Zavrieť

Porady

zavaranie - recepty

Ahojte kuchtici, mate nejake OVERENE, ZARUCENE, VYSKUSANE recepty na zavaranie? Ak ano, prosim sup sem s nimi. Veeelka vdaka.
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Uhorková čalamáda-alebo ako zužitkovať väčšie uhorky
1,5 kg uhoriek-neošúpané, nastrúhané na tenké kolieska
2-3 cibule-nadrobno posekať
2-4 feferónky-nadrobno
Posypať:
1 PL vegety
1PL soly
14 dkg cukru
2 dcl octu
Premiešať a nechať postáť 24 hod.Dať do pohárkov,a potom do pary asi na 10min.V deke nechať vychladnúť.
Dobrú chuť!
1 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Robím podobnú čalamádu :
5 kg kapusty
2 kg papriky
1 kg cibule
2 dcl oleja
9 dcl octu
1/2 kg cukru
2 sáčky deka

Všetko spolu postrúham, premiešam a nechám 24 hodín stáť.
1 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Trochu na odľahčenie:
Perfekcionista pri zaváraní :-)
09calam.jpg  
08calam.jpg  
07calam.jpg  
06calamada.JPG  
05kapia.JPG  

04leco.JPG  
03uhorky.JPG  
02spajza.JPG  
01spajza.JPG  
1/1
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A čo takto skúsiť tento receptík, robím ho už pár rokov. A je fantastický.
Chutná zeleninová zmes

ako „UNCLE BEN´S“

Potrebujeme:
1 kg papriky
1 kg paradajok
1 kg cibule
1 dl octu
1 dl oleja
3 malé paradajkové pretlaky (po 70 g)
200 g kryštálového cukru
soľ
240 g sterilizovanej lahôdkovej kukurice
270 g čerstvých hríbov (môžu byť aj šampiňóny)
1 pohár (7 dl) nakladaných uhoriek.


POSTUP: Zeleninu pokrájame na malé úhľadné kúsky, podusíme a postupne pridáme cukor, ocot, soľ, olej, huby, kukuricu, uhorky. Spolu ešte necháme prevrieť, naplníme do menších čistých a nahriatych pohárov, dobre uzavrieme a sterilizujeme 15 minút pri teplote 80o C. Z uvedeného množstva surovín naplníme asi 11 až 12 troj-decilitrových pohárov.


Dobrá rada:
Túto zmes pridávame do pikantného mäsa, k pečeným klobáskam, alebo použijeme na obyčajné či vajíčkové hrianky, pizzu a pod


(Recept je od pani Strapcovej zo Žaškova)


Pokiaľ chcem mať zmes viac kukuricovú (lúbim kukuricu ) tak neváham a šupnem do toho rovno dva balíky 2x350 g mrazenej kukurice, tuším ani sterilizovanú som nedávala. A ked mám veľké šalátové uhorky tak tie nakrájam a šupnem do zmesy namiesto nakladačiek.

1 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Kedze je cas visni, tento rok som vyskusala aj tento recept: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=6650&order=1
Tiez som zavarila par poharkov so stipkou soli, kedze minuly rok som vyskusala tento sposob. Na kolacik je to vynikajuce. Su trocha kyslejsie, ale v spojeni so sladkym nemaju chybu
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

ilona Pozri príspevok
Ja robím lečo jednoducho,pokrájam paradajky,papriku,posolím,naložím do pohárov a sterilizujem 20 minút.
súhlasím, len doložím, že cez noc nechám postáť vo vaničke, ono to pustí šťavu a na druhý deň dávam do pohárov a sterilizujem.
1 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Tú značku papriky UNIVER predáva aj Billa. Ja tam kupujem tie gulášové-paprikové pasty. Či mávajú aj toto, veru neviem.
1 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Prave teraz,som dozavárala lečo,ruka ma štipe jak diva od papriky.(možno bude aj klavesnica štípať Teraz som nemala feferonky,tak som na trhu kupila 3 velmi palive papriky,boli zelené.Lečo robim tak,že si nakrajam cibulu,papriku a rajčiny namočim narezane na vrchu do vriacej vody a ošupem,aby neboli neprijemne šupky.Podusím chvilu jemne osolene,takych 5 minut a davam do poharov povychladnute sterilizovať.Mavam ho dobré,chutí nam.
1 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
Marína Pozri príspevok
Ja buď robím tak isto a potom ho používam aj pod mäso a pod. alebo lečo pripravím ako na konzumovanie a to zavarím. Dokonca aj s klobásou. Ak klobásu nedám, potom len lečo prihrejem a medzitým kvalitnú, voňavú klobásu pokrájanú na kolieska opečiem na troche oleja a cibuľke.
Lečo
Olivový olej(slnečnicový, alebo aj, aj) + na tenké plátky pokrájaná slanina + dosť cibule popražím do sklovita. Pridám papriku pokrájanú na rezance, osolím. Vždy pridávam aj červenú skoro 1:1. Červenou myslím zelenú už prezretú, alebo kápiu, tej však max 1/4, radšej mám však tú prezretú. Dusím pod pokrievkou a medzitým do hrnca s vriacou vodou dávam na chvíľku paradajky, len aby sa mi uvolnila šupka. Vkladám do studenej vody a ošúpem. Dávam mäsité alebo tie podlhovasté, ide o to aby mali málo šťavy a veľa "mäsa". Pokrájané paradajky pridám k paprike, ešte chvíľu podusím pod pokrievkou, odokryjem a dusím až do odparenia šťavy. Ešte pre koncom pridám kvalitnú klobásu nakrájanú na kolieska. Konečný výsledok má byť skoro ako keď robíme marhuľový džem. Asi som to hrozne popísala, snažila som sa, aby ste si to vedeli predstaviť. Zdá sa mi, že niekto už odo mňa chcel vidieť, asi aká má byť konzistencia, možno foto nájdem v PC. Ak áno, priložím.
Je pravda, že zelenina svoj objem značne zníži, ale chuť leča je veľmi dobrá, výrazná. Pred konzumovaním ohriať a pridať vajíčko, ozaj len jedno, aby z toho nebola praženica. Toto lečo je pre niekoho ešte lepšie bez vajec.
Ešte ma napadlo. Robím aj trošku štipľavé, nepridávam však čerstvú štipľavú papriku, lebo neviem dopredu odhadnúť, aký bude konečný výsledok, preto pridávam túto. Už roky ju používam aj do gulášov a pod.
Sterilizujem cca 15-20 minút.

Dodatok: Podarilo sa mi jednu nájsť, prikladám.
Recept včera odskúšaný....chuťovo veľmi dobrý/ dúfam, že moje deťúrence skoro neobjavia , že je tam i slaninka /, kápia doma nebola, tak bez nej, paradajky veľké "mäsité", odparované dosť dlho, no i tak sa mi až taká konzistencia nepodarila. Ale do fľaštičiek som dala len to hustejšie, potom trošku zliala šťavu a "udrela" tam vajíčko a dnes mám obed!
Ale utrafila som sa do feferónky!
1 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
Marína Pozri príspevok
Už ho mám, prikladám foto. Tiež som dnes do leča použila tri. Paprika mala veľa vody, nie a nie sa odpariť. Ten pretlak je veľmi chutný a keďže obsahuje škrob, lečo nielen dochutí ale aj zahustí. Ešte dávno, pradávno bolo v obchodoch dostať lečo, strašne bolo dobré, ešte teraz cítim jeho chuť, tiež v ňom boli nielen zelené ale aj červené papriky a hustý pretlak.
Dnes som varila lečo z cca 13 kg ingrediencií a napadlo ma vám priložiť obrázok akú pomôcku pri plnení do pohárov používam aby sa okraje nezašpinili. Tento zrezaný lievik je na malé fľaše, na 0,7 l mám väčší.
Marína, ďakujem za upozornenie .Pozerala som na ten pretlak v Tesco, ale nenašla som...ináč, vôbec som sa s takou variantou nestretla....ale skúsim sa poobzerať i inde.Ešte mám doma papriku i paradajky, tak by som ešte raz skúsila, ale aj s červenou paprikou a pretlakom, lebo tvoje lepšie vyzerá.Ja som už robila všelijaké varianty leča, najviac mi však chutí čerstvé, takže som nechcela veľa zavárať.Ale po tvojom príspevku som si uvedomila, že synátor nastupuje na VŠ do Blavy a na internát sa mu hotové lečo zíde.
Taký lievik umelohmotný mám i ja .Používam ho hlavne pri džemoch a leču, aby sa nezašpinili okraje fliaš. Mám ho už dávno, tak si nespomeniem, kde som ho kúpila.
1 0
jackguelina jackguelina

jackguelina je offline (nepripojený) jackguelina

Veľmi dobré odporúčania.Ten gelfix je naozaj úžasný,ja už inak džemy nerobím,len s gelfixom.
1 0
jackguelina jackguelina

jackguelina je offline (nepripojený) jackguelina

Samozrejme,že klasický lekvár ja najlepší ,ale presne ,ako hovoríš,keď je menej času,gelfix je dobrý pomocník.
1 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
Marína Pozri príspevok
časť citátu:

Kupujem ho v týchto predajniach.
Pre syna takto zavarené bude ideálne, stačí ho ohriať a nemusí sa s tým "babrať". Aj môj syn si rád takéto brával na internát.
Priznávam, je potrebná trpezlivosť pri varení, lebo dosť dlho sa odparuje, ale výsledok ozaj stojí za to. Zvýrazní sa chuť leča. V sobotu som varila z 5 kg papriky, 5 kg paradajok, cca 1,5 -2 kg cibule(krájam na polmesiačiky), 30-40 Dg slaniny a 1 kg tejto klobásy + už 3 spomínané pretlaky. Varila som v troch kastróloch aby sa skôr odparilo.
Ešte mi asi nikdy nezhustlo až tak ako teraz(viď foto), ale je fakt, že som dlho varila. Zase nie je ako betón, keby som tú fľašu prevrátenú ešte chvíľu nechala, tak by stieklo dole.
Mojuš, včera som "dolečovala" neskoro, tak foto nie je, ale vydarilo sa. Dnes som si na obed na ňom pochutila, lebo čerstvé si nikdy nenechám ujsť.
A zároveň som sa zariekala, že okrem cvikly už nič nezaváram, takže už sem nedávajte nijaké zaujímavé recepty....
1 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Čilli pasta:
2 kg papriky kápia
1 kg rajčín-zbaviť šupky a semena
+ 7 dl pretlak
2 kg cibuľa
70 dg feferónky
2 hlávky cesnaku
2 dl horčica
2 dl olej
4 dl cukor kryštáľ
Všetky suroviny pomlieť, pridať 1-2 PL soli a pomaly variť hodinu a pol, potom pridať preosiaty nakladač Deko -1 ks a nechať ešte zovrieť
Horúce naliať do pohárikov a zabaliť do deky
cca27 ks 3 dl pohárikov.
1 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

adam Pozri príspevok
Cvikla sa musí uvariť? Nemôže sa jesť surová? Neskúšal to niekto?
jasné, že sa môže jesť aj surová...
ale vo väčšom množstve je asi agresívna na žalúdok, teda spôsobuje jeho bolesť...
ale uvarená má jemnejšiu chuť, je určite chutnejšia
1 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Hubova natierka chuti aj manzelke. Nesterilizoval som ju, pretoze som na skusku urobil asi liter. Dal som ju do chladnicky, rychlo sa zje. Pridal som do nej feferonku. Mozem ist opat na huby.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ančika Pozri príspevok
Pozná, prosím, niekto recept na pečený ovocný čaj? Niečo v tom zmysle, rôzne ovocie sa v rúre upečie do kaše s ??? ingredienciami, naloží do pohárov, sterilizuje a používa sa zaliate horúcou vodou ako ovocný čaj. To som len začula rozhovor a nestihla sa spýtať na podrobnosti ohľadne receptu. Vraj je to výborné.
Kuk sem:
http://www.porada.sk/t143595-peceny-ovocny-caj.html
1 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Pre deti výživu a pre celú rodinu narajbať do pohárov,potom sa dajú použiť na koláč,žemľovku,palacinky a pod.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Marína Pozri príspevok
Heni, ak môžem, ja natlačím čo najtesnejšie, krájam na robote aj na tenké plátky, to sa mi do koláčov veľmi osvedčilo. Krájam, aj strúham so šupkou.
Jablká sa môžu aj nastrúhať na jablkovom strúhadle na "slížiky" (na to je veľmi dobrý mamin "storočný" ručný mlynček na prísavku ), ale robili sme aj plátky. Strúhané jablká robíme bez šupky. Ak sú veľmi šťavnaté, tak z nich ešte povytláčame šťavu a tú si potom mama zavarí zvlášť.
(Strúhané jablká "slížiky" zavarené v malých pohároch (cca 250 - 260 ml od tatarky Perkins - dobrý tvar pohára) sú dobré aj ako desiata alebo maškrta - ja si do nich ešte nasypem trochu mletých orechov.)

Edit: POZOR! Orechy nesterilizujeme s jablkami, ale si ich dávam do pohára až po otvorení. Keby sa pridali hneď, neviem, čo by to urobilo, či by to nezačalo možno aj plesnivieť.
A ešte upozornenie - ak nekupujte vždy nové víčka, treba tie staré najskôr ovoniať, či nepáchnu - raz sa nám tak podarilo (bez ovoniavania) dať na strúhané jablká víčka z kyslej kapusty. Jablká z nich nabrali takú pachuť, že boli nejedlé.
Naposledy upravil Llívia : 21.09.10 at 10:18
1 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
Včera sme robili paprikovú nátierku:
3 kg červenej papriky - mäsitej (kápia), 2 kg cibule, 1/2 litra oleja, 3 Dcl octu, 20 Dg cukru, 1 nakladač, 1 malá vegeta, 2 Dcl horčice, podľa chuti štipľavá paprika - feferónky, baraní roh a pod. Papriku a cibuľu očistíme a zomelieme na mäsovom mlynčeku (kuchynský robot ETA), všetko dáme do väčšieho kastróla a spolu povaríme cca 1/2 hodinu. Naložíme do pohárov a sterilizujeme, aby chytili viečka. Ja dávam ešte do časti pohárov celú feferónku naviac, aby bola nátierka pikantnejšia. Dobrú chuť (nám chutí už roky)
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať