Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - zberný kôš

Do tejto témy budú presúvané príspevky z tém k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005 s nič nehovoriacimi nadpismi obsahujúcimi notoricky známe a preto aj viac krát zodpovedané otázky.

P.S.
17.5.2006, 12:55:
Táto téma má už prezývku.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=243193&postcount=35
Asi je "obľúbená" medzi Poraďákmi.
Naposledy upravil endrju : 17.05.06 at 09:57
Usporiadat
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

zukana
Ak zamestnanec celý rok pracoval u viacerých zamestnávateľov, nebol SZČO a jeho príjmy nepresiahli v kalendárnom mesiaci 43 095 numí podať RZP, ani požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZP. Čo je povinnosťou posledného zamestnávateľa. Teda zamestnanec mi predložil potvrdenie o preddavkoch od iného zamestnávateľa. Čo s tým ma spraviť ja. Príjem nepresiahlo 43 095.
A čo študent, ktorý pracoval na dohodu dva mesiace (16 ročný)?
Ak mal zamestnanec minulý rok viacero zamestnávateľov, nebol SZČO a jeho príjmy v žiadnom mesiaci nepresiahli 43 095,- Sk si nemusí podať RZ ani nemusí požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie RZ. Ak takýto zamestnanec predložil poslednému zamestnávateľovi potvrdenie od iného (bývalého) zamestnávateľa, predpokladám, že bývalý zamestnávateľ pre istotu poslal tieto potvrdenia všetkým zamestnancom.
Mám však otázku, zamestnanec mal tých viacero zamestnávateľov súčasne?
Ak mal tento zamestnanec v jednom mesiaci napr. dvoch zamestnávateľov a u každého zarobil po 30 000,-Sk, mal by mu vzniknúť ak si podá RZ preplatok.

Čo sa týka študenta, berú sa do úvahy dohody za obdobie 09-12/2005. Ak zarobil študent na dohodu v úhrne menej ako 13 000,- Sk, nemusí si robiť RZ.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Dobry den!
SZCO + zamestnanec podava tlacivo S - SA (za zamestnanie) + SB (za SZCO) Ked mal zo zivnosti stratu cez 50000 Sk nemal by platit nic. Len teraz nemam jasno v tom ze mal aj 7 dohod - dost vysoke sumy - okrem tohto vsetkeho, ako je to tam s tymto? Ma este dodatocne ziadat o potvrdenia z tychto dohod? Vobec neviem co s tymto? Dakujem!
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

tinka111
Dobry den!
SZCO + zamestnanec podava tlacivo S - SA (za zamestnanie) + SB (za SZCO) Ked mal zo zivnosti stratu cez 50000 Sk nemal by platit nic. Len teraz nemam jasno v tom ze mal aj 7 dohod - dost vysoke sumy - okrem tohto vsetkeho, ako je to tam s tymto? Ma este dodatocne ziadat o potvrdenia z tychto dohod? Vobec neviem co s tymto? Dakujem!
Ak mal dohody popri zamestnaní alebo SZČO tak sa na tento príjem neprihliada
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

tinka111
Dobry den!
SZCO + zamestnanec podava tlacivo S - SA (za zamestnanie) + SB (za SZCO) Ked mal zo zivnosti stratu cez 50000 Sk nemal by platit nic. Len teraz nemam jasno v tom ze mal aj 7 dohod - dost vysoke sumy - okrem tohto vsetkeho, ako je to tam s tymto? Ma este dodatocne ziadat o potvrdenia z tychto dohod? Vobec neviem co s tymto? Dakujem!
V období 1 - 8 /2005 sa dohody pre RZP neberú do úvahy.
V období 9 - 12 /2005 sa dohody berú do úvahy, ak ide o poistencov štátu - dôchodcovia, študenti ..., resp. ak ide o samoplatiteľov.
Pre obdobie 9 - 12 /2005 platí, ak som v niektorom mesiaci zamestnancom alebo SZČO(čo i 1 deň), príjem z dohody v danom mesiaci sa neberie do úvahy pre RZP.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Tak to by bolo super lebo on mal priblizne 200 tisic prijem zo zamestnania a 200 tis z dohod. No a tu zivnost mal v strate.
0 0
ariadna ariadna

ariadna je offline (nepripojený) ariadna

zdravím vas,kedze uz len v tlacivach mam akosi nejasno, pytam sa, ake typy tlaciv mam vyplnit pre cloveka, ktory bol cely rok 2005 SZCO a pol roka bol sucasne aj zamestnanec. podla mna ma vyplnit S, a k tomu SA a SB.ak sa mylim,dam si poradit,za odpoved velmi pekne dakujem
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ariadna, klikni si hore na hlavnej lište odborné články - hneď pod etiketou.
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

ano, ako píšeš tlačívo S , SA SB.
Ale Chcela by som poprosiť či niekto môže na takýto prípad napísať postup.Keď celý rok bol SZČO a pol roka aj zamestnanec.Príjem zo závislej činnosti mal nad milion a daňový zaklad 1 500 000. Všade kde som prezerala vytvorené príklady vym. zaklady nepresiahli 517 140,- Prosím
veľmi p. Mihála či by nemohol uviesť aj takýto príklad. Pomôže to mne aj
iným. Veľmi pekne ďakujem. Eva
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

Prosím Vás nemal niekto z Vás takýto prípad
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Daj mi prosím Ťa cez SS údaje o zaplatených preddavkoch.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ahoj, mám prosbu,
ide o konateľa, ktorý dostáva min. mzdu, je prihlásený v ZP. (neviem či to je za funkciu konateľa, ale predpokladajme, že áno). V prípade, že by túto odmenu nedostával musel by byť prihlásený v ZP a odvádzať do ZP? Podľa mna ak by nedostával odmenu z funkcie - neplatí do ZP nič. Mýlim sa? Prosím opravte ma a v ktorom § to nájdem?
Ročné zúčtovanie za neho vykoná zamestnávateľ, však?
díky
gong
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Nik nevie poradiť, prosíííím ...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Gong
Nik nevie poradiť, prosíííím ...
Od 1.1.2005 bolo obdobie ( potom to zrušili) keď boli konatelia považovaní za SZČO a mali odvádzať preddavky na ZP. Musí si podať RZZP sám.
Naposledy upravil Tweety : 19.05.06 at 08:06
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Vôbec si mi neodpovedala na to čo som si chcela overiť. Konateľ ako SZČO musel byť prihlásený do 31.8.2005, a od 1.9.2005 sa musel prihlásiť ako zamestnanec pokiaľ poberal odmenu za funkciu konateľa (v tej odmene nie som si istá)
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Ahojte, poraďte aj mne niekto, neviem, či robíme správne: 1. ak konateľ je v ZP prihlásený ako zamestnanec? 2. Berie HM 20.000,-- Sk/mes, odvod odvádza riadne ako zamestnanec, Má povinnosť robiť ročné zúčtovanie ZP?
Ďakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Pripájam prepočet. Snáď to bude dobre... Jediné, čo upozorňujem je, že koeficient má byť 0,1461. Neviem ho v tlačive prepísať a editovateľné pdf tak, aby som ho mohla uložiť nemám.
0 0
marym marym

marym je offline (nepripojený) marym

V novele zákona o zdravotnom poistení platnej od 1.9.2005 je podľa § 11 odst.3, písm. g- je konateľ sro považovaný za zamestnanca ak za túto prácu dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti.
Do 31.8.2005 bol považovaný za SZČO a preddavky si mal platiť sám. Ročné zúčtovanie poistného si rovanko bude robiť sám ak bol období do 31.8.2005 prihlásený ako SZČO z funkcie konateľa (čo aj bol povinný byť prihlásený)
Naposledy upravil marym : 24.05.06 at 07:40
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Zopakujem príspevok č.3, od 1.1.2005 myslím že do 31.8.2005 bol konateľ povinný sa zaregistrovať na ZP ako SZČO a kvôli tomuto obdobiu SZČO si musí sám robiť RZ.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ďakujem, pochopila som, z toho mi vyplýva, že ak je konateľom a nepoberá odmenu za konateľstvo, prihlásený byť nemusí. Len to som chcela.
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

mucina
ahoj poraďáci, mám taký menší problém. robím ročné zúčtovanie poistného a zaoberám sa jedným mesiacom. ide o mesiac november. v novembri som do 20. pracovala na dohodu, kde som mala odmenu 6000 a od 21. som isla na pracovnú zmluvu, kde som dostala mzdu 3750, z ktorej bolo za mna odvedené zdravotné poistenie. ja však neviem, či aj z tých 6000 som ja mala zaplatiť poistené, alebo stačí ak v jednom mesiaci je odvedená iba jedna čiastka a to z pracovnej zmluvy.
prosim o odpoved.
dakujem.
Z dohody neplatíš žiadne odvody iba zamestnávateľ platil 0,8 na UP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať