Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
majenka1 majenka1

majenka1 je offline (nepripojený) majenka1

veronikasad Pozri príspevok
Tak to nenazvi odstupným, ale odmenou - tú ti žiaden zákon vyplatiť nezakazuje.
Dakujem za odpoved.
Cize pre zamestnanca to bude v tomto pripade mat rovnaky dosledok (ci odstupne ci odmena sa zaratava do vymeriavacieho zakladu), ale pre zamestnavatela odmena bude riadnym danovym vydavkom. Tak?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

majenka1 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved.
Cize pre zamestnanca to bude v tomto pripade mat rovnaky dosledok (ci odstupne ci odmena sa zaratava do vymeriavacieho zakladu), ale pre zamestnavatela odmena bude riadnym danovym vydavkom. Tak?
tak
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
...
Lehota na okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca je jeden mesiac, teda ešte menej, ako má v tomto prípade zamestnávateľ. To znamená, že ak sa dozviete o dôvode, pre ktorý môžete okamžite skončiť pracovný pomer, a ten dôvod je relevantný a na súde dokázateľný, musíte skončiť pracovný pomer najneskôr jeden mesiac od vzniku dôvodu.
Mne zamestnávateľ mešká s výplatov už 3 mesiace - takže o dôvode výpovede z dôvodu nevyplácania mzdy som sa dozvedel už pred troma mesiacmi- zmeškal som podanie výpovede z dôvodu nevyplácania mzdy?
Vo vzore výpovede tu je uvádzane, že treba napísať za ktoré mesiace mzda nebola vyplatená a na druhej strane tu zas zákon píše že skončiť pracovný pomer treba skončiť najneskôr jeden mesiac od vzniku dôvodu.
som z toho jeleň...
Naposledy upravil mackoivan : 11.03.13 at 12:01
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

mackoivan Pozri príspevok
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
...
Lehota na okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca je jeden mesiac, teda ešte menej, ako má v tomto prípade zamestnávateľ. To znamená, že ak sa dozviete o dôvode, pre ktorý môžete okamžite skončiť pracovný pomer, a ten dôvod je relevantný a na súde dokázateľný, musíte skončiť pracovný pomer najneskôr jeden mesiac od vzniku dôvodu.
Mne zamestnávateľ mešká s výplatov už 3 mesiace - takže o dôvode výpovede z dôvodu nevyplácania mzdy som sa dozvedel už pred troma mesiacmi- zmeškal som podanie výpovede z dôvodu nevyplácania mzdy?
Vo vzore výpovede tu je uvádzane, že treba napísať za ktoré mesiace mzda nebola vyplatená a na druhej strane tu zas zákon píše že skončiť pracovný pomer treba skončiť najneskôr jeden mesiac od vzniku dôvodu.
som z toho jeleň...
od poslednej výplaty ešte neuplynul mesiac, takže si myslím, že môžete dať výpoveď z dôvodu nevyplatenia poslednej mzdy a spĺňate zákonné podmienky....
0 0
boban boban

boban je offline (nepripojený) boban

Milí poraďáci,
chcem Vás poprosiť o radu. 1.4.2012 som nastúpila do pracovného pomeru. Ak by som dnes dala výpoveď /zo strany zamestnanca/, bude moja výpovedná lehota 1 mesiac ??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

boban Pozri príspevok
Milí poraďáci,
chcem Vás poprosiť o radu. 1.4.2012 som nastúpila do pracovného pomeru. Ak by som dnes dala výpoveď /zo strany zamestnanca/, bude moja výpovedná lehota 1 mesiac ??
Záleží od toho, kedy by si ju dala. Ak do jedného roka trvania PP tak áno, jeden mesiac. Ak by si ju dala napr. v apríli, tak 2 mesiace.
0 0
boban boban

boban je offline (nepripojený) boban

Ďakujem Tweety za odpoveď. Práveže chcem, aby bola iba 1 mesačná, preto by som ju dala dnes.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Ahojte, chcem poprosiť o radu, akú dĺžku výpovednej doby môže požadovať zam-ľ, keď zamestnanec pracuje vo firme 18 rokov a podal výpoveď? Ako mám správne chápať, že "najmenej dva mesiace"?
(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace je najmenej dva mesiace.
Naposledy upravil saskia26 : 24.03.13 at 19:59
0 0
manco manco

manco je offline (nepripojený) manco

Prajem pekný deň,
Prosíme poradiť, po 15rokoch súvislej práce je brat evidovaný -nezamestnaný v marci bude ma urade 6 mesiacov.
Od apríla nastupuje do zamestnania na trvalý prac.pom. Ale majiteľ firmy má vraj dosť nepríjemnú vlastnosť po mesiaci bez dôvodu v skúšobnej dobe dá výpoveď. (dufame že k tomu nedojde) , Bude mať nárok na novú dávku v nezamestnanosti po registrovaní sa na úrade práce? Teda bude dokladovať príjem za jeden mesiac z noveho zamestnania na davku v nezamestnanost? Alebo sa mu bude počítať nová dávka v nezamestananosti s predchádzajúceho zápočtu predchádzajúceho zamestnavatela - teda s tých15 rokov? celá rodina sme s toho na nervy.
Ďakujeme.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

manco Pozri príspevok
Prajem pekný deň,
Prosíme poradiť, po 15rokoch súvislej práce je brat evidovaný -nezamestnaný v marci bude ma urade 6 mesiacov.
Od apríla nastupuje do zamestnania na trvalý prac.pom. Ale majiteľ firmy má vraj dosť nepríjemnú vlastnosť po mesiaci bez dôvodu v skúšobnej dobe dá výpoveď. (dufame že k tomu nedojde) , Bude mať nárok na novú dávku v nezamestnanosti po registrovaní sa na úrade práce? Teda bude dokladovať príjem za jeden mesiac z noveho zamestnania na davku v nezamestnanost? Alebo sa mu bude počítať nová dávka v nezamestananosti s predchádzajúceho zápočtu predchádzajúceho zamestnavatela - teda s tých15 rokov? celá rodina sme s toho na nervy.
Ďakujeme.
ak vyčerpal teraz 6 mesačnú dávku v nezamestnanosti po odpracovaní jedného mesiaca mu nová dávka z poistenia v nezamestnanosti nevznikne
0 0
JajaFabša JajaFabša

JajaFabša je offline (nepripojený) JajaFabša

Naši zamestnanci majú v pracovných zmluvách zakotvenú povinnosť v Zmysle ZP § 62 ods.8 o peňažnej náhrade pri nezotrvaní zamestnanca počas plynutia výpovednej doby. Momentálne riešime tento prípad a mám dilemu, ako chápať v tomto prípade náhradu vo výške priemerného mesačného zárobku. Keď zamestnanec dostane výpoveď s právom na odstupné, tiež vypočítam priemerný mesačný zárobok, pripočítam k dosiahnutej hrubej mzde a z celkovej sumy sa vypočítajú odvody a daň, priemerný zárobok je v tomto prípade braný ako brutto. V prípade peňažnej náhrady si tiež zistím priemerný zárobok, ale ako s ním naložiť? Vypočítam hrubú mzdu a od nej odpočítam priemerný zárobok a z rozdielu potom počítam odvody a daň (myslím to samozrejme teoreticky, keďže priemerný zárobok je vyšší ako bežná mzda, ale pre pochopenie som to zjednodušila)? Alebo vypočítam hrubú mzdu, odpočítam odvody a daň a z čistej mzdy odrátam priemerný zárobok, ktorý budem považovať za netto sumu?
0 0
kika70 kika70

kika70 je offline (nepripojený) kika70

Ak dam ako zamestnanec vypoved, mam narok na podporu v nezamestnanosti?
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Prosim o radu, dala som okam. sk. prac. pomeru zo strany zamestnanca z dovodu nevypl. mzdy/ nadčasu/, bolo mi odpovedane, že nesuhlasia nakolko zistili, že moja nadriadena/ veduca predajne/ nespravne evidovala nadčasove hodiny a ich čerpanie, takže nou vykazane hodiny v knihe dochadzky su nespravne a preto nesuhlasia so skončením, je to v sulade so ZP, nie je o chyba zamesnavaela, ked nespravne vedie evidenciu dochadzky a čerpanie nadčasovch hodin
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Darina1234
Prosim o radu, dala som okam. sk. prac. pomeru zo strany zamestnanca z dovodu nevypl. mzdy/ nadčasu/, bolo mi odpovedane, že nesuhlasia nakolko zistili, že moja nadriadena/ veduca predajne/ nespravne evidovala nadčasove hodiny a ich čerpanie, takže nou vykazane hodiny v knihe dochadzky su nespravne a preto nesuhlasia so skončením, je to v sulade so ZP, nie je o chyba zamesnavaela, ked nespravne vedie evidenciu dochadzky a čerpanie nadčasovch hodin
ak máte výplatnú pásku a vám bola vyplatená mzda podľa výplatnej pásky, tak si myslím, že nie je dôvod na výpoveď podľa tohto paragrafu.... vy máte právo požadovať opravu výplaty.......
0 0
lavenderka lavenderka

lavenderka je offline (nepripojený) lavenderka

Dobry den, prosim o radu.
Koncom aprila som podala vypoved, kde som uviedla, ze chcem ukoncit pracovny pomer s 2mes vypovednou lehotou. Cize koncom Juna koncim.
Dostala som pracovnu ponuku, kde ma chcu nieco po polovici Juna, o tuto pracu prist nechcem.
Zamestnavatel, mi neche vyhoviet aby ma pustil skor , ma uz za mna nahradu, dokonca robi v nasej firem ale na inej pozicii, cize by sa len presunula.
Co mozem urobit vsetko preto aby som skoncila!
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

zákonná možnosť je len skončiť k 30.6. Ak máte nejakú dovolenku, požiadať o čerpanie dovolenky, prípadne požiadať o neplatené voľno... len neviem, či vám zamestnávateľ vyhovie, skôr nie....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
lavenderka
Dobry den, prosim o radu.
Koncom aprila som podala vypoved, kde som uviedla, ze chcem ukoncit pracovny pomer s 2mes vypovednou lehotou. Cize koncom Juna koncim.
Dostala som pracovnu ponuku, kde ma chcu nieco po polovici Juna, o tuto pracu prist nechcem.
Zamestnavatel, mi neche vyhoviet aby ma pustil skor , ma uz za mna nahradu, dokonca robi v nasej firem ale na inej pozicii, cize by sa len presunula.
Co mozem urobit vsetko preto aby som skoncila!
písala som cca pred 2 hodinami odpoved, nejako ju neuložilo, tak skúsim len stručne ešte raz - tvoje možnosti viac či menej etické sú:
- dovolenka, ak máš, môžeš čerpať
- dohodnúť si inú úpravu pracovného času s novým zamestnávateľom /víkendy, večery, práca na doma/
- PNka
- §, pracovné voľno, návšteva lekára - 7 dní, samozrejme nie v kuse
- sprevádzanie člena rodiny k lekárovi
- jednoducho prestaneš chodiť do práce.
0 0
kitkas kitkas

kitkas je offline (nepripojený) kitkas

lekár
Dobry vecer, tiez poprosim o radu podobnu. Ja som na strane zamestnavatela. Mam plan prijat zamestnanca, ktory je t.c. vo vypovednej lehote do 30.6. Ja ho potrebujem od 01.06. Moja jedina moznost je dosiahnut, aby mu dal povodny zamestnavatel namiesto vypovede s vypovednou lehotou vypoved dohodou ku 31.5.? Tiez ako sa mam zariadit so svojim sucasnym problemovym zamestnancom, ktory si neplni pracovne povinnosti, ale nemam na to pisomne upozornenie, nakolko po nom by mi obratil z pomsty firmu s dvoma zamestnancami typu "ja sef, on podriadeny" hore nohami s nasledkami obrovskymi. Moznost je len zbavit sa hned, ale hrube porusenia pracovne discipliny to zase nie je, len dlhodobe "bezne" porusovanie discipliny i pracovnej moralky. Ak snad vezme vypoved dohodou, mozem pre istotu toho druheho planovaneho prihlasit v socialnej poistovni ako zamestnanca, aj ked neviem ako to este dopadne. Prepacte za mozny zmatok v texte, ale je noc a problemov vela. Srdecna vdaka!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak sa na to vyspi a trochu to upresni a používaj odstavce.
Nežiadúcemu zamestnancovi môžeš dať výpoveď s1-3 mesačnou výpovednou lehotou -pozor na dôvod.
Ten druhý má nahradiť toho prvého? V takom prípade nemôžeš použiť ako dôvod nadbytočnosť.
Odkedy sa zam-eľ bojí zam-cov?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

luciaNR
Ahojte Poraďáci potrebujem pomôcť. Som na RD. v septembri som sa chcela vrátiť do práce, no zamestnávateľ mi nevyhovel. Výpoveď som nedostala, no našla som si novú prácu a od 1.11. by som mala nastúpiť.
Neviem, ako to mám teraz riešiť. mám dať výpoveď no tam je výpov.doba 2mes., alebo to mám riešiť radšej dohodou? tam by mala byť VD min. 1mes.
ak by zamestnávateľ súhlasil, mohla by som to dať so spätným dátumom? aby mi tá výpovedná doba končila 31.10.2013?
Neviem, no nárok na odstupné asi nemám.. u toho istého zamestnávateľa pracujem síce od roku 2009, no v roku 2010 ma presunul do jeho druhej firmy a v 5/2011 som nastúpila na MD, čiže som v tej druhej firme robila asi rok.
Nemám s týmto vôbec žiadne skúsenosti, a keďže to potrebujem riešiť rýchlo, tak preto vám píšem. VOPRED VÁM VEĽMI, VEĽMI ĎAKUJEM!!
Čo znamená nevyhovel ? Oznámila si zamestnávatelovi mesiac vopred, že 31.8. končíš RD a od 1.9. nastupuješ do práce ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať