Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
marecek2007 marecek2007

marecek2007 je offline (nepripojený) marecek2007

dakujem
0 0
marecek2007 marecek2007

marecek2007 je offline (nepripojený) marecek2007

bola tam skusobna doba 3 mesiace. Zmluvy boli na polroka,nasledne na 1 rok a potom na neurcito,cize dodatky... nepretrzite v jednej firme 3 roky a dva mesiace.Dufam ,ze to nema vpliv na davku v nezamestanosti alebo ano?
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Dobrý deň,
dostal som výpoveď podľa § 63 písm. a) zákona č.311/2001 Z.z. Výpovedná doba začína plynúť dňom 1.6.2012. Výpoveď som podpísal s vedomím, že keby som ukončil pracovný pomer dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, nedostal by som odstupné (tvrdil mi to zamestnávateľ a mám na to 2 svedkov). Až neskôr som si vyhľadal v Zákonníku práce, že mi zamestnávateľ nehovoril pravdu. Chcem sa spýtať - je ešte možné s tým dodatočne niečo urobiť, aj keď je už výpoveď podpísaná, ale výpovedná lehota ešte nezačala plynúť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M4JKL Pozri príspevok
Dobrý deň,
dostal som výpoveď podľa § 63 písm. a) zákona č.311/2001 Z.z. Výpovedná doba začína plynúť dňom 1.6.2012. Výpoveď som podpísal s vedomím, že keby som ukončil pracovný pomer dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, nedostal by som odstupné (tvrdil mi to zamestnávateľ a mám na to 2 svedkov). Až neskôr som si vyhľadal v Zákonníku práce, že mi zamestnávateľ nehovoril pravdu. Chcem sa spýtať - je ešte možné s tým dodatočne niečo urobiť, aj keď je už výpoveď podpísaná, ale výpovedná lehota ešte nezačala plynúť?
Práve naopak, ak pred začiatkom VD požiadaš o skončenie PP dohodou, máš nárok na odstupné, takže, ak chceš odíšť skôr, požiadaj o skončenie dohodou. Súbeh VD aj odstupného nie je možný. Podpísal si len prevzatie výpovede, takže podaj si žiadosť a odídeš, kedy budeš chcieť, buď pred začiatkom VD, alebo počas VD(potom bude odstupné len za mesiace, ktoré už nebudeš v PP).
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Aký je rozdiel medzi podpísaním výpovede a podpísaním prevzatia výpovede?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

M4JKL Pozri príspevok
Aký je rozdiel medzi podpísaním výpovede a podpísaním prevzatia výpovede?
Výpoveď nepodpisuješ, dáva ti ju zamestnávatel len z dôvodov uvedených v § 63 Zákonníka práce. Ak si zásielku nepreberieš na pošte a vráti sa zamestnávatelovi ako nedoručená, považuje sa výpoveď za platnú.

Zamestnávatelovi písomne oznám, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby - t.j. najneskôr k 31.5.2012. Zamestnávatel je povinný tvojej žiadosti vyhovieť. Ak 1.6. nastúpiš do práce, strácaš nárok na odstupné.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M4JKL Pozri príspevok
Aký je rozdiel medzi podpísaním výpovede a podpísaním prevzatia výpovede?
S výpoveďou nemusíš súhlasíš, ju len prevzatím akceptuješ. Je jednostranným aktom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
Výpoveď nepodpisuješ, dáva ti ju zamestnávatel len z dôvodov uvedených v § 63 Zákonníka práce. Ak si zásielku nepreberieš na pošte a vráti sa zamestnávatelovi ako nedoručená, považuje sa výpoveď za platnú.

Zamestnávatelovi písomne oznám, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby - t.j. najneskôr k 31.5.2012. Zamestnávatel je povinný tvojej žiadosti vyhovieť. Ak 1.6. nastúpiš do práce, strácaš nárok na odstupné.
Nie je tomu celkom tak, veď to, že požiada o dohodu ešte neznamená, že nemôže odpracovať časť VD. Ak sa tak dohodnú, nárok na časť odstupného zostane zachovaný, samozrejme tak, ako som už napísala.
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Čiže ak tomu správne chápem - vôbec nevadí, že som podpísal nejakú "Vec: Výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) zákona č. 311/2001 Z.z. - zákonník práce" a kópiu mám ja aj zamestnávateľ? Môžem aj tak požiadať o ukončenie PP dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M4JKL Pozri príspevok
Čiže ak tomu správne chápem - vôbec nevadí, že som podpísal nejakú "Vec: Výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) zákona č. 311/2001 Z.z. - zákonník práce" a kópiu mám ja aj zamestnávateľ? Môžem aj tak požiadať o ukončenie PP dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby?
Nie, podpísal si len prevzatie, a ak chceš odísť, požiadaj o skončenie PP dohodou, urči si dátum, kedy chceš odísť a PP skončí týmto dátumom.
§ 76
Odstupné(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.
3 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Ďakujem všetkým, veľmi ste mi pomohli...
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Ešte jedna vec - ak ma zamestnávateľ bude presviedčať, že nemôžem odísť, keď som to už akože podpísal, na aký paragraf sa môžem odvolať?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M4JKL Pozri príspevok
Ešte jedna vec - ak ma zamestnávateľ bude presviedčať, že nemôžem odísť, keď som to už akože podpísal, na aký paragraf sa môžem odvolať?
Veď to máš v predch. odpovedi. je to §76 odst.2.
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Tweety Pozri príspevok
Veď to máš v predch. odpovedi. je to §76 odst.2.
Pardón, príspevok sa mi zobrazil až pred chvíľou... Ďakujem
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Zabudol som spomenúť jednu asi zásadnú vec - v tom papieri (výpoveď), čo som podpísal bolo uvedené: "Týmto Vám dávame výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) ZP z organizačných dôvodov (zrušenie prevádzky). Dĺžka výpovednej doby je 2 mesiace. Výpovedná doba začína plynúť dňom 1.6.2012 a pracovný pomer sa končí dňom 31.7.2012." Pod toto som sa podpísal. Nesúhlasil som tak de facto s výpovednou lehotou?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
M4JKL Pozri príspevok
Zabudol som spomenúť jednu asi zásadnú vec - v tom papieri (výpoveď), čo som podpísal bolo uvedené: "Týmto Vám dávame výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) ZP z organizačných dôvodov (zrušenie prevádzky). Dĺžka výpovednej doby je 2 mesiace. Výpovedná doba začína plynúť dňom 1.6.2012 a pracovný pomer sa končí dňom 31.7.2012." Pod toto som sa podpísal. Nesúhlasil som tak de facto s výpovednou lehotou?
nie nepodpísal si súhlas, ale prevzatie.
len do konca mesiaca musíš požiadať o odstupné, teda o ukončenie PP dohodou, ako to je uvedené v predch. príspevkoch. Tiež písomne a tiež si nechaj podpísať prevzatie.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

M4JKL Pozri príspevok
Zabudol som spomenúť jednu asi zásadnú vec - v tom papieri (výpoveď), čo som podpísal bolo uvedené: "Týmto Vám dávame výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) ZP z organizačných dôvodov (zrušenie prevádzky). Dĺžka výpovednej doby je 2 mesiace. Výpovedná doba začína plynúť dňom 1.6.2012 a pracovný pomer sa končí dňom 31.7.2012." Pod toto som sa podpísal. Nesúhlasil som tak de facto s výpovednou lehotou?
Veď na tento prípad platí to čo Ti napísala "Tweety" v príspevku 1011. Keď požiadaš o ukončenie pracovného pomeru dohodou do konca mája, t.j. do začatia plynutia výpovednej doby, zamestnávateľ je povinný Ti vyhovieť.
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

OK, ďakujem. Dostal som výpoveď prvý krát, tak som trochu stratený.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Ešte by som doplnila, ak náhodou neovládaš Zákonník práce, ty musíš, tak ako písala "KEJKA", podať písomne žiadosť skončenie pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP.
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Ešte raz ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať