Zavrieť

Porady

zavaranie - recepty

Ahojte kuchtici, mate nejake OVERENE, ZARUCENE, VYSKUSANE recepty na zavaranie? Ak ano, prosim sup sem s nimi. Veeelka vdaka.
Usporiadat
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Bazový lekvár
1,5 kg zrelých bobúľ bazy variť v 4,5 dcl vody.Osobitne povariť 2,5 kg ošúpaných jabľk v 4 dcl vody a pridajte 1 kg želírovacieho cukru. Obe zmesi zmiešajte a varte do zhustnutia. Na záver pridajte 1,5 dcl rumu krátko povariť a dať do pohárov. Uzatvoriť a uložiť do deky, kým vychladnú.

Nielen chutné, ale aj zdravé
2 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

a ešte jeden sladký...
Džem ala šípkový.
Umyté zrelé rajčiny na opačnej strane stopky narezať na kríž, na sitku ponoriť do vriacej vody, vzápätí do studenej. Šupka sa odchlípne a ľahko dáva dolu. Rajciny prerezať na polovicu, odstrániť zrniečka a takto pripravené odvážiť.
Na 1 kg rajčín pridať 1 kg kryštálového cukru a 1 kl kyseliny citrónovej.
Džem variť do zhustnutia, v závere pridať petol na každé kilo na špičku noža a nalejeme do pohárikov.
Uložiť do deky a nechať vychladnúť.
2 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Nakladaná kapusta ako polotovar na dusenú kapustu:
Ľubovolné množstvo kapusty nakrájať, posoliť+ kmín, nechať postáť asi dve hodiny. Potom z ľahka vyžmákať a dať do pohárikov, nie pevno natlačiť, aby prenikol nálev.
Nálev na 10 kg kapusty:
1,5 l vody
0,5 l octu
0,5 kg cukru
Nálev uvariť vopred a zaliať ním kapustu v pohárikoch. Sterilizuje sa 10 min.

Ak sa rozhodneme z nej pripraviť jedlo, stačí vyklopiť do hrnca a krátko podusiť, dochutiť korením alebo podľa ľubovôle.
2 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
adam Pozri príspevok
My sme zasadili cviklu tento rok prvý krát. Narástla taká obrovská ako v rozprávke "Ako dedko ťahal repku." :-) Ako ju mám uvariť, celú takú obrovskú? Ako dlho ju mám variť? Ako zistím, že už je uvarená?
môžeš ju rozrezať na štvrtiny, aby sa ti viac vmestilo do hrnca. Ja ju varím asi hodinu,ale to zistíš nožom, či je mäkká.
2 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
adam Pozri príspevok
Nebude vytekať z nej tá šťava?
lepšie sú malé cvikly, majú aj tmavšiu farbu.ale keď narástli, tak ich musíš rozrezať. Štava nevytečie, a šúpať budeš i rezné strany cvikly.
2 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Asi pred mesiacom som zavarila červený melón v sladkokyslom náleve s feferónkou. Včera sme okoštovali, celkom zaujímavé. To že to bol melón, nebolo vôbec cítiť.
2 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
Marína Pozri príspevok
časť citátu:

Kupujem ho v týchto predajniach.
Pre syna takto zavarené bude ideálne, stačí ho ohriať a nemusí sa s tým "babrať". Aj môj syn si rád takéto brával na internát.
Priznávam, je potrebná trpezlivosť pri varení, lebo dosť dlho sa odparuje, ale výsledok ozaj stojí za to. Zvýrazní sa chuť leča. V sobotu som varila z 5 kg papriky, 5 kg paradajok, cca 1,5 -2 kg cibule(krájam na polmesiačiky), 30-40 Dg slaniny a 1 kg tejto klobásy + už 3 spomínané pretlaky. Varila som v troch kastróloch aby sa skôr odparilo.
Ešte mi asi nikdy nezhustlo až tak ako teraz(viď foto), ale je fakt, že som dlho varila. Zase nie je ako betón, keby som tú fľašu prevrátenú ešte chvíľu nechala, tak by stieklo dole.
Vždy mám v podvedomí, že som ti chcela napísať reakciu môjho syna.Mala som obavy z leča, lebo moje deti nejedia slaninku, ani klobásu nemusia.Po príchode domov z Cypru , syn našiel doma ešte lečo na zjedenie a jeho reakcia bola, že som upražila dobré lečo.
Dve fľaštičky si hneď zobral na inťák...
2 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
anilah Pozri príspevok
Tekvicový kompót.
Koľko octu ide na 5l vody?
Približne 1,5 litra, môže byť 1,6 litra. Vždy 1 diel octu a 3 diely vody. Ale zase to nemusí byť také presné
2 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
evuš Pozri príspevok
..niektorí ma asi pošlú do "horúcich pekiel" - za ten sladkokyslý nálev, ale priložím sem recept i ja :

Štipľavé "Baranie rohy" vyčistím, naplním ošúpaným cesnakom striedavo so sušenými hrozienkami, vložím do pohárov, zalejem sladkokyslým nálevom, pre zjemnenie pridám asi lyžicu oleja /podľa veľkosti pohára/, sterilizujem... mňam... /podľa mňa, ale chutilo už veľmi veľa ľuďom.../
je to zaujímavé, hlavne to plnenie...a nik ťa nikam nepošle, veď každému čo chutí.ja osobne som skúšala rôzne recepty na uhorky a nakoniec sa manžel spýtal , prečo experimentujem, keď môj je najlepší...a to robím sladkokyslý prosím tak som zostala pri tradícii
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

hnedoočka Pozri príspevok
je to zaujímavé, hlavne to plnenie...a nik ťa nikam nepošle, veď každému čo chutí.ja osobne som skúšala rôzne recepty na uhorky a nakoniec sa manžel spýtal , prečo experimentujem, keď môj je najlepší...a to robím sladkokyslý prosím tak som zostala pri tradícii
ÁNo, robím to osvedčené, čo chutí celej rodine, tiež sa hlásim k sladkokyslým uhorkám. Tento rok som sa pustila do mäsovo zeleninovej resp. paprikovej pomazány, roky ju polovičný odmietal. Do poslednej malej fľašťičky mi vyšiel taký malý zbytok, tak sme ju asi po týždni, dvoch otvorili a čuduj sa svete, polovičný si ju chválil. Hneď som na neho spustila, no vidíš, a toto som chcela urobiť už dávno.
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
buchač Pozri príspevok
Príkladne tie " alma papriky " tiež iba tých pár minútiek sterilizujem , aby sa viečko chytilo ...
Paprika potom tak chrústa pod zubami , že sa mi susedia chodia sťažovať na hluk ...
...viď ...
IMAG1287.jpg  
2 0
asedma asedma

asedma je offline (nepripojený) asedma

Tweety Pozri príspevok
Páči sa,
2kg červenej papriky, 1kg paradajky, 5-6 feferóniek, 5-6 cibúľ, 6 strúčikov cesnaku, 1,5 kg bravčového pliecka
Všetky prísady zomelieme, pridíme 1/2 preosiateho deka, 1PL vegety, 2dcl. oleja a varíme hodinu. Horúcu zmes dáme po malých fľiaš a sterilizujeme asi 30 min.
..mohla som sem skor pozriet, bola by som pridala aj ja olej aj vegetu..

..prave som dokoncila podobnu natierku :

1kg bocika, 1kg papriky-kapie, 1kg rajcin, 3 cesnaky str., 3 velke cibule, 4 feferonky - zomelieme, pridame pol preosiateho deka a varime asi 1 hodinu - naplnit do poharkov a sterilizovat len tolko, aby chytili vicka
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

snáď nebudem nemám to overené ani vyskúšané, ale vyzerá to dobre....
http://vcielkaisr-mojerecepty.blogsp...-baklazan.html
2 0
asedma asedma

asedma je offline (nepripojený) asedma

alexrudi Pozri príspevok
Prosim vas vie mi niekto poradit co z mrkvou a petrzlenom?
Ako to mam zavarit aby som to pouzila v polievke,alebo kam to mam a ako ulozit aby vydrzalo cez zimu?????
Dakujem
najlepsie je dat do debniciek s pieskom a ulozit do pivnice
2 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Najlepší recept na kečup robím podľa neho už 15 rokov.

1/2 kg cibule
2 kg paradajky
1/2 kg červená kápia (vyberám jaderníky, aby mal sýtejšiu farbu)
1/2 dl ocot
5 Dg kryštál. cukor
2 ks klinčeky
2 polievkové lyžice mletej papriky
1 polievková lyžica soli
na špičku noža škorica
5 lístkov bazalky
feferónky podľa chuti

Všetko spolu varím na kašu,ručný mixér, poháre a sterilizujem.


2 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Nevarený ovocný sirup
http://varecha.pravda.sk/recepty/nev...23-recept.html

z 2 kg jahod som mala 2,8 l stavy po pridani a roztopeni cukru mam cca 4 l sirupu - ale ja som ho radsej prevarila ... nevareny skusim inokedy ale z mensej davky
2 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

kukučka
Recept to môže byť výborným ale naše babky nemali Deko.Stačí 10 Dag soli, ak preoseješ Deko, vyhodíš korenie, ale chémia tam zostane. Neber to osobne.
dostať kúpiť Deko aj prírodné, bez kyseliny benzoovej napr. Nakladač
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Keby som náhodou dostala hrozno....
https://www.zahrada.sk/magazine/dzem...l-by-ho-kazdy/
2 0
nela88 nela88

nela88 je offline (nepripojený) nela88

Pridám moje skúsenosti. Uhorky- čajová lyžička kopcom Deka, 2polievkové lyž. kopcom cukru, 1/2 dcl octu do 7dcl pohára a doliať vodou. Vodu dávam na všetky zaváraniny do hrnca tak 2-3cm nad mriežkou, potom dám poháre.Keď začnú uhorky vrieť, nechám 5 min. Vyberiem a otočím hore dnom. Keď náhodou tečú, iba ich opäť zavriem.Oplatí sa použiť opačnú hranu príborového noža.Potom to už určite teplá, sladká voda zalepí a určite sa uhorky nepokazia. Nálevy nerobím pri žiadnom zaváraní.Poháre ešte zakryjem dekou do vychladnutia. Ovocie podľa sladkosti 1-2pl.lyž. cukru, doliať vodou, 1-2cm pod povrch a varím 5,10,15 min a opäť poháre otáčam hore dnom.
1 0
Etela Etela

Etela je offline (nepripojený) Etela

A ešte som zabudla, že treba pridať 1 čajovú lyžičky pyrosiričitanu,poprípade aj trochu salicylu. A ja do súdku pridávam pár kúskov chrenu, vtedy
zelenina nezmäkne.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať