Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

mysimis Pozri príspevok
Výkazy musíš mať nulové.
tomu nerozumiem,
ked konci zivnost napr k 29.12.2008 k tomuto datumu mam urobit
vykazy...kde su pohladavky zavazky
potom ich uvediem do DP k 31.12.2008 ako polozky zvys, zniz.ZD
a prilozim k DP dane vykazy nie?
o akych nulovych vykazoch tu je rec?
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

SZČO zrušil živnosť 22.12.08, pri DP za r. 2008 si musí upraviť základ dane o všetky neuhradené pohľadávky, záväzky a nespotrebované zásoby . V priebehu roka si platil SP a ZP v plnej výške, ale nakoľko bol niekoľkokrát na PN bude mu SP aj ZP vracať poistné, ale len v r. 2009.
T.z. mal by si vyžiadať zo SP nejaký podklad na základe čoho by si zaúčtoval túto pohľadávku voči SP a v rámci DP by to bola položka zvyšujúca základ dane a čo sa týka ZP - mal by si predbežne vypočítať koľko by mu mali vrátiť (RZZP) a tiež to dať do DP ako položku zvyšujúcu základ dane, nakoľko v r. 2009 pravdepodobne nebude musieť dávať DP.
Správne uvažujem?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Erika-ežka Pozri príspevok
SZČO zrušil živnosť 22.12.08, pri DP za r. 2008 si musí upraviť základ dane o všetky neuhradené pohľadávky, záväzky a nespotrebované zásoby . V priebehu roka si platil SP a ZP v plnej výške, ale nakoľko bol niekoľkokrát na PN bude mu SP aj ZP vracať poistné, ale len v r. 2009.
T.z. mal by si vyžiadať zo SP nejaký podklad na základe čoho by si zaúčtoval túto pohľadávku voči SP a v rámci DP by to bola položka zvyšujúca základ dane a čo sa týka ZP - mal by si predbežne vypočítať koľko by mu mali vrátiť (RZZP) a tiež to dať do DP ako položku zvyšujúcu základ dane, nakoľko v r. 2009 pravdepodobne nebude musieť dávať DP.
Správne uvažujem?
Pozrite tu
http://www.porada.sk/t94705-usmernen...odnikania.html


P.S. Pokiaľ si platil do SP plnú výšku odvodov a neupravovala platby z dôvodu PN , tak doporučujem od SP si vyžiadať doklad , koľko mal ku dňu ukončenia podnikania preplatok na platbách do fondov SP a tieto preplatky upraviť cez uzávierkové účtovné operácie , nakoľko nebol povinný tieto platby počas PN hradiť .
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

SZČO zrušil v apríli živnosť, potom bol do augusta nezamestnaný a od septembra založil novú živnosť. Čo sa týka DP- bude vypisovať B, kde zahrnie obidve živnosti? Čo sa týka výkazov, k 31.12.07 mal zostatok vo VMZ iba pokladňa, BU, záväzky vo výške 3500,- Sk. Teraz bude dávať iba jeden výkaz kde szhrnie obidve živnosti alebo podá 2 výkazy, kde bude rozčlenné 1 a 2 živnosť zvlášť? A takisto čo sa týka VPV podá 1 alebo rozdelené na 2 živnosti?Ďakujem.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Zita5 Pozri príspevok
Pozrite tu
http://www.porada.sk/t94705-usmernen...odnikania.html


P.S. Pokiaľ si platil do SP plnú výšku odvodov a neupravovala platby z dôvodu PN , tak doporučujem od SP si vyžiadať doklad , koľko mal ku dňu ukončenia podnikania preplatok na platbách do fondov SP a tieto preplatky upraviť cez uzávierkové účtovné operácie , nakoľko nebol povinný tieto platby počas PN hradiť .
Ďakujem krásne za skorú odpoveď.
A čo v takom prípade, keď tento SZČO dostal preplatok zo ZP, ale ZP mu zabudla zraziť daň a tak ho teraz v r. 2009 vyzvala o jej zaplatenie.
Takže si túto daň uhadenú až v r. 2009 nebude môcť odpočítať ako preddavok dane r. 2008? Aj keď mu ZP oznámila, že túto daň odviedla štátu v r. 2008.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Erika-ežka Pozri príspevok
Ďakujem krásne za skorú odpoveď.
A čo v takom prípade, keď tento SZČO dostal preplatok zo ZP, ale ZP mu zabudla zraziť daň a tak ho teraz v r. 2009 vyzvala o jej zaplatenie.
Takže si túto daň uhadenú až v r. 2009 nebude môcť odpočítať ako preddavok dane r. 2008? Aj keď mu ZP oznámila, že túto daň odviedla štátu v r. 2008.
Treba pozrieť ten prípis zo Zdravotnej poisťovne, kedy daň ZP uhradila .Ak ju uhradila v roku 2008 tak pozrite tu
http://www.porada.sk/945611-post5.html
http://www.porada.sk/945908-post8.html
http://www.porada.sk/946241-post9.html

Inak nie je to ojedinelý prípad za rok 2008 zo strany TP.
Naposledy upravil Zita5 : 22.02.09 at 21:14 Dôvod: gram.chyba
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
martina2006 Pozri príspevok
SZČO zrušil v apríli živnosť, potom bol do augusta nezamestnaný a od septembra založil novú živnosť. Čo sa týka DP- bude vypisovať B, kde zahrnie obidve živnosti? Čo sa týka výkazov, k 31.12.07 mal zostatok vo VMZ iba pokladňa, BU, záväzky vo výške 3500,- Sk. Teraz bude dávať iba jeden výkaz kde szhrnie obidve živnosti alebo podá 2 výkazy, kde bude rozčlenné 1 a 2 živnosť zvlášť? A takisto čo sa týka VPV podá 1 alebo rozdelené na 2 živnosti?Ďakujem.
Jedno daňové priznanie typu "B" , jeden Výkaz o príjmoch a výdavkoch a jeden Výkaz o majetku a záväzkoch .
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Zita5 Pozri príspevok
Treba pozrieť ten prípis zo Zdravotnej poisťovne, kedy daň ZP uhradila .Ak ju uhradila v roku 2008 tak pozrite tu
http://www.porada.sk/945611-post5.html
http://www.porada.sk/945908-post8.html
http://www.porada.sk/946241-post9.html

Inak nie je to ojedinelý prípad za rok 2008 zo strany TP.
Ďakujem krásne urobím to ako v príspevku : http://www.porada.sk/945611-post5.html.
Mám síce len Výzvu na vrátenie časti preplatku z roč. zúčtovania z r. 2009, ale je v nej napísané, že zrážkovú daň v 10/08 poukázali daň. úradu.
No nakoľko ju "zabudli" zraziť tak mu zaslali túto výzvu na zaplatenie - vlastne vrátenie zrážkovej dane, ktorú zabudli zraziť.
Je tam napísaná aj presná suma, tak si myslím, že by to mohlo tak byť.
0 0
MiladaM MiladaM

MiladaM je offline (nepripojený) MiladaM

Zivnostnik /paušalista/ prerusil zivnost k 16.1.2009. Od 17.1.2009 je zamestnancom. Za januar 2009 mal este prijem zo živnosti aj platil odvody a poistne. Chce aby som mu všetky tieto januárové položky zahrnula do DP 2008, aby mal celú živnosť vysporiadanú už v roku 2008 s tým, že za 2009 už nebude podávať DP. Nie som si istá, či je to možné, aj keď príjmy, výdaje a daň síce bude mať vysporiadané, ale predsa len, ešte je tu tých 16 dní keď bol živnostníkom aj v 2009. Môžem to tak uobiť? Nebude treba DP aj za 2009?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

MiladaM Pozri príspevok
Zivnostnik /paušalista/ prerusil zivnost k 16.1.2009. Od 17.1.2009 je zamestnancom. Za januar 2009 mal este prijem zo živnosti aj platil odvody a poistne. Chce aby som mu všetky tieto januárové položky zahrnula do DP 2008, aby mal celú živnosť vysporiadanú už v roku 2008 s tým, že za 2009 už nebude podávať DP. Nie som si istá, či je to možné, aj keď príjmy, výdaje a daň síce bude mať vysporiadané, ale predsa len, ešte je tu tých 16 dní keď bol živnostníkom aj v 2009. Môžem to tak uobiť? Nebude treba DP aj za 2009?
Ak ten príjem sa týkal roku 2009, tak mu určite budeš musieť robiť DP aj za r. 2009
0 0
MiladaM MiladaM

MiladaM je offline (nepripojený) MiladaM

Prijem sa tyka Decembra 2008. Vyst. fa bol januar aj uhrada januar.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
MiladaM Pozri príspevok
Zivnostnik /paušalista/ prerusil zivnost k 16.1.2009. Od 17.1.2009 je zamestnancom. Za januar 2009 mal este prijem zo živnosti aj platil odvody a poistne. Chce aby som mu všetky tieto januárové položky zahrnula do DP 2008, aby mal celú živnosť vysporiadanú už v roku 2008 s tým, že za 2009 už nebude podávať DP. Nie som si istá, či je to možné, aj keď príjmy, výdaje a daň síce bude mať vysporiadané, ale predsa len, ešte je tu tých 16 dní keď bol živnostníkom aj v 2009. Môžem to tak uobiť? Nebude treba DP aj za 2009?
Rok 2008 riadne podnikal , ukončíte ho riadnym daňovým priznaním .
Živnosť prerušil v roku 2009 , tak upravovať ZD budete v DP za rok 2009 .

Ešte Vám priložím

http://www.porada.sk/947239-post6.html
0 0
MiladaM MiladaM

MiladaM je offline (nepripojený) MiladaM

Ďakujem za odpoveď. Živnostník nemá zásoby ani dlh.majetok..., teda ZD niet o čo upravovat. Ja len, že v tom januári 2009 má len platby /poistné, uhrada fa/ ktoré sa týkaju Dec. 2008. V jan. 2009 už nevyvíjal žiadnu činnosť ako SZČO, už bude do konca roka len zamestnancom. Takže aj keď by som mu tie januárové platby zahrnula do r. 2008, aj tak musí ešte podať DP aj v roku 2009?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
MiladaM Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Živnostník nemá zásoby ani dlh.majetok..., teda ZD niet o čo upravovat. Ja len, že v tom januári 2009 má len platby /poistné, uhrada fa/ ktoré sa týkaju Dec. 2008. V jan. 2009 už nevyvíjal žiadnu činnosť ako SZČO, už bude do konca roka len zamestnancom. Takže aj keď by som mu tie januárové platby zahrnula do r. 2008, aj tak musí ešte podať DP aj v roku 2009?
Ako môžete zahrnúť príjem za úhradu pohľadávky do roku 2008 , keď jej "skutočná" úhrada bola v roku 2009?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zita5 Pozri príspevok
Ako môžete zahrnúť príjem za úhradu pohľadávky do roku 2008 , keď jej "skutočná" úhrada bola v roku 2009?
Zituš,
ja by som vedela riešenie.
Bude sa tváriť, že v r. 2009 bude viesť účtovníctvo a o neuhradenú pohľadávku upraví v DP základ dane.
V roku 2009 bude viesť účtovníctvo a o neuhradenú pohľadávku upraví v DP základ dane.
Naposledy upravil Muška : 24.02.09 at 10:42 Dôvod: oprava červeným
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Zituš,
ja by som vedela riešenie.
Bude sa tváriť, že v r. 2009 bude viesť účtovníctvo a o neuhradenú pohľadávku upraví v DP základ dane.
Muška , ak sa bude tváriť , tak ho môže použiť , ak sa tak rozhodne .
Ale ja to beriem , ako skutočnosti nastali .

Asi sa neviem tak tváriť .
0 0
MiladaM MiladaM

MiladaM je offline (nepripojený) MiladaM

Ešte raz ďakujem za odpoveď, dá sa povedať, že mne to bolo hneď jasné ako to má byť, lenže, keď ľudia by chceli niekedy nemožné... tak som skúsila, tu "u vás", či predsa len neexistuje nejaký legálny spôsob ako to spraviť podľa ich želania.
Ale keď už som pri tom, videla som učto, v ktorom boli faktúry vystavené v starom roku, ale uhradené v novom roku, a boli zahrnuté do príjmu v starom roku. Bolo to pri zmene metódy účtovania - prechod z JÚ na paušálne výdavky u SZČO. To môže byť?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zituš,
ale veď, bude v skutočnosti viesť účtovníctvo. Len od 1.1.2009 do 16.1.2009 nebude mať žiadny príjem....a teda sa rozhodne, že nebude podávať ani DP.
Otázne je, aká je vysoká tá pohľadávka a či zadávateľka otázky vie, že z tejto pohľadávky si nemôže uplatniť paušálne výdavky ak ju zdaní v r. 2008
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
MiladaM Pozri príspevok
Ešte raz ďakujem za odpoveď, dá sa povedať, že mne to bolo hneď jasné ako to má byť, lenže, keď ľudia by chceli niekedy nemožné... tak som skúsila, tu "u vás", či predsa len neexistuje nejaký legálny spôsob ako to spraviť podľa ich želania.
Ale keď už som pri tom, videla som učto, v ktorom boli faktúry vystavené v starom roku, ale uhradené v novom roku, a boli zahrnuté do príjmu v starom roku. Bolo to pri zmene metódy účtovania - prechod z JÚ na paušálne výdavky u SZČO. To môže byť?
Pred prechodom z vedenia účtovníctva na paušálne výdavky musí byť účtovníctvo uzatvorená ako pri skončení podnikania, čiže pohľadávky do príjmu, záväzky do výdaja.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

MiladaM Pozri príspevok
Ale keď už som pri tom, videla som učto, v ktorom boli faktúry vystavené v starom roku, ale uhradené v novom roku, a boli zahrnuté do príjmu v starom roku. Bolo to pri zmene metódy účtovania - prechod z JÚ na paušálne výdavky u SZČO. To môže byť?
Veď o tom Ti píšem vyššie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať