Zavrieť

Porady

Pestovanie surfínií a petúnií

Dobrý deň, na balkon som si zasadila kvety surfínie a petúnie,
viem že sú to krásne ale zároveň dosť náročné kvety na pestovanie .
Preto Vás prosím ak vie niekto poradiť kedy je lepšie tieto kvety zalievať,
ako sa o ne správne starať podľa vlastných skúsenosti. Ďakujem.
Usporiadat
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

...dievčatá, môžem surfinky pohnojiť hnojivom na muškáty
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

lujza.j Pozri príspevok
...dievčatá, môžem surfinky pohnojiť hnojivom na muškáty
Môžeš, veď sú to tiež kvietky - letničky. Ale hnojivo len na surfínie a petúnie má iné zloženie - keďže listy surfínií sú iné ako muškátov /ktoré sú hrubšie/ a tým aj ich nároky na polievanie a výživu sú rozdielne /hlavne v týchto horúčavách/ - a zabezpečí Ti napr. peknú zelenú farbu listov až do konca sezóny, viac nových výhonkov a kvetov - toť moja skúsenosť.
Naposledy upravil Oliwa : 11.06.10 at 11:06
1 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Iconka Pozri príspevok
Karixa, veru postrkom a co najskor. Mne vlani napadli dve korytko a ja som si to neskoro vsimla a nezachranila som ich. pirimor je tusim na vosky
Veru, treba tie vošky "postrkať" čo najskôr dolu...
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

olybaba Pozri príspevok
... synove surfinie v mojej opatere ...
Môžem otázočku? Už viackrát som "natrafila" na Tvoje krásne kvietky, ako sa im u Teba darí, no pri obrázkoch býva ten istý text "synove muškáty, surfínie... v mojej opatere".
A kdeže je stále syn? Ten je v čej opatere? Niežeby som mala oňho záujem , ale nedá mi to... Je stále odcestovaný, alebo stavia dom a Ty mu predpestovávaš flóru, alebo "nevesta" nemá k nim taký vzťah, alebo nakúpi sadeničky a prinesie Ti ich "mami, tu máš - urob si radosť"!
Ja by som ten komentár k tým fotkám asi nepísala - veď keď sa Ty o ne stále s takou láskou staráš, tak sú to viac Tvoje kvietky, a nie synove.Alebo sa mýlim?
Naposledy upravil Oliwa : 11.06.10 at 15:11
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Oliwa Pozri príspevok
Môžeš, veď sú to tiež kvietky - letničky. Ale hnojivo len na surfínie a petúnie má iné zloženie - keďže listy surfínií sú iné ako muškátov /ktoré sú hrubšie/ a tým aj ich nároky na polievanie a výživu sú rozdielne /hlavne v týchto horúčavách/ - a zabezpečí Ti napr. peknú zelenú farbu listov až do konca sezóny, viac nových výhonkov a kvetov - toť moja skúsenosť.
ďakujem
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

lujza.j Pozri príspevok
ďakujem
prosím niet za čo želám pekný deň
0 0
Iconka Iconka

Iconka je offline (nepripojený) Iconka

mám rada prírodu ako takú
Čo urobiť v prípade výskytu?
Skôr, než siahnete po chemických prostriedkoch, vyskúšajte osvedčené domáce recepty. Ponúkame vám hneď niekoľko tipov.

Čierny čaj
Uvarte asi 1 ˝ litra čierneho čaju. Umyte napadnuté listy vlažnou vodou a postriekajte studeným čajom.

[/B]
Žihľava
Pripravte si odvar zo žihľavy. Vedierko s čerstvou žihľavou naplňte vodou a nechajte vylúhovať 12 - 24 hodín, rozhodne nie viac. Postriekajte nezriedeným odvarom.
Cigara
Cigaru varte v starej panvici tak dlho, až vznikne odvar. Zvyšky tabaku prefiltrujte cez látku a hnedú tekutinu dajte do nádoby. V ešte teplej tekutine rozpustite mazľavé mydlo a naplňte vzniknutý roztok do fľaše na postrekovanie okien a aplikujte ju na spodnej strane listov.




Levanduľa
Dobrým prostriedkom je aj vliať tri kvapky levanduľového oleja do štvrť litra vody a vyliať do postrekovača. Týmto prostriedok môžete postrekovať rastliny každý deň.
Suchý vzduch môže prilákať na vaše rastliny červce, ktoré sa objavia na spodnej i vrchnej strane listov. Ich prítomnosť dokazuje v začiatkoch žltnutie listov, neskôr viditeľná pavučina a na záver opadávanie listov. Predchádzať ich výskytu môžete postrekovaním listov, čím sa zabezpečí vyššia vlhkosť vzduchu. Na odstránenie škodcu sa môžu použiť tie isté biologické prostriedky ako pri voškách.


Mydlo
300 gramov neutrálneho mydla rozpustite v teplej vode, doplňte deviatimi litrami studenej vody Doplníte jednu lyžicu soli, vápna a 500 gramov alkoholu. Všetko sa dobre premieša a dá do rozprašovača. Postrek sa zopakuje viackrát, aby sa zničili aj vajíčka škodcu.

1 0
Iconka Iconka

Iconka je offline (nepripojený) Iconka

mám rada prírodu ako takú
Moje dnes pocas burky boli dnu
P1030852.JPG  
2 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Iconka Pozri príspevok
Moje dnes pocas burky boli dnu
Tak to zavidim ze si stihla ich schovat, ja som nebola doma, prisla som az po burke a ta spust na balkone bola strasna...vsetko dolamane, znicene az mi bolo z toho do placu...Bol taky silny vietor, ze mi doslovo jeden cely valov vyfuklo a nasla som ho az pri garazi (asi 500 m ) no strasne, zachranujem co sa da a dufam ze sa rastlinky obnovia...
0 0
Iconka Iconka

Iconka je offline (nepripojený) Iconka

mám rada prírodu ako takú
Zena, to mi je luto, viem si predstavit ako ti bolo. U nas sa to strhlo dost nahle, ale stihla som to este schovat, aj ked fuchsie som davala dnu uz pocas vetra a lejaku, ale nastastie im nestihol ublizit. Aj tu riadne fucalo, nedaleko lipu vylomilo a isto je toho viac, ale nebola som mimo mesto. Neboj, isto este aj tie tvoje dorastu,.Pred dvomi rokmi mi surfinku strasne oholilo a za 2-3tyzdne obrasilo nanovo a bola krasna. Drzim palce.
3 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

zena Pozri príspevok
Tak to zavidim ze si stihla ich schovat, ja som nebola doma, prisla som az po burke a ta spust na balkone bola strasna...vsetko dolamane, znicene az mi bolo z toho do placu...Bol taky silny vietor, ze mi doslovo jeden cely valov vyfuklo a nasla som ho az pri garazi (asi 500 m ) no strasne, zachranujem co sa da a dufam ze sa rastlinky obnovia...
Držím palčeky
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Aj u nás sa spustil neskoro večer hrozný vetrisko. Ale prvé čo bolo, som utekala schovávať surfínie,lebo sú krásne,košaté a bolo by mi ich veľmi ľúto...
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Je tu veľa odborníčiek na surfínie. Poradíte?
V dvoch hrantíkoch mám 6 koreńov surfínií. Boli kupované spolu, od jedného záhradkára.Všetky krásne kvitnú a rastú, ale jeden koreň akoby úplne stratil zelenú farbu, zostal žltkastý. Nie sú na ňom škodcovia, kvitne a rastie dalej, len neviem, čo to môže spôsobovať, alebo čo by na to pomohlo. Nemôžu to chytiť ostatné rastliny, ak je to nejaká choroba?
0 0
Iconka Iconka

Iconka je offline (nepripojený) Iconka

mám rada prírodu ako takú
Arizona, zltnutie je aj prejavom nedostatku zeleza. Ale ak je to len na jednej, tak potom neviem. Skus pridat hnojivo s obsah zeleza spec.na surfinie. Odporuca sa pridavat zasobne hnojivo Osmocote, ale este som to neskusala.

alebo:

Ak má surfínia žlté a slabé listy, môže to byť spôsobené vysokým obsahom vápnika v pôde. Zvyšuje sa obsah železa a hodnota pH stúpa. V tomto prípade je potrebné použiť kyslé hnojivo alebo hnojivo obsahujúce železo. V priebehu niekoľkých dní listy opäť stmavnú a výsledkom je i rýchly rast - aj 3 cm za deň.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ďakujem Iconka za radu, zajtra kúpim niečo železnaté a uvidím, čo to urobí. Len som sa bála, aby mi to nevyhynulo, či neuškodilo aj ostatným koreňom.

Podmienky majú všetky korene rovnaké, takže ma udivuje, že iba jednému korenu niečo škodí. Ani listy na dotyk nie sú slabšie-jedine tá farba je iná, ako u ostatných.
Naposledy upravil arizona : 03.10.10 at 07:58
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

arizona Pozri príspevok
Ďakujem Iconka za radu, zajtra kúpim niečo železnaté a uvidím, čo to urobí. Len som sa bála, aby mi to nevyhynulo, či neuškodilo aj ostatným koreňom.

Podmienky majú všetky korene rovnaké, takže ma udivuje, že iba jednému korenu niečo škodí. Ani listy na dotyk nie sú slabšie-jedine tá farba je iná, ako u ostatných.
dievčatá ja teda nie som "surfinárka", ale nebude chyba z koreňmi?
...ale tento rok som tri korienky surfiniek kúpila, sú to prekrásne kvietky, ak zakvitnú tak dám foto
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

zena Pozri príspevok
Tak to zavidim ze si stihla ich schovat, ja som nebola doma, prisla som az po burke a ta spust na balkone bola strasna...vsetko dolamane, znicene az mi bolo z toho do placu...Bol taky silny vietor, ze mi doslovo jeden cely valov vyfuklo a nasla som ho az pri garazi (asi 500 m ) no strasne, zachranujem co sa da a dufam ze sa rastlinky obnovia...
Ja som tiež nestihla schovať moju kvetenu, výsledkom sú polámané begónie, fuchsie aj petúnie.
Ale neboj sa, rastlinky sa spamätajú ...
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

arizona Pozri príspevok
Je tu veľa odborníčiek na surfínie. Poradíte?
V dvoch hrantíkoch mám 6 koreńov surfínií. Boli kupované spolu, od jedného záhradkára.Všetky krásne kvitnú a rastú, ale jeden koreň akoby úplne stratil zelenú farbu, zostal žltkastý. Nie sú na ňom škodcovia, kvitne a rastie dalej, len neviem, čo to môže spôsobovať, alebo čo by na to pomohlo. Nemôžu to chytiť ostatné rastliny, ak je to nejaká choroba?
Aj keď Ti neporadím, len sa zdôverím s niečím podobným. Mne raz tak odrazu vykapal milionbels - z takého ničoho som vypestovala krásne rozrastené a rozkvitnuté kusy - jedna radosť. Tiež mali rovnaké podmienky a boli v 3 hrantíkoch - rovnako hnojené na jednom stanovišti. A po jednom začali odchádzať -dokonca ani nežltli, listy boli sýtozelené - len náhle zvädli a už sa nespamätali. Jeden deň 1 rastlinka, o 3dni druhá... Dodnes neviem, čo sa im stalo, a ani v zemine som nenašla nejakých škodcov - žeby bol na vine chybný koreňový systém? Ale keď vykapali, boli to už veľké a silné rastlinky, takže neviem.
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Iconka Pozri príspevok
Zena, to mi je luto, viem si predstavit ako ti bolo. U nas sa to strhlo dost nahle, ale stihla som to este schovat, aj ked fuchsie som davala dnu uz pocas vetra a lejaku, ale nastastie im nestihol ublizit. Aj tu riadne fucalo, nedaleko lipu vylomilo a isto je toho viac, ale nebola som mimo mesto. Neboj, isto este aj tie tvoje dorastu,.Pred dvomi rokmi mi surfinku strasne oholilo a za 2-3tyzdne obrasilo nanovo a bola krasna. Drzim palce.
Dakujem Iconka a aj Vam vsetkym za pekne slova ja sa veru tak rychlo nevzdavam a myslim si ze obrasia novymi vyhonkami. Dufam ze za par tyzdnov pridam uz pekne fotky Este raz Vam dakujem
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

lujza.j Pozri príspevok
dievčatá ja teda nie som "surfinárka", ale nebude chyba z koreňmi?
...ale tento rok som tri korienky surfiniek kúpila, sú to prekrásne kvietky, ak zakvitnú tak dám foto
... o surfistoch som už počula, ale o "surfinárkach" prvý raz
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať