Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
mari2x
niekedy okolo roku 1070 sa tu na pár dní utáboril Taksony = tretí maďarský kráľ - - - choď do kláštornej pivnice na Balaton
Snad uznas ze Balaton nie je spravne, volaj to Blatenske jazero ako uz pred rokom 1070.
Aj Dioseg mal povodne pomenovanie. Sladkovicovo urcite nie, ale Dioseg takisto nie.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

vicktor
mari2x
niekedy okolo roku 1070 sa tu na pár dní utáboril Taksony = tretí maďarský kráľ - - - choď do kláštornej pivnice na Balaton
Snad uznas ze Balaton nie je spravne, volaj to Blatenske jazero ako uz pred rokom 1070.
Aj Dioseg mal povodne pomenovanie. Sladkovicovo urcite nie, ale Dioseg takisto nie.
A ešte taký názov krajiny ako Slovensko keď za Uhorska sa volalo Félvidék A to už nehovorím koľko Slovákov(teda Tóthov) si muselo pomaďarčiť priezvisko a ešte aj dnes ho používa. Poznám súrodencov, ktorí po vojne používali priezvisko v slovenskej výslovnosti. Ten čo ostal v dedine kde bola matrikárka Maďarka, ho má podľa maďarského pravopisu, a ten čo sa neskôr odsťahoval inam, tak ho má podľa slovenského pravopisu. Jazykový korektor mi môže čiarky opraviť.
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Nuž - aj ja opravím....
A ešte taký názov krajiny ako Slovensko, keď za Uhorska sa volalo Félvidék A to už nehovorím, koľko Slovákov_(teda Tóthov) si muselo pomaďarčiť priezvisko a ešte aj dnes ho používa. Poznám súrodencov, ktorí po vojne používali priezvisko v slovenskej výslovnosti. Ten čo ostal v dedine, kde bola matrikárka Maďarka, ho má podľa maďarského pravopisu, a ten čo sa neskôr odsťahoval inam, tak ho má podľa slovenského pravopisu. Jazykový korektor mi môže čiarky opraviť.
Toto _ znamená, že ti chýba medzera.... ale môže sa to stať pri rýchlom písaní, že sa neudrie do medzerníka... takže toto by som až tak za chybu nepovažoval, skôr preklep.

Chýbajú...

Navyše....
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
pavol54
Jazykový korektor mi môže čiarky opraviť.
buchač
Poznámka :
Tebe niečo v poslednej dobe vytknúť, to je o držku ...
Niekedy absolútne nechápem, že ako vieš byť vzťahovačný ...
Jazykový korektor má na háku nejaké opravovanie čiarok, aj keď chýb je tam vcelku dosť.
Mám iné na prácu a nie sa tu onačiť na onačinách.

Nepochopil si, alebo nechceš pochopiť jedno, či ako si to vysvetliť.
Diaktriku v jednotlivých slovách vcelku uznávam, šak na mobile alebo tablete bez pridanej klávesnice to písanie dĺžňov a mekčeňov trochu aj zdržuje. Ale neuznám, neakceptujem písanie textu bez čiarok a bodiek vo vetách.
Ja osobne čítam na prvý krát periférne, ak ma text zaujme, tak sa k nemu vrátim.
Ale bez tých znamienok vo vetách to proste nejde, nedá sa čítať týmto spôsobom.
A lúštiť a dumať nad textom, aby dal význam ? Nech sa ten prihlási, koho to baví, lebo mňa teda veru nie.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Vsetkym mamám..zelam krasny den
4 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

buchač
pavol54
Jazykový korektor mi môže čiarky opraviť.
buchač
Poznámka :
Tebe niečo v poslednej dobe vytknúť, to je o držku ...
Niekedy absolútne nechápem, že ako vieš byť vzťahovačný ...
Jazykový korektor má na háku nejaké opravovanie čiarok, aj keď chýb je tam vcelku dosť.
Mám iné na prácu a nie sa tu onačiť na onačinách.

Nepochopil si, alebo nechceš pochopiť jedno, či ako si to vysvetliť.
Diaktriku v jednotlivých slovách vcelku uznávam, šak na mobile alebo tablete bez pridanej klávesnice to písanie dĺžňov a mekčeňov trochu aj zdržuje. Ale neuznám, neakceptujem písanie textu bez čiarok a bodiek vo vetách.
Ja osobne čítam na prvý krát periférne, ak ma text zaujme, tak sa k nemu vrátim.
Ale bez tých znamienok vo vetách to proste nejde, nedá sa čítať týmto spôsobom.
A lúštiť a dumať nad textom, aby dal význam ? Nech sa ten prihlási, koho to baví, lebo mňa teda veru nie.
U mňa sa pravopisné chyby okrem čiarok a podobných drobností nenachádzajú, moja známa prekladateľka z nemčiny si vždy, keď skončí preklad nechá odkontrolovať preklad práve kvôli tým čiarkam a vôbec sa za to nehanbí, A vždy sme mali jazykových korektorov " ONAČINÁCH, ŠAK, MEKČEŇOV" A ešte si nepochopil že jazykový korektor(ka) je platená funkcia(nie ten pravopisný program), ktorá nám práve tie drobnosti opravovala, v kontexte obsahu práce.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Mäkčeň -a m. diakritické znamienko na označenie mäkkosti hlásky (od mäkčiť, nie mekotať).

Prvýkrát, mnohokrát, päťstokrát - toto majú Slováci už tak v krvi, že správne sa to väčšinou nepíše už ani v periodikách a iných verejných textoch.
(Správne prvýkrát, prvý raz.)

Šak bol asi zámerne foneticky. :-)
.
Detto nielen, píše sa spolu, nikdy nie osve (nie len, kto to nevie, môže to obísť napr. nie je len, ale nikdy nepísať nie len).

Iba som využila možnosť pre malé jazykové okienko, nič viac, pretože ide najčastejšie chyby v textoch.
3 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Div sa svete..... aj na Porade je niečo podobné - http://www.porada.sk/t167527-p55-na-...o-slovaci.html
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

misoft
Div sa svete..... aj na Porade je niečo podobné - http://www.porada.sk/t167527-p55-na-...o-slovaci.html
Prečo taký úvod? Veď tú tému poznáme obaja. Ide o chronické chyby, je ich pripomenutie až takým hriechom?
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Ostávaš?
Nie, len idem okolo.
Treba mi ešče dosadzic, tak musím ešte von.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Hriechom? Nie! Ale keď už máme tak čosi - vyššie napísané - tak aj tam je dobré občas zablúdiť.....
Ale v niečom máš pravdu....
Ak človek, homo sapiens, číta niekedy príspevky tu na Porade (nepoukazujem však na naše skomoleniny, ktoré zo srandy píšeme) - toľko hrubých pravopisných chýb sa tu nájde.... človek nadobúda dojem, že naše školstvo nie je už len úbohé, už je rovno v stoke.....
3 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Pacilo
https://www.postoj.sk/23782/matky-pi...psie-ako-jasle
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nepacilo
Jednoducha tupac v elenych trickach
https://dennikn.sk/blog/lsns-uz-nevy...nudzi/?ref=box
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Dieťa by malo byť doma s matkou do troch rokov, išlo by o ideálne riešenie pre dieťa, rodinu i budúcnosť štátu.
Keď si porovnám svoj rodičovský príspevok, a to som mala za sebou odpracovaných dobrých pár rokov a už veľmi slušný plat, a výšku vtedajších dôchodkov, tak pomer 280 eur s dnešným priemerným dôchodkom je ..., ani neviem, ako to pre istotu nazvať. Asi, že celé zle, a mohlo by sa konečne začať niečo z minulosti naprávať.

Dnešná požiadavka na 280 eur rodič. príspevku sa približuje takmer k výške dôchodkov, môj príspevok tvoril približne šestinu až osminu vtedajších dôchodkov bez akejkoľvek možnosti inej práce popri mater. dovolenke.
Iste, dnešné matky by si zaslúžili túto výšku, vidím to sama, ale sú rodiny, kde matka pre nízku mzdu manžela jednoducho do práce musí nastúpiť, aby sa uživili. A určite takejto matke sa nástupom do práce zároveň aj zvýšia životné náklady na seba. Prašť ako uhoď.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Asi dám sem...https://sketcher.startitup.sk/talian...sa-nachadzala/
Talianska dizajnérka dokonale skombinovala Pantone vzorky s krajinou, v ktorej sa nachádzala
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ad absurdum
https://domov.sme.sk/c/20531594/moho...#axzz4h8egpKCX
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Stratených 7 min. Pokusy ako pre idiotov. Voda, piesok,...., bolo to sklo, ani raz materiál nepomenovali priamo, nech mi Pán Boh odpustí, aktéri pokusov sa mohli postaviť pod kryt sami, bolo by to hodnovernejšie, svoje dieťa by tomu nikdy nevystavili. Náhoda je blbec, všakže. Tekvica nemá mozog pod šupkou a krvné riečište. Pre mňa absurdné z tohto pohľadu. Tupé príklady.
Dokedy sa tu bude stále odvádzať pozornosť od reálneho diania v spoločnosti?
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Okrem toho, kryt týchto tzv. UFO lámp nie je prichytený jednobodovo v strede, takže je najväčší predpoklad, že nepadal po uvoľnení ako to prezentovali na simulácii. Ako sa môže niekto ako technik nechať takto manipulovať, alebo aby manipuloval zbytok národa. Bez slov.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
korela
Stratených 7 min. Pokusy ako pre idiotov. Voda, piesok,...., bolo to sklo, ani raz materiál nepomenovali priamo, nech mi Pán Boh odpustí, aktéri pokusov sa mohli postaviť pod kryt sami, bolo by to hodnovernejšie, svoje dieťa by tomu nikdy nevystavili. Náhoda je blbec, všakže. Tekvica nemá mozog pod šupkou a krvné riečište. Pre mňa absurdné z tohto pohľadu. Tupé príklady.
Dokedy sa tu bude stále odvádzať pozornosť od reálneho diania v spoločnosti?
nuz ja si myslim, ze sa jedna o nadsazku a ze akteri pokusu sa tymto pocinom chceli priblizit, ku kontextu a myslienkovym pochodom onoho tvora, ktory sa vo svojej bohorovnosti sam pasoval na atentatu vhodneho.
Pretoze len naozaj vysinuty clovek sa moze domnievat, zeby niekto v 21 storoci chcel spachat atentat tienidlom od lampy, ktorej uvolnenie, draha letu a sposob samotneho narazu do lebky za ucelom usmrtenia podlieha tolkym fyzikalnym zakonom, ze by uspesnu trajektoriu a dopad nespocitali ani Newton, Einstein a Hawking dokopy.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

taiko
korela
Stratených 7 min. Pokusy ako pre idiotov. Voda, piesok,...., bolo to sklo, ani raz materiál nepomenovali priamo, nech mi Pán Boh odpustí, aktéri pokusov sa mohli postaviť pod kryt sami, bolo by to hodnovernejšie, svoje dieťa by tomu nikdy nevystavili. Náhoda je blbec, všakže. Tekvica nemá mozog pod šupkou a krvné riečište. Pre mňa absurdné z tohto pohľadu. Tupé príklady.
Dokedy sa tu bude stále odvádzať pozornosť od reálneho diania v spoločnosti?
nuz ja si myslim, ze sa jedna o nadsazku a ze akteri pokusu sa tymto pocinom chceli priblizit, ku kontextu a myslienkovym pochodom onoho tvora, ktory sa vo svojej bohorovnosti sam pasoval na atentatu vhodneho.
Pretoze len naozaj vysinuty clovek sa moze domnievat, zeby niekto v 21 storoci chcel spachat atentat tienidlom od lampy, ktorej uvolnenie, draha letu a sposob samotneho narazu do lebky za ucelom usmrtenia podlieha tolkym fyzikalnym zakonom, ze by uspesnu trajektoriu a dopad nespocitali ani Newton, Einstein a Hawking dokopy.
Vidím, že si to pochopil rovnako ako ja. Absurdum je niekde inde a nie je to ani v pokusoch, ani v lampách.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať