Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

truch Pozri príspevok
Mám taktiež zamestnaného predčasného dôchodcu. 28.3.2011 bude už na riadnom starobnom dôchodku. Ako poriešiť tú dobu od 1.3. 2011 do 28.3.2011? To mám ukončiť PP k 28.2. a 1.4. ho môžem opäť prijať do zamestnania?
už som tu písala, že môj otec sa stane 4.3.2011 starobným dôchodcom a ešte zatiaľ pracuje popri predčasnom dôchodku na riadnu PZ. Môže to byť aj tak, že bude pracovať naďalej a zo SP mu za dni 1.3-3.3.2011 pozastavia výplatu predčasného dôchodku a od 4.3.2011, keď sa stane starobným dôchodcom mu bude vyplatený starobný dôchodok?ďakujem
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

msa Pozri príspevok
už som tu písala, že môj otec sa stane 4.3.2011 starobným dôchodcom a ešte zatiaľ pracuje popri predčasnom dôchodku na riadnu PZ. Môže to byť aj tak, že bude pracovať naďalej a zo SP mu za dni 1.3-3.3.2011 pozastavia výplatu predčasného dôchodku a od 4.3.2011, keď sa stane starobným dôchodcom mu bude vyplatený starobný dôchodok?ďakujem
Áno, môže.
2 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

ďakujem
0 0
blue blue

blue je offline (nepripojený) blue

Ak by mi vedel niekto odpovedať bol by som veľmi vďačný.
Invalidnému dôchodcovi SZČO bol priznaný 1.2.2010 predčasný starobný dôchodok (PSD) a súčasne mu bol odňatý invalidný dôchodok (ID). Zaujímalo by ma, či v prípade, keď mu bude v roku 2011 pozastavený PSD :
1 . začne SP automaticky vyplácať invalidný dôchodok,
2. Musí si o vyplácanie ID znovu požiadať
3. nemá už nárok na vyplácanie ID napriek tomu, že zdravotný stav sa mu nezmenil

Na sociálnej poisťovni mu povedali, že pri nástupe na predčasný starobný dôchodok sa vzdal invalidného dôchodku, lebo bol nižší ako PSD a tak teraz už nemá nárok na ID, aj keď sa mu predčasný starobný dôchodok pozastavuje. Považujem to za pekné svinstvo, lebo sa menia pravidlá hry "počas zápasu".
Ja poznám už dva takéto prípady a tak predpokladám, že ich bude o mnoho viac. Nemôžem sa dopátrať, či má SP pravdu,
alebo pri tvorbe zákona o pozastavení PSD zákonodarci zabudli na invalidných dôchodcov. Ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Blue, SP má pravdu, on už nemá nárok na ID v r. 2011, lebo požiadal o PSD tento rok , ktorý mu bol aj priznaný.
Jemu nárok na ID zanikol.
On je poberateľom PSD a od 1.3. mu aj nárok na PSD zanikne, pokiaľ je povinne dôchodkovo poistený ako SZČO k 31. decembru 2010 a toto dôchodkové poistenie trvá aj po 28. februári 2011.

§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok
(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.
4 0
blue blue

blue je offline (nepripojený) blue

Ďakujem, za odpoveď. Invalidný dôchodca urobil chybu,že vymenil nižší invalidný dôchodok za vyžší predčasný SD a teraz nedostane
nič.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

blue Pozri príspevok
Ďakujem, za odpoveď. Invalidný dôchodca urobil chybu,že vymenil nižší invalidný dôchodok za vyžší predčasný SD a teraz nedostane
nič.
Musí sa rozhodnúť medzi prácou a poberaním predč.star.sôchodku.
PSD sa nedá zrušiť, aby mu mohli vrátiť späť ID.
3 0
Nnika Nnika

Nnika je offline (nepripojený) Nnika

Mňa by zaujímala trochu iná vec v súvislosti s predčasným starobným dôchodkom. Ak naša zamestnankyňa sa rozhodne, že zostane pracovať a vzdá sa tohoto dôchodku, bude mať nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka keď k 1.1.2011 bude poberateľom predčasného starobného dôchodku. Mne z toho vychádza, že asi nie.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ale v rámci ročného zúčtovanie dane príp. podaním DP za rok 2011 môže uplatniť § 11 ods.7 ZDP:
základ dane sa mu zníži o rozdiel medzi NČZD a vyplateným predčasným dôchodkom.
2 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Katija Pozri príspevok
Kým nie je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec, alebo SZČO, tak predčasný dôchodok poberať, môže.
Moj otec ma zivnost, ale posledne dva roky nema ziaden prijem, ale nema zivnost prerusenu. Od oktobra isiel na PSD a je zaroven zamestnancom. k 28.2.2011 ukonci TPP. Ak nie je povinne poisteny zo zivnosti a nebude mat povinnost byt poisteny ani od 1.7.2011 tak nemusi prerusit alebo zrusit zivnost ak nechce prist o PSD, rozumiem tomu dobre?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Rozumieš dobre. Nebude zo živnosti povinne dôchodkovo poistený, preto sa ho zmeny nedotknú.
4 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Melnick Pozri príspevok
Rozumieš dobre. Nebude zo živnosti povinne dôchodkovo poistený, preto sa ho zmeny nedotknú.
Tak aspon to, lebo ked konecne sa rozhodol ist do predcasneho, cim by si vylepsil nie moc vysoky prijem, tak sa to zrusilo, tak si chcel aspon nieco privyrobit na zivnosti ked uz ju ma. V r. 2012 ide do starobneho dochodku este pred 1.7., takze ak sa nezmenia pravidla tak uz nebude dovtedy povinne dochodkovo poisteny.
0 0
svato svato

svato je offline (nepripojený) svato

Dobrý deň, prosím o radu vo veci.
Som predčasný dôchodca ,poberám predčasný dôchodok.Riadnym dôchodcom sa stanem 19.02.2012.Pracujem ako živnostník v poisťovni.Z Vašich odpovedí som tomu porozumel tak,že keď chcem poberať predčasný dôchodok a provízie(odmena) z poisťovne musím skončiť živnosť a pracovať len na dohodu s poisťovňou?Ďakujem za odpoveď.
0 0
svato svato

svato je offline (nepripojený) svato

Ďaľšia otázka suvisí s dôchodkom.Pri odchode do predčasného dôchodku mi nebola braná do úvahy práca v kategorii banictvo.
Pri odchode do riadneho dôchdku v 2012, sa bude prepočítavať dôchodok s ohľadom na to, že som 23 rokov pracoval v tejto kategorii?Ďakujem za odpoveď.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
svato Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu vo veci.
Som predčasný dôchodca ,poberám predčasný dôchodok.Riadnym dôchodcom sa stanem 19.02.2012.Pracujem ako živnostník v poisťovni.Z Vašich odpovedí som tomu porozumel tak,že keď chcem poberať predčasný dôchodok a provízie(odmena) z poisťovne musím skončiť živnosť a pracovať len na dohodu s poisťovňou?Ďakujem za odpoveď.
To či aj naďalej budeš môcť poberať PSD a zároveň vykonávať prácu "poisťováka" ,ktorá sa považuje za živnosť bude závisieť od výšky Tvojho príjmu z provízií.
V prípade, že si presiahol limit zakladajúci povinnosť odvodov do SP čo predstavovalo sumu 3834,96 € a stal si sa povinne platiteľom do SP, budeš sa musieť bohužiaľ rozhodnúť čo je pre Teba výhodnejšie - poisťovanie, alebo PSD. Na rozhodnutie budeš mať január a február 2011.
4 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
svato Pozri príspevok
Ďaľšia otázka suvisí s dôchodkom.Pri odchode do predčasného dôchodku mi nebola braná do úvahy práca v kategorii banictvo.
Pri odchode do riadneho dôchdku v 2012, sa bude prepočítavať dôchodok s ohľadom na to, že som 23 rokov pracoval v tejto kategorii?Ďakujem za odpoveď.
Svato, ak si pri vybavovaní predložil všetky doklady , tak potom podľa mňa SP sa nebude vracať k prepočítavaniu Tvojho dôchodku, ale PSD sa dovŕšením Tvojho dôchodkového veku, stane Tvojim riadnym SD.
Po skončení živnosti si však môžeš nechať dôchodok prepočítať v prípade, že si bol ak živnostník - osoba povinne poistená.
4 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Predčasný starobný dôchodca neplatí PvN a IP. Ako to bude s odvodmi v prípade, že PSD sa rozhodne ostať robiť? Dôchodok sa mu pozastaví, ale ako je posudzovaný z hľadiska odvodov? Ako riadny zamestnanec? Ako dôchodca? Ďakujem
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

To som zvedavá aj ja. Ale keď bude mať pozastavené poberanie dôchodku, odvody by mal asi platiť všetky.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

PSD potom stratí nárok na vyplatu PSD, ale PSD je stále priznaný. PvN a ID neplatí ten, komu je PSD priznaný, čiže keď bude robiť, nebude platiť PvN a ID.
3 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Janka, ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať