Zavrieť

Porady

EZU - zasielanie mesačných výkazov do SP elektronicky

Elektronické zasielanie údajov do Sociálnej poisťovne - máte aj Vy neustále problémy- už mám hotové mzdy za 4 mesiace, doteraz sa mi nepodarilo odoslať úspešne ani jeden mesiac.
Usporiadat
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

No neviem, či som v obraze, ale v februari- marci, ked sme vo frekventovanom spojeni s p. Hamasom ,/ ktorý je zrejme v članku uvedený,ako preberateľ ceny/maturovali na problemoch tohto produktu, vsetci sa od nich vyjadrovali ako o autorovi o firme ELAS
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ELAS je veľkým dodávateľom rozličných systémov do SP. A je aj členom ITAS. Ale myslím, že až takí babráci nie sú, aby boli ako autori alebo spoluautori zaangažovaní v projekte EZU. Ľudia, ktorí robia EZU, sú poriadni motáci a raj pre nich sú inštitúcie ako je i SP...V súkromnej firme by pre nich miesto nebolo... aspoň u nás určite nie.
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

No ja mam ine info
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aké...... ?
0 0
daria daria

daria je offline (nepripojený) daria

Mne sa podarilo zaslať výkazy za mesiace marec, apríl 2004.
Za mesiac máj sa mi to nepodarilo, údajne kôli zmene zakokrúhľovania
od 1.6.2004, čo programátori sotware, ktoré používam neakceptujú.
Údajne také zaokrúhľovanie aké si Soc.poisťovňa vymyslela nie je v súlade so zákonom.
Takže super. Každý mesiac nejaká zmena a každá je hlúpejšia.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
daria,
ja som v podstate tiež "programátor software", a k tomu "údajne" pozrite môj príspevok č.12 v tejto téme
http://www.porada.sk/showpost.php?p=2282&postcount=12
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Najnovší "hit" pri posielaní výkazov cez EZU je prekvapujúco a bez akéhokoľvek varovania novozavedená (cca od 10.8.) chybová kontrola. Skúsim ju popísať.

Ak ste zamestnávateľ, od ktorého Soc.poisťovňa už prebrala agendu nemocenských dávok, tak samozrejme nemocenské dávky už nevyplácate. Ak v nejakom mesiaci máte zamestnancov, ktorí sú PN, na ošetrovnom alebo na materskej, tak na výkaze uvediete počet prípadov, počet týchto zamestnancov a počet dní, za ktoré SP vypláca príslušné dávky. Sumu dávok uvediete samozrejme nulovú - dávky už vypláca SP.

No a v takomto prípade pri odoslaní výkazu do EZU dostanete ako odpoveď chybové hlásenia v zmysle -

...ak ste na výkaz uviedli nenulové počty zamestnancov, dní atď., tak suma dávok nemôže byť nulová !

Čo je samozrejme nezmysel, suma dávok iná ako nulová byť nemôže, veď dávky už vypláca SP...

Daná chyba je "tvrdá", to znamená, že následkom je neakceptovanie výkazu.

Ak som Vás vystrašil, tak na záver dobrá správa. Ľudia v SP si uvedomili, že horepopísaná chybová kontrola je skutočne nezmysel, a od dnešného dňa ju našťastie zrušili. Takže všetko je OK.

Dokedy...?
0 0
MartaMM MartaMM

MartaMM je offline (nepripojený) MartaMM

Vážení kolegovia,
mesačne posielam elektronicky výkazy za vyše desať spoločností. Po počiatočných problémoch si tento spôsob veľmi pochvaľujem, pretože po odoslaní tento program otestuje veľa vecí. Napr. u jedného zamestnanca som mala v programe uvedené zlé rodné číslo. Toto by som zistila možno neskôr, avšak systém ma na to upozornil, za čo som Sociálnej poisťovni povďačná.
Vy keď ste začínali - všetko malo hladký priebeh? Aj keď ste sa narodili - všetko prebehlo bez problémov???
Ihneď po spustení možnosti posielania výkazov elektronicky som si vybavila grid-karty a všetkými počiatočnými problémami som musela prejsť. Doteraz výkazy posielam elektronicky. Je to oveľa jednoduchšie, ako po firme zháňať farebnú tlačiareň alebo tlačiť na originálne formuláre Sociálnej poisťovne.
Prajem Vám veľa úspechov s elektronickým posielaním a nevzdávajte to!!
Marta
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
MartaMM, potešili ste ma, konečne tu je niekto do polemiky na tému EZU.
Takže moja reakcia na Váš príspevok.

1. Moje narodenie a problémy s tým spojené boli súkromnou vecou mojej rodiny. Netýkalo sa to ostatných "poistných poplatníkov", občanov Slovenska. Preto tento príklad považujem za nevhodný.

2. Náš program takisto vznikal s problémami. Ale kto nechcel, si ho nekúpil. Náš zákazník mal a má širokú možnosť výberu medzi rozličnými softvérmi na vedenie účtovnej a mzdovej agendy. Zamestnávateľ na Slovensku však má na výber len v tom, či bude posielať výkazy cez EZU alebo "ručne". Preto nie je jedno, či projekt EZU bol alebo nebol zavádzaný s problémami.

3. Projekt EZU je "prkotina" v porovnaní s komplexným ekonomickým software. Veci typu kontrola na rodné číslo, sú maličkosťou. Na to, koľko ľudí sa v SP točí okolo tohto projektu, by to malo fungovať ako hodinky. Ja osobne som už nekonečne veľakrát vyslovil vetu, že keby niekto z autorov EZU robil takýmto štýlom v našej firme, už by nerobil.

4. Na dôkaz nedokonalosti EZU dávam tento príklad. V prílohe výkazu sa pre jednotlivých zamestnancov uvádzajú tzv. výnimky. Zoznam týchto výnimiek nájdeme napr. na https://podatelna.socpoist.sk/Resour...y/EZU_FAQ.html.
Takže napríklad ak máte zamestnanca s kratším pracovným časom, uvediete mu kód výnimky = 3. Ak máte zamestnanca dôchodcu, poberajúceho starobný dôchodok - ktorý neplatí poistenie v nezamestnanosti - dáte mu kód výnimky L. Ale aký kód výnimky dáte, ak máte zamestnanca dôchodcu s kratším pracovným časom ??? Hoci robíte 10 firiem, na veľa problémov ste zrejme nemali to šťastie naraziť...
Naposledy upravil Jozef Mihál : 23.08.04 at 07:34
0 0
Oxana Oxana

Oxana je offline (nepripojený) Oxana

Dobrý deň p. Mihál, práve som sa "prelúskala" všetkými reakciami na EZU - za mňa môžem povedať, že obyčajne na 2.-krát sa mi výkaz podarí odoslať. Ale nie je mi jasné, ako pracovať s výnimkami - kam konkrétne uvádzať údaj-kód výnimky?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Oxana - kedže odosielate výkaz cez EZU, tak zrejme Vám príslušné súbory vygeneruje Váš mzdový softvér. A ako uvádzať kód výnimky by malo byť riešené v tomto Vašom softwéri. Sú dve možnosti - buď Váš softwér automaticky na základe informácií o zamestnancovi sám "usúdi", či ide o nejakú výnimku a tú zapíše zamestnancovi do súboru pre EZU alebo sa kód výnimky "ručne" pre jednotlivých zamestnancov niekde zadáva. Preto by ste sa mali na to informovať u dodávateľa Vášho softvéru.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre všetkých kolegov, ktorí nedostali od p.Matúškovej pozvánku, informácia že:

7.decembra 2004 o 14:00 sa koná v priestoroch Soc.poisťovne na Nevädzovej 8 Bratislava pracovné stretnutie tvorcov EZU s tvorcami mzdových aplikácií.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak, dnes sa konalo v predošlom príspevku avizované stretnutie.
Skúsim pre Vás, ktorých sa to najviac týka, teda "zamestnávateľov", zhrnúť podstatné body:
- počnúc výkazom za január budú všetci zamestnávatelia s počom zamestnancom nad 20 povinne posielať mesačný výkaz cez EZU - teda internetom
- od 1.2.2005 sa odvody do SP budú posielať na nové účty
- mesačný výkaz sa (ako som už avizoval na školeniach) v roku 2005 nemení. V prípade, že zamestnanec je sporiteľom, poistné na starobné poistenie zamestnávateľa sa bude udávať spolu s príspevkom na starobné sporenie v jednej kolonke. Osobne to hodnotím veľmi pozitívne, zamestnávateľ nebude mať problém s evidenciou, ktorý zamestnanec je/nie je sporiteľ a v ktorom dôchodkovom fonde si sporí
- zmení sa logika zadávania výnimiek
- od roku 2005 sa pomaly rozbehne možnosť posielať do SP elektronicky aj Registračné listy FO. Táto možnosť bude zaujímavá napríklad i preto, lebo od 1.3.2005 sa predpokladá povinnosť nahlasovať do SP zamestnávanie dohodárov.
- atď., ďalšie postrehy onedlho doplním.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.12.04 at 06:42
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
to je teda sila...to akože jeden mesiac prihlásim 600 dohodárov, potom ich odhlásim, za dva mesiace ich znova prihlásim, znova odhlásim....kto bude tie hory papierov spracúvať? a kedy budeme robiť? veď budeme tráviť mladosť len na sociálke...všetka jedna expozitúra pre bratislavu....a ELDP za dohodárov ešte nemusíme robiť? magorizmus
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Takže už ste čítali. Nuž, tomu sa hovorí BOJ PROTI NELEGÁLNEJ PRÁCI.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ako som tak čítala tému o EZU, tak sa mám načo tešiť! SP si na to trúfa, šak im zblbne celý systém, keď má také medzery! Tak na toto som zvedavá, zas bude perný začiatok roka 2005.
Ešte sa chcem opýtať: keď budem zasielať výkazy elektronicky, tak poštou už nemusím, však? No možno mi to urýchli prácu, ale určite potrvá, kým do toho nabehnem ... hmmm, krásne Vianoce a Nový rok budú ...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vlaďa - ak sa posiela elektronicky, poštou sa musí posielať 1.strana výkazu. Pri plánovanom posielaní Reg.listov elektronicky sa zrejme takisto budú musieť posielať aj papierové formuláre, ale vraj bude stačiť raz do mesiaca v jednej obálke všetko, čo sa udialo.

Ešte skúsim popísať atmosféru na stretnutí.
Stretnutie malo začať o 14.00 - začalo už cca o 13.50, takže tí, čo prišli na 14.00, nepočuli úvodných podstatných 10 minút - v rámci diskusie im potom bolo povedané, o čo prišli. Kľúčoví dvaja ľudia zo SP - sekcie informatiky, sa kamsi ponáhľali, takže o 14.30 bolo prakticky po všetkom. Pri prvom náznaku kritiky na EZU zo strany softvéristov nám bolo povedané, že na tom tam oni (SP) neprišli a ak chceme viesť diskusiu v tomto tóne, zdvihnú sa a idú preč. Vážení EZU-isti si asi doteraz neuvedomili, že nie oni nám robia službu, ale že môžu tisíckrát poďakovať soft-firmám, že im my robíme podporu, denne vybavujeme telefonáty od zákazníkov, majúcich s EZU problém - za ktorý mzdový soft nemôže...atď.
Po odchode dvoch kľúčových ľudí zo SP sa zo stretnutia stalo mlátenie prázdnej slamy. Ľutujem tým, čo tam prišli z B.Bystrice, či dokonca Košíc.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.12.04 at 06:39
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jozef Mihál
Vlaďa - ak sa posiela elektronicky, poštou sa musí posielať 1.strana výkazu. Pri plánovanom posielaní Reg.listov elektronicky sa zrejme takisto budú musieť posielať aj papierové formuláre, ale vraj bude stačiť raz do mesiaca v jednej obálke všetko, čo sa udialo.
... ešte jedna otázka, neznamená skratka EZU - elektronický zber údajov? Čo potom chcú s poštou dokelu!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, skratka by mala byť EaPZU - elektronický a poštový zber údajov.
Objektívne - je to preto, lebo samotné zaslanie údajov internetom bez elektronického podpisu nie je "kóšer". Zavedenie elektronického podpisu je dlhodobá a nákladná záležitosť. Preto takýto systém - poštou podaný formulár, s razítkom a podpisom zamestnávateľa, nahrádza elektronický podpis.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
A januárové výkazy už všetci, čo zamestnávate viac ako 20 zamestnancov, povinne cez EZU.
Zvláštne je však to, že informáciu o tejto povinnosti šíri SP neoficiálnymi cestičkami, napríklad na ich www stránke o tom nie je ani slovo. Žeby to napokon nevyžadovali? Alebo na poslednú chvíľu vydajú pokyn a hurá všetci rýchlo do pobočiek, nafasovať prístupové kódy na ich elektronickú podateľňu? A to samozrejme predpokladajú, že všetci takíto zamestnávatelia majú softvér, ktorý komunikáciu so SP umožňuje.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 17.01.05 at 06:40
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať