Zavrieť

Porady

zavaranie - recepty

Ahojte kuchtici, mate nejake OVERENE, ZARUCENE, VYSKUSANE recepty na zavaranie? Ak ano, prosim sup sem s nimi. Veeelka vdaka.
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

hefi Pozri príspevok
Ahoj arizona, ja zavaram baranie rohy a feferony kazdy rok s karfiolom, veľmi nam to chutí a je to super pálivé. Nálev robím vždy rovnaký ako aj na uhorky - návod na deku + 2,5 dcl šálka kryš. cukru. Zalejem horúcim, zavíčkujem, dám sterilizovať, keď začne vrieť voda v hrnci vypnem a necham vychladnut v tej vode.
Hefi, díky za dobrý nápad, určite vyskúšam.Iba sa chcem spýtať, či karfiol ide surový, alebo treba trošku predvariť?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Uhorková čalamáda-alebo ako zužitkovať väčšie uhorky
1,5 kg uhoriek-neošúpané, nastrúhané na tenké kolieska
2-3 cibule-nadrobno posekať
2-4 feferónky-nadrobno
Posypať:
1 PL vegety
1PL soly
14 dkg cukru
2 dcl octu
Premiešať a nechať postáť 24 hod.Dať do pohárkov,a potom do pary asi na 10min.V deke nechať vychladnúť.
Dobrú chuť!
1 0
seba seba

seba je offline (nepripojený) seba

Ahojte som tu čerstá ako Vaša zelenina v záhradke a hned pridám jeden oblúbený recept mojej rodiny. 5 kg kapusty, 2 kg papriky, 1 1/2 kg cibule 1 kg mrkve 1/2l octu 30 dkg cukru, 1 deko Všetko najemno pokrájam čo treba postrúham pridám prísady zamiešam nechám odstáť 24 hod a plním do pohárov,sterlizuje od bodu varu 10 min.Je naozaj chutná a ešte tip aby som pri krájaní cibule dám ju ošúpanú na 1/2h.do ladničky Tak vyskúšajte možno sa niekomu osvedčí.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Dnes som tú čalamádu robila ale z červenej kapusty. Dala som ale iba 1 kg cibule, cukor som nedala - ja nemám rada sladkokyslé, nedala som ani mrkvu, ale pridala som 2 dcl oleja. Je v pivnici, zajtra idem sterilizovať.
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Robím podobnú čalamádu :
5 kg kapusty
2 kg papriky
1 kg cibule
2 dcl oleja
9 dcl octu
1/2 kg cukru
2 sáčky deka

Všetko spolu postrúham, premiešam a nechám 24 hodín stáť.
1 0
hefi hefi

hefi je offline (nepripojený) hefi

som podpredsedníčkou malého spoločenstva BJ a mám s tým dosť starostí ...viac
arizona Pozri príspevok
Hefi, díky za dobrý nápad, určite vyskúšam.Iba sa chcem spýtať, či karfiol ide surový, alebo treba trošku predvariť?
chvíľku ho predváram, ale aj feferóny aj jablčkové papričky trochu predváram. Ale ozaj len chvíľku.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

great.zv Pozri príspevok
Ahojte, a niečo fajné o černiciach? sirup alebo lekvár... skúsila by som aj niečo nové. Dík
Tento rok robila lekvár so sliviek a černíc /čierne maliny/ Asi pol na pol. Rozvarila, prepasírovala, pridala cukor a uvarila. Všetko tak od oka, podľa chuti. Vyzerá to tak, že na zimu ani nezostane.
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

Kazu Pozri príspevok
Tento rok robila lekvár so sliviek a černíc /čierne maliny/ Asi pol na pol. Rozvarila, prepasírovala, pridala cukor a uvarila. Všetko tak od oka, podľa chuti. Vyzerá to tak, že na zimu ani nezostane.
Hmmm, tak toto musí byť fajnovučké. Až sa mi slinky zbiehajú, mňam.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Olice Pozri príspevok
Hmmm, tak toto musí byť fajnovučké. Až sa mi slinky zbiehajú, mňam.
Len samotný černicový lekvár je trpkej chuti aj keď je sladký. So slivkami má veľmi príjemnú chuť aj arómu. Sama som bola prekvapená.
0 0
jankaso jankaso

jankaso je offline (nepripojený) jankaso

minulý rok som našla výborný recept v Novom čase pre ženy odskúšala som ho ale neodložila tak nie som si istá či na niečo nezabudnem ak ho niekto má nech ma prosím doplní.
Baranie rohy opečieme na sucho na platni sporáka a zalejeme octom minimálne na 2 hodiny , môže byť aj na dlhšie.
Spravíme si zmes z pokrájanej zelerovej a petržlenovej vńate a cesnaku. Dáme na dno pohára naukladáme feferóny , pridáme 2 lyžičky octu a pohár doplníme olejom,najlepšie olivovým. zasterilizujeme. Má fakt príjemnú chuť
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

pozdravujem,
dnes som prvykrat zavarala hrusky s brusnicami (hrusky som dostala od kolegyne), tento kompot mi pripomina obdobie mladosti, ked takyto kompot bol u nas casto robeny
- hrusky som cistila ozdobnym nozom, ktory som zdedila po mame, ona hrusky len tymto cistila
- ocistene hrusky som dala do citronovej vody aby nezhnedli
- uvarila som sirup : 1 liter vody + 50 dkg cukru, 2 polievkove lyzice octu, kus skorice
- na dno flasky som dala platok citrona, do polovicky pokladla hrusky, pridala lyzicu brusnic, dolozila hrusky, dala som 1 klincek a zaliala horucim nalevom
- sterilizovala som pri cca 80 stupnoch 30 minut
- vybrala som ich z hrnca a hore dnom poukladala, takto nechavam kompoty vychladnut
- dufam, ze sa mi kompot vydaril



0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

adalbertus Pozri príspevok
Neviem či Ti poradím,ale niečo podla starých receptov: „Naši predkovia vedeli zavariť a sterilizovať ovocie bez chemických konzervantov. Miešané kompóty, ktoré sa pripravujú teraz, môžu mať krásnu červenú farbu vďaka červeným ríbezliam. Stačí, ak do vriaceho nálevu vložíte ríbezle a povaríte. Ovocie bude okrem príťažlivej farby aj pekne plávať, keď ho do nálevu vsypete a minútu povaríte. Potom ho jednoducho vložíte do fľaštičiek aj s nálevom,“ radí Mária. Na zopár fínt pri zaváraní prišla sama, pri niektorom ovocí však striktne dodržiava staré recepty. „Varenie slivkového lekváru má v Slavkovciach tradíciu. Varil sa v každom dvore. V jeden večer rodina slivky vyzbierala a vypučili kôstky. Na druhý deň už od svitania varili lekvár. Niekedy aj 20 hodín. Bol to najlepší lekvár. Dokonca doň nepridávali ani cukor,“ spomína Mária.

DŽEM BEZ CHÉMIE
Ak chcete uvariť lekvár bez chemických konzervantov, dajte na rady starých materí. Varte ho tri dni, dokopy však asi hodinu. „V prvý deň večer ovocie očistite, rozvarte a potom ho odstavte. Na druhý deň ho opäť 20 minút povarte a odložte na chladné miesto. Na tretí deň cez gázu ovocnú masu prepasírujte a pridajte cukor. Približne 40 až 50 g na kilo ovocia. Masu varte asi 20 minút. Džem zhustne. Nalejte do fliaš a krátko sterilizujte,“ radí Mária.
Súhlasím, aj ja varím slivky na slivkový lekvár aj týždeň, s prerušovaním. Slivky odkôstkované dám do veľkého nižšieho hrnca, pozor bez cukru varím každý deň, nie celý deň, podľa toho ako mi to dovolí čas, takto sa pomaly lekvár zahusťuje postupným odparovaním a v tom je ten hlavný princíp pre varenie hociakého lekváru, či džemu. Keď sa robí v lekvárovej hmote pri miešaní cestička, pridám cukor podľa sladkosti ovocia, kto nechce cukor, nemusí dať cukor, skrátka každý podľa svojej chuti môže pridať cukor, nemusí dodržiavať takú dávku cukru ako je v recepte. Pri tomto musí byť trpezlivosť, mierny oheň, časté miešanie. A potom je výsledok taký, že slivkový lekvár je super. Pokiaľ som s týmto nemala praktické skúsenosti tiež sa mi podarilo uvariť taký slivkový lekvár ako betón, pri jeho vyberaní z pohára to bola riadna fuška, tiež sa mi stalo, že mi aj prihorel, lebo som hneď do sliviek prisypala cukor. Prihorený hrniec sa močil vo vode ďalší týždeň. Všetko si vyžaduje trpezlivosť a prax. Uznávam recepty starých materí aj pri zaváraní, veď používali také jednoduché metódy zavárania a nič sa im nekazilo, nemali žiadne víčka s takou či onakou gumkou, mali obyčajný celofán, ale to som už asi mimo témy. Sorry.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

olybaba Pozri príspevok
pozdravujem,
dnes som prvykrat zavarala hrusky s brusnicami (hrusky som dostala od kolegyne), tento kompot mi pripomina obdobie mladosti, ked takyto kompot bol u nas casto robeny
- hrusky som cistila ozdobnym nozom, ktory som zdedila po mame, ona hrusky len tymto cistila
- ocistene hrusky som dala do citronovej vody aby nezhnedli
- uvarila som sirup : 1 liter vody + 50 dkg cukru, 2 polievkove lyzice octu, kus skorice
- na dno flasky som dala platok citrona, do polovicky pokladla hrusky, pridala lyzicu brusnic, dolozila hrusky, dala som 1 klincek a zaliala horucim nalevom
- sterilizovala som pri cca 80 stupnoch 30 minut
- vybrala som ich z hrnca a hore dnom poukladala, takto nechavam kompoty vychladnut
- dufam, ze sa mi kompot vydaril



Hrušky mám pripavené na zaváranie, chýbajú mi brusnice, kde ich zohnať, na trhu?
0 0
Theo Theo

Theo je offline (nepripojený) Theo

dôchodca
branislavp Pozri príspevok
Hrušky mám pripavené na zaváranie, chýbajú mi brusnice, kde ich zohnať, na trhu?
Podľa toho,kde bývaš.Úroda bola dobrá.
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

pozdravujem,
- teraz je uz po brusniciach, september bol ich mesiacom
- u nas ich predavaju na trhu - 0,7 l zavaracia flasa 50 Sk
- u nas sa daju aj nazbierat, ale vysoko v kopcoch - slovenske rudohorie
- doporucujem nechat tuto kombinaciu zavarania na buduci rok
- ozvite sa o rok v septembri, mozme zabezpecit a poslat, ked u vas ich niet
0 0
Iši Iši

Iši je offline (nepripojený) Iši

aj dôchodca
Včera som sa pustila do Tvojho receptu na jablkovú nutelu. hefi vďaka za recept, výsledok je vynikajúci.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Nenašla som tu žiaden recept na koreňovú zeleninu. Tak jeden pridám, mám ho odskúšaný.

Zaváraná polievková zelenina.
Koreňovú zeleninu /mrkvu,petržlen, zeler, kaleráb/ očistime tak, ako by sme dávali rovno do hrnca. Pokrájame zvyčajným spôsobom ako do polievky. Vňať petržlenu, zeleru a ligurčeka/magi-zeler/ dobre opláchneme vo vode a necháme odkvapkať. Do fľaštičiek na dno vložíme surovú zeleninu jak koreňovu, tak listovu, pridáme 2 polievkové lyžičky soli, zalejeme obyčajnou vodou, uzatvoríme a vložime do hrnca so studenou vodou. Od bodu varu sterilizujeme 20 min.

Flaštičky sa mi najviac osvedčili malé 2,5 - 3 dcl na obyčajný uzáver, ale môžu byť aj od horčice či majonézy.

Polievku dosolíme až pred koncom varenia, aby sa soľ dobre vyvarila do polievky. Takto pripravená zelenina je v polievke chutná, nie je gumenná a po otvorení vonia ako čerstvá.


V jesení je to trošku náročné čistenie na čas, ale v zime to oceníte. Po zbere úrody vám nevzniká zbytočný odpad.
0 0
grilka5 grilka5

grilka5 je offline (nepripojený) grilka5

prosiiim,nema niekto overeny recept na lekvar z ceresni???
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

tutiola Pozri príspevok
Nenašla som tu žiaden recept na koreňovú zeleninu. Tak jeden pridám, mám ho odskúšaný.

Zaváraná polievková zelenina.
Koreňovú zeleninu /mrkvu,petržlen, zeler, kaleráb/ očistime tak, ako by sme dávali rovno do hrnca. Pokrájame zvyčajným spôsobom ako do polievky. Vňať petržlenu, zeleru a ligurčeka/magi-zeler/ dobre opláchneme vo vode a necháme odkvapkať. Do fľaštičiek na dno vložíme surovú zeleninu jak koreňovu, tak listovu, pridáme 2 polievkové lyžičky soli, zalejeme obyčajnou vodou, uzatvoríme a vložime do hrnca so studenou vodou. Od bodu varu sterilizujeme 20 min.

Flaštičky sa mi najviac osvedčili malé 2,5 - 3 dcl na obyčajný uzáver, ale môžu byť aj od horčice či majonézy.

Polievku dosolíme až pred koncom varenia, aby sa soľ dobre vyvarila do polievky. Takto pripravená zelenina je v polievke chutná, nie je gumenná a po otvorení vonia ako čerstvá.


V jesení je to trošku náročné čistenie na čas, ale v zime to oceníte. Po zbere úrody vám nevzniká zbytočný odpad.
Vyzera to vynikajuco, ale zda sa mi trocha vela soli 2 polievkove lyzice na 2-3dcl pohar
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

pozdravujem,
- v minulom roku som citala tu na porade o zavarani bez cukru, so solou
- neveriacky som vyskusala, zavarala som kompot z ceresni, ribezli, hrusiek, jablk a hlavne slivky (vsetko 2-3 flasky na skusku)
- musim skonstatovat, ze taketo zavaranie je vyborna vec, skutocna chut ovocia, sladky kompot, vobec sol necitit
- kolegovia v praci pri ochutnavani neverili ze je to zavarene len s vodou a stipkou soli
- myslim, ze ked budem zavarat, tak uz len so solou, mne sa to paci a chuti
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať