Zavrieť

Porady

OMEGA - zacinam

uctuje niekto prosim Vas v programe Omega? Neviem ako nahodit vypisy, teda ako to urobit, aby pod jednym cislom bolo viac poloziek? Teraz to robim tak, ze nahadzujem kazdu polozku ako novy doklad a davam tam za cislo dokladu pismeno, odlisujem tak polozky. Napr. 2004/001, 2004/001a, ....
Usporiadat
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

poprosím o radu:
v sdk mám 3 dod.fa na firmu A v sume napr. 100, ktoré sme doposiaľ nezaplatili.
Prišlo nám od firmy A oznámenie o tom, že pohľa. voči nám postúpila na spoločnosť B za cenu 80,- . Akým spôsobom mám uvedenú skutočnosť vysporiadať v účtovníctve, aby mi tam figurovala spol. C ako nový prijímateľ platby?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

na firmu A urobis zapocet, kde ako protistranu pouzijes ucet 395... takto budes mat zavazky voci A vyrovnane... urobis to klasicky ako zapocet a ked dohodis vsetky zavazky, ukoncis makro, tak do kazdeho riadku ako protiucet rucne dopises tu 395ku...

a potom nahodis cez ID zavazok voci firme B... mozes vsetky fa zlucit do jedneho zavazku voci firme B a ucet by som dala 325 AE a nastavila ho ako saldokontny... takisto tu bude protiucet 395, aby sa 395 vynulovala...
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

andreaS Pozri príspevok
na firmu A urobis zapocet, kde ako protistranu pouzijes ucet 395... takto budes mat zavazky voci A vyrovnane... urobis to klasicky ako zapocet a ked dohodis vsetky zavazky, ukoncis makro, tak do kazdeho riadku ako protiucet rucne dopises tu 395ku...

a potom nahodis cez ID zavazok voci firme B... mozes vsetky fa zlucit do jedneho zavazku voci firme B a ucet by som dala 325 AE a nastavila ho ako saldokontny... takisto tu bude protiucet 395, aby sa 395 vynulovala...
Andrejka, to je nejaké moc zlložité na mňa
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

zapocet vies spravit?

ak ano, tak urob zapocet tych faktur (cez vzor Z), kt. ti postupili... za aku sumu to postupili je tebe jedno, ty budes stale platit celu sumu... takze urobis zapocet... lenze nemas to cim vyvazit, tak ku kazdemu riadku v zapocte dopises na opacnu stranu rucne 395... aby doklad bol podvojne zauctovany...

a s druhou castou ti pomozem obrazkami... len mi daj vysku toho postupeneho zavazku, datumy a ja si ho nazvem partner B
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

andreaS Pozri príspevok
zapocet vies spravit?

ak ano, tak urob zapocet tych faktur (cez vzor Z), kt. ti postupili... za aku sumu to postupili je tebe jedno, ty budes stale platit celu sumu... takze urobis zapocet... lenze nemas to cim vyvazit, tak ku kazdemu riadku v zapocte dopises na opacnu stranu rucne 395... aby doklad bol podvojne zauctovany...

a s druhou castou ti pomozem obrazkami... len mi daj vysku toho postupeneho zavazku, datumy a ja si ho nazvem partner B
klasický zápočet medzi 2 stranami viem spraviť.
výška celého záväzku je 12 900,- a dátum postúpoenia je 18.8.2010.
Ešte doplním, že firma, na ktorú dodávateľ posúpil náš záväzok voči nim, si u nás objednala nejaké služby, ktoré chce kompenzovať tou kúpenou pohľadávkou.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ano presne tak, klasicky urobis akoby islo o zapocet, lenze nemas zavazok-pohladavka ale len zavazok a vyvazit to uctovne musis 395kou...

potom si cez ID nahodis novy zavazok vo vyske celkoveho zavazku (12.900,-) voci novemu partnerovi... a ked pouzijes ucet 325 tak si ho nezabudni v uctovnej osnove oznacit ako saldokontny, inak ti nebude sediet saldokonto...

a ked budes mat toto hotove, tak mozes urobit zapocet s tymto novym partnerom uz klasicky oproti dvom stranam... maximalne sa moze stat, ze program sam automaticky nedohodi pri zapocte ucet 325 tak ho dopises rucne...
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

andreaS Pozri príspevok
ano presne tak, klasicky urobis akoby islo o zapocet, lenze nemas zavazok-pohladavka ale len zavazok a vyvazit to uctovne musis 395kou...

potom si cez ID nahodis novy zavazok vo vyske celkoveho zavazku (12.900,-) voci novemu partnerovi... a ked pouzijes ucet 325 tak si ho nezabudni v uctovnej osnove oznacit ako saldokontny, inak ti nebude sediet saldokonto...

a ked budes mat toto hotove, tak mozes urobit zapocet s tymto novym partnerom uz klasicky oproti dvom stranam... maximalne sa moze stat, ze program sam automaticky nedohodi pri zapocte ucet 325 tak ho dopises rucne...
Andrejka, si poklad. Idem to vyskúšať, čo mi to v účte narobí
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ID vzor ID a postupne doplnis co treba... ked to budes mat douctovane, tak len zrusis makro...

dolezite je zadat toho partnera, ked tak rozmyslam, tak si do okienka s partnerom kliknes az na zaver sama a vyberies toho spravneho... a tie 325 mam ja rozclenene podla jednotlivych partnerov... cize napr. 325-001 je postupeny zavazok firme A, 325-002 firme B....

len opakujem, ze tieto 325ky treba nastavit ako saldokontne "zavazok"
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ešte poprosím o kontrolu, nakoľko mi nesedí účet 314 o sumu bez DPH:
1. došla predd.fa len zaevidovaná 335,19 eur
2. platba predd.fa 314/221 335,19 eur
3. fa k prijatej platbe:
/ 321 suma 335,19 eur
314/ suma 281,67 eur
343/ suma 53,52 eur
321/314 suma 335,19 eur
- v časti úhrada je číslo fa k prijatej platbe
v časti odpočet je číslo predd. faktúry
Kde robím chybu?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ja si pri tychto "ostrych zalohah" robim osobitne analytiku...

cize u teba v kroku c. 2 by som pouzila 314-100

a pri 3ke takto:

/ 321 suma 335,19 eur
314-200/ suma 281,67 eur
343/ suma 53,52 eur
321/314-100 suma 335,19 eu

Takto sa ti vynuluje 314-100 = vies, ze zaplatena zaloha bola vyfakturovana ale ostane ti zostatok na 314-200 a to mas danovo vysporiadanu zalohu ale este nemas vyuctovaciu fakturu k dodavke...

Ked ti pride tato ostra fa na celu dodavku, tak tam ju oductujes:

napr. celkova dodavka je za 500,-

x/321 = 500-335,19 = 164,81
501/x = 420,17 (500/1,19)
314-200/x = -281,67
343/x = 79,83 - 53,52 = 26,31 (rozdiel z DPH z celkovej fakturacie a uz uplatnenej dph zo zalohy)
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

andreaS Pozri príspevok
ja si pri tychto "ostrych zalohah" robim osobitne analytiku...

cize u teba v kroku c. 2 by som pouzila 314-100

a pri 3ke takto:

/ 321 suma 335,19 eur
314-200/ suma 281,67 eur
343/ suma 53,52 eur
321/314-100 suma 335,19 eu

Takto sa ti vynuluje 314-100 = vies, ze zaplatena zaloha bola vyfakturovana ale ostane ti zostatok na 314-200 a to mas danovo vysporiadanu zalohu ale este nemas vyuctovaciu fakturu k dodavke...

Ked ti pride tato ostra fa na celu dodavku, tak tam ju oductujes:

napr. celkova dodavka je za 500,-

x/321 = 500-335,19 = 164,81
501/x = 420,17 (500/1,19)
314-200/x = -281,67
343/x = 79,83 - 53,52 = 26,31 (rozdiel z DPH z celkovej fakturacie a uz uplatnenej dph zo zalohy)
mohla by si mi prosím ťa ešte rozpísať ako urobím komplet vyúčtovaciu fa:
v helpe som našla:
/321
504/
343/
/321 - sumu mínusom
314/ suma mínusom
343/ suma mínusom
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

tak v podstate ide o to iste... akurat ze ja som rovnake zapisy dala jednou sumou...

ako mas x/321 a dalsi riadok minulom x/321 tak ja som to spravila jednym zapisom a rozdiel v sumach...

akurat ze davnejsie som toto uz rozpitvavala, ze pri nahodeni zaverecnej vyuctovacej fa postupujes najskor ako keby zaloha neexistovala... a rucne prepises tie sumy a doplnis si riadok na oductovanie tej ostrej zalohy, aby to vsetko sedelo...

je to trochu zlozitejsie ale ak vies ako funguje program, tak to ide
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Andrejka, prosím ťa, ešte mi poraď, akým spôsobom si viem vytlačiť obrázky, napr. mám na obrazovke "otvorenú" fa, ako si ju viem vytlačiť?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

akosik nechnapem... sak klasicky cez tlac... aj ked je fa na obrazovke, tak je tam tlacica s tlaciarnou...

alebo ide o daky speci pripad?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

andreaS Pozri príspevok
akosik nechnapem... sak klasicky cez tlac... aj ked je fa na obrazovke, tak je tam tlacica s tlaciarnou...

alebo ide o daky speci pripad?
idem do evidencie, dod.fa, kliknem si na konkrétnu fa, otvorí sa mi okno na celej obrazovke, ,kde vidím všľetky údaje o fa - a toto okno potrebujem vytlačiť
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ja si toto netlacim (neviem preco..) ale ak to potrebujes, tak jedine takto:

ked mas to okno otvorene, tak stlac na klavesnici "print screen" a otvor si program kreslenie a tam daj upravy-vlozit... a vlozi ti tam "ofotenu obrazovku"... staci upravit ...orezat, co nechces tlacit a potom das ulozit ako jpg a ked budes mat obrazok ulozeny, tak si ho vytlacis...
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

andreaS Pozri príspevok
ja si toto netlacim (neviem preco..) ale ak to potrebujes, tak jedine takto:

ked mas to okno otvorene, tak stlac na klavesnici "print screen" a otvor si program kreslenie a tam daj upravy-vlozit... a vlozi ti tam "ofotenu obrazovku"... staci upravit ...orezat, co nechces tlacit a potom das ulozit ako jpg a ked budes mat obrazok ulozeny, tak si ho vytlacis...
áno, už to mám, ide to tak ďakujem )
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ešte sa trápim s podobnou fa, akú som mala v príspevku 610.
K vyúčtovacej fa som mala 2 x predd.fa + k nim aj fa k prijatej platbe a k tej poslednej 3. zál. fa nemám fa k prijatej platbe, iba je v plnej sume odrátaná z vyúčtovacej fa.
Tie 2 prvé viem urobiť, ale tá 3 predd.fa sa mi nijako nedá dostať do vyúčtovacej fa. Mala by som ju účtovať 321/314, len teraz neviem, či tam mám dať znak P a v tabuľke, kde je rozpísaná daň, či ju mám dať do kolónky preddavok alebo ako ...
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

jani: pri tej konecnej fa nepouzivas priznaky P... uz len V
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

janaGT Pozri príspevok
ešte sa trápim s podobnou fa, akú som mala v príspevku 610.
K vyúčtovacej fa som mala 2 x predd.fa + k nim aj fa k prijatej platbe a k tej poslednej 3. zál. fa nemám fa k prijatej platbe, iba je v plnej sume odrátaná z vyúčtovacej fa.
Tie 2 prvé viem urobiť, ale tá 3 predd.fa sa mi nijako nedá dostať do vyúčtovacej fa. Mala by som ju účtovať 321/314, len teraz neviem, či tam mám dať znak P a v tabuľke, kde je rozpísaná daň, či ju mám dať do kolónky preddavok alebo ako ...
Tá tretia prijatá platba bola v tom istom mesiaci ako konečná fa, preto asi nemáš vyúčt.fa na DPH. Daš typ sumy P a vpravo zadáš odpočet z preddavkového dokladu č. preddavkovej fa, ak ju máš zaevidovanú. Tým, že dáš typ sumy P, program sám odpočíta preddavok z faktúry, takže ho nedávaš mínusom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať