Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Ešte jedna vec - môžem sa zamestnať u iného zamestnávateľa ak u predchádzajúceho zamestnávateľa dostanem dvojmesačné odstupné a ešte neuplyuli 2 mesiace?
Naposledy upravil M4JKL : 25.05.12 at 11:36
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Áno, môžeš, hneď od 1.6. Odstupné vyplatené u súčasného zamestnávateľa nemá nič spoločné s nástupom do zamestnania u iného zamestnávateľa.
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Neveril by som, čo ten môj zamestnávateľ na mňa skúša. Snažia sa ma presvedčiť, že ak mi vyplatia odstupné, budú za mňa ešte 2 mesiace platiť odvody a preto sa počas tej dvojmesačnej doby nemôžem nikde zamestnať. Akým paragrafom im to môžem vyvrátiť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M4JKL Pozri príspevok
Neveril by som, čo ten môj zamestnávateľ na mňa skúša. Snažia sa ma presvedčiť, že ak mi vyplatia odstupné, budú za mňa ešte 2 mesiace platiť odvody a preto sa počas tej dvojmesačnej doby nemôžem nikde zamestnať. Akým paragrafom im to môžem vyvrátiť?
Zamestnáv. odvody už platiť určite nebude, veď už nebudeš ich zamestnancom. Treba mu povedať na rovinu, že tára hlúposti, a ty poznáš ZP, o SP, ZP lepšie ako on.Odvody platí len za zamestnancov, a kedže tvojím odchodom Ťa z poisťovní odhlási, nemá na akom základe ich platiť. Ak budeš celú VD pracovať, potom nárok na odstupné nebude, si stále jeho zamestnancom. ALe to som už napísala v predch. príspevkoch.
Naposledy upravil Tweety : 26.05.12 at 06:43
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

M4JKL Pozri príspevok
Neveril by som, čo ten môj zamestnávateľ na mňa skúša. Snažia sa ma presvedčiť, že ak mi vyplatia odstupné, budú za mňa ešte 2 mesiace platiť odvody a preto sa počas tej dvojmesačnej doby nemôžem nikde zamestnať. Akým paragrafom im to môžem vyvrátiť?
§ 76 Zákonníka práce, ktorý máš uvedený v prísp. č. 1011 od Tweety.
Zamestnávatel má pravdu v tom, že z odstupného sa platia odvody, je však stanovený max. vymer. základ.
S druhou časťou odpovede zamestnávatela nesúhlasím. Po skončení prac. pomeru kde si mal vyplatené odstupné sa môžeš aj na druhý deň zamestnať u nového zamestnávatela, resp. zaevidovať na Úrade práce (s nárokom na dávku v nezamestnanosti).

Nič iné nevymyslíš - ak chce odstupné, oznám to zamestnávatelovi listom že končíš pracovný pomer dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby.
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Žiadosť o Dohodu o ukončení pracovného pomeru som už poslal, od 1.6.2012 už do práce neprídem a mám nárok na odstupné - to všetko je mi jasné. Potreboval som len nejaké právne podchytenie môjho tvrdenia, že zamestnávateľ zavádza, keď tvrdí, že sa po vyplatení odstupného nebudem môcť 2 mesiace zamestnať u iného zamestnávateľa. V § 76 Zákonníka práce nič také uvedené nie je...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

M4JKL Pozri príspevok
Žiadosť o Dohodu o ukončení pracovného pomeru som už poslal, od 1.6.2012 už do práce neprídem a mám nárok na odstupné - to všetko je mi jasné. Potreboval som len nejaké právne podchytenie môjho tvrdenia, že zamestnávateľ zavádza, keď tvrdí, že sa po vyplatení odstupného nebudem môcť 2 mesiace zamestnať u iného zamestnávateľa. V § 76 Zákonníka práce nič také uvedené nie je...
Odstupné by si musel vrátiť len v prípade, keby si sa vrátil späť do práce k zamestnávatelovi, ktorý ti ho vyplatil.

Pozri § 76 odst.5 ZP

(5) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť, ak sa so zamestnávateľom nedohodne inak. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.
Naposledy upravil veronikasad : 26.05.12 at 08:09
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Dobre, skúsim to podať takto. Snáď posledná otázočka. Predpokladám, že mám nárok aj na preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Je to tak?
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Som zhnusený zo správania sa môjho zamestnávateľa, už sa na niečom dohodneme a vzápätí ma chcú oklamať na niečom inom... Možno sa už moje otázky niekde na fóre riešili, ale teraz naozaj nemám čas na ich hľadanie. Tak mi prepáčte, ak to tu zahlcujem už niekedy položenými otázkami.
Nakoniec sme sa dohodli na odstupnom aj na preplatení dovolenky, ale potrebujem vedieť, či mám nárok na preplatenie celého zostatku (34 dní), alebo len 4 týždne základnej výmery dovolenky? (pripomínam, že ide o dohodu o skončení pracovného pomeru)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M4JKL Pozri príspevok
Som zhnusený zo správania sa môjho zamestnávateľa, už sa na niečom dohodneme a vzápätí ma chcú oklamať na niečom inom... Možno sa už moje otázky niekde na fóre riešili, ale teraz naozaj nemám čas na ich hľadanie. Tak mi prepáčte, ak to tu zahlcujem už niekedy položenými otázkami.
Nakoniec sme sa dohodli na odstupnom aj na preplatení dovolenky, ale potrebujem vedieť, či mám nárok na preplatenie celého zostatku (34 dní), alebo len 4 týždne základnej výmery dovolenky? (pripomínam, že ide o dohodu o skončení pracovného pomeru)
Napíš z ktorého roka máš zostatok, a kedy končí PP.
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Tweety Pozri príspevok
Napíš z ktorého roka máš zostatok, a kedy končí PP.
Zostatok z r. 2011 a PP končí 31.5.2012
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M4JKL Pozri príspevok
Zostatok z r. 2011 a PP končí 31.5.2012
Máš nárok na preplatenie celej nevyčerpanej z roka 2011 a 5/12 z ročného nároku na tento rok. Samozrejme, ak nepripadá do úvahy krátenie z dôvodu PN, alebo A.
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

OK, ďakujem pekne.
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Tweety Pozri príspevok
Samozrejme, ak nepripadá do úvahy krátenie z dôvodu PN, alebo A.
Ak som bol minulý, alebo tento rok PN, tak sa mi zostatok nejako kráti?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

M4JKL Pozri príspevok
Ak som bol minulý, alebo tento rok PN, tak sa mi zostatok nejako kráti?
záleží na tom, kolko to bolo v kal.roku prac.dní. (každý kal.rok sa sleduje samostatne)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

M4JKL Pozri príspevok
Ak som bol minulý, alebo tento rok PN, tak sa mi zostatok nejako kráti?
Dovolenka sa kráti až za neodpracov.(PN) prvých 100 dní o jednu dvanástinu z ročného nároku, posudzujeme každý rok samostatne.
0 0
M4JKL M4JKL

M4JKL je offline (nepripojený) M4JKL

Ďakujem všetkým ešte raz veľmi pekne. Už by všetko malo byť v poriadku a konečne zase môžem kľudne spávať.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Zamestnanec sa so zamestnávateľom dohodli na skončení pracovného pomeru dohodou. Keby zamestnávateľ chcel toho istého zamestnanca znovu prijať na to isté pracovné miesto, je to možné?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

certik Pozri príspevok
Zamestnanec sa so zamestnávateľom dohodli na skončení pracovného pomeru dohodou. Keby zamestnávateľ chcel toho istého zamestnanca znovu prijať na to isté pracovné miesto, je to možné?
Áno môže.
Iba v prípade, ak by šlo o skončenie PP dohodou napr. z dôvodu nadbytočnosti a bolo by zamestnancovi vyplatené odstupné, tak ak by sa vrátil k tomu istému zamestnávateľovi alebo právnemu nástupcovi pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné, alebo jeho časť, ak sa zo zamestnávateľom nedohodne inak.

Viď
§ 76 Odstupné
(5) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť, ak sa so zamestnávateľom nedohodne inak. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

a ešte
§ 61 Výpoveď
(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas dvoch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.
Naposledy upravil vieraaaa : 06.06.12 at 14:32 Dôvod: doplnenie
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

My by sme mali skončenie dohodou bez uvedenia dôvodu. PP by skončil napr. 07.06.2012 a nový by začal 08.06.2012 s tými istými pracovnými podmienkami. Nebude v tom problém? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať