Zavrieť

Porady

Usporiadat
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

petulka1891 Pozri príspevok
este by som si to chcela ujasnit (sme spedicka-DFA od dopravcu-do svajciarska), lebo sa mi vyskytol dalsi problem:

v tom prvom pripade ak dopravca je SK tak nesamozdanujem, aleoslobodené plnenie §47-vývoz do 3.krajiny

v druhom pripade ak je dopravca z EU a viezol tovar do CH tak to mam samozdanit?[COLOR="rgb(0, 100, 0)"]nie, je to vývoz z EÚ do 3. krajiny, §47, oslobodené plnenie, žiadne samozdanenie[/COLOR]

a teraz sa mi vyskytol este jeden pripad-dopravca je z CH viezol tovar z EU do CH - co s tou FA mam samozdanit?nie, vývoz z EÚ do 3. krajiny, § 47, oslobodené plnenie


citala som uz niekolkokrat tieto prispevky, aj tabulky aj zakon, ale uz som uplne dopletena,
odpoveď v texte

Zapamätaj si pravidlo :
1. ak sa jedná o dovoz, alebo vývoz z a do 3. krajiny /je jedno, či prepravu vykoná SK, EÚ, alebo dopravca z 3. krajiny - nič nesamozdaňuješ
2. Samozdaníš prepravu od dopravcu z EÚ, ak išlo o prepravu v rámci SK - EÚ, EÚ - SK, EÚ - EÚ
3. Ak vystavuješ fa pre odberateľa v EÚ, táto bude bez dane, povinnosť dodanenie - krajina odberateľa, uvádzaš v SV. Tiež sa jedná o prepravu v rámci SK - EÚ, EÚ - SK, EÚ - EÚ

Pozor, treba čítať CMR-ky, kde je určená nakládka a posledná vykládka, resp. dodávateľ a odberateľ. Môže sa stať, že je preprava aj EÚ - EÚ, ale pokračuje ešte ďalej prekládkou do 3. krajiny, alebo bola naložená v 3. krajine. Tu vždy bude služba bez dane, bez samozdanenia. Ale samozrejme, tieto skutočnosti treba vedieť dokázať sprievodnými dokumentami, resp. ich kópiami. /CMR, JCD, Karnet atď./
Naposledy upravil danushka : 24.05.11 at 16:07
1 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Márna jazda - faktúra za príjazd auta na nakládku bez toho, aby sa tovar naložil a odviezol nie je považovaná za uskutočnenie služby, preto je faktúra bez DPH.
Mám to odsúhlasené s daňovou kontrolou.
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

LVK Pozri príspevok
POTREBUJEM RADU

NAM SLOV. PREPRAVCA FAKTUROVAL PREPRAVU Ba/DUBAJ BEZ DPH
Na FA uviedol:

Dodanie služby oslobodené podľa §15, ods. 1 zák.č. 222/2004 o DPH
Dodanie služby oslobodené podľa §46,47,48, zák.č. 222/2004 o DPH
Zákazník je zodpovedný za daňové priznanie

Ako to dostanem do priznania? ake riadky v DP


Za skorú odpoveď vopred ďakujem
Ten kto faktúru vystavil dopravcovi, resp., možno to bol sám dopravca má hokej zo zákona o DPH, tak to zaklincoval hneď dvomi paragrafmi, aby ste si vybrali.
Vy by ste predsa mali vedieť, že sa jedná o vývoz do tretej krajiny a jedná sa o §47 a podľa toho to zaradiť do riadkov v DP.
A hlavne si nezabudnite nechať kópie CMR a dokladov z colníc pre prípad daňovej kontroly. Neviem, či ste sprostredkovateľská spoločnosť, alebo priamo vývozca, preto to upozornenie...

Popravde, s vetou ,,zákazník je zodpovedný za daňové priznanie" na faktúre som sa ešte nestretla ...
Naposledy upravil danushka : 07.12.11 at 18:43
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Kacenka11 Pozri príspevok
dakujem
A este jedna otazka, kedze je to podla par 48, preco to nejde do danoveho priznania do riadku 17?
A podla par 15 by to islo do akeho riadku DP?
Podľa jednej nemenovanej lektorky : To čo nespadá do DPH do daňového priznania : NEDÁVAM alebo NEUVÁDZAM v DP.
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Kacenka11 Pozri príspevok
dakujem
A este jedna otazka, kedze je to podla par 48, preco to nejde do danoveho priznania do riadku 17?
A podla par 15 by to islo do akeho riadku DP?
Economic Pozri príspevok
Podľa jednej nemenovanej lektorky : To čo nespadá do DPH do daňového priznania : NEDÁVAM alebo NEUVÁDZAM v DP.
Kacenka11 Pozri príspevok
Mozme si to upresnit?
Preprava z tretich krajin do EU pre SR objednavatela - par 48, DP riadok 17
Preprava z tretich krajin do EU pre EU objednavatela - par 48, DP riadok 17 alebo to vobec nedat do DP?
Dakujem
Musím multicitovať, aby sme sa porozumeli...
Opravila som sa vyššie, že oslobodenie podľa § 15 neuvádzaš v DP, ale v súhrnnom výkaze.
Avšak dodanie služby podľa §48 uvádzaš v riadku 15 a 17 DP.

Economic, mala si namysli aj takéto oslobodenie pri dovoze do EÚ z tretích krajín, že sa nemá uvádzať v DP?
Síce sa už špedícii nevenujem, ale nazrela som do DP platného pre rok 2011 a takéto oslobodené plnenie neviem kde inde by som uviedla, než do riadku 15 a 17 ...
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Na každú prepravu tovaru treba vyystaviť vykonávateľovi služby (v tomto prípade sro-čke, ktorá vezie tovar SZČO) objednávku.
Ale pozor, v prípade kontroly zo živnostenského úradu nebuďte prekvapení, ke´d Vás pokutujú, pretože sprostredkovanie prepravy a vykonanie prepravy vo vlastnom mene ako zasielateľ sú dve rôzne činnosti, pričom sprostredkovanie je voľná činnosť a zasielateľská činnosť je už viazaná.

Vy nemôžte vo faktúre za službu, ktorú sprostredkujete tvrdiť, že ste dopravca, keď ním nie ste, ste len obstarávateľ prepravy. Je to predsa jasné zo sprievodných dokumentov, na každom CMR liste, alebo zázname o prevádzke mot. vozidla vo vnútroštátnej doprave je vyznačený dopravca. Nesmiete tieto pečiatky prelepovať svojimi a ani nech Vám to v budúcnosti nenapadne. Môže sa stať, že sa zistí po vykládke poškodenie tovaru a zodpovednosť za prepravu tovaru v konečnom dôsledku rieši cez poisťovňu skutočný dopravca.
1 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

kimart Pozri príspevok
prosím o vysvetlenie, máme ako dopravná spoločnosť, ak prepravujeme tovar na územie 3. krajín, nejakú oznamovaciu povinnosť voči colným úradom?
Myslím, že áno. Ja si vždy telefonicky zistím, aké sú moje povinnosti, i napriek tomu, čo si prečítam v zákone. Odporúčam si poznačiť dátum, čas a meno pracovníka colného úradu, s ktorým si komunikoval. Niekedy dokonca keď nie som si istá odpoveďou, volám aj 2 colným úradom.
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

kimart Pozri príspevok
prosím o vysvetlenie, máme ako dopravná spoločnosť, ak prepravujeme tovar na územie 3. krajín, nejakú oznamovaciu povinnosť voči colným úradom?
Ako dopravca v súvislosti s prevádzkovaním svojej činnosti nemáš špeciálne povinnosti povinnosti voči colnému úradu, ale keďže prepravuješ tovar pod colným dohľadom, musíš byť súčinný s vývozcom, dovozcom, resp. obstarávateľom prepravy a colnicou.
Každá preprava tovaru súvisiaca s vývozom a dovozom z a do tretích krajín je špecifická a kontrola dokumentov, plombovanie , odplombovanie - prebieha na colnici vo vnútrozemí, kde je potrebná súčinnosť dopravcu.
Prelúskaj si colný zákon tu http://www.google.at/url?sa=t&rct=j&...gIigOY_-pPHGZQ


Ešte doplním, že pri pohybe v tretích krajinách nezabúdaj, že nie v každej krajine ako dopravca môžeš jazdiť bez potrebných povolení. Ale s našou colnicou toto nesúvisí samozrejme.
Naposledy upravil danushka : 12.10.12 at 06:57 Dôvod: doplnenie
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Uľa Pozri príspevok
Nórsko ale nie je v EÚ - nebude to olobodené? Ďakujem
Máš pravdu, Nórsko nie je členom EÚ, jedná sa o vývoz do tretej krajiny a bude to oslobodené od DPH. Sprievodné dokumenty to musia potvrdzovať.
1 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Na základe daňovej kontroly, ktorú sme mali potvrdzujem správnosť tvojich úvah Gabo.
Služba nebola uskutočnená, preto ani nevznikla daňová povinnosť a taktiež nie je nárok na odpočet DPH z chybne vystavenej faktúry s DPH.
To isté platí i pri samozdaneniach zo štátov EÚ.
1 0
Katarina-fa Katarina-fa

Katarina-fa je offline (nepripojený) Katarina-fa

ondrej333 Pozri príspevok
Zdravim

1.este mam otazku z pohladu špeditera..,ako sa da co najefektivnejsie predchadzat riziku toho ,ze narazite na neplatiča-zo strany objednavatela prepravy?Ake udaje je najvhodnejsie si o firme skontrolovat....?

2.A Ak uz na takeho narazite,existuje proti tomu nejake efektivne zabezpecenie??..poistenie..alebo nieco podobne...

dakujem za odpoved
1.ja pracujem v špedičke dlhé roky, máme svojich overených zákazníkoch, pri ktorých je takmer 100% istota, že zaplatia faktúry, keď ideme brať od nového zákazníka, overíme si hlavne ako dlho už podniká v danej oblasti - čím dlhšie podniká tým je menšie riziko, že ti faktúry neuhradí no a vždy si pýtame od neho kontakty minimálne na dve firmy s ktorými spolupracuje a u nich si overíme, ako dodržuje splatnosť faktúr
2.my pracujeme s programom Timocom a keď náhodou neuhradí firma, ktorá je tiež ich klientom, tak to vymáhame cez nich, stiahnu si nejaké %to z vymoženej úhrady, ale v podstate úhrada nabehne max. do týždňa od podania žiadosti o vymoženie úhrady. Ak ty nie si zákazníkom Timocomu tak pri neplatičoch ti už potom zostáva jedine riešiť to cez súd
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

jaanna Pozri príspevok
Prosím o informáciu, ako je to s vykonávaním prepravy v rámci toho istého štátu EU. Napr. máme prepravy, ktoré sa uskutočňujú v rámci ČR. Je možné dlhodobo vykonávať takého prepravy, ak áno, aké doklady sú potrebné k fakturácii. Ďakujem.
Jedná sa kabotážnu prepravu, viac sa dočítaš tu http://www.logistickymonitor.sk/en/i...z-po-novom.pdf
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Na spomínaných dopravných databázach vieš pozháňať voľný náklad a vieš sa aj nahlásiť, že v určitom čase máš na nejakej trase voľné vozidlo, kde uvedieš ložnú plochu, objem a hmotnosť možnosti nákladu vo svojom aute. Aj samotné špedičky ťa oslovia takto.
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

martin284 Pozri príspevok
Dobry den,

mal by som otazocku

Robil by som prepravu z A do B-vnutrostatnu v pozicii speditera.....

1.Ake dokumenty si budem musiet vyziadat od zadavatela prepravy?
2.Ake dokumenty od dopravcu?

povedzme , ze obaja su novi s ktorymi chcem spolupracovat...

A potom po dohode ....objednavku na prepravu zasiela zadavatel mne ako spediterovi ?a ja zas nasledne ako spediter zasielam objednavku na dopravu dopravcovi?.....


dakujem za odpoved...
Objednávateľ - zadávateľ prepravy dáva zasielateľovi objednávku a stávaš sa pre neho dopravcom, takže určite bude od teba požadovať kópiu poistenia zodpovednosti za škodu.
Takto sa stáva z teba ďaľší objednávateľ, ktorý zadá dopravcovi objednávku, resp. zmluvu o preprave veci a taktiež od neho požaduj kópiu poistenia zodpovednosti za škodu.

Ešte doplním:
Pri každom novom partnerovi si treba overiť podľa jeho IČO, či je registrovaný v živnost. registri alebo obch. registri, overiť, či je plátcom DPH, dá sa to na stránke DRSR, čiže overiť to podľa údajov v objednávke.
Objednávku na prepravu potvrdzuješ pečiatkou a podpisom, zvyčajne sa to robí faxom, resp. skanom cez mail a to isté žiadaj aj od dopravcu, ktorému prepravu zadáš. Namieste je vyčítať si o svojich partneroch všetko, čo sa len dá na nete, prelustrovať ich na dopr. datábazach, či nie sú neplatiči a či sú spoľahliví, skontrolovať ich napríklad na stránke soc. poisťovne, či nemajú dlhy na poistnom, overiť napr. na stránke notar.sk, či nemajú založený majetok v prospech niekoho iného.
Keď za dopravu nedostaneš uzaplatené, partnera, ktrému si zadal pepravu veci to zaujímať nebude, on svoju prácu vykona a očakáva dohodnutú odmenu za službu.
Naposledy upravil danushka : 17.02.13 at 16:23 Dôvod: ...doplnenie
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

ondrej333 Pozri príspevok
Zdravim

Chcem sa opytat, aky druh poistenie je potrebne uzatvorit ak chcem podnikat v špedicii?

dakujem
...poistenie zodpovednosti za škodu
1 0
Katarina-fa Katarina-fa

Katarina-fa je offline (nepripojený) Katarina-fa

v našej špedičke máme programy na vyhľadávanie RAAL a TIMOCOM

čo sa týka špedičného programu tak odporúčam SPED, my sme s ním maximálne spokojní - realizujeme tu všetko od zadania objednávky až po fakturáciu a rôzne výstupné zostavy, účtovníctvo externej firme sa tiež dá preklopiť z tohto programu

čo sa týka poistenia treba mať uzatvorené cmr poistenie

keď idete zaklať firmu, skôr by som uprednostnila s.r.o., v podstate všetky špedičky a dopravcovia dnes už majú s.r.o.čky, živnosť je dosť nevýhodná z viacerých hľadísk

do zmluvy o preprave samozrejme treba zakomponovať pokutovanie za meškanie na nakládku/vykládku

ak ešte máte otázky napíšte
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Oceňujem iniciatívu v taký neskorý nedeľný večer.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Ďakujem za ocenenie, pozbierala som to preto, lebo si pamätám, aká bola každá rada vzácna, keď som ja v tejto problematike začínala - tak, nech to majú ostatní ľahšie trošilinku
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

danushka Pozri príspevok
Ďalšia veľmi významná zmena je v dátume dodania služby:

Pri obstaraní prepravy, ktorá je od dane oslobodená z dôvodu, že príjemca má IČ DPH pridelené v inej krajine ako je SR, (fakturácia pre člena EÚ s IČ DPH) pri ktorej prenášame daňovú povinnosť na odberateľa musíme uvádzať do dátumu daňovej povinnosti skutočný dátum uskutočnenia služby, tzn. deň kedy bola služba dokončená (pri kamiónovej preprave to vieme určiť z CMR).
V praxi to znamená, že dátum dodania služby a dátum vyhotovenia faktúry sa nebudú rovnať.

Pozor, toto sa týka zasielateľsko-špedičných firiem, ktoré za dátum dodania služby považovali dátum, kedy prišla faktúra od dopravcu, vtedy bol dátum vystavenia zhodný s dátumom dodania.
Táto zmena sa týka momentálne fakturácie, ktorú sme oslobodzovali od dane ,,po starom" podľa §16 zák. o DPH.
Ostatné sa nemení v dátume dodania, fakturuje sa ako doposiaľ.

Znamená to, že keď nevykonáme prepravu vlastným autom ale nám ju vykoná špedične iný dopravca a my ju ďalej fakturujeme,
tak napr. v príkladoch :

1.
preprava z DE do SR alebo zo SR do DE, náš odberateľ SK-DIČ,
dátum dodania : dátum prefakturovania-vystavenia Fa

2.
preprava z DE do SR alebo zo SR do DE, náš odberateľ CZ-DIČ,
dátum dodania : dátum vykládky na CMR

Ak sa mýlim prosím opravte ma.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať