Zavrieť

Porady

Prenajom nehnutelnosti - vyjasnenie niektorych veci

Dobry den,

precital som si temy ohladom prenajmu nehnutelnosti, ale casto som nasiel protichodne nazory v urcitych veciach. Tak by som si rad overil veci na tomto priklade.

Obcan-nepodnikatel si kupil nehnutelnost za ktoru plati hypoteku. Obcan sa rozhodne tuto nehnutelnost prenajat sro v ktorej je konatelom. Uzavrie sa najomna zmluva a sro bude platit obcanovi najomne.

Obcan sa preto zaregistruje na DU a nehnutelnost vyjme z bytoveho fondu. Vydavky z prenajmu by si obcan rad uplatnoval polozkovite, nie pausalne.

Otazky:
1. Moze si obcan dat do vydavkov splatku hypoteky, resp. aspon uroky z hypoteky? (tu bolo najviac protichodnych nazorov, kde je vlastne pravda?)
2. Moze obcan ako nepodnikatel si do vydavkov suvisiach s prenajmom uplatnovat odpisy? (musi sa stat SZCO, aby mohol uplatnovat odpisy?)
3. Moze si obcan dat do vydavkov dan z nehnutelnosti, kedze v suvislosti s prenajmom musi platit vyssiu dan z nehnutelnosti?
4. Bude obcanovi postacovat viest si len evidenciu prijmov a vydavkov?

Dakujem.
Usporiadat
petoo83 petoo83

petoo83 je offline (nepripojený) petoo83

poradte prosim...dakujem
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

petoo83 Pozri príspevok
Ja idem tento rok podavat danove priznanie prvy krat a mam v tom trosku chaos.Chcem si uplatnit skutocne naklady takze si vediet dennik(co som kedy zaplatil a kedy som dostal najomne).Chcel by som si uplatit aj uroky z hypoteky takze musím mat byt v OM.A to neviem ako to zapisat do OM? Druha vec musim si vies :
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
a toto neviem ako to ma vyzerat((
hladal som vsade v prispevkoch ale nikde som nic take nenasiel tak prosim o radu dakujem.
Prikladám link z E-trendu, je to síce poučenie k DP pre rok 2009, ale myslím že podmienky pre rok 2010 sú rovnaké, zmeny budú až v podaní DP pri prenájme za rok 2011, skús pozrieť tu:
http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...-prenajmu.html
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

petoo83 Pozri príspevok
poradte prosim...dakujem
Pozri si aj tento pokyn DRSR, ktorý som ti pripla, je tam všetko vysvetlené.
Ak zaradíš byt do obchodného majetku, budeš o ňom alebo účtovať alebo budeš viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.
§ 6 ods. 11:
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 (to je príjem z prenájmu) preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Príklad z pokynu: Daňovník, fyzická osoba – občan si zobral hypotekárny úver na kúpu nehnuteľnosti. Zakúpenú nehnuteľnosť dal do prenájmu. Môže si pri príjme z prenájmu uplatniť ako výdavok úroky z hypotekárneho úveru, ktoré platí banke?

Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak.
Daňovník poberajúci príjmy z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov pri stanovení základu dane (čiastkového základu dane) môže vychádzať z ustanovení § 17 až 29 zákona o dani z príjmov, ak si uplatňuje preukázateľne vynaložené daňové výdavky, o ktorých účtuje v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva alebo z ustanovenia § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, ak si uplatňuje preukázateľne vynaložené daňové výdavky, o ktorých vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu.
Ak daňovník o nehnuteľnosti nadobudnutej prostredníctvom hypotekárneho úveru účtuje alebo eviduje podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je táto nehnuteľnosť jeho obchodným majetkom využívaným v súvislosti s dosahovanými príjmami a úroky spojené so splátkami z poskytnutého hypotekárneho úveru platené daňovníkom budú daňovými výdavkami tohto daňovníka.
4 0
petoo83 petoo83

petoo83 je offline (nepripojený) petoo83

Ďakujem velmi pekne za odpovede
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

petoo83 Pozri príspevok
Ďakujem velmi pekne za odpovede
Zdá sa, že potrebuješ radu účtovníkov, ako presne a čo najjednoduchšie viesť túto evidenciu, niekto určite bude vedieť podrobnejšie poradiť, odpisy si musíš naštudovať, skús si niečo aj vygoogliť, dá sa nájsť veľa na internete. Ale môžeš aj inak, ak máš výdavky na energie a služby vyššie ako paušálnych 40%, tak nemusíš mať byt zaradený v OM. Aj tak si môžeš uplatniť skutočné výdavky, ale už nie odpisy, úroky, zhodnotenie a pod.
V prílohe príspevku babi2 máš aj príklad, takže len upraviť sumy. Oslobodenie z prenájmu v roku 2010 bude 925,95€.
Naposledy upravil Kvaka : 06.01.11 at 19:22 Dôvod: doplnenie
0 0
petoo83 petoo83

petoo83 je offline (nepripojený) petoo83

Kvaka Pozri príspevok
Zdá sa, že potrebuješ radu účtovníkov, ako presne a čo najjednoduchšie viesť túto evidenciu, niekto určite bude vedieť podrobnejšie poradiť, odpisy si musíš naštudovať, skús si niečo aj vygoogliť, dá sa nájsť veľa na internete. Ale môžeš aj inak, ak máš výdavky na energie a služby vyššie ako paušálnych 40%, tak nemusíš mať byt zaradený v OM. Aj tak si môžeš uplatniť skutočné výdavky, ale už nie odpisy, úroky, zhodnotenie a pod.
V prílohe príspevku babi2 máš aj príklad, takže len upraviť sumy. Oslobodenie z prenájmu v roku 2010 bude 925,95€.
ja by som chcel praveze byt zaradit do OM aby som mohol odpisovat uroky z hypoteky(tym padom budem mat vydaje o kusom vacsie ako prími)a o take dva roky tam chcem ist byvat takze nevyhoda OM mi vobec nevadí.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Prenájom a dvojité občianstvo
prenajímateľ nehnuteľnosti v SK má dvojité občianstvo (SK+AU) a je dlhodobo v AU, tam pracuje, platí zdravotné poistenie (v SK je odhlásený zo ZP), je registrovaný na miestne príslušnom DÚ v SK(má pridelené DIČ), podáva DP v SK (príjmy z prenájmu v SK+dokladá príjmy z AU)
otázka: musí sa zaregistrovať do 31.01.2011 v ZP v SK?
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Re: Danove priznanie z prenajmu bytu
Dobrý deň,poctivo som si prečítala všetky témy, aby som nezaťažovala dvakrát, ale s mojou otázkou som sa nestretla:
Som dobrovoĺne nezamestnaná, manžel je SZČO. Od januára 2O1O prenajímame byt. Zabsolvovala som všetky povinné cviky /DIČ, ZP ako SZČO/. Moja otázka znie:
v DP chceme použiť skutočné výdavky spojené s prenájmom. Môžem si v mojom DP odrátať aj zdravotné odvody /platila som ich ako samoplatca/?
ďalej, manžel si vo svojom DP na mňa uplaťnuje odpočitateľnú položku. Chcem vedieť, či sa táto kráti o moje hrubé príjmy, alebo o čisté - podľa mojho DP.
Snáď som to uviedla jasne, ďakujem všetkým za pochopenie a radu.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Dobry den,

minuly rok som si kupil nehnutelnost a zacal som ju prenajimat. Chcem si uplatnovat odpisy. Bola tu ale otazka, ci je vstupnou cenou na odpisovanie kupna cena bytu a odpoved bola ze ano.

1, Cital som, ze pozemok nemozem odpisovat a na znaleckom posudku mam rozdelenu cast na byt a pozemok, pricom znalecka cena je vyssia ako kupna, moj sedialcky rozum mi hovori, ze by to malo byt takto:

kupna cena * znalecka cena bytu / (znalecka cena bytu + pozemku)

2, Predpokladam ze o dalsie naklady spojene s kupou nehnutelnosti (napriklad kolky za vklad) si mozem tu odpisovanu sumu zvysit, je to tak?
0 0
abovejob abovejob

abovejob je offline (nepripojený) abovejob

Nie som sedlák ale rád používam sedliacky rozum... odkiaľ ho beriem? :) ...viac
Dobry den. Kupil som byt, ktoreho vlastnikom som bol menej ako 5 rokov a zaroven som tam nemal trvaly pobyt. Je mi jasne, ze budem platit dan. Tu by som vsak chcel ponizit o preukazatelne vydavky v spojitosti s rekonstrukciou. Mam na mysli vymenu okien, kuchynskej linky, vstavanych skrini a podlah (teda veci pevne spojenych s bytom - ak sa to tak vola).
Ako sa tieto vydaje preukazuju? Mam ich dat k danovemu priznaniu alebo iba ak ma vyzve DU na predlozenie tak to predlozim?
Predklada sa DU aj zmluva o nadobudnuti a zmluva o prevode na inu osobu?
V byte som realne zil a neplanoval som ho predat tak skoro - ale podarilo sa...
Velmi pekne dakujem za reakcie a prajem pekny den.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Potrebuje podnikateľ k prenájmu vlastných nadbytočných skladových priestorov, alebo k nehnuteľnosti ktorú práve nevyužíva a má ich v obchodnom majetku , zvlášť živnosť s oprávnením na prenájom nehnuteľností?
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Občan FO prenájímal nehnuteľnosť, ktorú mal zaradenú v obchodnom majetku a uplatňoval odpisy do výdavkov. V roku 2010 nehnuteľnosť predal. Postupujem nasledovne : Obstarávacia cena : 100000,-
Zostatková cena : 80000,- ( uplatnené 4x odpisy po 5000,-)
Predajná cena : 90000,-
Zdaňujem rozdiel medzi príjmom ( 90000 ) a zostakovou cenou ( 80000 ) t.j. 10000,- alebo celý príjem 90000? A na ktorom riadku DP typ B uvádzam príjem z predaja? ďakujem
0 0
ALIBABKA ALIBABKA

ALIBABKA je offline (nepripojený) ALIBABKA

Zdravím všetkých,
Mám takúto otázku:
Mnaželia vlastnia dom oko občania.Prerobili ho na penzion.Manžel ho prevádzkuje na živnosť.Všetky energie sú evidované na občana , teda na toho kto vlasntí nehnutelnosť.Sami sebe ho neprenajímajú ale energie preúčtovava manželka do penzionu.Je povinná si z tohot titulu podať DP z príjmu za energie?
0 0
ALIBABKA ALIBABKA

ALIBABKA je offline (nepripojený) ALIBABKA

viem že všetci sme v tomto čase dosť vyťažení ,ale poprosím vie mi niekto dať odpoveď, stačí len ano alebo nie
%dakujem
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Danovnicka prenajima byt uz viac rokov, doteraz si uplatnovala pausalne vydavky. V roku 2010 jej vsak vznikla situacia, ze prijmy z prenajmu mala len 7 mesiacov, potom nemala najomnika a nema ho ani teraz. Naklady na energie vsak platila celych 12 mesiacov. Bolo by mozne uplatnit skutocne vydavky za cely rok a prijmy len za cast roka? Skor by som povedala, ze nie, ale mozno mi niekto potvrdi moj nazor.
Vopred vdaka za odpoved.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
GABAZ Pozri príspevok
Danovnicka prenajima byt uz viac rokov, doteraz si uplatnovala pausalne vydavky. V roku 2010 jej vsak vznikla situacia, ze prijmy z prenajmu mala len 7 mesiacov, potom nemala najomnika a nema ho ani teraz. Naklady na energie vsak platila celych 12 mesiacov. Bolo by mozne uplatnit skutocne vydavky za cely rok a prijmy len za cast roka? Skor by som povedala, ze nie, ale mozno mi niekto potvrdi moj nazor.
Vopred vdaka za odpoved.
Pokiaľ má byt v obchodnom majetku , tak by bolo možné uplatniť náklady na energie za celých 12 mesiacov .Lenže o tom ste sa nezmienili , tak nárok uplatniť energie podľa môjho názoru môže len v čase , kedy byt prenajímala t.j. za 7 mesiacov.Ostatné je platba pre osobnú potrebu .
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Vdaka za odpoved / byt nema v obchodnom majetku, v predchadzajucich rokoch som jej uplatnovala len pausalne vydavky. No skoda, ze to nejde, mala nezodpovednu najomnicku, este jej urobila aj skodu.
0 0
milenia milenia

milenia je offline (nepripojený) milenia

Ahojte, prosím o radu.

Manzelia maju v BSM rodinny dom. Manzel je advokat, sustavne tuto cinnost vykonava. 1 miestost v rodinnom dome prenajali manzelia - manzelovi coby advokatovi.
Je tento pravny ukon vobec opodstatneny? Pretoze:

je vydavok za najomne danovym vydavkom advokata, kezde ho plati sam sebe a svojej manzelke?

je tento prijem z 1/2 prijem zase tohto advokata ako prijem z prenajmu?

Ako by ste to riešili? Najomne tejto miestnosti je 50 EUR mesacne.. nejako si s tym neviem rady. Dakujem vopred za kazdu radu.
0 0
milenia milenia

milenia je offline (nepripojený) milenia

Poradi mi niekto prosim Vas?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, prosim Vas, klientka SZCO v priebehu r. 2007 ohlasila, ze prenajima byt. Od r. 2007 vsak mala prerusenu zivnost az do 10/2010. Mala este povinnost sa registrovat podla na DU, alebo stacilo, ze ma pridelene DIC ako SZCO (aj napriek prerusenej zivnosti)? Byt prenajimala len cast roka 2010 a suma za prenajom nepresiahla 5nasobok ŽM.
0 0
Načítať ďalšie