Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - zberný kôš

Do tejto témy budú presúvané príspevky z tém k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005 s nič nehovoriacimi nadpismi obsahujúcimi notoricky známe a preto aj viac krát zodpovedané otázky.

P.S.
17.5.2006, 12:55:
Táto téma má už prezývku.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=243193&postcount=35
Asi je "obľúbená" medzi Poraďákmi.
Naposledy upravil endrju : 17.05.06 at 09:57
Usporiadat
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Nemalo to byť, že mal byť ako SZČO odhlásený k 31.8.2005?
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Ale ak bol po celý rok prihlásený ako zamestnanec, bez ohľadu na to či mal byť SzČO do 31.8. alebo nie, tak by ročné musel robiť aj tak?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ivetakli
Ahojte, poraďte aj mne niekto, neviem, či robíme správne: 1. ak konateľ je v ZP prihlásený ako zamestnanec? 2. Berie HM 20.000,-- Sk/mes, odvod odvádza riadne ako zamestnanec, Má povinnosť robiť ročné zúčtovanie ZP?
Ďakujem
Kedže musel byť v roku 2005 prihlásený ako SZČO z dôvodu konateľstva, tak áno, musí si podať sám.
Naposledy upravil Tweety : 19.05.06 at 10:17
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ivetakli
Ale ak bol po celý rok prihlásený ako zamestnanec, bez ohľadu na to či mal byť SzČO do 31.8. alebo nie, tak by ročné musel robiť aj tak?
Keby bol celý rok len zamestnanec a nemal by kolísavé príjmy (to znamená každý mesiac do 43095,- alebo každý mesiac viac ako 43095,-) tak by RZ robiť nemusel. Ale ak je konateľ musel byť do 31.8. 2005 zaregistraovaný na ZP ako SZČO a preto si RZ musí robiť.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

§ 13 vyhlášky k ročnému zúčtovaniu...
Do vymeriavacieho základu platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona sa na účely ročného zúčtovania poistného za rok 2005 zahŕňa
a) príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu[1]) vyplatený a zúčtovaný platiteľom príjmu za mesiace september 2005 až december 2005, v ktorých ani jeden deň nebol zamestnancom, samostatne zárobkovo činnou osobou a ani osobou podľa § 11 ods. 8 písm. o) zákona a...

Čiže keď je človek v mesiaci hoci len jeden deň zamestnancom, príjmy na dohodu za tento mesiac, sa do úvahy pri RZP neberú.
0 0
MLP MLP

MLP je offline (nepripojený) MLP

Dobry den,

velmi pekne by som vas chcela poprosit o radu... Chcela by som vystavit rocne zuctovanie do zdr. poistovne pre SZCO, ktora je zaroven starobnym dochodcom (teda typ B). Tato osoba bola zivnostnikom po cely rok (teda od 01.01.2005 do 31.12.2005) a starobnym dochodcom tiez po cely rok (teda od 01.01.2005 do 31.12.2005).
Chcela by som sa opytat na nasledovne nejasnosti:
- nie je mi jasne, kedy mam vyplnit VI. oddiel, p. 41, p. 42.?
V oddiely III. p. 29 mam ciastku 69.589,-.
- ci sa zohladnuje na tlacive, ze bol predcasny starobny dochodca?

Dakujem pekne.
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Ahojte, ešte stále mi uniká jedna vec a to : ročné zúčtovanie nemusí podávať poistenec štátu ak mu príjem z dohôd za mesiace 9 -12 nepresiahol 13000,-- Sk, čo v prípade, keď mal príjem len v jednom mesiaci, napr. za 10 mesiac 10.000,--Sk, síce za celé obdobie nemal 13000,--,ale v 10 mesiaci mal viac ako 3250,--? Musí ho robiť v tomto prípade?
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Ešte sa chcem vrátiť k tomu konateľovi, my sme ho do poisťovne nahlásili ako zamestnanca, ako môže ZP vedieť, že mal byť ako konateľ, ja viem, že už špekulujem, ale on sa chce tomu zúčtovaniu vyhnúť. Je vôbec ZP schopná v súčastnosti zistiť, kto zúčtovanie nespravil a mal? A ako?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
MLP
Dobry den
velmi pekne by som vas chcela poprosit o radu... Chcela by som vystavit rocne zuctovanie do zdr. poistovne pre SZCO, ktora je zaroven starobnym dochodcom (teda typ B). Tato osoba bola zivnostnikom po cely rok (teda od 01.01.2005 do 31.12.2005) a starobnym dochodcom tiez po cely rok (teda od 01.01.2005 do 31.12.2005).
Chcela by som sa opytat na nasledovne nejasnosti:
1- nie je mi jasne, kedy mam vyplnit VI. oddiel, p. 41, p. 42.?
V oddiely III. p. 29 mam ciastku 69.589,-.
2 ci sa zohladnuje na tlacive, ze bol predcasny starobny dochodca?
Dakujem pekne.
1Odd.VI.vypĺňaš : http://www.porada.sk/t25004-zdravotn...lad-typ-b.html čítaj príspevok 2

2 Dôchodca http://www.porada.sk/t25803-zdravotn...b-dchodca.html
0 0
Majaja Majaja

Majaja je offline (nepripojený) Majaja

ivetakli
Ahojte, ešte stále mi uniká jedna vec a to : ročné zúčtovanie nemusí podávať poistenec štátu ak mu príjem z dohôd za mesiace 9 -12 nepresiahol 13000,-- Sk, čo v prípade, keď mal príjem len v jednom mesiaci, napr. za 10 mesiac 10.000,--Sk, síce za celé obdobie nemal 13000,--,ale v 10 mesiaci mal viac ako 3250,--? Musí ho robiť v tomto prípade?
v tom prípade nemusí, tam sa hovori, ak úhrn príjmov za celé obdobie od 9 -12/05 presiahol 13 000,--
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ivetakli
Ešte sa chcem vrátiť k tomu konateľovi, my sme ho do poisťovne nahlásili ako zamestnanca, ako môže ZP vedieť, že mal byť ako konateľ, ja viem, že už špekulujem, ale on sa chce tomu zúčtovaniu vyhnúť. Je vôbec ZP schopná v súčastnosti zistiť, kto zúčtovanie nespravil a mal? A ako?
Viete že existuje čosi, čo sa volá Obchodný register a je to verejne dostupné?

Nič ľahšie, ako si automatom načítať obsah Obchodného registra a tam nájdené mená si porovnať s databázou "svojich" poistencov.
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Pletie ma to preto, lebo mám pred sebou rôzne príklady na RzZP a mám tu napr. pán XY pracoval na dohodu v mesiacoch 10 a 11, jeho limit kedy nemusí podať RZ je 1/2 z (6500,-- + 6500,--) = 6500,--, k čomu je tam potom dobrý ten vypočítaný limit, mňa to len zaviedlo mimo. Pán Mihál ďakujem Vám OR mi neprišiel na rozum, ale aj tak by som rada vedela ako to budú kontrolovať pri bežných ľuďoch, napr. aj tých dôchodcoch, žeby cez Sociálku z mesačných výkazov?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ivetakli - nechcite odo mňa, aby som prezrádzal všetko know-how zdravotných poisťovní.

Limit pre toho pána, čo pracoval na dohodu, je daný ako polovica úhrnu minimálnych miezd nie za obdobie, kedy pracoval, ale za obdobie, kedy sa posudzuje ako samoplatiteľ.

Ak ten pán bol dobrovoľne nezamestnaný len v mesiacoch 10 a 11, tak potom je limit (6500+6500)/2 = 6500.

Ak ale ten pán bol dobrovoľne nezamestnaný v mesiacoch 9 až 12, tak potom je limit (6500+6500+6500+6500)/2 = 13000.
0 0
petra_m petra_m

petra_m je offline (nepripojený) petra_m

Caute poradaci!

Svoju otazku som si dovolila zaradit sem, nakolko predpokladam, ze uz bola zodpovedana.

Som trocha zmatena, konkretne z clenov statutarnych organov a.s. Rozumiem, ze s ucinnostou od 1.9. su taketo osoby zaradene medzi zamestnancov a v pripade, ze za vykon tejto funkcie dostavaju odmenu povazovanu za prijem podla paragrafu 5 zakona o dani z prijmov, je povinnostou takehoto zamestnavatela clena prihlasit a platit poistne 10+4%. Ako boli posudzovani clenovia statutarnych organov pred ucinnostou novely? Vztahoval sa na nich paragraf 11 ods. 2 stareho znenia zakona (ani zamestnanec ani SZCO)? Musia podat RZZP? Ako sa pozeram na tuto funkciu za obdobie do 31.8.?

Mozno banalne otazky, ale rada sa necham poucit.

Vopred dakujem za odpoved!
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Do 31.08. neboli považovaní za zamestnancov a preto ani neodvádzali predddavky na ZP, z tohto dôvodu je ich príjem do 31.08. pre účely RZ ZP bezpredmetný. Zaujíma Ťa iba ich príjem od 09-12/2005. Čo sa týka toho, či musia podať RZ ZP, závisí to aj od ostatných okolností. Boli iba ZC alebo aj súčasne SZČO, aké mali mesačné VZ ? Bližšie špecifikuj.
0 0
petra_m petra_m

petra_m je offline (nepripojený) petra_m

milanr
Do 31.08. neboli považovaní za zamestnancov a preto ani neodvádzali predddavky na ZP, z tohto dôvodu je ich príjem do 31.08. pre účely RZ ZP bezpredmetný. Zaujíma Ťa iba ich príjem od 09-12/2005. Čo sa týka toho, či musia podať RZ ZP, závisí to aj od ostatných okolností. Boli iba ZC alebo aj súčasne SZČO, aké mali mesačné VZ ? Bližšie špecifikuj.
Dakujem za odpoved.

Mne v podstate islo len o to, ci sa nahodou v obdobi do 31.8. nepovazovali za osoby podla paragrafu 11 ods. 2 predchadzajuceho znenia (ani zamestnanec ani SZCO) a mali platit preddavky na ZP vo vyske 14%, ak ich prijem prekrocil uhrn minimalnych miezd. Napr. ak mali mesacne za tuto funkciu povedzme 10,000 Sk. Je teda tento prijem bezpredmetny?

Naviac, predpokladajme, ze ide o cudzinca, obcana EU, ktory ma formular E101. Rozumiem, ze od septembra sa v tomto pripade na prijem neprhliada, lebo ako zamestnanec uz plati poistne v inom clenskom state EU, vsak?
0 0
Diska Diska

Diska je offline (nepripojený) Diska

Dobry den.
Prosim o radu. Pracovnik - dochodca je zamestnany na pracovnu zmluvu cely rok .
V maji mal jednorazovy prijem - honorar 100 000 Sk. Z pracovnej zmluvy ma zaklad na odvod poistneho 15000 mesačne.
Z pracovneho pomeru mu nevznika povinnost si robit rocne zuctovanie zdravotneho poistenia. Avsak, niesom si ista, ci honorar, vyplateny v maji mu tuto povinnost uklada.
Prosim o radu. Dakujem
Naposledy upravil Diska : 22.05.06 at 10:24
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Moja odpoveď bola z pohľadu zamestnávteľa, že za nich v období 01-08/2005neplatil preddavky ani ich neprihlasoval do ZP.Nie som v tejto
oblasti odborník, ale myslím si, že keď boli zároveň aj ZC (buď v tej istej firme alebo inej), tak ich príjem za 01-08/05 je bezpredmetný. Ak neboli zamestnaní ani SZČO, tak by mali byť osobami podľa § 11 ods. 2 s príjmami zo ZČ vyššími ako je úhrn min. miezd za každý mesiac RO a mali by si tieto príjmy uviesť do RZ.
Čo sa týka cudzincov z EU, tak s tým nemám skúsenosti. Nechaj si poradiť radšej v tejto oblasti od skúsených "Poraďákov".
0 0
Beatax Beatax

Beatax je offline (nepripojený) Beatax

SZCO uctovnictvo,mzdy,DPH
Dobrý deň,

prosím chcem si overiť ak FO - konateľ s.r.o. je dôchodca celý rok,
ako konateľ nemal žiaden príjem, neplatil preddavky ako SZČO do 31.8.2006
musí si urobiť RZ na tlačive B ? a doplatiť preddavky z minimálnej mzdy
t.j. 14% z 52.000.- = 7.280.- aj keď nemal žiadny príjem ?
Ďakujem.
0 0
petra_m petra_m

petra_m je offline (nepripojený) petra_m

Poradaci, mozem vas poprosit o vase pripomienky k mojej debate s Milanom? Dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať