Zavrieť

Porady

Príslušník policajného zboru (podmienky prijatia)

Dobrý deň, mal by som dva dotazy ohladne prijatia za príslušníka PZ a to nasledovné:
1) aké je ombedzenie čo sa týka dioptrických okuliarov. Mám na mysli, že keď nosím okuliare s dioptriami viac ako 0,5 čo je tolerancia u justičnej a štátnej polície, či môžem vykonávať aspoň prácu v kancelárií. A ešte ako je to s kontaktnými šošovkami ? Berie sa to do úvahy alebo nie ?

2)počas prípravy, t.j. 6 mesiacov štúdia, je toto platené, alebo nie ?

Za odpovede vopred každému ďakujem
Usporiadat
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Čo sa stop stavu týka pri prijímaní - ten stále je. Je to spôsobené napnutým rozpočtom. Ak by sa obsadili všetky voľné miesta u PZ, nebolo by na výplaty.
Čo sa maturity týka - je úplne jedno, akú maturitu a kde ju máš. Na APZ sa skôr dostaneš z civilu, ako keby si bola policajtka. Policajt je uprednostňovaný, až keď už má pár rokov u PZ odrobených. Možno najideálnejšie riešenie je spraviť si VŠA, ideálne právnickú a potom požiadať o prijatie za vyšetrovateľa. Ale ak dovtedy uzákonia kariérny postup, aj tak začneš od šlapania chodníkov, ako 90% všetkých policajtov...
0 0
mlynuska mlynuska

mlynuska je offline (nepripojený) mlynuska

Môžem sa opýtať na to vyššie spomenuté 6 mesačné preškolenie, teda či sa realizuje len v BA a či tam musia chodiť policajti na týždňovky? Ak má policajtka malé dieťa je povolená nejaká výnimka ?.. trebárs škola len dva dni v týždni a nejaký individuálny študijný plán?...Ďakujem
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre mlynuska

Máte na mysli základnú policajnú školu? Tá funguje v Pezinku a v Košiciach. Samozrejme, že v prípade osobitného zreteľa je možné vybaviť aj individuálny študijný plán, ale počítajte skôr s tým, že prvé dva týždne budete regulérne na dennom štúdiu, kým sa takéto niečo vybaví. Ale je to možné.
V takom prípade by ste podľa mňa 1x mesačne prišla na nejaké dva dni na nejaké písomné testy alebo preskúšanie. Určite nie spôsobom 2 dni škola a 3 dni mimo školy. Samozrejme, ten čas, čo by ste nebola v škole, by ste bola v práci - na útvare PZ, kde by ste bola zaradená...
0 0
mlynuska mlynuska

mlynuska je offline (nepripojený) mlynuska

Ďakujem za odpoveď.
0 0
rencikaty rencikaty

rencikaty je offline (nepripojený) rencikaty

Zdravim prosim o radu, cely zivot snivam o tom ze sa stanem policajnov kynologickov milujem pracu zo zvieratamy a ked sa nou da pomahat ludom o to viac by ma to tesilo. Preto vas prosim o radu sko sa da dostat do policiee na post kynologa mam stredoskolske vzdelanie v odbore kynologia neviem vsak nikde na internete naist odpoved na moju otazku.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

rencikaty Pozri príspevok
Zdravim prosim o radu, cely zivot snivam o tom ze sa stanem policajnov kynologickov milujem pracu zo zvieratamy a ked sa nou da pomahat ludom o to viac by ma to tesilo. Preto vas prosim o radu sko sa da dostat do policiee na post kynologa mam stredoskolske vzdelanie v odbore kynologia neviem vsak nikde na internete naist odpoved na moju otazku.
zavolaj si ci maju volne miesta: http://www.minv.sk/?kontakty_odbor_kynologie_hipologie

a douc sa gramatiku lebo neprejdes prijimacim konanim
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre rencikaty

Trošku by som to doplnil. Podľa mňa zbytočné volať na odbor kynológie a hipológie do blavy... Tam nevedia, kde je sever a nevedia pomaly ani to, koľko psovodov na Slovensku funguje. Najjednoduchšie sa ísť informovať na okresné riaditeľstvo v mieste bydliska, prípadne na niektoré z blízkych okresných riaditeľstiev. Na každom okrese je oddelenie služobnej kynológie, ktoré patrí pod odbor poriadkovej polície okresného riaditeľstva. Ja byť rozumný okresný riaditeľ, človeka, ktorý má vzťah ku psom, so psami robí a rozumie im, neodmietnem.

P.S: a s tou slovenčinou by fakt nebolo od veci niečo poriešiť, inak budú testy zo slovenského jazyka to posledné, čoho sa v prijímacom konaní dočkáte...
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Dovolím si sukromný názor. Tích rozumných riaditelov je príííííšerne málo))))
0 0
Rikhard Juriga Rikhard Juriga

Rikhard Juriga je offline (nepripojený) Rikhard Juriga

Zdravím, chcel by som sa stať policajtom ale stále váham, čo sa týka testov tak tie fyzické by som dal možno aj na plný počet lebo športujem a všetky tie disciplíny robím pravidelne. Nemám v tom stále jasno. Mám 18 rokov, oplatí sa tak mladý dať na tú profesiu ? Mám nejaké šance ? Pochopil som to tak že si mam skočiť na okresné ( v mojom prípade Skalica ), tam vyplniť nejaké papiere a oni podľa voľných miest mi dajú vedieť. No neviem či je to tak ... Ďalej je to kariérny rast. Podľa čoho sa určujú hodnosti ? Je to tak že čím vyššia hodnosť tím vyšší plat ? A keď sme u toho koľko zarobí priemerný policajt ? V prípade že by sa mi táto práca nepáčila dá sa bez problémov rozviazať pracovný pomer ? A ešte k tej škole v Pezinku kde ma v prípade prijatia zaradia, pretože som zo Záhoria... je možnosť na víkendy chodiť domov ? Mohol by sa k tomu vyjadriť niekto, kto už si tím prešiel a má niečo za sebou.
Ďakujem za prípadnú odpoveď
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Rikhard Juriga Pozri príspevok
Zdravím, chcel by som sa stať policajtom ale stále váham, čo sa týka testov tak tie fyzické by som dal možno aj na plný počet lebo športujem a všetky tie disciplíny robím pravidelne. Nemám v tom stále jasno. Mám 18 rokov, oplatí sa tak mladý dať na tú profesiu ?
Nikto za Teba nerozhodne ...Ty sám musíš zvážiť pre a proti ...
Mám nejaké šance ? Pochopil som to tak že si mam skočiť na okresné ( v mojom prípade Skalica ), tam vyplniť nejaké papiere a oni podľa voľných miest mi dajú vedieť. No neviem či je to tak ... Ďalej je to kariérny rast.
Kariérny postup v Policajnom zbore
Obsadzovanie voľných miest príslušníkov Policajného zboru sa vykonáva z neobmedzeného počtu uchádzačov o prijatie. Na voľné miesta sú vyberaní tí uchádzači, ktorí boli v prijímacom konaní najúspešnejší. Prijatí uchádzači sú následne zaradení do základných útvarov Policajného zboru. Policajt bezprostredne po prijatí do sluţobného pomeru absolvuje základné policajné vzdelanie v trvaní šiestich mesiacov. V základnom útvare Policajného zboru zotrvá policajt minimálne počas prípravnej štátnej sluţby, ktorá trvá dva roky. Pred jej skončením nadriadený policajta spracuje sluţobné hodnotenie so záverom o jeho spôsobilosti, respektíve nespôsobilosti na ďalší kariérny postup, na zaradenie do stálej štátnej sluţby. Policajt zaradený v stálej štátnej sluţbe má na ďalší kariérny postup moţnosť získať špecializované policajné vzdelanie v trvaní troch mesiacov, ktoré je podmienkou postupu na funkciu s plánovanou dôstojníckou hodnosťou. Policajt má najskôr po piatich rokoch policajnej praxe moţnosť pokračovať vo svojom kariérnom postupe štúdiom na Akadémii Policajného zboru v Bratislave. Pri kaţdom postupe na vyššiu funkciu sa uplatňuje výber najvhodnejšieho kandidáta.

Podľa čoho sa určujú hodnosti ?
Hodnosti sú podľa funkcií ..
Je to tak že čím vyššia hodnosť tím vyšší plat ?
...nemusí byť pravidlo ....čím vyššia funkcia ,tým vyšší plat ...
A keď sme u toho koľko zarobí priemerný policajt ?
Platová trieda Výška funkčného platu v eurách mesačne
1. 536,50
2. 569,50
3. 606
4. 646
5. 695,50
6. 762
7. 802
8. 841,50
9. 881,50
plus príplatky
V prípade že by sa mi táto práca nepáčila dá sa bez problémov rozviazať pracovný pomer ? A ešte k tej škole v Pezinku kde ma v prípade prijatia zaradia, pretože som zo Záhoria... je možnosť na víkendy chodiť domov ? Mohol by sa k tomu vyjadriť niekto, kto už si tím prešiel a má niečo za sebou.
Ďakujem za prípadnú odpoveď
Celý proces je nasledovne ...viď

http://www.minv.sk/swift_data/source... POLICAJTA.pdf
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre Rikhard Juriga

Buchač tu už niečo popísal, takže niektoré veci trošku ešte rozviniem...

Či máte šance? V podstate áno. Aj keď, už sa v rezorte MV SR pripravuje centralizácia prijímacieho konania, ktorú bude vykonávať výlučne odbor prijímacieho konania na sekcii personálnych a sociálnych činností MV SR. Z celého procesu prijímacieho konania by teda mali byť vyškrtnuté okresné i krajské riaditeľstvá (vraj kvôli väčšej transparentnosti a zamedzeniu možnej korupcii). Ja osobne v tom vidím akurát chystanie bohovského fleku pre niekoho, pretože riaditeľovi toho nového odboru sa chystá plat, o akom sa ani len riaditeľovi krajského riaditeľstva nesníva. Ak by to prešlo, malo by to začať fungovať od 1. apríla 2012...
Hodnosť - je určená zákonom č. 73/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov a takisto funkciou, na ktorú budete ustanovený. Hodnosť nemá nejaký brutálny vplyv na plat, sú to len drobné - hodnostné nájdete v zákone č. 73/1998 Z.z.
Čo sa samotného platu týka, vychádzajme z toho, že ste bežný smrteľník, ktorý bude po absolvovaní prijímacieho konania ustanovený do funkcie referent na obvodné oddelenie alebo okresný dopravný inšpektorát. To je platová trieda 1. Jej výšku v hrubom máte uvedenú v predošlom príspevku. K tomu dostanete na tejto funkcii hodnostné (pri nástupe strážmajster), paušálny príplatok za nerovnomernosť času služby a rizikový príplatok. Budete riadiť služobné motorové vozidlo, takže ďalších 20E mesačne navrch. Osobný príplatok počas prvých rokov neočakávajte, nie je to nároková zložka príjmu, ku odmenám sa ako bežný policajt dostanete možno 1 až 2x ročne, zo začiatku budú viacmenej symbolické (odhadujem v desiatkách euro, zdanené samozrejme). Po nejakých odslúžených rokoch budete dostávať i príplatok za výsluhu rokov, ktorý tvorí určité percento funkčného platu. Spočítané a zrátané - Váš reálny čistý plat sa bude pohybovať v priemere okolo 500 - 600E (+/- hovorím o prvých rokoch Vášho služobného pomeru). Samozrejme v prípade práce nadčas túto dostanete riadne zaplatenú. Pokiaľ budete prvý rok na rezortnej škole v Pezinku alebo Košiciach, bue ešte nižší o rizikový príplatok a príplatok za nerovnomernosť.
Čo sa samotnej školy týka, nie je to vojna, takže cez víkendy v pohode domov. Okrem takých nárazových akcií, ako sú napríklad voľby, kedy z Pezinku do Blavy ide slúžiť každý, kto má ruky a nohy.
A na záver - čo sa týka skončenia služobného pomeru - v skúšobnej dobe kedykoľvek bez udania dôvodu zo strany zamestnávateľa alebo z Vašej strany - je to párdňová záležitosť. Po skončení skúšobnej doby je štandardná výpovedná lehota dvojmesačná, dá sa však odísť i na dohodu skôr. V tomto ohľade, a nielen tomto Vám odporúčam si prečítať zákon č. 73/1998 Z.z., ktorý v úplnom znení nájdete v pohode cez uja googla. Sú tam uvádzané platové náležitosti, ukončenie služobného pomeru atď, skoro všetko.

Ešte odkaz na stránku MV SR - pre Vás sú zaujímavé prvý, druhý a posledný zákon:
http://www.minv.sk/?zakony_mvsr
A ak by ste si chcel načítať niečo o policajnej robote a problémoch, odporúčam túto stránku:
http://www.ozpsr.sk/ (nájdete tam zákony, kolektívne zmluvy a to najdôležitejšie, archív novín Polícia, ktoré vydáva odborový zväz polície...

A úplne na záver - na Vašom mieste by som v súčasnej dobe neváhal (ak si myslíte, že by Vás policajná robota bavila). Skôr alebo neskôr, lepšie napísané čoskoro sa bude opäť otvárať zákon o sociálnom zabezpečení policajtov. A s najväčšou pravdepodobnosťou sa doterajšie výhody, najmä systém dôchodkového zabezpečenia, bude vzťahovať len na doteraz slúžiacich policajtov. Policajti, ktorí nastúpia po účinnosti nového zákona o sociálnom zabezpečení budú mať oveľa menšie sociálne istoty, ako tí doterajší...
Naposledy upravil pavol36 : 18.02.12 at 08:29
2 0
Rikhard Juriga Rikhard Juriga

Rikhard Juriga je offline (nepripojený) Rikhard Juriga

Ďakujem za odpovede, už mám v tom skoro jasno. Veď za vyskúšanie nič nedám. Treba experimentovať a zistiť čo bude pre mňa v budúcnosti to najlepšie..., pôvodne som mal predstavu obvodného policajta, ktorý rieši problémy v okolí môjho okresu, teda dúfam že by ma dali sem.
A ešte k tomu záveru, nie som si istý či som to dobre pochopil, znamená to že v budúcnosti bude problém so sociálnym zabezpečením policajtov ? Mohol by si mi to povedať "vlastnými slovami" ?
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre Rikhard Juriga

Čo sa týka Vášho prípadného umiestnenia po základnej škole - s najväčšou pravdepodobnosťou sa dostanete priamo do miesta Vášho bydliska. Tento trend sa u polície už dobrých pár rokov presadzuje a aj prakticky realizuje. Na rozdiel od komančov, kedy blaváci išli slúžiť do Košíc, výchdniari do Trnavy, žilinčania do Komárna a svorne všetci do Blavy
Čo sa sociálneho zabezpečenia týka - problém ako problém. Nie je to v tom, že by policajti nemali na výplaty. Ide o iné veci. Vysvetlím to na príklade jednej z nich, aj keď možných zmien bude oveľa viac.
V súčasnosti môže ísť policajt na výsluhový dôchodok po 15 odpracovaných rokoch (po novom 20 až 25 rokov). Výsluhový dôchodok po 15 rokoch predstavuje 30 percent hrubého služobného platu (po novom to bude oveľa menej a percentá za ďalšie odslúžené roky budú naskakovať pomalšie). Ďalší príklad - pri odchode do civilu (zjednodušene povedané) v súčasnosti policajt, ktorý má započítanú prax 20 rokov (vrátane vojny) dostane odchodné 8,5 x hrubý služobný plat - po novom max. 3-5 platov pri akejkoľvek odslúženej dobe. A tak ďalej a tak ďalej...
Lepšie ako moje vlastné slová je letecky si prezrieť na stránke odborového zväzu polície archív novín Polícia - je tam ohľadom tohoto kopec článkov. Ešte súčasná vláda už jeden takýto pokus mala, skončilo to však po jej odvolaní. Nakoľko je však celosvetová kríza, nová vláda zákon o sociálnom zabezpečení bude musieť skôr, alebo neskôr otvoriť.
Takže povinné čítanie noviny Polícia - nájdete tam naozaj všetko - a ešte tento odkaz http://www.minv.sk/?pripomienkove-konanie-rok-2011 - zamerajte sa na predpis pod poradovým číslom 14 - Analýza sociálneho systému ozbrojených zložiek.

A na záver úplne jednoducho - ak k takým zmenám v sociálnom zabezpečení dôjde - policajti prijatí podľa nových predpisov budú závidieť tým súčasným. Ani nie tak platy, ale výsluhové dôchodky a odchodné, pretože nové zákony ich pre novoprijatých (podľa nových predpisov) policajtov okrešú o dobrú polovicu. A zároveň predĺžia dobu odslúžených rokov, po ktorých bude mať policajt na tieto dávky nárok. Zdôrazňujem, že tieto škrty by sa mali týkať len novoprijatých policajtov. Odhadujem, že zákon o sociálnom zabezpečení policajtov sa otvorí a bude chcieť revidovať túto jeseň, najneskôr na budúci rok.

Máte v tom už jasnejšie?
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

momentálne do PZ? podľa mňa nie...
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Momentálne som celkom rád, že môj syn nechce byť policajtom Kde bolo, tam bolo, dobre už bolo... A to nie je v súvislosti s platmi a sociálnym zabezpečením...
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

nechcem sa nikoho dotknúť, ale do "zboru" teraz iba zúfalci...ked už nič...tak budem policajtom a aj to tak vyzerá
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Čím viac človek do toho vidí, tým častejšie si hovorí "Cecilko, chce se mi blejt"
To s tými zúfalcami - to ani nie zúfalci, ale skôr vychcanci v dosť prípadoch - dostane pištoľ, obušok a myslí si, že je pán boh a nie je nad neho. Aj keď - nájdu sa aj ľudia, ktorých to fakt baví. Pokiaľ sa stráca istota celoživotného zamestnania a poslania, tak to tak bude aj vypadať, bohužiaľ.
0 0
Rikhard Juriga Rikhard Juriga

Rikhard Juriga je offline (nepripojený) Rikhard Juriga

Ja neviem, chcem mať zodpovednú, flexibilnú, aktívnu prácu ale neviem akú. Proste nechcem robiť ako moji rodičia vo fabrike. Keďže rodičia nemajú peniaze na denné štúdium musím si ho v prípade záujmu hradiť sám, preto by som šiel na externé štúdium a popri tom pracoval na určitý čas aj v tej fabrike, len aby som mal peniaze na pokrytie nákladov. Ako to čítam tak ma to odradilo. Nechcem pracovať za pár korún a aby ma niekto buzeroval a mal kolegov zúfalcov. Myslím že mám na viac, ale ako vidím nemá to peknú budúcnosť. Najlepšie je začať podnikať vo svojom
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
pavol36 Pozri príspevok
Čím viac človek do toho vidí, tým častejšie si hovorí "Cecilko, chce se mi blejt"
To s tými zúfalcami - to ani nie zúfalci, ale skôr vychcanci v dosť prípadoch - dostane pištoľ, obušok a myslí si, že je pán boh a nie je nad neho. Aj keď - nájdu sa aj ľudia, ktorých to fakt baví. Pokiaľ sa stráca istota celoživotného zamestnania a poslania, tak to tak bude aj vypadať, bohužiaľ.
...a tí , ktorých to aj baví , sú brzdení , škrtení a obmedzovaní tými rôznymi zákonmi , vyhláškami , predpismi a nariadeniami , že si jeden aj rozmyslí , či vôbec vytiahne obušok a pridrbe tomu , ktorý si to fakt aj zaslúži ...

...o tlakoch zvrchu ani nevravím .....viď napríklad kauza mladý Rosin ..........to už nie je ani na blivajs , to je jak po použití silného preháňadla v kombinácii so Šaraticou ....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

buchač Pozri príspevok
...a tí , ktorých to aj baví , sú brzdení , škrtení a obmedzovaní tými rôznymi zákonmi , vyhláškami , predpismi a nariadeniami , že si jeden aj rozmyslí , či vôbec vytiahne obušok a pridrbe tomu , ktorý si to fakt aj zaslúži ...

...o tlakoch zvrchu ani nevravím .....viď napríklad kauza mladý Rosin ..........to už nie je ani na blivajs , to je jak po použití silného preháňadla v kombinácii so Šaraticou ....
o tlakoch zvrchu ani nevravím .....viď napríklad kauza mladý Rosin ..........to už nie je ani na blivajs , to je jak po použití silného preháňadla v kombinácii so Šaraticou ....


Povedzme si na rovinu, aj kauza jeho otecka od tejto ďaleko neuteká. Smutné, že si nie sme na tejto zemi všetci rovní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať