Zavrieť

Porady

Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako si mám urobiť daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2011, keď som zamestnanec a dávam do prenájmu byt. Som zaregistrovaná na daňovom úrade a mám pridelené DIČ. Nájomná zmluva bola od 01.01.2011 do 31.12.2011. Podľa zmluvy je nájomné 50 eur + 20 eur záloha pre bytové družstvo + 30 eur záloha za elektrinu. Koľko mám uviesť ročný príjem do daňového priznania 600eur, alebo 1200eur? Aké výdavky si mám odrátať - paušálne 40%, alebo skutočné vo výške 50%? Nájomca mal na elektrine nedoplatok 120 eur, ktoré mi teraz pošle, aby som to mohla uhradiť. Zarátava sa tam aj to do príjmu? Minulý rok som bola aj 11 dní evidovaná na úrade práce a poberala som podporu v nezamestnanosti. Môžete mi, prosím, poslať úplný návod ako to mám všetko vyrátať?
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to so zdravotnou poisťovňou. Minulý rok som sa tam zaregistrovala ako SZČO. Niekde som čítala, že to už nie je potrebné. Mám sa teda zase odhlásiť? Mám podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2011.
Usporiadat
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ewita888 Pozri príspevok
tak teraz čo podať to DP alebo nie??? ale ak manželka nepracuje, a nepodáva DP tak čo teraz babo raď
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

no čistý príjem je po odrátaní výdavkov,elektr., plyn, rozhlas +TV a pod., ten mám za rok 940 platia si 260eur mesačne najomníci
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak už nemôžeš deliť čistý príjem......delia sa celkové príjmy a celkové (skutočné) výdavky.......prihliadajúc na oslobodenú sumu 500 € podľa § 9 ZDP....
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

aha takže ak mala som príjem z nájmu 260x12=3120 to mám teraz čo odrátať 500 eur na jedného a čo ďalej???
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ice dive Dnes, 14:52
nenapíšeme sú dočasne mimo provoz:-))) no ja si myslím, že registrácia je povinná u oboch, keď sa má príjem deliť, na nájomnej zmluve musia byť obaja, tak prečo by mal mať registráciu len jeden??? záväzky a pôžitky z nájomnej zmluvy majú obaja manželia (keď sú obaja v nájomnej zmluve) ale stačí len jedna registrácia? tým pádom by sa predsa príjem mohol rozdeliť aj tak, že ten čo je registrovaný tak zarobí len 500 €, ktoré sú oslobodené a druhý neregistrovaný partner zarobí zvyšok, a keďže DÚ nemá kópiu zmluvy daň sa nemusí odviesť... to by bolo príliš jednoduché... (viem viem trochu preháňam...)
DR SR píše: V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov. Už som sa to tu písala http://www.porada.sk/t184035-dan-z-p...ml#post1947433.
Nehnuteľnosť môžu mať manželia aj v podielovom vlastníctve, vtedy by sa určite museli registrovať obaja, obaja by museli byť ako podieloví vlastníci aj účastníkmi zmluvného vzťahu.
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

no tak my sme zaregistr. len jeden aj zmluva je len na jedného aj dičo má len jeden, takže asi ho podať musím,že?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tinaro Pozri príspevok
no tak my sme zaregistr. len jeden aj zmluva je len na jedného aj dičo má len jeden, takže asi ho podať musím,že?
nie asi ale určite..... príjem si mal viac ako 1/2 NČZD....
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

tinaro Pozri príspevok
aha takže ak mala som príjem z nájmu 260x12=3120 to mám teraz čo odrátať 500 eur na jedného a čo ďalej???
Najprv musíš zistiť, či si môžeš príjmy deliť s manželkou, keď ona nie je na zmluve a nemá DIČ. Sú na to rôzne názory. Až potom to rieš.
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

keď ani na daňovom mi nevedia poradiť, to je systém...
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

môj hrubý mesačný príjem je okolo 800 eur..takže za rok je to asi cca 10000 eur
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

tinaro Pozri príspevok
keď ani na daňovom mi nevedia poradiť, to je systém...
no už si veľký, musíš si poradiť sám (rozhodnúť sa )
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tinaro Pozri príspevok
keď ani na daňovom mi nevedia poradiť, to je systém...
sformuluj si otázku, napíš rozhodujúce skutočnosti a napíš, keď systém bude fungovať....pripájam link....http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxm...82XzBfMlFTM1M!
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

tinaro Pozri príspevok
keď ani na daňovom mi nevedia poradiť, to je systém...
Keby ste boli na zmluve obaja, s istotou vieme, že si môžete príjmy deliť, ako chcete. Napríklad manželka 2 279,65€, ty zvyšok. Po odpočítaní 500€ z jej príjmu by sa dostala na zdaniteľný príjem 1 779,65€, z ktorého nie je povinná podávať daňové priznanie. Zvyšok, ktorý tebe ostane, upravíš rovnako, odpočítaš od neho tých oslobodených 500€. Ak ti ostane nejaká suma, uvedieš v DP, tam odpočítaš 40% paušálne výdavky a zdaníš. Ak ti neostane nijaká suma nad 500€, nemusíš podať DP, požiadaj o ročné zúčtovanie dane zamestnávateľa.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Katy a R Pozri príspevok
no už si veľký, musíš si poradiť sám (rozhodnúť sa )
aspoň poďakoval????? som akosi nepostrehla.....
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

no ďakujem
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

DR SR píše: V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov. Už som sa to tu písala Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011.
Nehnuteľnosť môžu mať manželia aj v podielovom vlastníctve, vtedy by sa určite museli registrovať obaja, obaja by museli byť ako podieloví vlastníci aj účastníkmi zmluvného vzťahu.

Kvaka Pozri príspevok
Najprv musíš zistiť, či si môžeš príjmy deliť s manželkou, keď ona nie je na zmluve a nemá DIČ. Sú na to rôzne názory. Až potom to rieš.
Podľa mňa a ako čítam tvoje príspevky si príjmy s manželkou deliť nemôže, nakoľko ak je byt v BSM a prenajíma len jeden ten s registráciou... tak neregistrovaný manžel/ka nepodniká t.j. nemôže mať ani príjem ani výdaj...
0 0
driver100 driver100

driver100 je offline (nepripojený) driver100

muž
Ice dive Pozri príspevok
DR SR píše: V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov. Už som sa to tu písala Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011.



Podľa mňa a ako čítam tvoje príspevky si príjmy s manželkou deliť nemôže, nakoľko ak je byt v BSM a prenajíma len jeden ten s registráciou... tak neregistrovaný manžel/ka nepodniká t.j. nemôže mať ani príjem ani výdaj...
Ale vzhľadom na to,že je nehnuteľnosť v BSM,príjem manželovi/ke/ patrí.
Dovoľte príklad z praxe:
Prenajímam obchodný priestor.Ako súkromná osoba.Na zmluve som len ja.Aj zaregistrovaný som len ja.Priestor je v BSM.Nájomné je 12000 € ročne.DP som robil aj nepracujúcej manželke,využil som pri nej aj oslob.príjem aj NČZD /kým sa ešte dalo,teraz už nie/,40% náklady.Mal som daňovú kontrolu.Možno si nevšimli,že nie je zaregistrovaná,ale nevytkli mi vôbec nič a to som mal na ňu väčšinu
príjmu z prenájmu.
Asi sa bude fakt treba opýtať na DRSR.
Naposledy upravil driver100 : 05.02.12 at 19:20
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ice dive Pozri príspevok
Podľa mňa a ako čítam tvoje príspevky si príjmy s manželkou deliť nemôže, nakoľko ak je byt v BSM a prenajíma len jeden ten s registráciou... tak neregistrovaný manžel/ka nepodniká t.j. nemôže mať ani príjem ani výdaj...
Keby si čítal moje skoršie príspevky, vedel by si, že som si to inak vysvetľovala. Doteraz som bola presvedčená, že ak majú manželia prenajímanú nehnuteľnosť v BSM, stačí, keď sa zaregistruje jeden a príjmy by si mohli deliť. Iba ak by mali podielové vlastníctvo, musia sa registrovať obaja. Bol tu však aj iný názor, preto tá debata.

Okrem toho, pred novelou bol ustanovený názov § 6:
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Teraz je Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu. V názve asi chýba čiarka za slovom podnikania.
Každý druh príjmu z názvu § 6 je definovaný v samostatnom odseku, prenájom je v odseku 3. Podnikaním by bol prenájom vtedy, keby bol na živnosť.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

o tom nemusíme diskutovať, že príjem patrí aj manželke (to je to isté ako aj keď je príjem zo závislej činnosti a príjem každého z manželov spadá do BSM..)

asi nevytýkali nič preto, lebo bola daň zaplatená a pri paušálnych výdajoch nie je veľmi čo vytýkať... ale možno keby veľmi chceli dopadlo by to inak... veď zo samotného dopytu na DRSR, ktorý dala Kvaka je zrejmé, že pokiaľ sú obaja manželia v zmluvnom vzťahu s nájomcom povinnosť registrácie majú obaja...
ale keď si zoberieme nedávnu minulosť cca 2 roky dozadu, kedy DRSR informovalo, že začínajú si posvedcovať na prenajímateľov čo prenajímajú len jednu dve izby, a začnú ich obháňať kvôli registrácií...(nie len na tých čo prenajímajú celý byt) vyzerá to tak, ako keby prenájmi boli ešte stále výnosnou čiernou dierou našej ekonomiky
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Kvaka Pozri príspevok
Keby si čítal moje skoršie príspevky, vedel by si, že som si to inak vysvetľovala. Doteraz som bola presvedčená, že ak majú manželia prenajímanú nehnuteľnosť v BSM, stačí, keď sa zaregistruje jeden a príjmy by si mohli deliť. Iba ak by mali podielové vlastníctvo, musia sa registrovať obaja. Bol tu však aj iný názor, preto tá debata.

Okrem toho, pred novelou bol ustanovený názov § 6:
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Teraz je Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu. V názve asi chýba čiarka za slovom podnikania.
Každý druh príjmu z názvu § 6 je definovaný v samostatnom odseku, prenájom je v odseku 3. Podnikaním by bol prenájom vtedy, keby bol na živnosť.
no nehádam sa, ale do 2010 bola nezdaniteľná časť pri prenájmoch 925 € teraz je to 500 € na hlavu, spravidla majú manželia nehnuteľnosti v BSM (pokiaľ nededili alebo nedostali darom od rodičov...) zdá sa mi, že by sa štát veľmi ľahko vzdával dane teraz už z 500 € len tak, len na základe dohody manželov a nehodil by si polienko popod nohy vo forme povinnosti sa registrovať...
0 0
Načítať ďalšie