Zavrieť

Porady

Prenajom nehnutelnosti - vyjasnenie niektorych veci

Dobry den,

precital som si temy ohladom prenajmu nehnutelnosti, ale casto som nasiel protichodne nazory v urcitych veciach. Tak by som si rad overil veci na tomto priklade.

Obcan-nepodnikatel si kupil nehnutelnost za ktoru plati hypoteku. Obcan sa rozhodne tuto nehnutelnost prenajat sro v ktorej je konatelom. Uzavrie sa najomna zmluva a sro bude platit obcanovi najomne.

Obcan sa preto zaregistruje na DU a nehnutelnost vyjme z bytoveho fondu. Vydavky z prenajmu by si obcan rad uplatnoval polozkovite, nie pausalne.

Otazky:
1. Moze si obcan dat do vydavkov splatku hypoteky, resp. aspon uroky z hypoteky? (tu bolo najviac protichodnych nazorov, kde je vlastne pravda?)
2. Moze obcan ako nepodnikatel si do vydavkov suvisiach s prenajmom uplatnovat odpisy? (musi sa stat SZCO, aby mohol uplatnovat odpisy?)
3. Moze si obcan dat do vydavkov dan z nehnutelnosti, kedze v suvislosti s prenajmom musi platit vyssiu dan z nehnutelnosti?
4. Bude obcanovi postacovat viest si len evidenciu prijmov a vydavkov?

Dakujem.
Usporiadat
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

striebro1 Pozri príspevok
ak prenajímam byt a mám ho poistený môžem si aj poistné dať do výdavkov skutočných preukázateľných spolu s výdavkami za elektrinu, vodu, plyn...či iné služby ako sú platby do spoločenstva vlastníkov bytov?? su všetky tieto výdavky daňovo uznaným výdavkom?
kde by som mohla najst usmernenie ohladom prenajmu bytov ked nie som podnikatelom. na drsr som nasla usmernenie ohladom registracie, musim sa zaregistrovat a bude mi pridelene dic? vyplnit prihlasku k registracii celu ako pri zacati podnikania klasickeho na zaklade zivno listu?

velmi by som uvitala prakticke skusenosti...dakujem vopred
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
striebro1 Pozri príspevok
kde by som mohla najst usmernenie ohladom prenajmu bytov ked nie som podnikatelom. na drsr som nasla usmernenie ohladom registracie, musim sa zaregistrovat a bude mi pridelene dic? vyplnit prihlasku k registracii celu ako pri zacati podnikania klasickeho na zaklade zivno listu?

velmi by som uvitala prakticke skusenosti...dakujem vopred
Čo sa týka nájmu a výdavkov pozrite tu
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...jmami-6-a.html

Choďte na Váš príslušný daňový úrad , zoberte so sebou Originál nájomnej zmluvy , ktorú predložíte pri registrácii ,overia si ju a vypíšete prihlášku . Pracovníci Vás ďalej usmernia .Zájdite na oddelenie registrácie .
http://www.porada.sk/t127001-nove-pr...-1-2010-a.html

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...rihlaskafo.pdf
Doplnenie
Prihlášku vyplňujete pokiaľ nie ste registrovaná ako živnostník . Pokiaľ ste už registrovaná ako živnostník, tak podávate len oznámenie , že prenajímate byt .
Naposledy upravil Zita5 : 04.02.10 at 05:25 Dôvod: Doplnenie :Prihlášku vyplňujete pokiaľ nie ste registrovaná ako živnostník . Pokiaľ ste už registrovaná ako živnostník, tak
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

Zita5 Pozri príspevok
Čo sa týka nájmu a výdavkov pozrite tu
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...jmami-6-a.html

Choďte na Váš príslušný daňový úrad , zoberte so sebou Originál nájomnej zmluvy , ktorú predložíte pri registrácii ,overia si ju a vypíšete prihlášku . Pracovníci Vás ďalej usmernia .Zájdite na oddelenie registrácie .
http://www.porada.sk/t127001-nove-pr...-1-2010-a.html

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...rihlaskafo.pdf
dakujem zitka, musim ist na miestne prislusny danovy urad, tj podla miesta trvaleho bydliska, bez ohladu na skutocnost kde sa nehnutelnost nachadza...to somsa docitala na drsr informacia k registracii pri prenajme bytov alebo nebytovych priestorov....zmluvu mam od 1.2.2010 takze do konca februara sa musim zaregistrovat podla ustanoveni platnych od 1. januara 2010...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
striebro1 Pozri príspevok
ak prenajímam byt a mám ho poistený môžem si aj poistné dať do výdavkov skutočných preukázateľných spolu s výdavkami za elektrinu, vodu, plyn...či iné služby ako sú platby do spoločenstva vlastníkov bytov?? su všetky tieto výdavky daňovo uznaným výdavkom?
Pokiaľ bude byt evidovaný v obchodnom majetku , tak máte nárok si uplatniť vyššie menované výdavky .
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

Zita5 Pozri príspevok
Pokiaľ bude byt evidovaný v obchodnom majetku , tak máte nárok si uplatniť vyššie menované výdavky .
ja som bola toho nazoru, ze ak mam zdokladovane skutocne vydavky tykajuce sa bytu, ktory prenajimam tak si ich mozem zahrnut a danovom priznani budem uvadzat do vydavkov...ozaj ktory riadok vyplnam? podla §6? aj ked nemam zivnost? danove priznanie B?

co to znamena byt evidovany v obchodnom majetku? prosim o vysvetlenie
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
striebro1 Pozri príspevok
ja som bola toho nazoru, ze ak mam zdokladovane skutocne vydavky tykajuce sa bytu, ktory prenajimam tak si ich mozem zahrnut a danovom priznani budem uvadzat do vydavkov...ozaj ktory riadok vyplnam? podla §6? aj ked nemam zivnost? danove priznanie B?

co to znamena byt evidovany v obchodnom majetku? prosim o vysvetlenie

Prečítajte si usmernenie , tam je všetko popísané , čo to ten obchodný majetok je ......a aj čo znamená evidovanie obchodného majetku .
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

Zita5 Pozri príspevok
Prečítajte si usmernenie , tam je všetko popísané , čo to ten obchodný majetok je ......a aj čo znamená evidovanie obchodného majetku .
dakujem za radu, prestudujem a keby mi nieco nebolo jasne, tak sa popytam...))))
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

ak je nájomná zmluva vyhotovená na obidvoch manželov aj DIČ majú obidvaja nemôžu mať medzi sebou dohodu, že príjem z prenájmu 100 % a samozrejme aj prislúchajúce výdavky bude mať v DP len jeden z manželov?
za odpoveď ďakujem
0 0
LETO18 LETO18

LETO18 je offline (nepripojený) LETO18

pozrela som si to usmernenie DR.
to znamená, že ak som kúpila osobné vozidlo v októbri 2009 ako občan, ktoré okrem iného používam aj na zabezpečenie zdaniteľných príjmov podľa §6 ods.3( prenajímam byt od roku 2008 ) a budem si ho evidovať podľa §6 ods.11, tak si môžem do výdavkov dať aj odpisy za toto vozidlo, aj spotrebované pohonné hmoty?
Vozidlo bolo kupované ojazdené (9-ročné) nie nové.
vopred ďakujem
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Anik Pozri príspevok
ak je nájomná zmluva vyhotovená na obidvoch manželov aj DIČ majú obidvaja nemôžu mať medzi sebou dohodu, že príjem z prenájmu 100 % a samozrejme aj prislúchajúce výdavky bude mať v DP len jeden z manželov?
za odpoveď ďakujem
Môže to tak byť ... príjem si môžu deliť rovnakom pomere alebo v ľubovoľnom inom pomere, teda aj 100% a 0 %.
Pozn. Ale podľa mňa je výhodné ak aspoň vo výške oslobodenej čiastky má v DP aj druhý z manželov, pretože o oslobodenú čiastku si môže znížiť príjem každý z nich.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím Vás, a môžu si príjem deliť každý rok inak?
Napr. za rok 2009 si rozdelia príjem 50:50, ale v roku 2010 sa viac oplatí manželke "prideliť" príjem iba vo výške oslobodenej čiastky, zvyšok manžel. Môže v takom prípade manželka požiadať o ročné zúčtovanie dane zamestnávateľa? (bude mať DIČ,keďže sa po novom musí ísť zaregistrovať, hoci prenajíma len časť domu...)
Díky!
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

silvia Pozri príspevok
Prosím Vás, a môžu si príjem deliť každý rok inak?
Napr. za rok 2009 si rozdelia príjem 50:50, ale v roku 2010 sa viac oplatí manželke "prideliť" príjem iba vo výške oslobodenej čiastky, zvyšok manžel. Môže v takom prípade manželka požiadať o ročné zúčtovanie dane zamestnávateľa? (bude mať DIČ,keďže sa po novom musí ísť zaregistrovať, hoci prenajíma len časť domu...)
Díky!
Podľa mňa si môžu príjem z prenájmu rozdeliť tak ako im je výhodné
Zákon o DZP §4 ods. (8)
Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Daňové priznanie si musí podať sám, nemôže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň v prípade:
- ak v danom roku mal zdaniteľné príjmy nielen zo závislej činnosti, ale aj z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 6 zákona) alebo z kapitálového majetku (§ 7 zákona) alebo ostatné príjmy (§ 8 zákona),
0 0
lago lago

lago je offline (nepripojený) lago

ak mozem v ramci temy... mam tiez otazky, ktore su mi nejasne:
Ak prenajimam byt, ako som zistil musim ako prijem pocitat aj tu cast, ktoru mi najomca plati ako pausal na energie, co si myslim je chore, ale budiz.
Moja otazka:
1/ ak mi najomca platil platbu na 01/2010 uz 31.12.2009 (vtedy bola pripisana na ucet) musim ju priznat a zdanit uz do DP2009?
2/ ak mi pri zaciatku najmu najomca zlozil 600 € ako zalohu na skody, ktoru mu vratim po skonceni najmu, mam ju zdanit? Neodovzdal mi ju osobne, ale poslal na ucet spolu s prvym najomnym a pausalom na energie.

Dakujem.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ahojte poradaci, chcem sa spytat na takuto vec,nakolko nemam velmi skusenosti s prenajmom-zivnostnik, ktory vedie JU je v prenajme, cast tohoto prenajmu po dohode s majitelom nehnutelnosti prenajme a ma prijem z prenajmu, cize najomca po dohovore s prenajimatelom ma podnajomcu a ten mu mesacne plati prenajom. Ale este predtym,nez to da do prenajmu tuto cast vymaluje, poopravuje el. rozvody...cize ma nejake naklady,ktore ma v uctovnictve ako zauctovat tieto naklady? Spravu o odbornej prehliaske a skuske elek. zariadenia najomcovi refakturuje vo vyske 50 EUR, kam zauctovat tento prijem? Naklady spojene s prerabkou tejto casti nehnutelnosti mam dat do vydavkov,ktore sa tykaju prenajmu? Alebo mam tieto vylucit z uctovnictva a dat vydavky prenajmu percentom aj ked prijmy zo zivnosti si neuplatnuje percentom? Prosim poradte mi,s prenajmom nemam skusenosti. Vopred dakujem
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

chudaska Pozri príspevok
ahojte poradaci, chcem sa spytat na takuto vec,nakolko nemam velmi skusenosti s prenajmom-zivnostnik, ktory vedie JU je v prenajme, cast tohoto prenajmu po dohode s majitelom nehnutelnosti prenajme a ma prijem z prenajmu, cize najomca po dohovore s prenajimatelom ma podnajomcu a ten mu mesacne plati prenajom. Ale este predtym,nez to da do prenajmu tuto cast vymaluje, poopravuje el. rozvody...cize ma nejake naklady,ktore ma v uctovnictve ako zauctovat tieto naklady? Spravu o odbornej prehliaske a skuske elek. zariadenia najomcovi refakturuje vo vyske 50 EUR, kam zauctovat tento prijem? Naklady spojene s prerabkou tejto casti nehnutelnosti mam dat do vydavkov,ktore sa tykaju prenajmu? Alebo mam tieto vylucit z uctovnictva a dat vydavky prenajmu percentom aj ked prijmy zo zivnosti si neuplatnuje percentom? Prosim poradte mi,s prenajmom nemam skusenosti. Vopred dakujem
prosim nikto mi nevie poradit?
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

vie mi prosím niekto poradiť. za rok 2008 sme pri prenájme nehnuteľnosti použili paušálne výdavky 40%. tento rok 2009 nám lepšie vychádzajú skutočné výdavky. je možné vypočítať daň podľa skutočných výdavkov?
či je možné preskočiť z paušálnych na skutočné ...
Ďakujem
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

Mirka.V Pozri príspevok
vie mi prosím niekto poradiť. za rok 2008 sme pri prenájme nehnuteľnosti použili paušálne výdavky 40%. tento rok 2009 nám lepšie vychádzajú skutočné výdavky. je možné vypočítať daň podľa skutočných výdavkov?
či je možné preskočiť z paušálnych na skutočné ...
Ďakujem
posúvam
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Mirka.V Pozri príspevok
vie mi prosím niekto poradiť. za rok 2008 sme pri prenájme nehnuteľnosti použili paušálne výdavky 40%. tento rok 2009 nám lepšie vychádzajú skutočné výdavky. je možné vypočítať daň podľa skutočných výdavkov?
či je možné preskočiť z paušálnych na skutočné ...
Ďakujem
Táto téma by mohla pomôcť ...
http://www.porada.sk/t131059-p3-prec...zor-zmena.html
Naposledy upravil Jana_clenka : 22.03.10 at 21:03
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

Ďakujem
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

chudaska Pozri príspevok
ahojte poradaci, chcem sa spytat na takuto vec,nakolko nemam velmi skusenosti s prenajmom-zivnostnik, ktory vedie JU je v prenajme, cast tohoto prenajmu po dohode s majitelom nehnutelnosti prenajme a ma prijem z prenajmu, cize najomca po dohovore s prenajimatelom ma podnajomcu a ten mu mesacne plati prenajom. Ale este predtym,nez to da do prenajmu tuto cast vymaluje, poopravuje el. rozvody...cize ma nejake naklady,ktore ma v uctovnictve ako zauctovat tieto naklady? Spravu o odbornej prehliaske a skuske elek. zariadenia najomcovi refakturuje vo vyske 50 EUR, kam zauctovat tento prijem? Naklady spojene s prerabkou tejto casti nehnutelnosti mam dat do vydavkov,ktore sa tykaju prenajmu? Alebo mam tieto vylucit z uctovnictva a dat vydavky prenajmu percentom aj ked prijmy zo zivnosti si neuplatnuje percentom? Prosim poradte mi,s prenajmom nemam skusenosti. Vopred dakujem
nikto mi neporadi? Neviem sa posunut dalej...
0 0
Načítať ďalšie