Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jasné, lepšie na úrad práce, ale požiadaj o predčasný dôchodok do konca roku určite, aby ti tohtoročný OMB nepokazil priemer.
0 0
duzu duzu

duzu je offline (nepripojený) duzu

ale posledný rok sa nepočíta do osobného bodu
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

duzu Pozri príspevok
ale posledný rok sa nepočíta do osobného bodu
Práve preto som ti napísala, aby si požiadal ešte tento rok. Nepočíta sa príjem za rok, v ktorom požiadaš, iba obdobie poistenia.
0 0
duzu duzu

duzu je offline (nepripojený) duzu

len ja to môžem až budúci rok budem mať 60-ku v marci do 1.7 budem zamestnaný a potom do konca roka na úrade a až od 1.1.2014 na PSD tak požiadam oň v roku 2013
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

duzu Pozri príspevok
len ja to môžem až budúci rok budem mať 60-ku v marci do 1.7 budem zamestnaný a potom do konca roka na úrade a až od 1.1.2014 na PSD tak požiadam oň v roku 2013
Tak áno, ale k 31.12.2013, ja som myslela, že to je tohtoročná tvoja predstava.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

duzu Pozri príspevok
len ja to môžem až budúci rok budem mať 60-ku v marci do 1.7 budem zamestnaný a potom do konca roka na úrade a až od 1.1.2014 na PSD tak požiadam oň v roku 2013
Ak požiadaš od 1.1.2014, tak posledný rok poistenia bude síce 2013, ale ten rok budeš mať ukončený, tak si to prever, či sa ti príjem bude počítať, ja si myslím, že áno.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Kvaka Pozri príspevok
Ak požiadaš od 1.1.2014, tak posledný rok poistenia bude síce 2013, ale ten rok budeš mať ukončený, tak si to prever, či sa ti príjem bude počítať, ja si myslím, že áno.
Do odpracovanej doby sa mu bude rátať aj obdobie roka 2013 od 1.1.2013 do 30.6.2013. Ale pri výpočte výšky dôchodku sa berú len celé odpracované roky, t.j. ako posledný rok 2012.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

katka50 Pozri príspevok
Do odpracovanej doby sa mu bude rátať aj obdobie roka 2013 od 1.1.2013 do 30.6.2013. Ale pri výpočte výšky dôchodku sa berú len celé odpracované roky, t.j. ako posledný rok 2012.
Katka, ak požiada od 1.1.2014, tak sa mu bude OMB určovať aj z roku 2013, či nie? Rada sa budem mýliť.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

chcela by som sa spýtať na takýto prípad:

dlhoročná szčo, v 9/2011 dovŕšila 60 rokov, je povinne nemocensky poistená celý čas, čo je SZČO
v r. 2011 mala vysoké príjmy, t.j. pri platení povinných odvodov do Soc. poisťovne od 1.7.2012 (z vym. základu r.2011) jej vychádza platiť dosť vysoké odvody.
uvažuje o tom, že založí s.r.o., aby sa odvodom vyhla, a chcela by požiadať o predčasný star. dôchodok.
zarátal by sa jej aj ten vysoký príjem z r. 2011 do dôchodku (aj ked ešte z toho vymer. základu odvody neplatila)? alebo má ešte so žiadosťou o PSD počkať?
(mám pred sebou aj takú 2-stranovú zostavu od SP, asi si už dával prepočítavať, koľko by mal PSD, keby naň išiel 1.10.2011 - veľmi sa v tej zostave nevyznám, ale záverečné číslo je 311eur, tak preto sa pýtam, či by mu ten príjem roka 2011 tento dôchodok nejak zdvihol?)
dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Heni Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať na takýto prípad:

dlhoročná szčo, v 9/2011 dovŕšila 60 rokov, je povinne nemocensky poistená celý čas, čo je SZČO
v r. 2011 mala vysoké príjmy, t.j. pri platení povinných odvodov do Soc. poisťovne od 1.7.2012 (z vym. základu r.2011) jej vychádza platiť dosť vysoké odvody.
uvažuje o tom, že založí s.r.o., aby sa odvodom vyhla, a chcela by požiadať o predčasný star. dôchodok.
zarátal by sa jej aj ten vysoký príjem z r. 2011 do dôchodku (aj ked ešte z toho vymer. základu odvody neplatila)? alebo má ešte so žiadosťou o PSD počkať?
(mám pred sebou aj takú 2-stranovú zostavu od SP, asi si už dával prepočítavať, koľko by mal PSD, keby naň išiel 1.10.2011 - veľmi sa v tej zostave nevyznám, ale záverečné číslo je 311eur, tak preto sa pýtam, či by mu ten príjem roka 2011 tento dôchodok nejak zdvihol?)
dakujem.
Heni, dôchodok sa počíta z vymeriavacieho základu, nie príjmu živnostníka (VZ sa počíta z príjmu). Ak by mal príjem z roku 2011 mať vplyv na výšku predčasného dôchodoku, musela by SZČO oň požiadať po 1. januári 2013. Zvýšené odvody by platila od 1.7.2012 do 31.12.2012, čo asi platiť nechce, keď uvažuje o založení s.r.o.
1 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

veronikasad Pozri príspevok
Heni, dôchodok sa počíta z vymeriavacieho základu, nie príjmu živnostníka (VZ sa počíta z príjmu). Ak by mal príjem z roku 2011 mať vplyv na výšku predčasného dôchodoku, musela by SZČO oň požiadať po 1. januári 2013. Zvýšené odvody by platila od 1.7.2012 do 31.12.2012, čo asi platiť nechce, keď uvažuje o založení s.r.o.
dakujem, presne na to som myslela, že či by nebolo výhodnejšie radšej platiť pol roka tie zvýšené odvody a mať vyšší dôchodok, ako keby mal ľutovať, že síce odvody ušetril ale dôchodok mu zostane len 311 eur...
takže s.r.o. síce založiť môže, ale nech si odvody radšej platí, ano?

(základ dane z roku 2011 = 16700,-
VZ = 695,83
odvody od 1.7.2012 = 230,64
koľko by to asi "spravilo" s tým doteraz vypočítaným dôchodkom?)
Naposledy upravil Heni : 06.05.12 at 14:42 Dôvod: doplnenie čísel
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Heni Pozri príspevok
dakujem, presne na to som myslela, že či by nebolo výhodnejšie radšej platiť pol roka tie zvýšené odvody a mať vyšší dôchodok, ako keby mal ľutovať, že síce odvody ušetril ale dôchodok mu zostane len 311 eur...
takže s.r.o. síce založiť môže, ale nech si odvody radšej platí, ano?
no neviem, či pol roka "lepšieho platenia" veľmi pomôže. bolo by dobre to presnejšie prepočítať, či sa oplatí. (aby nebol dôchodok len 314 napr)
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Heni Pozri príspevok
dakujem, presne na to som myslela, že či by nebolo výhodnejšie radšej platiť pol roka tie zvýšené odvody a mať vyšší dôchodok, ako keby mal ľutovať, že síce odvody ušetril ale dôchodok mu zostane len 311 eur...
takže s.r.o. síce založiť môže, ale nech si odvody radšej platí, ano?

(základ dane z roku 2011 = 16700,-
VZ = 695,83
odvody od 1.7.2012 = 230,64
koľko by to asi "spravilo" s tým doteraz vypočítaným dôchodkom?)
Heni, neviem ti to prepočítať, ale veľa to na SD neurobí. SD sa vypočítava z priemerného osobného bodu z príjmu od roku 1984.
1 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

veronikasad Pozri príspevok
Heni, neviem ti to prepočítať, ale veľa to na SD neurobí. SD sa vypočítava z priemerného osobného bodu z príjmu od roku 1984.
áno, ved to, že za pol roka zaplatí 230 x 6 mes = 1380 eur, a to sa mu na dôchodku nevrááááti :-(
tak potom ho podporím v zrušení živnosti a "prevekslovaní" všetkých aktivít na s.r.o. a následné požiadanie o PSD.
dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Heni Pozri príspevok
áno, ved to, že za pol roka zaplatí 230 x 6 mes = 1380 eur, a to sa mu na dôchodku nevrááááti :-(
tak potom ho podporím v zrušení živnosti a "prevekslovaní" všetkých aktivít na s.r.o. a následné požiadanie o PSD.
dakujem.
Heni, ale ak ide o predčasného dôchodcu, ani v s.r.o-čke nesmie mať príjem, z ktorého bude platiť dôchodkové poistenie. lebo mu výplatu PSD pozastavia.
1 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

veronikasad Pozri príspevok
Heni, ale ak ide o predčasného dôchodcu, ani v s.r.o-čke nesmie mať príjem, z ktorého bude platiť dôchodkové poistenie. lebo mu výplatu PSD pozastavia.
ano, tam by mal byť konateľ bez príjmu...
až ked bude riadny starobný dôchodca, tak vtedy si môže vyplatiť niečo zo zisku, ak teda nejaký zisk bude
0 0
duzu duzu

duzu je offline (nepripojený) duzu

tak požiadať o PSD môžem v roku 2013 koncom roka , ale i začiatkom roka 2014 kedy bude lepšia dôchodcovská hodnota
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

duzu Pozri príspevok
tak požiadať o PSD môžem v roku 2013 koncom roka , ale i začiatkom roka 2014 kedy bude lepšia dôchodcovská hodnota
V zákone je to takto: Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku. Ak požiadaš o PSD koncom roku 2013, splníš podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok v roku 2013. Vo výpočte sa ti zohľadní z roku 2013 iba obdobie dôchodkového poistenia, teda doba zamestnania. Do výpočtu sa ti nebude počítať príjem z roku 2013, teda nepokazíš si POMB. Ak by si požiadal o predčasný starobný dôchodok až od 1.1.2014, vtedy ti vznikne nárok na dávku (predčasný starobný dôchodok) až v roku 2014, podľa mňa ti SP bude brať do výpočtu v takomto prípade aj OMB z roku 2013. Radšej však choď na poisťovňu a opýtaj sa. Skús si to potom aj sám vypočítať, keď už bude určená ADH na rok 2013. Dôležitý je aj presný výpočet násobku 30 dní od požiadania PSD do dovŕšenia dôchodkového veku. Napríklad budeš mať 62 rokov 15. marca 2015. Ak požiadaš o PSD od 1.1.2014, do dovŕšenia dôchodkového veku ti bude chýbať 365 + 31+28+14= 438 dní, čo je 14,6 násobok 30 dní. Krátenie bude teda 7,5%, rovnaké krátenie by si mal aj keby si o PSD požiadal napríklad 20. decembra 2013. Keď požiadaš od 18. januára 2014, krátenie bude len 7%. Neviem však, ako veľmi by ti rok 2013 ovplyvnil POMB. Treba si to všetko zvážiť. Dôchodok priznaný v roku 2013 ti zvýšia o pevnú sumu, bude sa meniť zákon. Dôchodok priznaný v roku 2014 bude možno len málo valorizovaný, ADH dnes nevie nikto.
0 0
kuky969 kuky969

kuky969 je offline (nepripojený) kuky969

Ahojte
poprosim niekoho skusenejsieho o radu
1... osobny vymeriavaci zaklad za vsetky roky spätne si najdem vo vypise zo SP ???
2... pracujem nepretrzite od 18 rokov ....t.j. ODP sa mi rata od 18 roku ???...inak sumu ODP za cely zivot tiez najdem na vypise zo SP....????
3.... pred par dnami som mal 60 r. , v praci koncim od 1.7. a budem mat narok na prispevok v nezamestnanosti pol roka ... mozem o predcasny starobny dochodok poziadat este v 12/2012 ??? alebo az v 1/2013 ?????
4....samozrejme za 6 mesiacov na urade prace mi nebude krateny predcasny dochodok ??????

VDAKA
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

kuky969 Pozri príspevok
Ahojte
poprosim niekoho skusenejsieho o radu
1... osobny vymeriavaci zaklad za vsetky roky spätne si najdem vo vypise zo SP ??? SP posielala poistencom individuálny účet poistenca (kde boli údaje do konca 2003)
U tohto posledného zamestnávateľa robíš odkedy? Ak od r.2004, tak poprosiť mzdárku
o fotokópiu ELDP a tam máš všetky údaje. Nemusíš SP oslovovať.
OMB vypočítaš aj sám.
Keď chceš, tak písomne požiadať SP.(budeš tam mať všetko)


2... pracujem nepretrzite od 18 rokov ....t.j. ODP sa mi rata od 18 roku ???...inak sumu ODP za cely zivot tiez najdem na vypise zo SP....???? Počíta sa aj doba štúdia na strednej škole.
3.... pred par dnami som mal 60 r. , v praci koncim od 1.7. a budem mat narok na prispevok v nezamestnanosti pol roka ... mozem o predcasny starobny dochodok poziadat este v 12/2012 ??? alebo az v 1/2013 ????? Áno, v decembri treba prepočítať,že či sa Ti oplatí tento rok alebo až v r.2013.
4....samozrejme za 6 mesiacov na urade prace mi nebude krateny predcasny dochodok ?????? Áno.

VDAKA
V texte
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať