Zavrieť

Porady

zavaranie - recepty

Ahojte kuchtici, mate nejake OVERENE, ZARUCENE, VYSKUSANE recepty na zavaranie? Ak ano, prosim sup sem s nimi. Veeelka vdaka.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Marína Pozri príspevok
Veľmi si ma potešila, tiež aj pobavila, to je fakt.


Som rada, že chutí. Aj mne sa niekedy stane, že nie a nie, aby sa voda odparila, vtedy zvyknem "buchnúť" do leča hustý paradajkový pretlak, ten to zahustí a v podstate aj dochutí. Hľadala som na nete, ktorý používam ale nikde neviem nájsť. Je zvláštne balený, ako paštéty, takto http://www.hame.cz/sk/katalog/detail/?productId=7411 Neviem si spomenúť na výrobcu, teraz ho nemám doma. Zdá sa mi, že lečo, ktorého obrázok je vyššie(prísp.103) som vtedy takto zahusťovala. Niektoré papriky majú dosť veľa vody.
Už ho mám, prikladám foto. Tiež som dnes do leča použila tri. Paprika mala veľa vody, nie a nie sa odpariť. Ten pretlak je veľmi chutný a keďže obsahuje škrob, lečo nielen dochutí ale aj zahustí. Ešte dávno, pradávno bolo v obchodoch dostať lečo, strašne bolo dobré, ešte teraz cítim jeho chuť, tiež v ňom boli nielen zelené ale aj červené papriky a hustý pretlak.
Dnes som varila lečo z cca 13 kg ingrediencií a napadlo ma vám priložiť obrázok akú pomôcku pri plnení do pohárov používam aby sa okraje nezašpinili. Tento zrezaný lievik je na malé fľaše, na 0,7 l mám väčší.
Naposledy upravil Marína : 28.08.10 at 21:06
IMG_3434.jpg  
IMG_3446.jpg  
1/1
10 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Kedze je cas hribov, tak mam super odskusanu hubovu pastetu:
2 kg hribov /kuriatka, dubaky, masliaky, co sa podari, tie so zelenym a cervenobielym klobukom nie/
1 kg papriky
0,80 kg cibule
1 celu hlavku cesnaku
1 polievkovu lyzicu /PL/ soli
1 PL vegety
1 PL cierneho korenia
olej, 0,40 kg masti
Huby ocistime, pokrajame a v slanej vode obvarime 2 minuty. Na olej dame pokrajanu cibulu, podusime, pridame papriku, znova podusime, pridame korenie, sol, vegetu, pokrajany cesnak a vsetko dusime, kym sa nevypari voda, potom to najlepsie ponornym mixerom rozmixujeme na kasu, nemusime az celkom a pridame mast. Vsetko dobre spojime, dame do poharikov, sterilizujeme 40 minut.
Obrázok 001.jpg  
Obrázok 002.jpg  
Obrázok 003.jpg  
Obrázok 004.jpg  
1/1
10 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Nenašla som inú vhodnú tému, tak pridám jedno veľmi rýchle zaváranie. Je to taká maškrta, nie je toho veľa, ale neodolala som, keď boli banány za 50 centov. Robím ho každý rok, dá sa aj v zime, hlavne keď sú v akcii. Banány musia byť zrelé a zdravé.
Banánový džem
850 g čistých banánov
šťava z 2-3 citrónov
1/8 l vody alebo 100% ovocnej šťavy /pomaranč, grapefruit, jablko/
1 Gelfix 2:1
500 g kryšt. cukor /dávam menej, banány sú sladké/
ak nebudú papať deti, čo pochybujem môže sa pridať 3-4 PL rumu, ale nemusí.
Banány nakrájam a vidličkou roztlačím. Prilejem šťavu z citrónov a ostatnú tekutinu a podľa návodu na gelfixe postupujem ďalej.
Varím tak 3-5 minút, potom už len šup do pohárikov, dnom hore na chvíľu. Na palacinky, do jogurtu či zákuskov je výborný. Včera som robila z dvoch dávok, vyšlo mi 12 ks pohárikov od detskej výživy.
zaváranie 001.jpg  
9 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ilona Pozri príspevok
Ja robím lečo jednoducho,pokrájam paradajky,papriku,posolím,naložím do pohárov a sterilizujem 20 minút.
Ja buď robím tak isto a potom ho používam aj pod mäso a pod. alebo lečo pripravím ako na konzumovanie a to zavarím. Dokonca aj s klobásou. Ak klobásu nedám, potom len lečo prihrejem a medzitým kvalitnú, voňavú klobásu pokrájanú na kolieska opečiem na troche oleja a cibuľke.
Lečo
Olivový olej(slnečnicový, alebo aj, aj) + na tenké plátky pokrájaná slanina + dosť cibule popražím do sklovita. Pridám papriku pokrájanú na rezance, osolím. Vždy pridávam aj červenú skoro 1:1. Červenou myslím zelenú už prezretú, alebo kápiu, tej však max 1/4, radšej mám však tú prezretú. Dusím pod pokrievkou a medzitým do hrnca s vriacou vodou dávam na chvíľku paradajky, len aby sa mi uvolnila šupka. Vkladám do studenej vody a ošúpem. Dávam mäsité alebo tie podlhovasté, ide o to aby mali málo šťavy a veľa "mäsa". Pokrájané paradajky pridám k paprike, ešte chvíľu podusím pod pokrievkou, odokryjem a dusím až do odparenia šťavy. Ešte pre koncom pridám kvalitnú klobásu nakrájanú na kolieska. Konečný výsledok má byť skoro ako keď robíme marhuľový džem. Asi som to hrozne popísala, snažila som sa, aby ste si to vedeli predstaviť. Zdá sa mi, že niekto už odo mňa chcel vidieť, asi aká má byť konzistencia, možno foto nájdem v PC. Ak áno, priložím.
Je pravda, že zelenina svoj objem značne zníži, ale chuť leča je veľmi dobrá, výrazná. Pred konzumovaním ohriať a pridať vajíčko, ozaj len jedno, aby z toho nebola praženica. Toto lečo je pre niekoho ešte lepšie bez vajec.
Ešte ma napadlo. Robím aj trošku štipľavé, nepridávam však čerstvú štipľavú papriku, lebo neviem dopredu odhadnúť, aký bude konečný výsledok, preto pridávam túto. Už roky ju používam aj do gulášov a pod.
Sterilizujem cca 15-20 minút.

Dodatok: Podarilo sa mi jednu nájsť, prikladám.
Naposledy upravil Marína : 24.08.10 at 21:56
leco.jpg  
8 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

časť citátu:
hnedoočka Pozri príspevok
Marína, ďakujem za upozornenie .Pozerala som na ten pretlak v Tesco, ale nenašla som...ináč, vôbec som sa s takou variantou nestretla....ale skúsim sa poobzerať i inde.
..............
Kupujem ho v týchto predajniach.
Pre syna takto zavarené bude ideálne, stačí ho ohriať a nemusí sa s tým "babrať". Aj môj syn si rád takéto brával na internát.
Priznávam, je potrebná trpezlivosť pri varení, lebo dosť dlho sa odparuje, ale výsledok ozaj stojí za to. Zvýrazní sa chuť leča. V sobotu som varila z 5 kg papriky, 5 kg paradajok, cca 1,5 -2 kg cibule(krájam na polmesiačiky), 30-40 Dg slaniny a 1 kg tejto klobásy + už 3 spomínané pretlaky. Varila som v troch kastróloch aby sa skôr odparilo.
Ešte mi asi nikdy nezhustlo až tak ako teraz(viď foto), ale je fakt, že som dlho varila. Zase nie je ako betón, keby som tú fľašu prevrátenú ešte chvíľu nechala, tak by stieklo dole.
Naposledy upravil Marína : 30.08.10 at 07:47
IMG_3449.jpg  
7 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

vema Pozri príspevok
Ja používam na plnenie leča a aj lekvárov do pohárov lievik, ktorý som dostala k umyvačke riadu na sol. výborný.
ja používam na plnenie leča do zavár. pohárov taký lievik, vyrobený z 2 l fľaše Cocacoly...
prvý rez je zvrchu fľaše vo vzdialenosti od vrchnáka cca 4 cm a druhý rez je o nejakých 10 cm nižšie, tam, kde je už fľaša riadne široká... a táto zúžená vyrezaná časť fľaše je vlastne tým lievikom...
ked sa podarí, priložím foto
alebo radšej nákres, ako to vyrobiť:
Naposledy upravil Heni : 29.08.10 at 18:04 Dôvod: priloženie nákresu
lievik z fľaše.JPG  
6 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Tento rok bol veľmi nepriaznivý aj na zeleninu a preto odporúčam svoj recept na zavaranú koreňovú zeleninu.

tutiola Pozri príspevok
Nenašla som tu žiaden recept na koreňovú zeleninu. Tak jeden pridám, mám ho odskúšaný.

Zaváraná polievková zelenina.
Koreňovú zeleninu /mrkvu,petržlen, zeler, kaleráb/ očistime tak, ako by sme dávali rovno do hrnca. Pokrájame zvyčajným spôsobom ako do polievky. Vňať petržlenu, zeleru a ligurčeka/magi-zeler/ dobre opláchneme vo vode a necháme odkvapkať. Do fľaštičiek na dno vložíme surovú zeleninu koreňovu, listovu, pridáme 2 kávové lyžičky soli, zalejeme obyčajnou vodou, uzatvoríme a vložime do hrnca so studenou vodou. Od bodu varu sterilizujeme 20 min.

Flaštičky sa mi najviac osvedčili malé 2,5 - 3 dcl na obyčajný uzáver, ale môžu byť aj od horčice či majonézy.

Polievku dosolíme až pred koncom varenia, aby sa soľ dobre vyvarila do polievky. Takto pripravená zelenina je v polievke chutná, nie je gumenná a po otvorení vonia ako čerstvá.


V jesení je to trošku náročné čistenie na čas, ale v zime to oceníte. Po zbere úrody vám nevzniká zbytočný odpad.
6 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ja používam na plnenie leča a aj lekvárov do pohárov lievik, ktorý som dostala k umyvačke riadu na sol. výborný.
5 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Je sezóna varenia lekvárov. U nás sa varí takto. Nasypať do kastróla, rozvariť, precediť. Ešte jedna várka - 5 l vedierko od rýb -. Obe várky znovu do kastróla a uvariť do potrebnej hustoty. Kto chce pridá cukor.A výsledok je takýto.
http://www.porada.sk/t86121-p3-zavar...tml#post793510
Varenie lekvaru 001.jpg  
Varenie lekvaru 002.jpg  
Varenie lekvaru 003.jpg  
Varenie lekvaru 004.jpg  
1/1
5 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Prispejem aj ja svojim receptom
Fazuľa s párkom v leče.
1 kg bielej fazule uvariť vopred, zliať a nechať vychladnúť
Do hrnca dať 2,5 dl oleja ana ňom podusiť
1 kg nakrájanej cibule
ak je cibuľa udusená, pidať na kolieska nakrájané
1 kg párky a pridať naktájanú
1 kg papriky a na záver
1 kg rajčiny, alebo 0,7 dl pretlak
Všetko spolu priviesť do varu a pridať
1 ks nakladač Deku-preosiaty
2,5 dl cukru
1 dl octu
Ešte raz nechať povariť 10 min , chvíľu nechám postáť na ohni a plním do pohárikov.
Sterilizuje sa 20 min/ 85 st.C
Je to výborné aj na studeno.
Dobrú chuť
5 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

Ja mam jeden miesany pre vas, ani nie salat, skor pohar .

Postupne ako pozbieram doma v zahrade mrkvu, cibulu, baranie rohy, cukinu, alebo aj patizon, niekedy aj kusok uhorky, sem tam aj feferonku. A karfiol tam treba este.

Ukladam do pohara 0,7 dl mrkvu, cibulku - bud malu alebo pokrajam na stvrtky velku, kolieska cukiny - trhavam mladu, nie velikansku,ale aj ta moze byt, a na kusky pokrajat, karfiol - surovy a na mensie ruzicky, stacia ozaj male chutne kusky, mozu byt aj hribiky ak mate, baranie rohy feferonku - iba do niektorych. Vlasnte podla chuti - mam to z Talianska, kde som to velmi mala rada a je to tam akoby studeny salat miesany - zavareny.
Nalev uhorkovy : Deko alebo Zelko, aj s cukrom ako pisu davam a plus este dam korenie nove a cele do pohara a ked dam nalev, tak na vrch za lyzicu oleja a uzatvorim a zavaram cca 15-20 minut, neviem presne kolko, podla oka idem. Je to vyyborna mnamka, ochutnajte, ci k ryzi, alebo rizotu, kto ma rad polentu aj k tej, aj k hocicomu, treba si to vyskusat a ochutnat a prisposobit svojim chutiam.
5 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Včera som robila hruškový džem so zázvorom a citrónom. Síce za pomoci gelfixu, ale výsledok je famózny, krásne voňavý po zázvore a kyselkavý po citróne.
Tu je recept:
2 kg už očistených hrušiek a šťavu zo 6 ks citrónov som dala variť, aby hrušky zmäkli. Niektoré boli tvrdšie, tak som ich popučila, môže sa aj rozmixovať, ako kto má rád. Potom som pridala 80 g na malé kocočky nakrájaný zázvor, 2 ks gelfix 2:1 s troškou cukru a povarila. Nakoniec som pridala cca 500g cukru a asi 2 KL kyseliny citrónovej. Povarila a dala do pohárov. Bez sterilizácie.
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 15.09.10 at 06:10
5 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Nikde som nenašla recept na zaváranú tekvicu, ale nie na sladko, proste ako polotovar.
Mám malú mrazničku, a tak som skúsila. Postup je nenáročný, výsledok by mal byť zaručený
Tekvicu ošúpeme a postúhame na väčšom strúhadle. Zalejeme studenou vodou až po okraj misy, aby bola tekvica ponorená.
Takto ju necháme 2 hodinky, medzitým si pripravíme poháre, ktoré vyložíme na dne kôprom.
Odstátu tekvicu berieme najlepšie do hrste, vytlačíme vodu a dávame do pohárov, netlačíme ju ako napríklad čalamádu, dávame voľne, pár razy pohárom potrasieme, aby sa tekvica dobre rozložila. Na jeden pohár pridáme 1 KL octu a dolejeme vodou, asi 1 cm pod okraj.
Zaviečkujeme a dáme sterilizovať, na miernom ohni, 60 minút.
Takže dnes som robila, z jednej a pol veľkej tekvice mi vyšli 4 veľké 7 dcl poháre a jeden malý 3 dcl.
5 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tweedle Pozri príspevok
môžem poprosiť recept tej pomazánky?
Páči sa,
2kg červenej papriky, 1kg paradajky, 5-6 feferóniek, 5-6 cibúľ, 6 strúčikov cesnaku, 1,5 kg bravčového pliecka
Všetky prísady zomelieme, pridíme 1/2 preosiateho deka, 1PL vegety, 2dcl. oleja a varíme hodinu. Horúcu zmes dáme po malých fľiaš a sterilizujeme asi 30 min.
5 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
tina1 Pozri príspevok
dievčence chcem sa spýtať, ma niekto recept na ovocie v rume – dozrievané ovocie (jahody, ríbezle, egreš, višne, marhule, broskyne) vrstvíme podľa toho ako ovocie dozrieva do širokého pohára, zasypávame cukrom a zalievame rumom ?

Želám pekný deň.

Dozrievané ovocie (jahody, ríbezle, egreš, višne, marhule, broskyne) vrstvíme do širokého pohára, zasypávame cukrom a zalievame rumom. Dobre uzavrieme a dáme do chladu.

Višne v rume
1 kg višní, 500 cukru, 0,5 litra rumu.
Do pohára dáme vrstvu višní, zasypeme vrstvou cukru a zalejeme rumom. Takto striedame vrstvy višní a cukru, ktoré vždy zalejeme rumom. Pohár uzatvoríme a odložíme.
4 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Ja keď takto uskladňujem zeleninu 1. deň sterilizujem 30 minút a druhý deň 20 minút a vydrží aj 2 roky.
4 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Deganova Pozri príspevok
Ja keď takto uskladňujem zeleninu 1. deň sterilizujem 30 minút a druhý deň 20 minút a vydrží aj 2 roky.
Zelenina by sa mala pre istotu sterilizovať 2x, nakoľko neobsahuje kyselinu. A hlavne hrášok je potvora a zvykne sa kaziť.
4 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Teraz je čas dozretých tekvíc, dám Vám výborný recept na tekvicový kompót, pozor - nie s ananásovou šťavou.

Tekvicový kompót.

Tekvicu ošúpeme, vydlabeme jadierka s mäkkou časťou a pokrájame na kocočky, cca 1,5 - 2 cm veľké. Zalejeme octom s vodou, v pomere 3 diely vody, 1 diel octu a necháme do druhého dňa v tom náleve stáť prikryté čistou utierkou, resp. pokrievkou.

Na druhý deň tekvicu scedíme, roztok vylejeme preč a spravíme sirup, na ktorý dáme na 1 liter vody 50 dkg kryšt.cukru, takže podľa množstva tekvice nalievame do hrnca vodu a nasýpame cukor, aby bola tekvica zase zaliatá.
Pridáme 20 - 30 celých klinčekov a pár kúskov celej škorice a 1 - 2 vanilkové cukre. Varíme až dovtedy, pokiaľ nie je tekvica priesvitná. Nalievame do pohárov, pokiaľ to nalievame horúce, dáme do deky, pokiaľ trochu vychladnuté dáme sterilizovať, aby chytilo víčko.

Je oveľa chutnejšia ako ananásová, želám Vám dobrú chuť.
4 0
wesna wesna

wesna je offline (nepripojený) wesna

Chcem sa podeliť o recept na skvelú detskú výživu!!!!
NA jednu dávku ide 3kg jabĺk, 30 dkg cukru, 3 vanilky, 30 ml vody- jabĺka očistíme, nakrájame na menšie kúsky a rozvaríme s cukrom, vanilkami a vodou a môže sa pridať aj sirup-voda prevarená s klinčekami a škoricou. Nehcáme túto masu vychladnúť a zmixujeme. Je skvelá!!!
4 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Pridávam vám recept na nakladanú kápiu, je veľmi chutná, námaha stojí za to .
Kápiu upečiem celú v rúre na plechu, tak aby sa vrchná "igelitová" vrtstva dala ošúpať, vyberiem aj jaderníky. Ošúpané papriky naložím na 30 min. do octovo-slaného nálevu, pár krát ich premiešam a nechám odkvapkať.Do pohárov ukladám vrstva kápie / posekaná petržlenová vňať / nahrubo posekaný cesnak-asi pol strúčika na vrstvu a znovu paprika.... Nakoniec zalejem olejom, zavíčkujem a sterilizujem asi 15 min., mäkšia je chutnejšia.
PA080237.jpg  
4 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

Pridám aj ja nejaké recepty na zaváranie - od našich starých mám

Sterilizovaná červená repa - cvikla

6 kg cvikly - uvariť, postrúhať alebo nakrájať na kocky, plátky
Nálev
3 l vody
1/2 l ocot
1/2 kg cukor
1 bal. preosiaté deko
1 lyžica rasce

Prevareným horúcim nálevom zaliať pripravenú cviklu,prikryť pokrievkou nechať stáť 12 hod., naložiť do fliaš , sterilizovať cca 7 min

Kalerábová čalamáda

3 - 4 kaleráby giganty

1,5 kg papriky - farebnej

5 ks cibule

1 kg mrkvy

Všetky suroviny postrúhať, pokrájať, zmiešať

Nálev

6 dcl ocot

1/2 kg cukor

1 deko

3 l vody

Nálev prevariť, horúcim zaliať zeleninu , nechať postáť 1 hod., naplniť do fliaš, sterilizovať 15 min.

Zelerová čalamáda

350 g cibuľa

150 g mrkva

250 g červená paprika

250 g zelená paprika

250 g zeler

Zeleninu nastrúhať na rezance, cibuľu na plátky

Nálev

8 dcl vody

2 dcl ocot

80 g cukru

30 g soli

Dáme variť nálev, v náleve postupne povaríme najprv zeler a mrkvu - 5 min, potom papriku a cibuľu 3 min., povarené sitkom vybrať von, zmiešať , nakladať do fliaš a zalievať nálevom, sterilizovať 10 min.
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať