Zavrieť

Porady

Registračná pokladnica - Otázky a odpovede zo stránky DRSR

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Z otázok a odpovedí zo stránky www.drsr.sk vyberám :


7. Otázka:
Predávam tovar, pri ktorom vystavujem faktúry a prijímam tržby za ich úhradu v hotovosti. Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. som nemusel používať ERP, nakoľko som prijímal v hotovosti iba úhrady faktúr. Som od účinnosti zákona o požívaní ERP povinný kúpiť ERP a evidovať na nej predaj na faktúry ?

Odpoveď:
Nie. Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti síce považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP, avšak nakoľko prechodné ustanovenie § 18 zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevzniká povinnosť evidovať úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP a ani povinnosť kúpiť ERP, pokiaľ bude podnikateľ postupovať v zmysle vyhlášky č. 55/1994 Z.z..

11. Otázka:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky považuje za platbu v hotovosti. Som povinný od 1.3.2009 evidovať úhradu pohľadávok na ERP ?

Odpoveď:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP od 1.3.2009. Nakoľko však prechodné ustanovenie (§ 18) zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, podnikateľovi nevznikne povinnosť používať ERP v prípade, ak bude postupovať pri úhrade pohľadávky v hotovosti podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky č. 55/1994 Z.z.. Ak však podnikateľ začne používať ERP, ktorá má vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP a ktorá spĺňa požiadavky a parametre tohto zákona, potom mu vznikne povinnosť evidovať na tejto ERP aj úhrady pohľadávok v hotovosti.
Usporiadat
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

SPECTRUM Pozri príspevok
Slovenská SZČO predáva tovar do Čiech. Tovar posiela dobierkou, v balíku ide faktúra, príjmový bloček a tovar. Musí mať registračnú pokladňu ? Ak by takto posielal po Slovensku ? Asi musí mať ? Vďaka
Keď je to na dobierku, v balíku nemá čo hľadať PPD. Úhradu preberá pošta, ktorá aj vydáva doklad o úhrade. Na faktúre má byť uvedený spôsob úhrady "dobierkou". Pri dobierke netreba ERP (ani na Slovensku).
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Ahojte, zamestnanci mi v hotovosti platia za stravovanie.. má tento PPD ísť cez registračnú pokladňu? Dík
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

SERVIS Pozri príspevok
Ahojte, zamestnanci mi v hotovosti platia za stravovanie.. má tento PPD ísť cez registračnú pokladňu? Dík
Halóóó, nikto mi neporadí?
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
živnostník mal prihlasenú ERP (ešte niekedy v roku 2009 asi) takže nemá fiškálny modul, nepoužíva ju vôbec... musí ju odhlasiť na daňovom úrade, ak ju nedal prerobiť ale zároveň ju nepoužíva a nebude používať, teda ak zistí časom že by ju potreboval tak si ju da prerobiť resp. zaobstará novú ERP. Vďaka
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nech ju odhlási, aj tak mu je na dve veci.........ako píšeš, nepoužíva ju, zrejme neprijíma hotovosť a to ani hotovosť za faktúry, ked ani od 1.1.2012 ju nepotrebuje.
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

SERVIS Pozri príspevok
Ahojte, zamestnanci mi v hotovosti platia za stravovanie.. má tento PPD ísť cez registračnú pokladňu? Dík
Prosím, nikto nevie?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
SERVIS Pozri príspevok
Ahojte, zamestnanci mi v hotovosti platia za stravovanie.. má tento PPD ísť cez registračnú pokladňu? Dík
ERP rieši tržby z podnikania, toto je finančné vyrovnanie - možno rozmýšľam blbo, formálne by asi mala byť odpoveď kladá - áno ERP, ale to by už ozaj bolo Kocúrkovo. SL - ich poskytovanie je zákonná povinnosť zam-eľa, nie je to podnikateľská činnosť, takže ERP podľa mňa určite NIE.
0 0
peterzin peterzin

peterzin je offline (nepripojený) peterzin

Dobrý deň, chcem sa opýtať, sme obchodná spoločnosť, ktorej predmetom podnikania je kúpa a predaj nehnuteľností. Sme povinný mať registračnú pokladňu od 01.01.2012 ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nezávisí ani tak od predmetu podnkania, ale od toho, či beriete hotovosť.
Ak áno - musíte mať registračku.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

prečo, keď ich činnosť nie je uvedená v prílohe č. 1 k zákonu o ERP?
0 0
peterzin peterzin

peterzin je offline (nepripojený) peterzin

Presne toto si hovorím aj ja, prečo?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
calawen Pozri príspevok
prečo, keď ich činnosť nie je uvedená v prílohe č. 1 k zákonu o ERP?
peterzin Pozri príspevok
Presne toto si hovorím aj ja, prečo?
lebo....................
činnosť=služba, o službách hovorí Príloha.
predaj nehnuteľností je predaj tovaru, to nie je v prílohe ale v zákone.
tovar = tovar, výrobky, materiál, polotovary, stavby, pozemky, budovy, lietadlá, autá,..........
1 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

výborne, to štát zarobí rovno na 3 subjektoch, ktoré nakupujú a predávajú nehnuteľnosti, ktoré účtujem... no potešia sa, keďže väčšinu obchodov robia cash...
Naposledy upravil calawen : 22.12.11 at 18:01
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Ok, dá sa tomu vyhnúť tak, že kupujúci zloží kúpnu cenu na účet v banke - vkladom na účet?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
calawen Pozri príspevok
Ok, dá sa tomu vyhnúť tak, že kupujúci zloží kúpnu cenu na účet v banke - vkladom na účet?
áno
inak moji klienti nerobia predaje v hotovosti ale na faktúru, resp. na zmluvu a záujemci platia cez účet.
1 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
a musí ju odhlásiť ? (hrozí mu nejaká pokuta ak to nespraví včas ? ) no áno nepoužíva ju vôbec a je si vedomý že po novom roku ju už absolútne nemôže používať...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dilema
http://www.porada.sk/t102701-p6-regi...ml#post1886069

Otázka na DRSR
http://www.porada.sk/t102701-p7-regi...ml#post1895557

Odpoveď z DRSR
http://www.porada.sk/t102701-p7-regi...ml#post1895559

Poraďáci , potrebovala by som Váš názor na priložené linky .Či sa stotožňujete s odpoveďou z DRSR .Budem veľmi vďačná za názor, za čo vopred ďakujem .
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neviem, o čo ti ide? ale áno stotožňujem sa v tom zmysle, že pri službách uvedeného typu /tlačiarenské služby/ by som používala ERP.
Nie nestotožňujem sa s názormi, ktoré hľadajú medzeru v zákone a vyhýbajú sa používaniu ERP okrem prípadov, keby ich vôbec nemuseli používať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5 Pozri príspevok
Dilema
http://www.porada.sk/t102701-p6-regi...ml#post1886069

Otázka na DRSR
http://www.porada.sk/t102701-p7-regi...ml#post1895557

Odpoveď z DRSR
http://www.porada.sk/t102701-p7-regi...ml#post1895559

Poraďáci , potrebovala by som Váš názor na priložené linky .Či sa stotožňujete s odpoveďou z DRSR .Budem veľmi vďačná za názor, za čo vopred ďakujem .
Podľa môjho názoru pri tlačiarenskych službách nie je povinnosť používať ERP, nakoľko sa v prílohe platného zákona takéto služby nevyskytujú.

Zákazník si objednal tlač vizitiek, t.j. spoločnosť ich vytlačila na základe konkrétnej objednávky a poskytla zákazníkovi. Z môjho pohľadu ide o čistú službu a podľa mňa nie je vôbec rozhodujúce /aspoň mňa žiadny zákon k takejto úvahe nenúti/, či použijem vlastný alebo dodaný materiál.
Ak by sme uvažovali, že dodaním je vlastne tovar - vizitka -* pomaly ale iste by sme sa dopracovali k tomu, že u väčšiny neuvádzaných služieb v prílohe zákona by sme mali povinnosť použiť ERP. Napríklad stavebné práce nie sú v prílohe, objednám si zhotovenie a postavenie garáže, mne odovzdajú garáž - čiže pri takomto uvažovaní tovarom bude aj predmetná garáž.....
Vizitku by som považovala za tovar, ak by som vytlačila x vizitiek s nejakým rovnakým textom /neviem si predstaviť však akým / bez konkrétnej objednávky a predávala by som ju všetkým kto by ju chcel- teda nešlo by o objednávku tlače vizitky.

vychádzať zo zákona o DPH a kombinovať ho so zákonom o ERRP nie je správne podľa mňa, lebo každý zákon má svoje "pojmové" úpravy, ktoré však platia pre ten ktorý zákon a ak niečo nie je upravené, tak tu máme všeobecné normy, obchodný, občiansky zákonník a pod.
2 0
zuzu.23 zuzu.23

zuzu.23 je offline (nepripojený) zuzu.23

Dobrý deň. Ja mám menšiu požičovňu spoločenských a svadobných šiat. Platí aj pre mňa tento zákon? Zákon som si preštudovala a o požičovní odevov tam nie je žiadna zmienka, ale chcem sa uistit, či to je naozaj tak a nemusim svoju tržbu blokovať do pokladne ale môžem stále vypisovať VPD.

Vopred ďakujem
0 0
Načítať ďalšie