Zavrieť

Porady

Daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti za rok 2011

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako si mám urobiť daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2011, keď som zamestnanec a dávam do prenájmu byt. Som zaregistrovaná na daňovom úrade a mám pridelené DIČ. Nájomná zmluva bola od 01.01.2011 do 31.12.2011. Podľa zmluvy je nájomné 50 eur + 20 eur záloha pre bytové družstvo + 30 eur záloha za elektrinu. Koľko mám uviesť ročný príjem do daňového priznania 600eur, alebo 1200eur? Aké výdavky si mám odrátať - paušálne 40%, alebo skutočné vo výške 50%? Nájomca mal na elektrine nedoplatok 120 eur, ktoré mi teraz pošle, aby som to mohla uhradiť. Zarátava sa tam aj to do príjmu? Minulý rok som bola aj 11 dní evidovaná na úrade práce a poberala som podporu v nezamestnanosti. Môžete mi, prosím, poslať úplný návod ako to mám všetko vyrátať?
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to so zdravotnou poisťovňou. Minulý rok som sa tam zaregistrovala ako SZČO. Niekde som čítala, že to už nie je potrebné. Mám sa teda zase odhlásiť? Mám podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2011.
Usporiadat
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Rozalka Pozri príspevok
Ide o daňovníka s obmedzenou povinnosťou? ak áno, ešte treba skúmať pomer jednotlivých príjmov:
(7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí

Pri výpočet NČZD sa najprv posudzuje, či príjem dosiahol z § 5 a 6 ods. 1 a 2, do ich výšky sa môže uplatniť NČZD
Zahraničné príjmy sa do priznania uvádzajú až za týmto výpočtom.

Možno by pomohli konkrétne čísla ....
Takže zamestnancom bol po celý rok ( od 01-12/2011 ) v Rakúsku, čiže podľa § 5 boli príjmy 23549,81-poistné 4255,65 = ZD 19294,16. Príjem z prenájmu bytu bol vo výške 900 € - 500 = 400 €, riešila by som to paušálnymi výdajmi, no neviem čo s tou OP.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Kvaka Pozri príspevok
Manžela do toho ani nebudeš ťahať, stačí, že do tvojho DP uvedieš, že ste si rozdelili príjmy z prenájmu tak, že on má 500€ a ty máš ten zvyšok. On má celú sumu oslobodenú, a nemusí teda podávať žiadne DP, zúčtovanie dane mu urobí zamestnávateľ. Ty si potom uvedieš v DP len svoj zdaniteľný príjem, teda tebe prislúchajúcu časť príjmu, ale len tú, ktorá presahuje 500€, aj ty máš nárok na oslobodených 500€. Je to výhodnejšie. Výdavky sú výdavky na energie, vodu, teplo, ktoré sú spojené výlučne s prenájmom. Nemôžeš tam dať výdavky, ktorými sú poplatok za správu bytov, príspevok do fondu opráv, tie nemajú nič spoločné s prenájmom, tie platíš aj vtedy, keď máš byt neprenajatý. Dobre si to vypočítaj, možno paušálnych 40% bude viac.
Skôr ako sa zaviedla povinnosť registrovať sa na DÚ ako prenajímateľ nehnuteľností som sa tváril, že z nájmu mám príjem NULA.

Je to takto.
Čast bytu v osobnom vlastníctve som vyňal ako nebytový priestor (bola to tortúra) v ktorom mám kanceláriu ako ohlásenú riadnu prevádzku. Za nájom som bral symbolickú 1 korunu plus 1/2 elektrickej energie spotrebovanej v byte a 1/3 nákladov na kúrenie, vodné a stočné.

Keď sa zaviedla povinnosť registrovať sa bolo mi povedané, že aj prijatie úhrady za služby je tiež príjem ktorý mi dáva povinnosť sa registrovať ako príjmateľ nájmu.

Takže teraz je môj príjem 2000 Euro plus 748 služby to je 748 Euro a uplatním 40% výdavkov z 2748 Euro.

Viď tabuľka v prílohe príspevku č. 76.

Takže ak moje osobné výdavky zahrniem do celkového nájmu stávajú sa mojím osobným príjmom a v podnikaní nákladom.

Môže to tak byť?

apo
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

prosím poradíte mi ?????
môj čistý príjem z prenájmu bytu za rok 2011 bol 940 EUR, DIčo na daňovom mám len ja aj nájomná zmluva je len na mňa, ale byt máme spoločne s manželkou, musím podať DP? ďakujem pekne
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tvoj celkový príjem (hrubý)bol aký,? vrátane zamestnania
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ja pracujem aj poberám čiastočný invalidný dôchodok mám rátať aj ten? a príjem za podnájom bol 940eur za rok
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tinaro Pozri príspevok
ja pracujem aj poberám čiastočný invalidný dôchodok mám rátať aj ten? a príjem za podnájom bol 940eur za rok
Myslíš do DP na zdanenie? Nie, nerátaš.
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

tak potom hrubý príjem mám mesačne okolo 800 eur a plus ten nájom 940 za rok
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak si mal iba taký príjem, nemusíš podávať vôbec DP....
z príjmu zo zamestnania máš zaplatené preddavky na daň?
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

áno platím preddavok každý mesiac kod.301 to je? tak áno,,,zúčtovanie my robí zamestnávateľ, ja sa tomu nerozumiem, nie som živnostík
0 0
Micuke Micuke

Micuke je offline (nepripojený) Micuke

Micuke Pozri príspevok
Zahrnut zaplatene zdravotne poistne z prenajmu nehnutelnosti za 1-4/2011 do nakladov? Ja uvazujem, ze ano, hoci zdravotna poistovna vykona sama za vas automaticky rocne zuctovanie a vrati zaplatene poistne /vid http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=1052 / Preplatok vsak musi zdanit zrazkovou danou a tym to bude danovo vysporiadane. Uvazujem spravne?
viete niekto pomoct s tymto?
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
ja by som sa tiez chcela opytat ako postupovat s uhradenymi preddavkami za januar - april 2011 do ZP v DP a to :
- preukazatelne zaplatene preddavky sa uvedu na strane 3/ DP - tuto skutocnost staci preukazat napr. vypisom z
uctu a toto bude dalsia priloha k DP?
- dalej tieto predavky sa mozu odpocitat v DP , alebo ako postupovat.
dakujem.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Čo všetko možno zarátať do skutočných výdavkov DP za prenájom bytu ?

Je možné tam zarátať napr. novú kuchynskú linku, maľovanie, prerábka kúpeľne a pod. ?

Vopred ďakujem za radu
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ešte toto ak mám príjem z nájmu čistý 940 eur, môžem to rozdeliť na manželku byt je v bezpodiel. spoluvl. aj keď dičo mám len ja a nájomn.zmluva je len na mňa?ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tinaro Pozri príspevok
ešte toto ak mám príjem z nájmu čistý 940 eur, môžem to rozdeliť na manželku byt je v bezpodiel. spoluvl. aj keď dičo mám len ja a nájomn.zmluva je len na mňa?ďakujem
aký je pre teba čistý príjem?
ja som bola presvedčená, že sa dá tak podeliť, ako stu vo svojom príspevku spomínaš, delila som takto prenájom asi pred 3-ma rokmi, dokonca som aj telefonovala na DU a správnosť postupu potvrdili, ale čítala som tu na porade, kde sa spochybnil takýto postup....tak buď včul múdra.....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Konkrétne tu .. http://www.porada.sk/t184035-p2-dan-...ml#post1947299
a keďže je Janka A od fachu obávam sa, že je to tak. (je to trošku iné, ako keď sa delil napr príjem z kapitálového majetku - tam DIČ nebolo treba)
Možno sa ešte ktomu vyjadrí
2 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

http://peniaze.pravda.sk/manzelia-si...2_sk-pstat_p59

tu je, že sa príjem može rozdeliť, len či je to pravda..

aj tu:

http://www.archeus.sk/clanky/z-prena...t-vyssie-dane/
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

evita - rozdelenie je jasné! len tá registrácia !
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

to máš pravdu, ale myslíš, že keby to bolo povinné u oboch, že by sa o tom nepísalo a nehovorilo všade? no veď napíšme teda niekto daňovákom..
1 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

nenapíšeme sú dočasne mimo provoz:-))) no ja si myslím, že registrácia je povinná u oboch, keď sa má príjem deliť, na nájomnej zmluve musia byť obaja, tak prečo by mal mať registráciu len jeden??? záväzky a pôžitky z nájomnej zmluvy majú obaja manželia (keď sú obaja v nájomnej zmluve) ale stačí len jedna registrácia? tým pádom by sa predsa príjem mohol rozdeliť aj tak, že ten čo je registrovaný tak zarobí len 500 €, ktoré sú oslobodené a druhý neregistrovaný partner zarobí zvyšok, a keďže DÚ nemá kópiu zmluvy daň sa nemusí odviesť... to by bolo príliš jednoduché... (viem viem trochu preháňam...)
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
jamis Pozri príspevok
Čo všetko možno zarátať do skutočných výdavkov DP za prenájom bytu ?
Je možné tam zarátať napr. novú kuchynskú linku, maľovanie, prerábka kúpeľne a pod. ?
Vopred ďakujem za radu
Skutočné výdavky
Pri uplatňovaní skutočných výdavkov má prenajímateľ na výber, či zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku alebo nie. Od toho závisí, aké výdavky bude môcť odrátať z daňového základu. V prípade, že nehnuteľnosť nezahrnie do obchodného majetku, bude si môcť odrátať len výdavky vynaložené na samotný prenájom – takými sú napríklad platby za energie alebo za zariadenie pre nájomníkov. Kto zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do obchodnému majetku, ten si môže uplatňovať aj výdavky súvisiace s nehnuteľnosťou – ako sú napríklad opravy, ale môže zároveň odpisovať aj samotnú nehnuteľnosť. V prípade, že niekto kúpil byt, ktorý prenajíma, na úver, samotné splátky úveru si nemôže zahrnúť do výdavkov. Môže si do nich zahrnúť len úroky z tohto úveru. Prenajímateľ môže zaradiť nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku aj v prípade, že nie je živnostník.
4 0
Načítať ďalšie