Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie preddavkov na ZP za rok 2005 - zberný kôš

Do tejto témy budú presúvané príspevky z tém k problematike ročného zúčtovania preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2005 s nič nehovoriacimi nadpismi obsahujúcimi notoricky známe a preto aj viac krát zodpovedané otázky.

P.S.
17.5.2006, 12:55:
Táto téma má už prezývku.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=243193&postcount=35
Asi je "obľúbená" medzi Poraďákmi.
Naposledy upravil endrju : 17.05.06 at 09:57
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Soňula
Prosím skúsených o radu:

Poistenec od 1.1. do 10.2.2005 samoplatiteľ.
Od 10.2. do 31.12.2005 SZČO.

1.otázka: aké tlačivo?
2.otázka: do uhrnu zaplatených preddavkov za rok 2005 sa bude počítať aj poistné, ktoré platil ako samoplatiteľ? /január, február/

ďakujem.
Zákon pozná samoplatiteľov až od 1.9.2005. Takže nemal povinnosť zaplatiť preddavky na zdravotné poistenie. - Vyžiadala by som si ich späť.
Čo sa týka tlačiva - vyplňuje B.
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Alušik, aby som to upresnila, nie samoplatiteľ, ale dobrovoľne nezamestnaný, nemal v období od 1.1.-10.2.2005 žiadni príjem.
platí to tlačivo B? zahrnie sa poistné za toto obdobie do zaplatených
preddavkov?
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

jankasm
OK, ale DP si bude musieť podať, len neskôr, takže si bude musieť urobiť aj RZZP, akurát že tiež v neskoršom termíne. Alebo sa mýlim?

Akurát že zákon o zdravotnom poistení a vyhláška nič nehovoria o neskoršom termíne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

TatianaM
Akurát že zákon o zdravotnom poistení a vyhláška nič nehovoria o neskoršom termíne.
Ak nič nehovoria treba sa informovať na ZP. Ale je samozrejmé, že ak má niekto posunutý termín na podanie DP, nemôže podať RZZP skôr, ako podá DP. Nie som si 100% istá, ale myslím že na školení o RZZP bolo niečo také spomenuté, ale ak to nie je v zákone tak potom neviem .
Naozaj si skús radšej zavolať na ZP, každá má zriadené linky ohľadom RZZP. Pozri na internete.
Možno sa musí aj na ZP požiadať o posun termínu.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Soňula
Alušik, aby som to upresnila, nie samoplatiteľ, ale dobrovoľne nezamestnaný, nemal v období od 1.1.-10.2.2005 žiadni príjem.
platí to tlačivo B? zahrnie sa poistné za toto obdobie do zaplatených
preddavkov?
Stále platí tlačivo B, len si asi nepochopila ty mňa. V čase do 31.8.2005 bol za dobrovoľne nezamestnanú osobu platiteľom poistného štát, takže on sám nemal povinnosť platiť žiadne preddavky na zdravotné poistenie. Preto som napísala, že by si ich mal vyžiadať späť. Podľa mňa ale suma, ktorú zaplatil skôr, ako sa stal SZČO nemá vstupovať do riadku, v ktorom sa vypisuje úhrn zaplatených preddavkov - on ich nezaplatil ako SZČO, takže do toho riadku B26 by som ich neuviedla.
Bolo by dobré dohodnúť sa priamo so zdravotkou, čo s tým poistným, ktoré vlastne nemal platiť ako dobrovoľne nezamestnaný, či mu to vrátia na základe nejakej žiadosti, alebo to má teraz uviesť do r.57 mínusom. Ale som skôr za to, aby sa to v ročnom zúčtovaní vôbec neuvádzalo, keďže to nemá nič spoločné s jeho podnikaním.
0 0
zrzulka zrzulka

zrzulka je offline (nepripojený) zrzulka

Chcela by som sa spýtať, pracovník, ktorý bol do apríla vedený na úrade práce a potom v máji nastúpil na pracovnú zmluvu, kde jeho príjem nepresiahol 43 095 je povinný podať RZ. Čítala som, že ak nemá čo i len v jednom mesiaci príjem, tak je povinný ho podať. Ďakujem
0 0
kika571 kika571

kika571 je offline (nepripojený) kika571

Nie je povinný podať! Povinný by práve bol, keby aspoň v jednom mesiaci presiahol 43.095,- Sk
0 0
Lucinda134 Lucinda134

Lucinda134 je offline (nepripojený) Lucinda134

Dobrý deň,
týmto by som Vás chcela poprosiť o radu.
Náš zamestnanec mal od januára do mája mesačný príjem vo výške 37 840,-. V mesiaci jún mal príjem 78 980,- Sk. Od júla je poberateľom výsluhového dôchodku mesačne vo výške cca 25 000,-.Mohol požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZZP alebo si musí toto zúčtovanie urobiť sám?
Za radu Vám vopred ďakujem!
0 0
mzdárka Alenka mzdárka Alenka

mzdárka Alenka je offline (nepripojený) mzdárka Alenka

chcela by som sa spýtať, či zamestnanec, ktorý bol zamestnaný 1-4/05 a mal v jednom mesiaci príjem nad 43 095,- Sk a je od 05/06 evidovaný na ÚP a nemá už žiadne príjmy aký typ ročného zúčtovania si podáva?
0 0
neily neily

neily je offline (nepripojený) neily

mzdárka Alenka
chcela by som sa spýtať, či zamestnanec, ktorý bol zamestnaný 1-4/05 a mal v jednom mesiaci príjem nad 43 095,- Sk a je od 05/06 evidovaný na ÚP a nemá už žiadne príjmy aký typ ročného zúčtovania si podáva?
Podáva typ A, ak nebol ani SZČO, a na UP je od 5/06? asi od 5/05
0 0
Luckah Luckah

Luckah je offline (nepripojený) Luckah

Práve o to mi ide, že s výsluhovým dôchodkom je to jasné, ale toto je výsluhový príspevok, ktorý bude dostávať 2 roky a s tým neviem čo, nakoľko sa normálne zdaňuje. Ale ZP?
0 0
neily neily

neily je offline (nepripojený) neily

Ak už nemal dalšieh zamestnávateľa, môže požiadať vašu firmu, sám si nemusí robiť, poberanie dôchodku nie je na prekážku
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Luckah
Práve o to mi ide, že s výsluhovým dôchodkom je to jasné, ale toto je výsluhový príspevok, ktorý bude dostávať 2 roky a s tým neviem čo, nakoľko sa normálne zdaňuje. Ale ZP?
Luckah, ak sa dobre pamätám,tak výsluhové príspevky sú podľa Zákona o DzP 595/2003 posudzované ako ostatné dôchodky a podobné opakujúce sa požitky a tie sú zdaňované podľa §8 pís h a to sú príjmy ,ktoré RZZP neovplyvňujú.
Pozri sa na to,ako je ten príspevok posudzovaný.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Bola som veľmi "šikovná" a vypísala som za syna RZ typ S, SB a SC a aj som to odniesla na ZP.
Ale problém: syn bol do 31.8.študent- OK, od 1.9.-25.11. samoplatiteľ bez príjmu a od 26.11.-31.12. SZČO so základom dane 50.741,-Sk- takže to malo byť RZ typ X, XB a XC.
Vypísala som ho, aj to X-ko a je to presne rovnaké- nedoplatok a aj preddavky. Musím podať opravné RZ?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
valeriam
Bola som veľmi "šikovná" a vypísala som za syna RZ typ S, SB a SC a aj som to odniesla na ZP.
Ale problém: syn bol do 31.8.študent- OK, od 1.9.-25.11. samoplatiteľ bez príjmu a od 26.11.-31.12. SZČO so základom dane 50.741,-Sk- takže to malo byť RZ typ X, XB a XC.
Vypísala som ho, aj to X-ko a je to presne rovnaké- nedoplatok a aj preddavky. Musím podať opravné RZ?
Áno podaj.
Vidíš ,aspoň máš istotu,že je to dobre. Ináč Ti to ani nemohlo vyjsť,len si sa k rovnakému výsledku dopracovala nie po Strednej zlatej ceste ale komplikovanejšej X-kovej.Tlačivá X sú univerzálne-i keď zložitejšie.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Melnick- ďakujem
Možno mi niekto vysvetlí, kôli čomu som mala zvoliť tú zložitejšiu cestu a vypisovať tie nepodarené X-ká ( prepáčte pán Mihál, ale nervy mi tiekli skoro prúdom, to nie sú tlačivá, to je rébus!) keď príjem je nižší ako 78.000 ?
0 0
48912 48912

48912 je offline (nepripojený) 48912

Dobry vecer,

A /Chcela by som sa spytat ako je to z rocnym zuctovanim ZP ak zamestanec mal vo vsetkych mesiacoch prijmy mensie ako 43095,- Sk, ale v mesiaci 1. november 2005 mal 1 den neplatene volno
2. december 2005 mala 3 dni PN

musi podavat ročne zuctovanie alebo poziadat zamestnavatela?

B/ Mali sme zamestnankynu, ktora v roku 2005 prijmy do 43095,- Sk, ale:
1. V mesiacoch 01-03/2005 čerpala rodičovskú dovolenku /nastúpila do práce 01.04.2005/
2. V mesiaci 10/2005 pracovala 5 dni a ostatne dni cerpala neplatene volno
3. V mesiaci 11/2005 mala dovolenku 6 dni a ostatne dni cerpala neplatene volno
4. V mesiaci 12/2005 mala cely mesiac neplatene volno

musi podavat ročne zúctovanie alebo moze poziadat zamestnavatela?

Za skoru odpoved dakujem
0 0
48912 48912

48912 je offline (nepripojený) 48912

Dobre ranko poradaci,

A /Chcela by som sa spytat ako je to z rocnym zuctovanim ZP ak zamestanec mal vo vsetkych mesiacoch prijmy mensie ako 43095,- Sk, ale v mesiaci 1. november 2005 mal 1 den neplatene volno
2. december 2005 mala 3 dni PN

musi podavat ročne zuctovanie alebo poziadat zamestnavatela?

B/ Mali sme zamestnankynu, ktora v roku 2005 prijmy do 43095,- Sk, ale:
1. V mesiacoch 01-03/2005 čerpala rodičovskú dovolenku /nastúpila do práce 01.04.2005/
2. V mesiaci 10/2005 pracovala 5 dni a ostatne dni cerpala neplatene volno
3. V mesiaci 11/2005 mala dovolenku 6 dni a ostatne dni cerpala neplatene volno
4. V mesiaci 12/2005 mala cely mesiac neplatene volno

musi podavat ročne zúctovanie alebo moze poziadat zamestnavatela?

Za skoru odpoved dakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

valeriam
Melnick- ďakujem
Možno mi niekto vysvetlí, kôli čomu som mala zvoliť tú zložitejšiu cestu a vypisovať tie nepodarené X-ká ( prepáčte pán Mihál, ale nervy mi tiekli skoro prúdom, to nie sú tlačivá, to je rébus!) keď príjem je nižší ako 78.000 ?
Áno tlačivá typu X sú okrem iného určené pre poistencov, ktorých úhrn príjmov v roku 2005 bol do 78.000
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Viem, Katka, už som dostala aj odpoveď od p. Mihála niekde inde v zmysle, že bude veľa takých poistencov, ktorým vyjdu obidva typy S aj X s rovnakým výsledkom, ale aj veľa takých, ktorým nie.
Ja som však mala na mysli skôr dôvod, pre ktorý sa v prípade VZ nižšieho ako 78.000,- určí typ X, pri rovnakom výsledku som s vypísaním X-ka mala dosť veľké problémy. Musím sa priznať, že to dosť otriaslo mojím účtovníckym sebavedomím.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať