Zavrieť

Porady

OMEGA - zacinam

uctuje niekto prosim Vas v programe Omega? Neviem ako nahodit vypisy, teda ako to urobit, aby pod jednym cislom bolo viac poloziek? Teraz to robim tak, ze nahadzujem kazdu polozku ako novy doklad a davam tam za cislo dokladu pismeno, odlisujem tak polozky. Napr. 2004/001, 2004/001a, ....
Usporiadat
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

Ahoj poraďáci
ja mám takú úplne začiatočnícku vec. Ako mám zadať v číselníku partnerov podnikateľa FO. Napríklad firma Ján Mrkvička POTRAVINY. Zadala som do políčka "názov firmy" POTRAVINY a pod to do druhého riadku toho istého políčka pomocou klávesy ctrl enter som dala Mrkvička Ján . Toto mi dnes poradili na hotline. Dostala som sa k tomu až traz, keď už nefunguje hot... a keď to teda takto zadám, tak mi na faktúre odberateľa tlačí len POTRAVINY. Meno a priezvisko tam nie je. Prosím vás poraďte mi ako mám teda zapísať FO . Ako to máte vy, čo už dlhšie pracujete s omegou? ďakujem
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

gokko Pozri príspevok
Ahoj poraďáci
ja mám takú úplne začiatočnícku vec. Ako mám zadať v číselníku partnerov podnikateľa FO. Napríklad firma Ján Mrkvička POTRAVINY. Zadala som do políčka "názov firmy" POTRAVINY a pod to do druhého riadku toho istého políčka pomocou klávesy ctrl enter som dala Mrkvička Ján . Toto mi dnes poradili na hotline. Dostala som sa k tomu až traz, keď už nefunguje hot... a keď to teda takto zadám, tak mi na faktúre odberateľa tlačí len POTRAVINY. Meno a priezvisko tam nie je. Prosím vás poraďte mi ako mám teda zapísať FO . Ako to máte vy, čo už dlhšie pracujete s omegou? ďakujem
Ja mám napísané v základných údajoch názve firmy napr: "Mrkvička Ján - Potraviny" , pozor a v ost. údajoch si nastav nižšie právna forma fyz osoba 111
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

holubička, ja mám na mysli číselník odberateľov. Ako máš zadané FO ?
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

gokko Pozri príspevok
holubička, ja mám na mysli číselník odberateľov. Ako máš zadané FO ?
V číselníku to napíšeš tak isto do názvu firmy dáš do prvého riadku Mrkvička Ján -Potraviny a vpravo zaklikneš FO
0 0
gokko gokko

gokko je offline (nepripojený) gokko

ďakujem, idem to poprepisovať.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

este doporucujem zadat danovy urad kam dana FO patri... pre toto treba pouzit "zistenie miestnej prislusnosti" na stranke drsr.sk ... ulahci to pracu v januari, ked sa posielaju tzv. bonzaky... program ti ich krasne "vypluje" ked toto vsetko zadas pri danom partnerovi... (teda za predpokladu hotovostnych uhradach)
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Účtovníctvo za minulý rok robil externý účtovník. Tiež ho robil v Omege (jeho Omege, nie firemnej). Firma má predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, takže keď som začala účtovať tento rok, nebola ešte uzávierka minulého roku. Začínala som v prázdnej Omege. Nakoniec to externista vzdal, dal mi zálohu minuloročného účtovníctva (neuzatvorenú s tým, že mám daňové spraviť ja).
Licencia Omegy je len na 1 firmu. Keď chcem robiť niečo v minulom roku, musím r. 2010 odpojiť a pripojiť r. 2009. Dá sa nejakým spôsobom spraviť to, že by sa vo Firme - Otvor zobrazovala aj databáza r. 2009, čo je určite rýchlejšie než pripájanie/odpájanie firiem?
Po spracovaní daňového by som r. 2009 uzavrela a previedla PS do r. 2010 (keď som robila v Omege minulý rok, išlo to. Previedli sa PS a neuhradené faktúry. Účtovné zápisy v roku, do ktorého som prevádzala PS, zostali zachované. Dúfam, že to funguje naďalej.)
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

fungovalo by to aj spolu... len zasadny problem ste urobili, ze ty si si otvorila NOVU firmu ale mala si si vypytat rok2009.mdb (v hocijakom stave) a urobit si prechod do 2010 a v tom roku robit bezne ako potrebujes...

a takto by si mala stale len jednu firmu zalozenu... teraz ti program neurobi ani prechod...

maximalne by sa dalo urobit este toto:
- z roku 2009 urobit prechod do 2010
- z tvojho 2010 oznacit vsetky doklady vyhotovene za 2010 a naexportovat to do 2010 prechodu z 2009 (teda do povodnej databazy)

Ale toto doporucujem dat urobit niekomu zdatnejsiemu alebo radsej zato zaplatit rovno ludom od Krosu a budes mat len jednu firmu, jednu databazu... a lahko odkontrolovatelne...
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

AndreaS, ďakujem za radu. Export a import údajov z Omegy som už robila, tak to môžem skúsiť, veď keby niečo, záloha sa dá vždy obnoviť. (Alebo pôjdem na bezplatné školenie na ich stredisku, keď majú teraz takú akciu )
(A tá chýbajúca databáza z r. 2009 je "vina" účtovníka, ktorý nebol k zohnaniu, a vedenia firmy, ktoré si to nezabezpečilo, aj keď som im to hovorila ešte pred nástupom do zamestnania. Keďže však išlo DPH a bolo nutné nahrať celý 1.Q, nemohla som čakať na zálohu. Inak, celé to daňové a zálohu mi externý účtovník "hodil" na krk na začiatku mája, čiže až po DPH.)
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

AndreaS, s týmto by si mi nevedela poradiť?

Llívia Pozri príspevok
Dajú sa niekde v Omege meniť skladové ceny, keď vyberiem skladovú kartu?
Na sklade mám takéto pohyby:
1.3. nákup 8.680 kg/celková suma 83,32 EUR (0,0095 EUR/kg)
2.3. nákup 7.240 kg/celková suma 61,54 EUR (0,0085 EUR/kg)
2.3. nákup 8.540 kg/celková suma 72,59 EUR (0,0085 EUR/kg)
3.3. nákup 7.860 kg/celková suma 75,46 EUR (0,0096 EUR/kg)

Výdaj:
1. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 1 na zákazku A: 8.680 kg/celková predajná suma 83,32 EUR (0,0095 EUR/kg)/celková skladová suma 73,78 EUR (0,0085 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je +9,54 EUR
2. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 2 na zákazku B: 7.240 kg/celková predajná suma 61,54 EUR (0,0085 EUR/kg)/celková skladová suma 69,50 EUR (0,0096 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je -7,96 EUR
3. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 2 na zákazku B: 8.540 kg/celková predajná suma 72,59 EUR (0,0085 EUR/kg)/celková skladová suma 74,17 EUR (0,0087 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je -1,58 EUR
4. pohyb: 15.3.2010 o 18:00 výdajka č. 1 na zákazku A: 7.860 kg/celková predajná suma 75,46 EUR (0,0096 EUR/kg)/celková skladová suma 74,17 EUR (0,0087 EUR/kg) = rozdiel medzi celkovou predajnou cenou a celkovou skladovou cenou je -1,58 EUR

Účtujem spôsobom B. Používam FIFO metódu. materiál zo skladu vydávam 2x do mesiaca (k 15. a k poslednému dňu v mesiaci). Výdajky robím tak, že si do výdajky skopírujem príjemku. Nič nepredávame, takže skladová cena pri výdaji by sa mala rovnať predajnej cene, ale nerovná sa. Celkový sumár materiálu, ktorý išiel na jednotlivé zákazky, potom nesedí so sumárom z účtu 501AE. Keď chcem tlačiť výdajky, musím ich tlačiť v predajných cenách, aby sedeli súčty výdajok s účtom 501AE (čo aj sedí, až na centové rozdiely). Dá sa niekde nastaviť, aby som si sama mohla vybrať, ktorú skladovú cenu chcem použiť? V programe, ktorý som používala dávnejšie, to možné bolo (po vybraní skladovej karty ponúkol všetky ceny, v akých bol materiál na sklad prijímaný) a tuším sa to dá aj v Datalocku.
Obraciam sa priamo na teba, lebo je vidieť, že sa v Omege vyznáš
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

tak to si mala dost rusno...

k tym skladovym cenam... no citala som to uz davnejsie, no s tymto neviem kde je problem...

musela by som teraz vojst skusobne do skladu a pohrat sa s tym, ale nato momentalne nemam cas
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

andreaS Pozri príspevok
tak to si mala dost rusno...

k tym skladovym cenam... no citala som to uz davnejsie, no s tymto neviem kde je problem...

musela by som teraz vojst skusobne do skladu a pohrat sa s tym, ale nato momentalne nemam cas
OK, ďakujem za ochotu. V bývalom zamestnaní viedla skladovú evidenciu v Omge
kolegyňa a tiež sme strávili niekoľko hodín nad tým, ako "donútiť" program, aby dávala ceny také, aké "potrebujeme". Nič sme nevyriešili. Kolegyňa volala aj do Krosu a tam ju presviedčali, že tak, ako funguje program, je to v poriadku (aj keď nebolo, lebo tam sa robil sklad "A" a pri niektorých položkách boli veľké rozdiely v nákupných cenách, čo potom skresľovalo výsledok jednotlivých zákaziek).
Keďže robím sklad "B", zistím si presné náklady na zákazky z účtovníctva (konkrétne materiál z 501/AE). Len neviem, či by v prípade daňovej kontroly nebol problém s tým, že náklady na materiál z účtovníctva sú iné než podľa skladových kariet (neviem, či to vôbec niekedy aj porovnávajú, takú hĺbkovú kontrolu som ešte nemala). Problém bude až na konci roka, keď na účet 112 budem účtovať sumu, čo zostalo na sklade - iná bude v účtovníctve, iná v sklade.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ešte k tomu skladu - dá sa niekde "centrálne" pre všetky karty nastaviť počet desatinných miest pre skladové ceny? V "Nastaveniach" - "Sklad" a ani "Režim účtovania" som to nenašla.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

desatinne miesta myslis pre skladove prijemky, vydajky alebo pre fakturu? lebo vo fakture sa da nastavit pocet desatinnych miest...
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Llívia Pozri príspevok
Ešte k tomu skladu - dá sa niekde "centrálne" pre všetky karty nastaviť počet desatinných miest pre skladové ceny? V "Nastaveniach" - "Sklad" a ani "Režim účtovania" som to nenašla.
Neviem ci to ide aj centralne, ale nasla som v OMEGE zaokruhlovanie skladovych kariet dost komplikovanym sposobom, ale je . Postup: sklad-skladove karty-pridaj-predajne ceny-pridaj-klik na lupu pri kode-pridaj-zobrazí sa Ti tabulka pridaj cenovu uroven a v nej mas dolu zaokruhlenie (ale bude to asi zaokruhlenie predajnej ceny)-neviem pozri si to takto.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

VieraPopluharova Pozri príspevok
Neviem ci to ide aj centralne, ale nasla som v OMEGE zaokruhlovanie skladovych kariet dost komplikovanym sposobom, ale je . Postup: sklad-skladove karty-pridaj-predajne ceny-pridaj-klik na lupu pri kode-pridaj-zobrazí sa Ti tabulka pridaj cenovu uroven a v nej mas dolu zaokruhlenie (ale bude to asi zaokruhlenie predajnej ceny)-neviem pozri si to takto.
Skúšala si to niekedy? Toto som našla, len som to radšej neskúšala, lebo neviem, či to urobí to, čo potrebujem. Ono sa to dá nastaviť aj samostatne na každej jednej karte, ale to je moc prácne. (Aha, ale ten postup vlastne môžem vyskúšať - urobím si zálohu, a keď to bude zle, obnovím zálohu).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ešte jedna otázka k skladu: existuje nejaký (zrejme dobre utajený spôsob, ktorý nemá len tak preniknúť na verejnosť) spôsob, aby pri tlačení viacerých príjemiek/výdajok tieto Omega tlačila podľa poradového čísla? Fakt ma nebaví vždy ručne zotrieďovať desiatky dokladov, aby išli čísla postupne po sebe. Vo "Výstupe zotriediť podľa" nepochopiteľne zoraďuje položky na príjemkách/výdajkách, nie samotné príjemky/výdajky.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Llívia Pozri príspevok
Ešte jedna otázka k skladu: existuje nejaký (zrejme dobre utajený spôsob, ktorý nemá len tak preniknúť na verejnosť) spôsob, aby pri tlačení viacerých príjemiek/výdajok tieto Omega tlačila podľa poradového čísla? Fakt ma nebaví vždy ručne zotrieďovať desiatky dokladov, aby išli čísla postupne po sebe. Vo "Výstupe zotriediť podľa" nepochopiteľne zoraďuje položky na príjemkách/výdajkách, nie samotné príjemky/výdajky.
Uprimne, ja velmi so skladom nerobim, ale skusim Ti poradit, mas oficialne zakupenu OMEGU? Ak ano mas v nej zadarmo hotline servis, kde mozes zavolat a ochotne poradia a znaviguju Ta ako sa k tomu dostanes, pripadne ci je to mozne.
Viac Ti neviem poradit.
1 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Llívia Pozri príspevok
Ešte jedna otázka k skladu: existuje nejaký (zrejme dobre utajený spôsob, ktorý nemá len tak preniknúť na verejnosť) spôsob, aby pri tlačení viacerých príjemiek/výdajok tieto Omega tlačila podľa poradového čísla? Fakt ma nebaví vždy ručne zotrieďovať desiatky dokladov, aby išli čísla postupne po sebe. Vo "Výstupe zotriediť podľa" nepochopiteľne zoraďuje položky na príjemkách/výdajkách, nie samotné príjemky/výdajky.

ja neviem kde máš problémik...

ak si chceš vytlačiť napr. výdajky od 1 - 20 tak si ideš do sklad, pohyby na sklade,záložka upresni, dám len výdajky, tu si zoradíš výdajky podľa čísla a to tak, že nabehneš myškou nad stĺpec čislo dokladu, sa ti objaví čierna šípka nadol klik, zoradia sa ti, môžeš si označiť tie ktoré chceš tlačiť - ak všetky tak neoznačuješ, alebo si vyfiltruješ tie ktoré chceš tlačiť označíš ich a potom ideš na tlač objaví sa tabulka tlače dáš si príjemka-výdajka, zaklikni si OKNO, a nezabudni zalkilnúť ak si si označovala a chceš tlačiť iba označené tak zaklikni označené a daj tlač, v okne vidíš ktoré ti ide tlačiť. a máš to, tlačí ich vzostupne, alebo zostupne pekne podľa čísla dokladu zoradené...

Ja osobne tlačím pr. a výdajky vždy s dokladom s ktorým súvisí, to zn. že ak prijímam tovar hneď si ju vytlačím a pripnem k faktúre.
Výdajky si tlačím pri fakturácii cez voľbu tlač pripojených dokladov a mám vždy k OF aj výdajku a už nemusím nikdy doklady kompletovať... je to vec systému.

Inak Omega je celá o filtrovaní a označovaní dokladov... dajú sa tu robiť pekné veci... ak nebudeš vedieť ... napíš poradíme
3 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
sway Pozri príspevok
ja neviem kde máš problémik...
Inak Omega je celá o filtrovaní a označovaní dokladov...
...a dôkladnom čítaní, čo zrovna pri konkrétnom "zásahu" na monitore mám vypísané... pri tlači obzvlášť sa oplatí venovať pozornosť obrazovke vľavo dolu... do výstupu zahrnúť... a pod tým... výstupy zotriediť podľa...... a je too......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať