Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
kvetinka2 Pozri príspevok
Dobrý večer, potrebujem poradiť, bola som na úrade práce 10 dní dostávala som podporu, teraz som sa zamestnala robím tam týžden ale nie som spokojná a kedže som v skúšobnej dobe chcem si dať výpoved a vrátiť sa naspať na úrad práce.
Budem aj nadalej dostávať podporu v nezamestnanosti? Poradte ako napísať výpoved.Dakujem
To nebude výpoveď, napíšeš Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe, podľa § 72 ZP.

kvetinka2, bydlisko.......................................... ....
___________________________________

Zamestnávateľ
______________

Vec: Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe.
_________________________________________

Dolepodpísaná kvetinka2, nar.----------, bytom............, Vám oznamujem, že k ................/dátum/ končím u Vás pracovný pomer v skúšovnej dobe, podľa § 72 ZP.


Dátum: Podpis:
___________ _______
4 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Ten podpis má byť napravo, pri odposlaní sa to dá na ľavú stranu
3 0
kvetinka2 kvetinka2

kvetinka2 je offline (nepripojený) kvetinka2

a ako to bude s podporou?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kvetinka2 Pozri príspevok
a ako to bude s podporou?
Podľa všetkého (ak si predtým mala nárok na podporu) ju budeš poberať naďalej.
0 0
adka2110 adka2110

adka2110 je offline (nepripojený) adka2110

Dobrý deň,
chcela by som vás veľmi pekne poprosiť, či mi niekto nevie povedať. Či sa RD uvádza do zápočtového listu. Ak hneď po RD nastupujem do iného zamestnania, či mi to doterajší zamestnávateľ uvedie ako práceneschopnosť za posledný rok. Alebo či sa to uvádza do odpracovaných dní a nikde to nie je vidieť. Je to hrozné, že to musí žena skrývať, ale taká je doba.
0 0
beabea beabea

beabea je offline (nepripojený) beabea

Dobrý deň, prosila by som poradiť. Zamestnankyňa sa dohohla so zamestnávateľom na ukončení PP k 30.4.2011. 27.4. však nastúpila na PN. Zaujímalo by ma, či jej PP trvá do ukončenia PN s tým, že jej ju po 10 dňoch posuniem do SP, allebo jej končí 30.4.2011 a už k tomuto dátumu ju posuniem na SP.Metie ma že je to ukočenie PP dohodou a nie výpovedná lehota. Ďakujem za odpoveď
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak sa dohodli, že končí PPV 30.04.2011 nie je dôvod prečo by si jej neukončila PPV. Od 01.05.2011 jej nemocenské bude platiť SP i keď váš zamestnávateľ iba 4 dni.....raz ked podpísala dohodu o ukončení PPV podľa § 60 ZP nie je dôvod prečo to meniť i v prípade PN.....na 1000%
0 0
beabea beabea

beabea je offline (nepripojený) beabea

Mila123 Pozri príspevok
ak sa dohodli, že končí PPV 30.04.2011 nie je dôvod prečo by si jej neukončila PPV. Od 01.05.2011 jej nemocenské bude platiť SP i keď váš zamestnávateľ iba 4 dni.....raz ked podpísala dohodu o ukončení PPV podľa § 60 ZP nie je dôvod prečo to meniť i v prípade PN.....na 1000%
Ďakujem pekne
0 0
traffic1 traffic1

traffic1 je offline (nepripojený) traffic1

Dobrý večer,
od novembra pracujem na dohodu o pracovnej činnosti. Chcel by som ukončiť dohodu, pretože som sa rozhodol ísť študovať na vysokú školu. Zamestnávateľ však odmieta dohodu o rozviazaní dohody o vykonaní práce, vraj dokedy si neukončím všetky povinnosti, ktoré mám v zmluve, tam je však pracovná činnosť definovaná tak, že ju v podstate ani nie je možné skončiť, pretože opis druhu práce opisuje sústavnú činnosť, nejedná sa napr. o dokončenie konkrétneho projektu, (projekt by som aj tak nedokončil ani o pol roka, pretože to brzdia úrady).
Chcem preto dať jednostrannú výpoveď s 15-dňovou lehotou, ak tak urobím napríklad 17.5, odrobím v práci ešte tých 15 dní do konca mesiaca, budem mať nárok na mzdu za celý máj?
Čo ak ju odmietne prevziať (napríklad ak bude v zahraničí), mám ju poslať poštou, tak aby prišla napr. toho 17-teho?
Nemôže zamestnávateľ začať tvrdiť, že som napríklad nesplnil niektorý z bodov dohody, alebo si vymyslieť, že som sa nedostavil do práce, bol som na neho vulgárny, prípadne si vymyslieť iný dôvod prečo nevyplatiť mzdu? Dochádzkový systém máme na čipové karty, čiže ja prístup k dochádzke nemám, nečudoval by som sa keby to upravili v môj neprospech.

Ďakujem za odpoveď.
0 0
janaAlili janaAlili

janaAlili je offline (nepripojený) janaAlili

Dobrý deň, potrebujem súrne poradiť: zamestnanec (odpracoval 15 rokov a momentálne je od novembra už aj starobný dôchodca) dal žiadosť o výpoveď dohodou k 30.6.2011. Má nárok momentálne na 10 dní dovolenky. Podľa kolektívnej zmluvy v prípade, že sa strany dohodnú na rozviazaní pracovného pomeru pred uplynutím výp lehoty, vyplatí sa zamestnancovi podľa kolektívnej zmluvy zvýšené odstupné vo výške 3-násobku priemerného zárobku. Teda 6 mesačné odstupné.
Majiteľ firmy chce ale ukončiť pracovný pomer skôr ako 3-mes výp lehote, k 31.7.2011, kde by si zamestnanec aj vyčerpal dovolenku. Existuje vôbec taká možnosť? dá sa dohodnúť nejaká "suma a termín" alebo výpoveď dohodou vždy musí byť odvolávajúca sa na nejaký paragraf???
resp. sa Vás opýtam, aké by podľa vás bolo najvhodnejšie riešenie - pre zamestnanca a aké pre zamestnávateľa??? ak by zamestnávateľ trval na výpovednej lehote, zamestnanec musí pracovať do 30.9.2011 a ešte mu aj tak vznikne nárok na 3-mes odstupné + odchodné(dôchodca)???
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

janaAlili Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem súrne poradiť: zamestnanec (odpracoval 15 rokov a momentálne je od novembra už aj starobný dôchodca) dal žiadosť o výpoveď dohodou k 30.6.2011. Má nárok momentálne na 10 dní dovolenky. Podľa kolektívnej zmluvy v prípade, že sa strany dohodnú na rozviazaní pracovného pomeru pred uplynutím výp lehoty, vyplatí sa zamestnancovi podľa kolektívnej zmluvy zvýšené odstupné vo výške 3-násobku priemerného zárobku. Teda 6 mesačné odstupné.
Majiteľ firmy chce ale ukončiť pracovný pomer skôr ako 3-mes výp lehote, k 31.7.2011, kde by si zamestnanec aj vyčerpal dovolenku. Existuje vôbec taká možnosť? dá sa dohodnúť nejaká "suma a termín" alebo výpoveď dohodou vždy musí byť odvolávajúca sa na nejaký paragraf???
resp. sa Vás opýtam, aké by podľa vás bolo najvhodnejšie riešenie - pre zamestnanca a aké pre zamestnávateľa??? ak by zamestnávateľ trval na výpovednej lehote, zamestnanec musí pracovať do 30.9.2011 a ešte mu aj tak vznikne nárok na 3-mes odstupné + odchodné(dôchodca)???
Ja tomu celkom dobre nerozumiem. Ak zamestnanec dal výpoveď, prečo mu chcete vyplácať odstupné?
Ak zamestnanec má záujem odísť k 30.6. a zamestnávateľ chce aby odišiel až 31.7., tak záleží len na nich ako sa dohodnú.Ak sa nedohodnú, tak by mal zamestnanec skončiť k 31.8., ak dáva zamestnanec výpoveď, výpovedná doba je vždy 2 mesiace.
Ešte by som chcela podotknúť, že neexistuje výpoveď dohodou. Buď je výpoveď, alebo dohoda o rozviazaní prac. pomeru.
Zamestnancovi patrí odchodné, ak je to jeho prvé ukončenie prac.pomeru po nástupe na dôchodok.
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Súhlasím s JAJA11.
To, čo píšeš o odstupnom, platí v tom prípade, ak zamestnanec dostane výpoveď od zamestnávateľa v zmysle § 63 ods. 1 písm. a,b,c). A zvýšené odstupné vo vašom prípade znamená, že zamestnanec nezostane u zamestnávateľa počas výpovednej lehoty, ale odíde na základe dohody so zamestnávateľom skôr, ako uplynie výpovedná lehota.
4 0
dankabo dankabo

dankabo je offline (nepripojený) dankabo

ahojte poradaci
mam nastupit do prace po RD,moje miesto bolo zrusene a bolo mi ponuknuté ine ,adekvatne prac.miesto.Chcem sa spytat,ak ho neprijmem a moje povodne prac.miesto bolo zrusené mam nárok na odstupné? potrebovalo by som to dost surne vediet,dakujem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

dankabo Pozri príspevok
ahojte poradaci
mam nastupit do prace po RD,moje miesto bolo zrusene a bolo mi ponuknuté ine ,adekvatne prac.miesto.Chcem sa spytat,ak ho neprijmem a moje povodne prac.miesto bolo zrusené mam nárok na odstupné? potrebovalo by som to dost surne vediet,dakujem
Ja si myslím, že v tomto prípade, to bude vaše rozhodnutie, zamestnávateľ si svoju povinnosť splnil, ak nenastúpite do zamestnania, bude to Vaše rozhodnutie, potom nemáte nárok na odstupné.
0 0
dankabo dankabo

dankabo je offline (nepripojený) dankabo

dakujem za odpoved.
To miesto sice velmi podobne, lebo je to praca pod tym istym softwerom,ale na inom oddeleni ,dokonca som musela ist na interne vyberove konanie a od 1.4.2011 je vonku novy zakon
č.48/2011
6. § 157 znie:
㤠157
(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení
materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166
ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú
prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu
a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť
ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu
a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú
menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď
nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku
podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec
majú právo na prospech z každého zlepšenia
pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak
by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú
dovolenku podľa § 166 ods. 1.
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166
ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú
prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu
a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť
ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po
skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na
zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im
vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku
v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane
zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej..

a podla ods2 ,nie je to celkom ta ista praca, a pracovnej naplni , teda tej povodnej pred nastupom na RD mam uvedene na akom oddeleni budem robit a s akymi udajmi budem robit a to teraz ,keby som presla na to nove miesto sa s tym nezhoduje, cize mu musia dat novu prac.napln , a tom zakone je ,ze my musia dat pracu zodpovedajucu pracovnej zmluve.takze ja riesim dilemu aky je rozdiel medzi pracovnou zmluvou a pracovnou naplnou.
dakujem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

dankabo Pozri príspevok
dakujem za odpoved.
To miesto sice velmi podobne, lebo je to praca pod tym istym softwerom,ale na inom oddeleni ,dokonca som musela ist na interne vyberove konanie a od 1.4.2011 je vonku novy zakon
č.48/2011
6. § 157 znie:
㤠157
(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení
materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166
ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú
prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu
a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť
ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu
a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú
menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď
nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku
podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec
majú právo na prospech z každého zlepšenia
pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak
by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú
dovolenku podľa § 166 ods. 1.
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166
ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú
prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu
a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť
ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po
skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na
zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im
vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku
v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane
zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej..

a podla ods2 ,nie je to celkom ta ista praca, a pracovnej naplni , teda tej povodnej pred nastupom na RD mam uvedene na akom oddeleni budem robit a s akymi udajmi budem robit a to teraz ,keby som presla na to nove miesto sa s tym nezhoduje, cize mu musia dat novu prac.napln , a tom zakone je ,ze my musia dat pracu zodpovedajucu pracovnej zmluve.takze ja riesim dilemu aky je rozdiel medzi pracovnou zmluvou a pracovnou naplnou.
dakujem
Z tohto vášho popisu sa asi ťažko dá určiť, či je zmena údajov podstatná alebo nie. Asi ťažko môže niekto zhodnotiť, či je to zmena práce alebo nie. Asi by som sa obrátila na príslušný inšpektoriát práce, tí by mohli vedieť skôr poradiť či zamestnávateľ ponúkol primerané miesto.
0 0
janaAlili janaAlili

janaAlili je offline (nepripojený) janaAlili

Podobnú dilemu som mala pred rokom, končila mi RD, počas ktorej moje pracovné miesto úplne zrušili, mala som zmluvu na dobu neurčitú...Kolegyňa z iného oddelenia išla práve na MD, tak mi ponúkli jej pozíciu, ale za podmienok, že mi komplet prerobili zmluvu - na dobu určitú, počas zastupovanie MD a RD. Ak by som to neprijala, samozrejme by som dostala výpoveď a aj odstupné... Keďže v našom regióne je s prácou veľmi ťažko, prácu som prijala, ale dodnes ma mrzí, že ma organizácia obabrala - mohli mi po nástupe z RD dať výpoveď a odstupné a následne ma o niekoľko dní prijať ako nového zamestnanca :-). Lebo takto teraz vlastne nemám nárok ani na odstupné, ak sa aj toto prac.miesto zruší ( odstupné vlastne dostane tá, ktorú zastupujem počas MD po jej ukončení)... ???
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

janaAlili Pozri príspevok
Podobnú dilemu som mala pred rokom, končila mi RD, počas ktorej moje pracovné miesto úplne zrušili, mala som zmluvu na dobu neurčitú...Kolegyňa z iného oddelenia išla práve na MD, tak mi ponúkli jej pozíciu, ale za podmienok, že mi komplet prerobili zmluvu - na dobu určitú, počas zastupovanie MD a RD. Ak by som to neprijala, samozrejme by som dostala výpoveď a aj odstupné... Keďže v našom regióne je s prácou veľmi ťažko, prácu som prijala, ale dodnes ma mrzí, že ma organizácia obabrala - mohli mi po nástupe z RD dať výpoveď a odstupné a následne ma o niekoľko dní prijať ako nového zamestnanca :-). Lebo takto teraz vlastne nemám nárok ani na odstupné, ak sa aj toto prac.miesto zruší ( odstupné vlastne dostane tá, ktorú zastupujem počas MD po jej ukončení)... ???
myslím, že to bolo od organizácie riadny podraz, slušný zamestnávateľ toto nerobí
0 0
dankabo dankabo

dankabo je offline (nepripojený) dankabo

ahoj janaAlili
chcem sa ta opytat,ci si ista,ze keby si to miesto neprijala,tak by si
dostala odstupne.Mne totizto povedali, ze ak to miesto neprijmem ,tak odstupne nedostanem.Tak neviem ,aky pragraf sa na toto vztahoval minuly rok? lebo v zakone sa len tolko pisalo ,ze ta mozu preradit na inu pracu ,primeranu tvojej povodnej ,az tento rok od 1.4. je vonku novy zakon č.48/2011 podla ktoreho to vyzera tak ,ze ta v podstate musia dat na tu istu pracu, ak tomu teda dobre rozumiem
dakujem
0 0
janaAlili janaAlili

janaAlili je offline (nepripojený) janaAlili

dankabo
odstupné by som dostala, dokonca mi aj povedali koľko...ved preto som aj mala tu dilemu..išlo o úplne iné pracovné zaradenie, predtým to bolo oddelenie patriace priamo pod krajskú pobočku, teda úplne iné oddelenie aj práca...ja som neriešila tú zmenu zákona, proste moja pracovné miesto mi ponúknuť nemohli, keďže ho medzičasom zrušili, vedela som o tom, mne museli ponúknuť to odstupné. možnosť zobrať to druhé miesto bola náhoda, že sa práve vtedy uvoľnilo, neponúkli mi ho ako náhradu za moje miesto, ja som si ho doslova vypýtala...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať