03.2010, s tým že ,od 01.04.2010 budem zamestnancom svojej sro (musim byt kvoli zodpovednej osobe na istu cinnost)-plynulo budem pokracovat (aj poistenia v SP, ZP). Ale teraz som ochorela. Mam vystavenu PN od 15.03. Vyzera to tak, že min. 2 tyzdne este potrva PN kvoli naplanovanym lieceb.proceduram. Do 31.03. budem mat platene za SZCO od socialnej poistovne PN-ku. Musím si dat ukoncit PN? Co by sa stalo keby som este pokracovala dalej? Pracovna zmluva v sro by sa potom pripravila na datum po ukonceni PN-den nastupu. Dostanem od soc. poistovne zaplatenu PN aj ked mam rozhodnutie o preruseni zivnosti?
0 0
majja majja

majja je offline (nepripojený) majja

asi som sa pýtala na vela už niekde odpovedaných.....ked mi nikto neporadi.... :-(
0 0
jamaat jamaat

jamaat je offline (nepripojený) jamaat

Dobrý deň, prosím o radu.
Pozastavila som živnosť k 21.10.2009. V januári 2010 som ešte zaplatila daň z motorových vozidiel. Viem to ešte nejako zaradiť do výdavkov v daňovom priznaní za rok 2009?
A bankové poplatky za október 2009 ešte môžem, či to už je passé?
0 0
jamaat jamaat

jamaat je offline (nepripojený) jamaat

Tak asi sa to tu už nedozviem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

jamaat Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu.
Pozastavila som živnosť k 21.10.2009. V januári 2010 som ešte zaplatila daň z motorových vozidiel. Viem to ešte nejako zaradiť do výdavkov v daňovom priznaní za rok 2009?
A bankové poplatky za október 2009 ešte môžem, či to už je passé?
Asi je uz neskoro, ale co sa tyka dani z motorovych vozidiel, kedze sa to tyka r. 2009- mesiacov ked ste podnikali, ale bolo to platene v r. 2010, treba to vysporiadat v danovom priznani v r. 43 ako polozky znizujuce zaklad dane. Ak Vam boli bankove poplatky uctovane az po 21.10.2009, tiez by som to riesila cez ten r.43.
0 0
ondrej agh ondrej agh

ondrej agh je offline (nepripojený) ondrej agh

Mám dotaz: ukončil som živnosť 6.7.2010, som už v starobnom dôchodku. Už som uzavrel všetky závazky a pohladávky podľa zákona. Ale teraz prišiel zákazník ktorý mal pohladávku a zaplatil mi v hotovosti 500,-EUR. Aký príjmový doklad mu vystavím keď už nie som účtovná jednotka a aby si to on mohol zaúčtovať? Ďalší dotaz sa týka dane z motorového vozidla. Keď budem platiť až v roku 2011 akým spôsobom to dostanem do účtovníctva? Vopred ďakujem všetkým ktorý mi odpovedia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ondrej agh Pozri príspevok
Mám dotaz: ukončil som živnosť 6.7.2010, som už v starobnom dôchodku. Už som uzavrel všetky závazky a pohladávky podľa zákona. Ale teraz prišiel zákazník ktorý mal pohladávku a zaplatil mi v hotovosti 500,-EUR. Aký príjmový doklad mu vystavím keď už nie som účtovná jednotka a aby si to on mohol zaúčtovať? Ďalší dotaz sa týka dane z motorového vozidla. Keď budem platiť až v roku 2011 akým spôsobom to dostanem do účtovníctva? Vopred ďakujem všetkým ktorý mi odpovedia.
ako si uzavrel PO a ZA podla zákona ?
0 0
ondrej agh ondrej agh

ondrej agh je offline (nepripojený) ondrej agh

veronikasad Pozri príspevok
ako si uzavrel PO a ZA podla zákona ?
Ukončil som všetky závazky a pohladávky interným dokladom mimo peňažného denníka aby nebol pohyb v pokladni alebo na účte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať