Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
zuzulu zuzulu

zuzulu je offline (nepripojený) zuzulu

Jara Pozri príspevok
Mobilom som stiahla tu Ludisiu aby ste videli aka je. Je vlastne taká maličká a má len jeden taký malý púčik, ale všetky boli také malé.

jeeeeej, presne taku mam aj ja, som sa v nich trosku pohrabala a nasla som jednu taku, ktora mala vzadu taky maly vyhoncek
ju odfotim vecer, a pridam sem foto
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ma-Ba Pozri príspevok
.... Ešte k tej vode. Takmer všade, kde sa píše o tvrdej vode, hovorí sa o nej ako o nebezpečenstve pre orchidey.
Presťahovala som sa a ozaj mám tvrdú vodu. Čo v takomto prípade? Čím polievať ? Bývam v paneláku, takže zbieranie nejakej dažďovej vody zas neprichádza do úvahy.
0 0
privát privát

privát je offline (nepripojený) privát

pohodová realistka
jess Pozri príspevok
Presťahovala som sa a ozaj mám tvrdú vodu. Čo v takomto prípade? Čím polievať ? Bývam v paneláku, takže zbieranie nejakej dažďovej vody zas neprichádza do úvahy.
jasné, že nie. Väčšinou sa na polievanie používa prevarená voda.
0 0
zuzulu zuzulu

zuzulu je offline (nepripojený) zuzulu

ja si vodu vzdy napustim a necham tyzden odstat a potom ich polejem s takou odstatou, v ten den ako polejem si nachystam novu vodu na odstatie na dalsi tyzden a baby su zatial v pohode
ani jedna sa zatial nestazuje
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Jara Pozri príspevok
U nas mali v lídli asi 20 ks, hneď ráno boli rozobraté, ale mne sa tiež jedna ušla . Je iná, takú som ešte nemala, tak ju dúfam kamarátky doma privítajú
Mne sa v Lidli v Ke na Moldavskej už neušla...
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

vikinka.n Pozri príspevok
Tesim sa, bude mi kvitnut oncidium
Aj mne, má 3 výhonky
Asi v 08.mi odkvitli phaly /od 04./, zostrihla som len často s kvetmi, nechala som dlhé stonky, presadila a chcela som ich už nechať odpočívať..........a.........3 rôzne mi vyháňajú púčiky z "kolienka" a jedna aj novú stonku, predpokladám, že kvetnú....
2009 10 04 orchidea.jpg  
2009 10 06 orchidea.jpg  
2009 10 06 orchidea (2).jpg  
2009 10 06 orchidea (3).jpg  
1/1
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Milé "orchidejačky-poraďačky", mala som dendrobium na balkóne a keďže sa ochladzuje, tak som ho už chcela dať dnu a zistila som, že je celé od puklice . Aspoň myslím, že je to puklica. Pred týždňom ešte nič nemala a teraz toto . Pracne som ju čistila s vatovými tampónmi, ale aj lístky sú už také bodkované. Prosím poraďte či ešte postriekať nejakým chemickým prípravkom, prípadne dať kvapku jari, neviem ako ďalej. Tiež sa chcem spýtať, či to nebude aj na korienkoch, prípadne v hline a či to nemám vybrať z kôry. Pripájam hneď fotky z mobilu a prosím o radu, ako ju zachrániť . Tiež som ju dala mimo ostatných kvetov, nech mi to nechytia aj ostatné. Ďakujem
Snímka0169.jpg  
Snímka0170.jpg  
Snímka0171.jpg  
Snímka0174.jpg  
Snímka0175.jpg  

1/1
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

atka4 Pozri príspevok
Aj mne, má 3 výhonky
Asi v 08.mi odkvitli phaly /od 04./, zostrihla som len často s kvetmi, nechala som dlhé stonky, presadila a chcela som ich už nechať odpočívať..........a.........3 rôzne mi vyháňajú púčiky z "kolienka" a jedna aj novú stonku, predpokladám, že kvetnú....
super, tesim sa s tebou
0 0
vikinka.n vikinka.n

vikinka.n je offline (nepripojený) vikinka.n

Zdenka175 Pozri príspevok
A čo si urobila s tou kejkou bez koreňov? Nechala si ju tak a čakáš?
Ona je este malicka, obalila som ju machom a cakam
0 0
foza foza

foza je offline (nepripojený) foza

večná optimistka
zuzulu Pozri príspevok
dakujem
este sa chcem opytat, mozem k nej pristupovat rovnako ako ku phalam (polievam ich do misky, aby sa same napili alebo rosim listy), alebo je tu nejako odlisny sposob pestovania
dakujem
ja sa moju ,,diamantovú,, starám ako o phaly (zalievam, hnojím a vytieram listy pivkom)
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

jess Pozri príspevok
Presťahovala som sa a ozaj mám tvrdú vodu. Čo v takomto prípade? Čím polievať ? Bývam v paneláku, takže zbieranie nejakej dažďovej vody zas neprichádza do úvahy.
Ak nemáš veľa rastliniek dala by sa použiť aj destilovaná voda.


Pekný deň
0 0
zuzkahris zuzkahris

zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

Jara Pozri príspevok
Milé "orchidejačky-poraďačky", mala som dendrobium na balkóne a keďže sa ochladzuje, tak som ho už chcela dať dnu a zistila som, že je celé od puklice . Aspoň myslím, že je to puklica. Pred týždňom ešte nič nemala a teraz toto . Pracne som ju čistila s vatovými tampónmi, ale aj lístky sú už také bodkované. Prosím poraďte či ešte postriekať nejakým chemickým prípravkom, prípadne dať kvapku jari, neviem ako ďalej. Tiež sa chcem spýtať, či to nebude aj na korienkoch, prípadne v hline a či to nemám vybrať z kôry. Pripájam hneď fotky z mobilu a prosím o radu, ako ju zachrániť . Tiež som ju dala mimo ostatných kvetov, nech mi to nechytia aj ostatné. Ďakujem
Jarka, tak to sú hrozné pliagy , ja som raz mala na jednej phale 3, tie som zotrela vatovou tyčinkou namočenou v parafíne. Viac sa na nej neobjavili.
Vonku mi napadli citrónovníky, tie som musela postriekať chemickým postrekom proti cicavým škodcom / Applaud / , ale neviem ako by to zapôsobilo na orchidku, tá je predsa citlivá.
Inak existuje ešte postrek Vectafid, ten je na báze parafínového oleja, takže nieje toxický, tie pliagy so po ňom zadusia, treba ho opakovať 2x.
Skús teraz každý deň dôkladne popozerať, či sa niečo nevyskytlo, môže tam byť aj niekde skryté vajíčko, z ktorého sa vyliahnú, ale držím palce, tie puklice sú dosť veľké a ak si ich pekne vyzbierala malo by to stačiť. držím palce!
Naposledy upravil zuzkahris : 06.10.09 at 18:55
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Zuzka, snažila som sa ich poriadne vyzbierať, ale viem, že to je tak vo vnutri hlboko, takže určite tam sú nejaké zárodky. No neviem či to neni aj na koreňoch. Vidím, že to poškodzuje listy. Včera som ju obzerala, ale nové som zatiaľ nevidela. Je mi jej ľúto. Skúsim sa spýtať ešte v zahradkárstve. Ten Vectafid som pozerala na nete, len je to balenie až 1 liter a stojí cez 10 €, tak neviem či sa to oplatí, za to môžem kúpiť aj nové dendrobium, ale mne je ľúto to vyhodiť. Ešte sa pôjdem spýtať čo je najlepšie.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Ma-Ba Pozri príspevok
No odborník nie som, ale myslím si, že toto naozaj nevyzerá dobre a listy sú dosť zničené. Fakt by som s rosením hneď prestala. Ale hovorí sa že, proti gustu...
Alebo to môže byť ešte pliaga, ktorá sa šíri veľmi rýchlo. Ak sa dobre, ale veľmi dobre zadívaš na list v tých miniatúrnych bodkách môže byť vidno malilinké také hrdzavé, alebo červnené bodky. Na prvý pohľad ich nevidno, treba fakt dobre zaostriť zrak. Dá sa to zistiť ešte tak, že zoberieš kúsok čistej bielej látky jemne prejdeš ňou postihnuté miesta. Ak zostane mierne červená, alebo hrdzavá potom poviem viac.
Ešte k tej vode. Takmer všade, kde sa píše o tvrdej vode, hovorí sa o nej ako o nebezpečenstve pre orchidey.
keďže mám choré oči, nemôžem to vidieť, ale skúsila som to s tým servítkom a mala si pravdu, zostal červený, teda hrdzavý...tak ma-ba, čo mi teraz poradíš? má to strašne rozšírené, tie listi sú úplne tým posiate (prepáč mi, že niekedi namiesto tvrdého i napíšem mäkké, je to zámerne, pretože sa mi pokazilo na klávesnici písmenko ipsilon)
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

Ja som si to doniesla z Baumaxu. Najskôr som tomu nevenovala pozornosť, ale potom sa mi to roznieslo aj na ďalšie. Choré listy, veľmi napadnuté som odstránila zostali len 2 mladé. Potom som vzala hubku na čistenie pleti, a čistou vodou som každý list zhora, zdola, pokiaľ sa dá dostať do záhybov aj tam vyutierala niekoľkokrát, viac dní za sebou. Podobne som urobila aj na ostatných, kde som to zistila. Je to nejaký škodca, ale presné určenie by som musela dlhšie hľadať, ale to je v podstate jedno.
Rastliny kontrolujem, zatiaľ sa mi zdá, že je to v poriadku, ale či to pomôže ak sú už veľmi napadnuté to nezaručím.
S chémiou však naozaj neporadím, možno niekto skúsenejší a mamkine orchidky fakt ľutujem.
0 0
sayly sayly

sayly je offline (nepripojený) sayly

Ma-Ba Pozri príspevok
Ja som si to doniesla z Baumaxu. Najskôr som tomu nevenovala pozornosť, ale potom sa mi to roznieslo aj na ďalšie. Choré listy, veľmi napadnuté som odstránila zostali len 2 mladé. Potom som vzala hubku na čistenie pleti, a čistou vodou som každý list zhora, zdola, pokiaľ sa dá dostať do záhybov aj tam vyutierala niekoľkokrát, viac dní za sebou. Podobne som urobila aj na ostatných, kde som to zistila. Je to nejaký škodca, ale presné určenie by som musela dlhšie hľadať, ale to je v podstate jedno.
Rastliny kontrolujem, zatiaľ sa mi zdá, že je to v poriadku, ale či to pomôže ak sú už veľmi napadnuté to nezaručím.
S chémiou však naozaj neporadím, možno niekto skúsenejší a mamkine orchidky fakt ľutujem.

zaujimave je, ze aj napriek tomu su list pevne a silne a tak aj cele orchidei, no neviem, mame sa s tim hrat nechce, ona na to nema cas a ja tam tiez kazdi den nechodim, tak neviem, ked som jej to dnes povedala, povedala, ze ona sa na to vikasle a vihodi ich, samozrejme si ich radsej zoberiem ja, ona nie je taki fanatik ako ja, mne velice povedala, ze jej stale obzeram a ja ze som ich mala v zubozenom stave ked bola u mna, som jej jemne visvetlila, ze moje boli len poriadne zaprasene, kedze sme prerabali kurenie a rezali mi v dome betón, biele bolo vsetko vratane orchidei, mislela som, ze nebude koniec upratovaniu, no uvidim, co jej s nimi vimislim, ale musela bi som jej ich oholit cele...drz mi palce
0 0
Ma-Ba Ma-Ba

Ma-Ba je offline (nepripojený) Ma-Ba

To je fakt. Listy akoby boli v poriadku, pevné, ale mňa to bodkovanie na nich vyrušuje . Ale ak by si ich zobrala domov daj ich ďaleko, veľmi ďaleko od svojich. Možno to stojí za pokus, urobila by som to isté. Držím palce.
0 0
zuzulu zuzulu

zuzulu je offline (nepripojený) zuzulu

damy posielam nieco pre inspiraciu a potesenie
0 0
zuzulu zuzulu

zuzulu je offline (nepripojený) zuzulu

zuzulu Pozri príspevok
damy posielam nieco pre inspiraciu a potesenie
tak este raz, neprevzalo mi to prilohu
Obrázok1.jpg  
Obrázok2.jpg  
Obrázok3.jpg  
Obrázok4.jpg  
Obrázok5.jpg  

Obrázok6.jpg  
Obrázok7.jpg  
Obrázok8.jpg  
Obrázok9.jpg  
Obrázok10.jpg  

Obrázok11.jpg  
Obrázok12.jpg  
Obrázok13.jpg  
Obrázok14.jpg  
Obrázok15.jpg  

Obrázok16.jpg  
Obrázok17.jpg  
Obrázok18.jpg  
Obrázok19.jpg  
Obrázok20.jpg  

1/1
0 0
zuzulu zuzulu

zuzulu je offline (nepripojený) zuzulu

pokracovanie
Obrázok21.jpg  
Obrázok22.jpg  
Obrázok23.jpg  
Obrázok24.jpg  
Obrázok25.jpg  

Obrázok26.jpg  
Obrázok27.jpg  
Obrázok28.jpg  
Obrázok29.jpg  
Obrázok30.jpg  

Obrázok31.jpg  
Obrázok32.jpg  
Obrázok33.jpg  
Obrázok34.jpg  
Obrázok35.jpg  

Obrázok36.jpg  
Obrázok37.jpg  
Obrázok38.jpg  
Obrázok39.jpg  
Obrázok40.jpg  

1/1
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať