Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Lida
ja aj tak nerozumiem, ako môže niekto žiadať o PSD, ak nato nemá dôvod, keď pracuje. Viem, že sa to robí aj tak, ale nechápem, ako to SP môže uznať.
viem, je to mimo tímy, ale aj tak.
A prečo nie? Veď , ak je taká možnosť...Ked budete mať 2,3 roky do dôchodku a nebudete vládať, tak budete šťastná, že môžete žiadať o predčasný dôchodok, ale na to väčšinou príde človek sám...Najviac nahnevaná zostanete vtedy, ak vám budú dni odbíjať do dôchodku a zrazu vláda vám posunie odchod do dôchodku o dalšie 2 roky.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
domacnost
A prečo nie? Veď , ak je taká možnosť...Ked budete mať 2,3 roky do dôchodku a nebudete vládať, tak budete šťastná, že môžete žiadať o predčasný dôchodok, ale na to väčšinou príde človek sám...Najviac nahnevaná zostanete vtedy, ak vám budú dni odbíjať do dôchodku a zrazu vláda vám posunie odchod do dôchodku o dalšie 2 roky.
to predlženie som zažila aj ja.... nie raz....
chápem možnosť ísť do PSD. Ale logicky mi vychádza, že najskôr zostanem bez práce ... a pretože viem, že sa asi už nezamestnám, tak idem požiadať o PSD. Nie naopak.
To samozrejme nekritizujem, len sa čudujem... zrazu aký je štát benevolentný.... človek má prácu a pritom mu prizná aj dôchodok?
0 0
Maria172 Maria172

Maria172 je offline (nepripojený) Maria172

Dobry den, chcem Vas poziadat o radu pre moju mamku. Dna 28.10.2007 bude mat 55 rokov a kedze ma 2 deti mala by pracovat do 58 rokov.
Od 1.10.2007 zanika firma v ktorej pracuje cely zivot a pochopitelne rozmysla nad odchodom do predcasneho dochodku. Nevie sa vsak v tom mnozstve zmien v zakonoch zorientovat a uz vobec nevie co by bolo pre nu najvyhodnejsie. Ma hned poziadat o predcasny dochodok alebo si ma hladat nove zamestnanie /co bude velky problem/ alebo sa ma ist hned nahlasit na urad prace alebo ist na PN na najeky cas /ak ano, na ako dlho by bolo vhodne lebo diagnoz ma na to dost/a po skonceni PN poziadat o predcasny dochodok alebo co by ste jej poradili. Su vraj nejake pripravovane zmeny od noveho roka z ktorych nema dobry pocit a preto je na pochybach co ma urobit. Dakujem za odpoved.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Maria172 Pozri príspevok
Dobry den, chcem Vas poziadat o radu pre moju mamku. Dna 28.10.2007 bude mat 55 rokov a kedze ma 2 deti mala by pracovat do 58 rokov.
Od 1.10.2007 zanika firma v ktorej pracuje cely zivot a pochopitelne rozmysla nad odchodom do predcasneho dochodku. Nevie sa vsak v tom mnozstve zmien v zakonoch zorientovat a uz vobec nevie co by bolo pre nu najvyhodnejsie. Ma hned poziadat o predcasny dochodok alebo si ma hladat nove zamestnanie /co bude velky problem/ alebo sa ma ist hned nahlasit na urad prace alebo ist na PN na najeky cas /ak ano, na ako dlho by bolo vhodne lebo diagnoz ma na to dost/a po skonceni PN poziadat o predcasny dochodok alebo co by ste jej poradili. Su vraj nejake pripravovane zmeny od noveho roka z ktorych nema dobry pocit a preto je na pochybach co ma urobit. Dakujem za odpoved.
V prvom rade si dala veľmi málo info na to, aby bolo možné kvalifikovane odpovedať, čo urobiť. Aký mala priemerný osobný mzdový bod za celý život ? Aké dlhé je u nej obdobie dôchodkového poistenia - čiže počet odpracovaných rokov ? Má možnosť sa ešte zamestnať v práci primeranej k predchádzajúcej ? Koľko rokov má odpracovaných v posledných 4 rokoch a s akým vymeriavacím základom ? V každom prípade je vhodné ísť na nejaké obdobie na PN, a potom sa rozhodovať. Je pravda, že ak prejde novela zákona o soc. poistení, potom bude môcť požiadať o predčasný dôchodok najskôr 2 roky pred nárokom na riadny starobný dôchodok - malo by to platiť od 1.1.2008. Prosím ak predložíš viac spresňujúcich info - potom bude môcť napísať kvalifikovanejšiu odpoveď.
Naposledy upravil ajobs : 24.09.07 at 18:42
0 0
Maria172 Maria172

Maria172 je offline (nepripojený) Maria172

Dobry vecer, takze:
1, ak je priemerny a osobny mzdovy bod jedno a to iste , tak ten ma len od r.1983 do r.2004.
2, ma odpracovanych 36 rokov
3, z poslednych 4 rokoch ma odpr. cele 4 roky a v 3. roku mala 31 dni PN
4, vymeriavace zaklady: r.2003=174.155,-Sk; r.2004=181.845,-Sk; r.2005=135.386,-Sk; r.2006=135.386,-Sk
5, nema moznost sa zamestnat v ziadnej praci a uz vobec nie podobnej tej terajsej.
Je pravdou, ze sa ma zrusit terajsi dochodkovy vek a vsetci bez rozdielu budu moc odist do dochodku az od 62 rokov veku a teda budu moct ziadat o predcasny dochodok 2roky pred tymto vekom, cize v 60r.?
A este som zabudla poznamenat, ze mama pobera vdovsky dochodok, co sa vraj ma tiez zrusit ak bude pracovat a narok na neho bude mat az v dochodku. Teraz od 28.11 ked bude mat 55 rokov jej vznikne opat narok aj na vdovsky z Ceskej republiky.
Ak konci firma mala by dostat aj odstupne ale ako je to ked pojde najprv na PN? Co je pre nu vlastne vhodnejsie? Mame v tom zmatok.
Dakujem za odpoved
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Osobný bod je za každý rok pomer jej vymeriavacieho základu a všeobecného vymeriavacieho základu (vyhláseného z priemernej mzdy). Napr. v roku 2003 je to 174155/172380 = 1,01

Priemerný osobný bod je aritmetický priemer všetkých jej osobných bodov z rokov 1984 až do roku predchádzajúcemu žiadosti o dôchodok.

Jej osobné body klesajú, dôchodková hodnota ale vstúpa ... treba to prerátať.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mária27 Pozri príspevok
Osobný bod je za každý rok pomer jej vymeriavacieho základu a všeobecného vymeriavacieho základu (vyhláseného z priemernej mzdy). Napr. v roku 2003 je to 174155/172380 = 1,01

Priemerný osobný bod je aritmetický priemer všetkých jej osobných bodov z rokov 1984 až do roku predchádzajúcemu žiadosti o dôchodok.

Jej osobné body klesajú, dôchodková hodnota ale vstúpa ... treba to prerátať.
Začal som písať odpoveď, a keďže bola dlhá, vyhodilo ma to z Porady, čiže sa to neuložilo. Prosím, keď si teraz prihlásená skús mi buď napísať osobné mzdové body od roku 1984 alebo vypočítať priemerný osobný mzdový bod ako podiel všetkých osobných MB a počtu rokov, za ktoré tieto mzdové body mamka dosiahla, zajtra potom napíšem komplexnú odpoveď.
0 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

Maria172 Pozri príspevok
Dobry den, chcem Vas poziadat o radu pre moju mamku. Dna 28.10.2007 bude mat 55 rokov a kedze ma 2 deti mala by pracovat do 58 rokov.
Od 1.10.2007 zanika firma v ktorej pracuje cely zivot a pochopitelne rozmysla nad odchodom do predcasneho dochodku. Nevie sa vsak v tom mnozstve zmien v zakonoch zorientovat a uz vobec nevie co by bolo pre nu najvyhodnejsie. Ma hned poziadat o predcasny dochodok alebo si ma hladat nove zamestnanie /co bude velky problem/ alebo sa ma ist hned nahlasit na urad prace alebo ist na PN na najeky cas /ak ano, na ako dlho by bolo vhodne lebo diagnoz ma na to dost/a po skonceni PN poziadat o predcasny dochodok alebo co by ste jej poradili. Su vraj nejake pripravovane zmeny od noveho roka z ktorych nema dobry pocit a preto je na pochybach co ma urobit. Dakujem za odpoved.
Zatiaľ zákon umožňuje mamke ísť do predčasného dôchodku, od 1.1.2008 sa podmienky sprísnia. Ak požiada o predčasný dôchodok pred skončením PP, alebo nasledujúci deň po skončení, bude mať navyše nárok aj na vyplatenie odchodného od posledného zamestnávateľa (okrem odstupného, na ktorý bude mať tiež nárok, nakoľko sa ruší zamestnávateľ).
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

ajobs
Všeobecné vymeriavacie základy (VVZ) za každý rok nájdeš tu:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=11&prm1=622

Osobné vymeriavacie základy (OVZ) môžeš o sebe vedieť len ty - koľko si každý rok zarobil.

osobný bod za 1 rok = OVZ/VVZ

priemerný osobný bod = súčet hodnôt všetkých osobných bodov / ich počet
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

polka,
odchodné sa vypláca vtedy, keď prvýkrát odchádza do dôchodku (skončí PP) - nie vtedy, keď požiada o dôchodok (môže dalej pracovať a neodísť).

A neboj, Mečiar s Mikloškom v parlamente za dôchodky bojujú !!!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mária27 Pozri príspevok
ajobs
Všeobecné vymeriavacie základy (VVZ) za každý rok nájdeš tu:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=11&prm1=622

Osobné vymeriavacie základy (OVZ) môžeš o sebe vedieť len ty - koľko si každý rok zarobil.

osobný bod za 1 rok = OVZ/VVZ

priemerný osobný bod = súčet hodnôt všetkých osobných bodov / ich počet

Prepáč, zmýlil som si Máriu27 a Mariu172 - pokiaľ ide o tie vymeriavacie základy. Myslel som si, že si Maria127, ktorá zadávala otázku, a preto som ju požiadal o konkrétne uvedenie osobných mzdových bodov jej mamy.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mária27 Pozri príspevok
A neboj, Mečiar s Mikloškom v parlamente za dôchodky bojujú !!!
Nie je boj ako boj a nie sú dôchodky ako dôchodky.
0 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

Mária27 Pozri príspevok
polka,
odchodné sa vypláca vtedy, keď prvýkrát odchádza do dôchodku (skončí PP) - nie vtedy, keď požiada o dôchodok (môže dalej pracovať a neodísť).

A neboj, Mečiar s Mikloškom v parlamente za dôchodky bojujú !!!
Ja súhlasím s tebou, no napriek tomu v tomto prípade sa jedná o rušenie zamestnávateľa, teda nemôže tá mamka ďalej pracovať, a keďže ešte nemá dôchodkový vek, len uvažuje o predčasnom dôchodku, tak na odchodné bude mať nárok po splnení tej podmienky, že sa stane predčasnou dôchodkyňou tesne pred skončením PP alebo nasledujúci deň po skončení PP.

§ 76 ods.6:

"Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení."
0 0
Maria172 Maria172

Maria172 je offline (nepripojený) Maria172

Na zaciatok musim velmi pekne podakovat za ochotu.
Jej osobne mzdove body od r.1984 do r.2005 su:
1,0770-1,0842-1,0515-1,0299-0,9762-0,9367-0,7845-0,7884-0,9031-
0,7142-0,7503-0,7924-1,0665-1,1237-1,0508-0,9710-1,0022-0,9082-0,9253-
1,0382-0,9575-0,6531
Za r.2006 nevie aky ma presny vymeriavaci zaklad, (vraj este nedostala nejaky papier neviem odkial) ale mal by byt priblizne 130.000,-Sk (skusme uvazovat s touto sumou) ak nie menej a kedze nie je na stranke SP urceny vseobecny vymeriavaci zaklad za r.2006, tak neviem vyp. osobny mzdovy bod a ani priemerny osobny bod.
Este raz dakujeme
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

v r. 2006 je VVZ 225132 bod : 130000/225132 = 0,5774
ale mal by mslím sa brať 2 roky dozadu: 130000/207228 =0,6273


súčet osobných bodov je 20,1182 (resp. 20,2319)
a delíš 22 kusmi = 0,914463636 zaokrúhlene 0,91 resp. 0,92
to je priemermý osobný bod

v r. 2007 je dôch. hodnota 232,51
pracovala spolu 36 rokov

Násobíš: 36x232,51x0,92 = 7700 Sk

Takto zjednodučene je to vyrátané na sumu dôchodku 7700 Sk ak by neišla do predčasného ale riadneho dôchodku. Pri predčasnom sa to kráti.

Ale je to zjednodušené (naspamäť), sú tam iné vecičky: zaokrúhlovanie, úpravy priemerných koeficientov na 25 % odchýlky(nemala by mať), za posledný všeob.vymeriavací základ sa myslím berie predposlený ... naštuduj si to.

Krátenie sumy predčasného dôchodku:
Suma predčasného starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty znížený o 0, 5 % za každých začatých 30 dní od vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku

Mohol by ti to niekto vyrátať presnejšie.
0 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

Náhodou som v tomto roku aj ja išla do predčasného dôchodku, takže viem o tom zo sociálnej poisťovne. Pred výpočtom dôchodku treba vedieť:
- Priemerný osobný mzdový bod (zistí sa výpočtom zo Stavu individuálneho účtu poistenca, ktorý mala mamka dostať zo Sociálnej poisťovne).
- Všeobecný vymeriavací základ za rok 2006 je taký istý ako v roku 2005, teda 207208,- Sk.
- Do počtu rokov dôchodkového poistenia sa berie aj doba štúdia na strednej škole - po skončení základnej školy (možno to mamka nemá podchytené v Stave individuálneho účtu poistenca, ktorý dostala zo SP, ani ja som to tam nemala). Tiež doba materskej dovolenky, PN, OČR (všetko si treba prekontrolovať a porátať).
- Treba si vypočítať, koľko dní jej zostáva od požiadania o predčasný dôchodok do nároku na riadny dôchodok, pretože za každých začatých 30 dní sa sťahuje z vyrátaného dôchodku 0,5%.
- Aktuálna dôchodková hodnota v roku 2007, teda v roku, v ktorom sa žiada o dôchodok je 232,51.

Potom výpočet dpredpokladaného dôchodku je:
Priemerný osobný mzdový bod x počet rokov dôchodkového poistenia x aktuálna dôchodková hodnota (232,51).
Od vypočítanej sumy sa odrátajú percentá (za každých 30 začatých dní 0,5 % - od požiadania o predčasný dôchodok do nároku na riadny dôchodok). Tak by mala vzniknúť predpokladaná suma predčasného dôchodku. K nej ale treba pripočítať 6,25% valorizácie dôchodku za rok 2007 a to by bola konečná suma predčasného dôchodku.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Maria172 Pozri príspevok
Na zaciatok musim velmi pekne podakovat za ochotu.
Jej osobne mzdove body od r.1984 do r.2005 su:
1,0770-1,0842-1,0515-1,0299-0,9762-0,9367-0,7845-0,7884-0,9031-
0,7142-0,7503-0,7924-1,0665-1,1237-1,0508-0,9710-1,0022-0,9082-0,9253-
1,0382-0,9575-0,6531
Za r.2006 nevie aky ma presny vymeriavaci zaklad, (vraj este nedostala nejaky papier neviem odkial) ale mal by byt priblizne 130.000,-Sk (skusme uvazovat s touto sumou) ak nie menej a kedze nie je na stranke SP urceny vseobecny vymeriavaci zaklad za r.2006, tak neviem vyp. osobny mzdovy bod a ani priemerny osobny bod.
Este raz dakujeme
Takže, ak by mamka požiadala o predčasný starobný dôchodok k 28.10.2007, mal by po výpočte asi nasledovnú hodnotu:

Priemerný osobný mzdový bod (POMB) za 23 rokov = 0,9235,
Upravený POMB v zmysle § 63, ods., písm.d) zákona o soc. poistení = 0,9480,
obdobie dôchodkového poistenia (ODP) je 36 rokov, ku ktorému musíme pripočítať 2-3 roky, ak má mamka započítané všetky obdobia vrátane návštevy školy, období materských a rodičovských dovoleniek a pod.- tzv. náhradné doby - počíta sa od 1.9. toho roku, kedy ukončila povinnú školskú dochádzku. Budem vychádzať z predpokladu 38 rokov,
aktuálna dôchodková hodnota (ADH) v roku 2007 je 232,51,
krátenie dôchodku o 0,5% za každých začatých 30 dní je do 28.10.2010 celkovo o 19%, ovšem ak bola v posledných 4 rokoch zamestnaná, odpočítajú sa jej z tohto krátenia 3% ( § 68, ods. 7 zákona o soc. poistení ). Takže budem počítať s krátením 16% aj 19%.
Potom výpočet:
0,948 x 38 x 232,51 = 8376 Sk, s krátením o 19% je to 6785 Sk.
0,948 x 38 x 232,51 = 8376 Sk, s krátením o 16% je to 7036 Sk.

So zvýšením 6,25% za rok 2007 je to v 1. prípade 7209 Sk, v 2. prípade 7476 Sk.
Takže v každom prípade má nárok na predčasný dôchodok, ale myslím, že to nie je jediné riešenie.
Naposledy upravil ajobs : 26.09.07 at 08:07
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Maria172 Pozri príspevok
Dobry vecer, takze:
1, ak je priemerny a osobny mzdovy bod jedno a to iste , tak ten ma len od r.1983 do r.2004.
2, ma odpracovanych 36 rokov
3, z poslednych 4 rokoch ma odpr. cele 4 roky a v 3. roku mala 31 dni PN
4, vymeriavace zaklady: r.2003=174.155,-Sk; r.2004=181.845,-Sk; r.2005=135.386,-Sk; r.2006=135.386,-Sk Podpora na ÚP by bola z týchto súm cca 6200 Sk mesačne, dostávala by ju 6 mesiacov.
5, nema moznost sa zamestnat v ziadnej praci a uz vobec nie podobnej tej terajsej.
Je pravdou, ze sa ma zrusit terajsi dochodkovy vek a vsetci bez rozdielu budu moc odist do dochodku az od 62 rokov veku a teda budu moct ziadat o predcasny dochodok 2roky pred tymto vekom, cize v 60r.? Nie je to pravda, mamka pôjde o dôchodku v roku 2010. Ak ovšem prijmú novelu zákona o soc. poistení v takom znení, ako je navrhnutá, mohla by požiadať o predčasný dôchodok až k 28.10.2008, teda 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku.
A este som zabudla poznamenat, ze mama pobera vdovsky dochodok, co sa vraj ma tiez zrusit ak bude pracovat a narok na neho bude mat az v dochodku. Poberanie vdovského dôchodku nie je viazané na zárobkovú činnosť, ale na čas - nárok naň má vdova iba jeden rok od smrti manžela. Dlhšie iba vtedy , ak splní aspoň jednu z podmienok:
a/ je invalidná o viac ako 70% - to asi nie je,
b/ dovŕšila dôchodkový vek - to nedovŕšila,
c/ stará sa aspoň o jedno nazaopatrené dieťa - to neviem, či sa stará.
Teraz od 28.11 ked bude mat 55 rokov jej vznikne opat narok aj na vdovsky z Ceskej republiky.
Ak konci firma mala by dostat aj odstupne ale ako je to ked pojde najprv na PN? Treba podľa mňa kľudne počkať na likvidáciu firmy, a na vyplatenie odstupného, a až potom uvažovať, čo ďalej. Môže ísť na určité obdobie na PN - bolo by to cca 6200 Sk mesačne, potom na ÚP, a až potom žiadať o dôchodok. Co je pre nu vlastne vhodnejsie? Mame v tom zmatok.
Dakujem za odpoved
A naviac odporúčam začať si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z minima 8100 Sk od 1.10.2007, platí sa iba 357 Sk mesačne - v budúcnosti to veľmi ocení. Treba ho platiť aspoň 270 dní, potom ho môže použiť na vlastné nemocenské (aj keby poberala dôchodok ).
0 0
Maria172 Maria172

Maria172 je offline (nepripojený) Maria172

Dakujeme za rady.
Takze, ak som to spravne pochopila, kedze ma narok na predcasny dochodok a v kazdom pripade by chcela ist uz tento rok do dochodku (pretoze zamestnat sa na dalsi rok do 28.10.2009 bude problem), tak jeho terajsiu predpokladanu vysku si moze este zvysit tym, ze si najpr vycerpa dovolenku (kedze dostali taku moznost namiesto preplatenia) co je 15 dni a potom moze ist na PN a niekedy v decembri poziada o predcasny dochodok. Cize takto moze byt jej dochodok este krateni o min. 2x0,5% za oktober a november. Ak to takto urobi, ma narok po ukonceni PN na odchodne aj na odstupne? Predpkladam, ze ano ale nie som si ista.
Asi bude najlepsie ziadat o dochodok este pred Vianocami a nie medzi vianocnymi sviatkami, aby si to stihla povybavovat nakolko vsetci dobre vieme, ze zamestnanci SP su maximalne flexibilni a o znalosti zakonov ani nehovorim
Dakujem a prajem pekny den
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Maria172 Pozri príspevok
Dakujeme za rady.
Takze, ak som to spravne pochopila, kedze ma narok na predcasny dochodok a v kazdom pripade by chcela ist uz tento rok do dochodku (pretoze zamestnat sa na dalsi rok do 28.10.2009 bude problem), tak jeho terajsiu predpokladanu vysku si moze este zvysit tym, ze si najpr vycerpa dovolenku (kedze dostali taku moznost namiesto preplatenia) co je 15 dni a potom moze ist na PN a niekedy v decembri poziada o predcasny dochodok. Cize takto moze byt jej dochodok este krateni o min. 2x0,5% za oktober a november. Ak to takto urobi, ma narok po ukonceni PN na odchodne aj na odstupne? Predpkladam, ze ano ale nie som si ista.
Asi bude najlepsie ziadat o dochodok este pred Vianocami a nie medzi vianocnymi sviatkami, aby si to stihla povybavovat nakolko vsetci dobre vieme, ze zamestnanci SP su maximalne flexibilni a o znalosti zakonov ani nehovorim
Dakujem a prajem pekny den
Tieto úvahy nie sú správne a sú predčasné. Má už tvoja mama výpoveď ? Tá je predsa trojmesačná a má nárok na trojmesačné odstupné - ako má toto vyriešené ? To, či si vyčerpá alebo nevyčerpá dovolenku je podružný problém - dôchodok jej to môže zvýšiť asi o 1 Sk (nevyčerpanú dovolenku jej aj tak po skončení PP preplatia). Novela zákona o soc. poistení ešte nebola schválená a bude prerokovávaná na schôdzi NR SR od 16.10.2007 - takže je dosť času sa rozhodovať. Naviac, pozri si ďalšie rady, ktoré som pre riešenie a zmiernenie nepriaznivej situácie uviedol.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať