Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - zberný kôš

Do tejto témy budú presúvané príspevky z tém k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005 s nič nehovoriacimi nadpismi obsahujúcimi notoricky známe a preto aj viac krát zodpovedané otázky.

P.S.
17.5.2006, 12:55:
Táto téma má už prezývku.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=243193&postcount=35
Asi je "obľúbená" medzi Poraďákmi.
Naposledy upravil endrju : 17.05.06 at 09:57
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

valeriam
Viem, Katka, už som dostala aj odpoveď od p. Mihála niekde inde v zmysle, že bude veľa takých poistencov, ktorým vyjdu obidva typy S aj X s rovnakým výsledkom, ale aj veľa takých, ktorým nie.
Ja som však mala na mysli skôr dôvod, pre ktorý sa v prípade VZ nižšieho ako 78.000,- určí typ X, pri rovnakom výsledku som s vypísaním X-ka mala dosť veľké problémy. Musím sa priznať, že to dosť otriaslo mojím účtovníckym sebavedomím.
No Tlačivo X je zložitejšie,pretože je pre viac typov a druhov poistencov. Je tam zohľadnených veľa možných výnimiek a malo by "pasovať" na všetkých.

Ostatné tlačivá sú viac menej vyprofilované len na určité druhy príjmov. Ale myslím si že pokiaľ si niekto urobí zúčtovanie na tlačive S a to isté na tlačive X tak by sa mal dopracovať k rovnakému výsledku.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Posúvam do správnej Porady:

olga palacikova
Prosím o radu. Zamestnanec na 30 hod.týždenný skrátený pracovný úväzok mal spätne priznaný invalidný dôchodok v novembri 2005 za celý rok 2005 . To znamená že v novembri sa mu zmenila sadzba zo 4% na 2% , zároveň mu bolo spätne od januára 2005 vrátené zdravotné poistenie vo výplate ( boli zaslané aj opravné výkazy do zdrav. poistovne). Nemal kolísavé príjmy.

Musí žiadať o ročné zučtovanie zdr.poistenia ? Ak áno na akom type tlačivá?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Mylím, že tlačivo X je pri zmene sadzby to správne.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

A je vôbec nutné mu robiť ročné zúčtovanie? Olga píše, že nemal kolísavé príjmy- no a tie opravy urobili dodatočne, takže by to malo byť OK. Načo sa ešte zaťažovať X-kom? To by mal potom prílohu iba XA.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

valeriam
A je vôbec nutné mu robiť ročné zúčtovanie? Olga píše, že nemal kolísavé príjmy- no a tie opravy urobili dodatočne, takže by to malo byť OK. Načo sa ešte zaťažovať X-kom? To by mal potom prílohu iba XA.
Nemal síce kolísavé príjmy, ale mal zmenu sadzby a vtedy sa musí robiť RZZP.
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

po prečítaní hádam skoro všetkých príspevkov som sa dala na vypĺňanie RZ
a hneď také, kde už váham čo stým a preto sa chcem spýtať skúsenejších len dúfam , že tento príspevok nehodia do kontajnera hoci si myslím , že som v koši.
chcem sa spýtať :
poistenec od 01.01.2005 do 30.10.2005 evidovaný na ÚP
od 01.11.2005 do 31.12.2005 OSZC základ menší ako 78 000,- Sk
je mi jasne, že obdobie od 1.1.2005 do 31.8.2005 neovplyvňuje RZ
tak posudzujem obdobie 9,10 či mal nejaký príjem - nemal žiadny.
Mám vypĺňať tlačivo ,,B,,?
0 0
elizabetha elizabetha

elizabetha je offline (nepripojený) elizabetha

Mám zamestnanca, ktorý chce doklad o výške príjmu a preddavkoch na poistné, neviem určit minimálny základ. Je odmeňovaný mesačnou mzdou 5000Sk pri pracovnom čase 10hod/týždenne. Neviem, či sa mu môže krátit suma 6500Sk podľa odpracovaných hodín.
Prosím poraďte mi. Ďakujem
0 0
MZUCTOVNIK MZUCTOVNIK

MZUCTOVNIK je offline (nepripojený) MZUCTOVNIK

Vážené kolegyne, kolegovia, v zmysle § 19 ods.5 Zákona o zdrav.poistení som vydala Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za rok 2005 bývalému zamestnancovi na základe jeho žiadosti. Nový zamestnávateľ sa dožaduje ďalšieho dokladu (domnievam sa, že požaduje prílohu SA). Z obsahu
všetkých dostupných materiálov o spôsobe vykonania ročného zúčtovania nevidím dôvod pre splnenie požiadavky ďalšieho zamestnávateľa a vyplňovania iných tlačív. Ďakujem za potvrdenie alebo aj vyvrátenie môjho názoru.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

MZUCTOVNIK
Vážené kolegyne, kolegovia, v zmysle § 19 ods.5 Zákona o zdrav.poistení som vydala Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za rok 2005 bývalému zamestnancovi na základe jeho žiadosti. Nový zamestnávateľ sa dožaduje ďalšieho dokladu (domnievam sa, že požaduje prílohu SA). Z obsahu
všetkých dostupných materiálov o spôsobe vykonania ročného zúčtovania nevidím dôvod pre splnenie požiadavky ďalšieho zamestnávateľa a vyplňovania iných tlačív. Ďakujem za potvrdenie alebo aj vyvrátenie môjho názoru.
Na základe žiadosti zamestnanca si mu vydala "Doklad o výške príjmu ....." a žiadne iné tlačivo nevydávaš.
Naposledy upravil Pepa : 25.05.06 at 13:49
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Môžeš B-čko, tam potom vypĺňaš aj VI.oddiel.
0 0
janka11 janka11

janka11 je offline (nepripojený) janka11

Nenašla som si odpoveď. Prosím Vás ak som zamestnanec s 15 000 príjmom a mala som aj príjem vyplatený v marci 2005 ako dividendy zo zisku v urbárskej spoločnosti (ťažba dreva) 11 500,-Sk, treba alebo netreba podať RZ. Dividendy možno považovať za podiely na zisku?
A keď boli vyplatené v marci 2005 treba alebo netreba podať RZ?
janka 11
Naposledy upravil janka11 : 26.05.06 at 04:57
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

janka11
Nenašla som si odpoveď. Prosím Vás ak som zamestnanec a mala som aj príjem vyplatený v marci 2005 ako dividendy zo zisku v urbárskej spoločnosti (ťažba dreva) 11 500,-Sk, treba alebo netreba podať RZ. Dividendy možno považovať za podiely na zisku?
janka 11
áno.........
0 0
janka11 janka11

janka11 je offline (nepripojený) janka11

Treba RZ aj keď dividendy booli vyplatené v marci 2005?
0 0
Veronika R Veronika R

Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

fred
prosim vas pomozte mi s tymto lebo sa z toho uz zblaznim

bol som normalne iba zivnostnik od aprila 2005. (do apr nezamestnany)
1. podavam typ B ze ?
2. vyplnujem to tlacivo B - IV. oddiel -- vyplnuje len osoba podla $11 ods 8 pism a) az i a k) zakona -- lenze ZIADNY ODS 8 som pod paragrafom 11 nenasiel...vie mi niekdo povedat coho sa to tyka ? zakon som pozeral 580/2004
3. oddiel VI. ten stlpec [41] - tu je to tiez tak skvelo sformulovane... proste tam pisem dni kedy som platil poistne a k tomu vypocitam zaklad hej ?

dakujem
1. áno typ B
2. nachádza sa tam, píše tam tam obdobie,ked bol platiteľom poistného štát a SZČO sa považoval za:
- nezaopatrené dieťa
- starobný dôchodca
- poberá rodičovský príspevok
- má dôchodkový vek, ale nevznikol jej nárok na dôchodok
- je invalidná, ale nevznikol jej nárok na invalidný
- vojak, civilkár
- väzeň alebo odňatie slobody pre výkon trestu
- poskytuje sa jej starostlivosť v zariadení na základe súdneho rozhodnutia albo v zariadení soc. služieb celoročne
- zahraničný študent
- strará sa celodenne o dieťa vo veku do 6 rokov
3: Ten oddiel sa vypisuje len v prípade, keď Váš vymeriavací základ z daňovéhopriznania je nižší ako 78000,-- Sk. Potom sa do toho oddielu vypisujú len v mesiacoch v ktorých ste SZCO počty dní SZCO a minimálny vymeriavací základ podľa počtu dní (je 6500Sk - na celý mesiac SZCO)
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
IVETA N
po prečítaní hádam skoro všetkých príspevkov som sa dala na vypĺňanie RZ
a hneď také, kde už váham čo stým a preto sa chcem spýtať skúsenejších len dúfam , že tento príspevok nehodia do kontajnera hoci si myslím , že som v koši.
chcem sa spýtať :
poistenec od 01.01.2005 do 30.10.2005 evidovaný na ÚP
od 01.11.2005 do 31.12.2005 OSZC základ menší ako 78 000,- Sk
je mi jasne, že obdobie od 1.1.2005 do 31.8.2005 neovplyvňuje RZ
tak posudzujem obdobie 9,10 či mal nejaký príjem - nemal žiadny.
Mám vypĺňať tlačivo ,,B,,?
Ja by som vyplnila "B"
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Aký typ ročného zúčtovania podáva zamestnanec, ktorý popri zamestnaní je SZČO?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
marcelaStanakova
Aký typ ročného zúčtovania podáva zamestnanec, ktorý popri zamestnaní je SZČO?
Typ "S" + SA /zamestnanie / + SB / SZČO/ v prípade ,že jeho VZ v súčte zamestnanie + SZČO = 78000.Sk- a viac
Ak VZ v súčte zamestnanie +SZČO je menej ,potom vyplní tlačivo:
"X" + XA /zamestnanie/ + XB / SZČO/.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Tak do "koša" prispievam triedeným odpadom aj ja :
Ak SZČO - invalidný dôchodca umrel v marci tohto roku, musí jeho nástupca - ktorý je (ak dobre chápem veci) pre ZP a SP ako nová SZČO - vykonať RZ ZP za zomrelého SZČO?
ďakujem, nemôžemm sa dopátrať k odpovedi.

S Majkou, ktorá mi v tejto téme radila, sme sa "spojili" cez SS a vyjasnili sme si , že za zomrelého poistenca netreba RZZP podávať. Tak to tu upravujem, aby sme ostatných nemýlili.
Prikladám link, kde sme to našli:
http://www.novezdravotnictvo.sk/buxu...hp?page_id=454
Naposledy upravil Marianna01 : 31.05.06 at 14:58
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Marianna01
Tak do "koša" prispievam triedeným odpadom aj ja :
Ak SZČO - invalidný dôchodca umrel v marci tohto roku, musí jeho nástupca - ktorý je (ak dobre chápem veci) pre ZP a SP ako nová SZČO - vykonať RZ ZP za zomrelého SZČO?
ďakujem, nemôžemm sa dopátrať k odpovedi.
Podaj ruku,vyberiem Ťa z "koša".

Mariana ,na našom školení padla otázka či musí manželka /ona totiž bola pokračovateľka za zomrelého manžela/podať RZZP a odpoveď bola- áno.
Aj tak by som bola rada ,keby sa vyjadrili aj iní.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Melnick
Podaj ruku,vyberiem Ťa z "koša".

Mariana ,na našom školení padla otázka či musí manželka /ona totiž bola pokračovateľka za zomrelého manžela/podať RZZP a odpoveď bola- áno.
Aj tak by som bola rada ,keby sa vyjadrili aj iní.
ďakujem Majka, za rýchlu odpoveď oceňujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať