Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pepa, to je dlhá rozprávka. Dôchodok sa počíta z dlhšieho obdobia, takže jeden rok to moc neovplyvní, ani keby si platila dobrovolné dôchodkové poistenie. Navyše, posledný rok keď do dôchodku odchádza, sa neberie do úvahy.
Prečo vlastne chce odísť skôr? Ak bude nadrábať, dôchodok sa jej pekne zvýši.

Dochodok zvyšujú: vyššie odvody (lepší zárobok či priplácanie), viac rokov práce (neskôr odísť do dôchodku), vyššia dôchodková hodnota pri odchode do dôchodku (zatiaľ sa zvyšuje každý rok).
5 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

otec bude mať v januári 2011 60 rokov, a chcel by požiadať o predčasný SD. Momentálne je od 25.10.2010 nezamestnaný. Dovtedy zamestnaný nepretržite od skončenia školy, vojny ....
Kedy odporúčate, aby si podal žiadosť o PSD, aby neprišiel o dávku v nezamestnanosti?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

janaGT Pozri príspevok
otec bude mať v januári 2011 60 rokov, a chcel by požiadať o predčasný SD. Momentálne je od 25.10.2010 nezamestnaný. Dovtedy zamestnaný nepretržite od skončenia školy, vojny ....
Kedy odporúčate, aby si podal žiadosť o PSD, aby neprišiel o dávku v nezamestnanosti?
po vyčerpaní dávky v nezamestnanosti. Ak mu priznajú PSD, nemá nárok na dávku v nezamestnanosti (asi by ju musel spätne vrátiť).
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

veronikasad Pozri príspevok
po vyčerpaní dávky v nezamestnanosti. Ak mu priznajú PSD, nemá nárok na dávku v nezamestnanosti (asi by ju musel spätne vrátiť).
a asi aký čas trvá vybavenie PSD? Ak to bude ako pri ID ... no horor
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

janaGT Pozri príspevok
a asi aký čas trvá vybavenie PSD? Ak to bude ako pri ID ... no horor
ak bude mať v poriadku doklady, do 60 dní. Splňa 1,2-násobok živ.minima ? Inak mu PSD nepriznajú.
1 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Prosim vas, poradaci, podla noveho zakona budu moct predcasni dochodcovia podnikat bez straty dochodku? Pozerala som trochu novy zakon, ale nie som z toho velmi mudra, docitala som sa, ze predcasni dochodcovia budu moct pracovat len na dohodu.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Citujem zo zákona, čo schválila NRSR :
§293 bt ods.3 :
Ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2011, je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31. decembru 2010 a toto dôchodkové poistenie trvá po 28. februári 2011, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká od najbližšej splátky predčasného starobného dôchodku splatnej po 28. februári 2011. Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku poistenca uvedeného v prvej vete sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do najbližšej splátky dôchodku splatnej po 28. februári 2011 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 a za obdobie po najbližšej splátke dôchodku splatnej po 28. februári 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2011.
Naposledy upravil Andyke : 06.12.10 at 18:58 Dôvod: doplnenie §-u
2 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Dakujem. To znamena, ze ak chce poberat predcasny dochodok, musi zrusit zivnost. Rozumiem tomu dobre?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno, je to tak.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Nie je to potesitelne, ale co uz... Povodne to malo platit tusim len pre statnych zamestnancov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

durisovad Pozri príspevok
Nie je to potesitelne, ale co uz... Povodne to malo platit tusim len pre statnych zamestnancov.
Nie Dáška, štátni zamestnanci nemali robiť na prac. zmluvu ani ako starobní a výsluhoví dôchodcovia - to sa do návrhu zákona nedostalo.
1 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Asi mali lepsi lobbing ako ostatni drobni a chudobni predcasni dochodcovia.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ahojte,
čítam príspevky ohladne práce predčasneho starobneho dôchodcu
pochopila som to tak, že ak je poberatelom PSD nemôže pracovať ani vykonávať živnosť
ako to bude v prípade, ak živnosť ako predčasný dôchodca začne, a ešte nie je povinne dôchodkovo poistený ?
tiež nemôže byť súbeh ?
alebo už bude každá szčo povinne dôchodkovo poistena ihned po začatí živnosti ?
Jedna sa mi o dôchodcov-sprostredkovateľov poistenia, kt. su považovaní za szčo, ak nie sú povinne dôchodkovo poistení lebo nemali 12 násobok min. mzdy príjem ?
velmi pekne dakujem za nazory
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Este ma napadla jedna otazka: Moze byt konatel a majitel s.r.o. predcasnym dochodcom?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

optimistka Pozri príspevok
ahojte,
čítam príspevky ohladne práce predčasneho starobneho dôchodcu
pochopila som to tak, že ak je poberatelom PSD nemôže pracovať ani vykonávať živnosť
ako to bude v prípade, ak živnosť ako predčasný dôchodca začne, a ešte nie je povinne dôchodkovo poistený ?
tiež nemôže byť súbeh ?
alebo už bude každá szčo povinne dôchodkovo poistena ihned po začatí živnosti ?
Jedna sa mi o dôchodcov-sprostredkovateľov poistenia, kt. su považovaní za szčo, ak nie sú povinne dôchodkovo poistení lebo nemali 12 násobok min. mzdy príjem ?
velmi pekne dakujem za nazory
Kým nie je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec, alebo SZČO, tak predčasný dôchodok poberať, môže.
1 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň prajem, takže podľa nového zákona od 1.1.2011, predčasný starobný dôchodca má 2 mesiace, aby rozhodol, či bude pracovať alebo poberať dôchodok. Môžeme s ním ukončiť pracovný pomer dohodou ku dňu 28.2.2011 , bude takto v poriadku? Za odpovede ďakujem
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Zuzy Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, takže podľa nového zákona od 1.1.2011, predčasný starobný dôchodca má 2 mesiace, aby rozhodol, či bude pracovať alebo poberať dôchodok. Môžeme s ním ukončiť pracovný pomer dohodou ku dňu 28.2.2011 , bude takto v poriadku? Za odpovede ďakujem
Áno, ak sa zamestnanec rozhodol, že nechce pracovať, ale poberať predčasný dôchodk a súhlasí s dohodou.
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Mám taktiež zamestnaného predčasného dôchodcu. 28.3.2011 bude už na riadnom starobnom dôchodku. Ako poriešiť tú dobu od 1.3. 2011 do 28.3.2011? To mám ukončiť PP k 28.2. a 1.4. ho môžem opäť prijať do zamestnania?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

truch Pozri príspevok
Mám taktiež zamestnaného predčasného dôchodcu. 28.3.2011 bude už na riadnom starobnom dôchodku. Ako poriešiť tú dobu od 1.3. 2011 do 28.3.2011? To mám ukončiť PP k 28.2. a 1.4. ho môžem opäť prijať do zamestnania?
Určite tak, a v marci by mohol pracovať aj na dohodu. Ako riadny starobný dôchodca už môže pracovať. SP mu pošle papier, že jeho predčasný dôchodok sa s účinnosťou od 28.3. stáva riadnym dôchodkom.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

tiež sa mohol narodiť do 28.2., nebolo by potrebné toľko papierovačiek
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať