Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
claude claude

claude je offline (nepripojený) claude

katka50 Pozri príspevok
Predčasný st. dôchodca, ktorému sa preruší poberanie dôchodku aj naďalej neplatí poistné na inv. poistenie a poist. v nezamestnanosti.
Odvody zostávajú nezmenené a čo odpočítateľná položka ?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

claude Pozri príspevok
Odvody zostávajú nezmenené a čo odpočítateľná položka ?
Taktiež nezmenené.
1 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

claude Pozri príspevok
Odvody zostávajú nezmenené a čo odpočítateľná položka ?
nemá nárok na odp.položku
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

claude Pozri príspevok
Odvody zostávajú nezmenené a čo odpočítateľná položka ?
Odpočítateľná položka sa zúčtuje v ročnom zúčtovaní dane alebo v podanom DP za rok 2011. Do úhrnu vyplatených dôchodkov sa uvedú len skutočne vyplatené dôchodky v roku 2011.
1 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom predčasného starobného dôchodku.Na konci roka 2010 požiadala moja mama o predčasný starobný dôchodok, ale kedže je nevyšiel 1,2 násobobok ŽM tak jej ho nepriznali. Pretože kvôli veľkým zdravotným problémom už nevládala pracovať, ukončila PP a prihlásila sa na Úrade práce. Teraz v júni jej skončí podpora v nezamestnanosti a znova skúsi požiadať o PSD, do starobného dôchodku jej k 1.7. bude chýbať 1 rok. Chcela by som sa spýtať ak by jej náhodou znova nevyšlo minimum potrebné na PSD, dá sa jej to doplatiť formou odvodov? Ak jej to náhodou nevyjde, bude jej chýbať veľmi málo, v decembri jej chýbalo 8 EUR. Tiež by som sa chcela spýtať aké je životné minimum od 1.7.2011. Ďakujem za odpovede.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ALEXOLIVER Pozri príspevok
ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom predčasného starobného dôchodku.Na konci roka 2010 požiadala moja mama o predčasný starobný dôchodok, ale kedže je nevyšiel 1,2 násobobok ŽM tak jej ho nepriznali. Pretože kvôli veľkým zdravotným problémom už nevládala pracovať, ukončila PP a prihlásila sa na Úrade práce. Teraz v júni jej skončí podpora v nezamestnanosti a znova skúsi požiadať o PSD, do starobného dôchodku jej k 1.7. bude chýbať 1 rok. Chcela by som sa spýtať ak by jej náhodou znova nevyšlo minimum potrebné na PSD, dá sa jej to doplatiť formou odvodov? Ak jej to náhodou nevyjde, bude jej chýbať veľmi málo, v decembri jej chýbalo 8 EUR. Tiež by som sa chcela spýtať aké je životné minimum od 1.7.2011. Ďakujem za odpovede.
môže si doplatiť obdobie poistenie počas evidencie na Úrade práce, najmenej z aktuálneho vymeriavacieho základu. Nedá sa však doplatiť len dôchodkové poistenie, musí zaplatiť aj ostatné fondy (okrem nemocenského a poistenia v nez.) Iné obdobie sa spätne doplatiť nedá.

Aktuálnu výšku živ.minima od 1.7.2011 som zatial nenašla. Pred znovupodaním žiadosti o PSD treba konzultovať na soc.poisťovni vhodný dátum. Niekedy jeden deň v dátume urobí krátenie 0,5 %. Krátenie by malo byť nižšie o 3 %, možno jej teraz už vyjde.
2 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

Ďakujem pekne za odpoved Veronika.
0 0
Mia23 Mia23

Mia23 je offline (nepripojený) Mia23

Otec bude mať 60rokov vo februári, vtedy by chcel požiadať o predčasný starobný dôchodok, je to možné? Ćo k tomu treba? Zatiaľ má trvalý pracovný pomer.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mia23 Pozri príspevok
Otec bude mať 60rokov vo februári, vtedy by chcel požiadať o predčasný starobný dôchodok, je to možné? Ćo k tomu treba? Zatiaľ má trvalý pracovný pomer.
Prečo chce žiadať o PSD, keď má prácu ? Poberanie PSD a zamestnanie na prac.zmluvu nie je možné. Prac.pomer bude musieť ukončiť.

PSD mu priznajú len v prípade, splní podmienku poistenia a výška PSD (po krátení) dosiahne tuším 1,2-násobok živ.minima.
1 0
Mia23 Mia23

Mia23 je offline (nepripojený) Mia23

veronikasad Pozri príspevok
Prečo chce žiadať o PSD, keď má prácu ? Poberanie PSD a zamestnanie na prac.zmluvu nie je možné. Prac.pomer bude musieť ukončiť.

PSD mu priznajú len v prípade, splní podmienku poistenia a výška PSD (po krátení) dosiahne tuším 1,2-násobok živ.minima.
PP ukončí, len by som chcela vedieť či môže ísť do PSD, kedy by mal ukončiť PP a ako sa vypočíta výška PSD.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mia23 Pozri príspevok
PP ukončí, len by som chcela vedieť či môže ísť do PSD, kedy by mal ukončiť PP a ako sa vypočíta výška PSD.
výpočet PSD je rovnaký ako riadneho SD :

aktuálna dôchodková hodnota x počet rokov dôch.poistenia x priemerný osobný mzdový bod.
PSD sa kráti za každých 30 kal.dní pred dovršením dôch.veku o 0,50 %. Nastavenie termínu podania žiadosti treba konzultovať v SP - aj jeden deň môže urobiť krátenie 0,50%.

Pracovný pomer treba ukončiť do 2 mesiacov od priznania PSD (nie doručenia rozhodnutia-to môže trvať aj 60 dní). Treba sa informovať na infolinke SP, lebo ak prac.pomer bude trvať aj po priznani PSD, mu ho pozastavia.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ALEXOLIVER Pozri príspevok
ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom predčasného starobného dôchodku.Na konci roka 2010 požiadala moja mama o predčasný starobný dôchodok, ale kedže je nevyšiel 1,2 násobobok ŽM tak jej ho nepriznali. Pretože kvôli veľkým zdravotným problémom už nevládala pracovať, ukončila PP a prihlásila sa na Úrade práce. Teraz v júni jej skončí podpora v nezamestnanosti a znova skúsi požiadať o PSD, do starobného dôchodku jej k 1.7. bude chýbať 1 rok. Chcela by som sa spýtať ak by jej náhodou znova nevyšlo minimum potrebné na PSD, dá sa jej to doplatiť formou odvodov? Ak jej to náhodou nevyjde, bude jej chýbať veľmi málo, v decembri jej chýbalo 8 EUR. Tiež by som sa chcela spýtať aké je životné minimum od 1.7.2011. Ďakujem za odpovede.
Pre informáciu, či tvojej mame predčasný starobný dôchodok k 1.7. vyjde vo výške 1,2 násobok ŽM by si ešte mohla uviesť, k akému dátumu mama požiadala v roku 2010 o PSD. Na konci roka je k 31.12.2010? Ak to bolo skôr, tak ADH do výpočtu išla 9,2246, valorizácia vypočítaného dôchodku bola 3,05%, ale ak by požiadala o dôchodok k 31.12.2010, tak ADH do výpočtu by už išla 9,5756, a od 1.1. by sa jej vypočítaný dôchodok ešte valorizoval o 1,8%. Ten výpočet som skúšala, vychádzala som z údajov, že v decembri 2010 by musel byť jej vypočítaný predčasný dôchodok aspoň 222,5€, aby jej ho priznali. Ak ho mala nižší o 8 €, tak potrebujem vedieť aj údaj, k akému dňu o PSD požiadala, aj aký mala POMB, aj k akému dátumu dovŕši dôchodkový vek. Možno by jej stačilo pripoistiť sa len na krátku dobu, ale počítaj s tým, že aj keď krátenie dôchodku bude o 3% menšie, od 1.7. bude zase iná výška ŽM. Možno by jej stačilo požiadať k 30. júnu, skús si to prepočítať podľa vhodného príkladu na stránke SP, tu si nájdi vzor:http://www.socpoist.sk/predcasny-sta...0d%C3%B4chodok
5 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

ahojte, ďakujem pekne Kvaka za odpoved. O dôchodok požiadala k 31.12.2010, ale neviem aký mala POMB. Dôchodkový vek dovrši k 30.7.2012. Teraz ked sa zvýši životné minimum od júla, vyzerá že jej to zase nevyjde. Skúsi ešte zistiť k 30.6., prípadne s tým doplatením odvodov za obdobie čo bola na úrade práce.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ALEXOLIVER Pozri príspevok
ahojte, ďakujem pekne Kvaka za odpoved. O dôchodok požiadala k 31.12.2010, ale neviem aký mala POMB. Dôchodkový vek dovrši k 30.7.2012. Teraz ked sa zvýši životné minimum od júla, vyzerá že jej to zase nevyjde. Skúsi ešte zistiť k 30.6., prípadne s tým doplatením odvodov za obdobie čo bola na úrade práce.
Tak podľa všetkého od 1. júla bude ŽM 189,65 eura, čo znamená, že minimálna suma predčasného starobného dôchodku bude 227,80eur.
Našla som to tu:
http://peniaze.pravda.sk/ziskat-pred...k_dochodky_p59
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ALEXOLIVER Pozri príspevok
ahojte, ďakujem pekne Kvaka za odpoved. O dôchodok požiadala k 31.12.2010, ale neviem aký mala POMB. Dôchodkový vek dovrši k 30.7.2012. Teraz ked sa zvýši životné minimum od júla, vyzerá že jej to zase nevyjde. Skúsi ešte zistiť k 30.6., prípadne s tým doplatením odvodov za obdobie čo bola na úrade práce.
Nevieš aspoň povedať, aké obdobie poistenia mame započítali do výpočtu dôchodku? Niekedy sa urobí chyba aj pri určení doby poistenia, nie je napríklad v poisťovni evidovaná, skús to preveriť. Oni jej v poisťovni povedia, koľko mesiacov poistenia musí zaplatiť, aby sa jej zvýšila hodnota dôchodku, to naozaj závisí od toho, aký mala POMB. Odvody zaplatené počas tohto polroka POMB neovplyvnia, iba obdobie poistenia, stačia minimálne.
1 0
susan 111979 susan 111979

susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac
Ahojte, no po prečítaní vašich príspevkov, zisťujem, že mám prúser....od 05/2010 našej zamestnankyni s TPP bol priznaný PSD. Do Sp som prestala za ňu odvádzať IP a PvN. Ale i naďalej som jej uplatňovala nezd.časť 335,47. Na konci roka som jej spravila RZPnD 2010 a samozrejme preplatok jej bol vrátený. V 03/2011 prerušila PSD, zostala nadalej pracovať v TPP. Ak som správne pochopila, tak by nadalej nemala odvádzať do SP- IP a PvN a neuplatnovať nezd.časť. Prosím poradte mi ako z toho prúseru von!!! Ako to opraviť, aby to bolo správne.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

susan 111979 Pozri príspevok
Ahojte, no po prečítaní vašich príspevkov, zisťujem, že mám prúser....od 05/2010 našej zamestnankyni s TPP bol priznaný PSD. Do Sp som prestala za ňu odvádzať IP a PvN. Ale i naďalej som jej uplatňovala nezd.časť 335,47. Na konci roka som jej spravila RZPnD 2010 a samozrejme preplatok jej bol vrátený. V 03/2011 prerušila PSD, zostala nadalej pracovať v TPP. Ak som správne pochopila, tak by nadalej nemala odvádzať do SP- IP a PvN a neuplatnovať nezd.časť. Prosím poradte mi ako z toho prúseru von!!! Ako to opraviť, aby to bolo správne.
Za rok 2010 má nárok na nezdaniteľnú časť. Za rok 2011 už nárok nie je.
Nakoľko jej je priznaný predčasný starobný dôchodok, hoci ho má pozastavený, odvody do SP - IP a PvN neplatí. Máš to správne.
4 0
susan 111979 susan 111979

susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac
VERONIKA6 Pozri príspevok
Za rok 2010 má nárok na nezdaniteľnú časť. Za rok 2011 už nárok nie je.
Nakoľko jej je priznaný predčasný starobný dôchodok, hoci ho má pozastavený, odvody do SP - IP a PvN neplatí. Máš to správne.
A keď som jej už za rok 2011 uplatňovala nedzdaniteľnú časť? Ako to môžem opraviť?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

susan 111979 Pozri príspevok
A keď som jej už za rok 2011 uplatňovala nedzdaniteľnú časť? Ako to môžem opraviť?
Máš to dobré. Hoci jej bolo pozastavené vyplácanie PSD, naďalej neplatí IP a PvN a nemá nárok na mesačné uplatňovanie NČD
pozn.: prečítaj si ešte raz prísp. 298
Naposledy upravil drobeceva : 17.06.11 at 05:41 Dôvod: doplnenie pozn.
1 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

susan 111979 Pozri príspevok
A keď som jej už za rok 2011 uplatňovala nedzdaniteľnú časť? Ako to môžem opraviť?
Prestaň jej to uplatňovať a vyrovná sa to už iba v RZD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať