Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

sayly Pozri príspevok
ja odstrihujem stonky vždy nad posledným očkom, aj keď je napríklad šieste, pretože aj to môže byť aktívne a môže z neho narásť nová stonka, teraz mi tak začínajú rásť tri, na jednej, ktorá mi kvitne od februára, už mi kvitne tretia stonka a teraz mi zo starej znova rastie a to mi stále nahadzuje puky, jednu stonku som odstrihla úplne, pretože mala moc červcov, tak som ju obetovala aj keď bola ešte rozkvitnutá, no nemala som šancu to pooberať...inak sa mi prebúdzajú skoro všetky, rastú im nové korienky, listy aj výhonky, dúfam len, že mi tentoraz nepoopadávajú puky a všetkým sa bude dariť, aj na tej ktorú mám v sáčku, rastú už 4 korienky, ešte mám v sáčku aj miniorchideiu, ale z tej neviem, či niečo bude, tá je biedna, no možno sa pošťastí
pravdepodobne odstrihujeme stonku na rovnakom mieste, proste úplne hore, v mieste kde bol prvý kvet na stonke. moje tiež začínajú byt velmi aktívne, listy rastú ako divé,dokonca aj na takých čo som zachraňovala a "100" krát presádzala a strihala hnilé korene. tvoje v sáčku tak to musí byt radost 4 korienky to je super. ja som včera zahájila keramzitovú metodu, tak ja som v očakávaní, že ako to dopadne
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

andersenka Pozri príspevok
ona nie je v keramickom, je v plastovom priehľadnom
problém môže byt aj taký, že kochlík s orchidkou je vložený v keramickom púzdre a medzi týmito dvomi kochlami bolo málo vzduchu-boli dost natesno , čiže orchidka nemala ako dýchat a korene sa zadusili-uhnili. mám takúto skúsenosť takže na toto dávam pozor.
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lujza.j Pozri príspevok
problém môže byt aj taký, že kochlík s orchidkou je vložený v keramickom púzdre a medzi týmito dvomi kochlami bolo málo vzduchu-boli dost natesno , čiže orchidka nemala ako dýchat a korene sa zadusili-uhnili. mám takúto skúsenosť takže na toto dávam pozor.
hm, takže ju vybrať, poprípade vhodiť do väčšieho..........vidíš, to ma nenapadlo. Presádzať ju znova nechcem, keďže bola presádzaná v auguste......... Mam kôrový substrat miešaný s polystyrénom
0 0
infinityfx21 infinityfx21

infinityfx21 je offline (nepripojený) infinityfx21

zmrzka333 Pozri príspevok
a kde so odstrihla? uplne dole?
Nad tretím spiacim očkom.Stonky má stále zelené,tak neviem,že čo urobí.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

andersenka Pozri príspevok
hm, takže ju vybrať, poprípade vhodiť do väčšieho..........vidíš, to ma nenapadlo. Presádzať ju znova nechcem, keďže bola presádzaná v auguste......... Mam kôrový substrat miešaný s polystyrénom
ja síce nemám skúsenosti s druhom Cattleya, pretože ja má iba phale, ale asi by som ju tak ako tu už písala Ma-Ba, vybrala z kochla, skontrolovala korene hnilé odstránila, dezinfikovala. tiež by som asi odstránila suché listy ak také má. proste by som ju "očistila" od chorých častí. ak by po očistení ostalo menej koreňov volila by som menší kochel. aký má byt substrát pre tento druh, tak to neviem, ale mne je sympatický vzdušný substrát, čiže kôra+ polystyrén ako máš ty. ja mám niektoré phale len v kôre, jednu má len v keramzite, iné zas v kôra+keramzit. pre mňa zdravá orchidka je tá, ktorá má zdravé korene, takže já stále špehujem mojim koreňe. a nato aby sa mi nepodusili korene mám v keramickom púzdre naspodku kameň.
0 0
infinityfx21 infinityfx21

infinityfx21 je offline (nepripojený) infinityfx21

lujza.j Pozri príspevok
keby bola moja ja ju presadím.do kochlíka o číslo väčšieho, môžeš ešte dorobiť do neho dierky horúcim klincom, pre lepšie prevzdušnenie substrátu. ja sadím len do kôry. niektoré mám zasadené v mixe kôra+keramzit/velký/. už je na tebe ako sa rozhodneš, každý tu má svoje skúsenosti, svoje ťahy
Zdravím.Možem sa spýtať na ten keramzit čo to vlastne je?A ked preosejem tu kôru,mám ju aj nejako umyť alebo to mám hned zasadiť?A v akom pomere ma byt kora a keramzit?
0 0
zmrzka333 zmrzka333

zmrzka333 je offline (nepripojený) zmrzka333

mama dvoch detí
infinityfx21 Pozri príspevok
Nad tretím spiacim očkom.Stonky má stále zelené,tak neviem,že čo urobí.
ved to je v poriadku - ked si precitas nejaku literaturu tak takto to ma byt. Viem ze tu kocky strihaju aj vyssie alebo vobec. Ale ty sa netrap urcite ti pusti novu stonku na povodnej
Aj ja som strihla nad tretim ockom a uvidim co z toho bude. Ta moja mala strasne dlhu stonku tak si neviem predstavit keby som ju strihla vyssie aka by potom bola dlha keby hore pustila novu stonku.

Babule este ste mi ziadna neodpisala na moju otazku. Kde mam odstrihnut stonku ked mi odkvitlo dendrobiu phalaenopsis?
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lujza.j Pozri príspevok
ja síce nemám skúsenosti s druhom Cattleya, pretože ja má iba phale, ale asi by som ju tak ako tu už písala Ma-Ba, vybrala z kochla, skontrolovala korene hnilé odstránila, dezinfikovala. tiež by som asi odstránila suché listy ak také má. proste by som ju "očistila" od chorých častí. ak by po očistení ostalo menej koreňov volila by som menší kochel. aký má byt substrát pre tento druh, tak to neviem, ale mne je sympatický vzdušný substrát, čiže kôra+ polystyrén ako máš ty. ja mám niektoré phale len v kôre, jednu má len v keramzite, iné zas v kôra+keramzit. pre mňa zdravá orchidka je tá, ktorá má zdravé korene, takže já stále špehujem mojim koreňe. a nato aby sa mi nepodusili korene mám v keramickom púzdre naspodku kameň.
a ked das na spodok črepníka keramzit a nato substrát kôrový, nie je to stále vlhké,ked to človek polieva resp. máča zo spodu?
Čo sa týka Catley, tak teda cez víkend zahájim tieto práce.
Včera som aj písala, že sáčkova metoda akási neúspešná. 3 z 5 prišli úple o listy a ostal len kúsok sucheho koreňa, bez ničoho. To je vhodne zrejme už na vyhodenie.......
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

andersenka Pozri príspevok
a ked das na spodok črepníka keramzit a nato substrát kôrový, nie je to stále vlhké,ked to človek polieva resp. máča zo spodu?
Čo sa týka Catley, tak teda cez víkend zahájim tieto práce.
Včera som aj písala, že sáčkova metoda akási neúspešná. 3 z 5 prišli úple o listy a ostal len kúsok sucheho koreňa, bez ničoho. To je vhodne zrejme už na vyhodenie.......
kezamzit nedávam na spodok, ja mám mix veľké kusy kôry a keramzit, kôry mám vždy viac, ale to sú už také moje experimenty a potom keramzit má rôzne velkosti, myslím si že ten vačší je lepší. tá tvoja má asi tenšie korienky ako phale, tak ja by som ju dala asi iba do kôry - novej, ale sú tu holky ktoré majú skúsenosti s týmto druhom, možno poradia niečo iné. pridám foto phal čo mám iba v keramzite a celkom sa jej darí, ženie lístok aj korienky aj kvitla
Snímka0367.jpg  
Snímka0368.jpg  
Snímka0369.jpg  
Snímka0370.jpg  
1/1
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
zmrzka333 Pozri príspevok
ved to je v poriadku - ked si precitas nejaku literaturu tak takto to ma byt. Viem ze tu kocky strihaju aj vyssie alebo vobec. Ale ty sa netrap urcite ti pusti novu stonku na povodnej
Aj ja som strihla nad tretim ockom a uvidim co z toho bude. Ta moja mala strasne dlhu stonku tak si neviem predstavit keby som ju strihla vyssie aka by potom bola dlha keby hore pustila novu stonku.

Babule este ste mi ziadna neodpisala na moju otazku. Kde mam odstrihnut stonku ked mi odkvitlo dendrobiu phalaenopsis?
tam kde vyrastala -medzi listami- prp. 1 cm vyššie
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lujza.j Pozri príspevok
kezamzit nedávam na spodok, ja mám mix veľké kusy kôry a keramzit, kôry mám vždy viac, ale to sú už také moje experimenty a potom keramzit má rôzne velkosti, myslím si že ten vačší je lepší. tá tvoja má asi tenšie korienky ako phale, tak ja by som ju dala asi iba do kôry - novej, ale sú tu holky ktoré majú skúsenosti s týmto druhom, možno poradia niečo iné. pridám foto phal čo mám iba v keramzite a celkom sa jej darí, ženie lístok aj korienky aj kvitla
No ja mam doma drobnejší, ale kupovala som ho s tym, že do dam do misky+ voda na parapetu,či radiator, aby bola väčšia vzdušnosť....
a to ju potom ako často a akym spôsobom polievaš ked je v keramzite?
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

infinityfx21 Pozri príspevok
Zdravím.Možem sa spýtať na ten keramzit čo to vlastne je?A ked preosejem tu kôru,mám ju aj nejako umyť alebo to mám hned zasadiť?A v akom pomere ma byt kora a keramzit?
keramzit je pálená hlina, keramický granulát, určite to poznáš. pár stránok do zadu som na fotila keramzitovú metodu čo mi poradila zmrzka
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
infinityfx21 Pozri príspevok
Zdravím.Možem sa spýtať na ten keramzit čo to vlastne je?A ked preosejem tu kôru,mám ju aj nejako umyť alebo to mám hned zasadiť?A v akom pomere ma byt kora a keramzit?
keramzit sú vysušené ilove granule, ktoré sa používajú na rôzne záhradnícke veci a dajú sa kúpiť v záhradkárskych potrebách, rôzne balenie
0 0
infinityfx21 infinityfx21

infinityfx21 je offline (nepripojený) infinityfx21

lujza.j Pozri príspevok
keramzit je pálená hlina, keramický granulát, určite to poznáš. pár stránok do zadu som na fotila keramzitovú metodu čo mi poradila zmrzka
Začala som tu znovu všetko čitať od začiatku.No uvidím ako sa tej mojej bude dariť.Ved budem informovať čo a ako.Ďakujem zatial za rady.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

andersenka Pozri príspevok
No ja mam doma drobnejší, ale kupovala som ho s tym, že do dam do misky+ voda na parapetu,či radiator, aby bola väčšia vzdušnosť....
a to ju potom ako často a akym spôsobom polievaš ked je v keramzite?
polievam ju klasicky zalejem ju vodou v tom keramickom puzdre. ako často? ako je preschnutá cca. 1 x za týždeň. totižto tento phal bol dost velký a potrebovala som ho presadiť a bála som sa, že keď ho dám do kôry tak nebudú mat korene dosť vzduchu , tak preto som si vymyslela keramzit, či to tak niekto robí neviem, toto je čisto moja vymyšlanka
0 0
infinityfx21 infinityfx21

infinityfx21 je offline (nepripojený) infinityfx21

zmrzka333 Pozri príspevok
ved to je v poriadku - ked si precitas nejaku literaturu tak takto to ma byt. Viem ze tu kocky strihaju aj vyssie alebo vobec. Ale ty sa netrap urcite ti pusti novu stonku na povodnej
Aj ja som strihla nad tretim ockom a uvidim co z toho bude. Ta moja mala strasne dlhu stonku tak si neviem predstavit keby som ju strihla vyssie aka by potom bola dlha keby hore pustila novu stonku.

Babule este ste mi ziadna neodpisala na moju otazku. Kde mam odstrihnut stonku ked mi odkvitlo dendrobiu phalaenopsis?
No veď uvidím čo urobí.Zatial asi oddychuje.
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
lujza.j Pozri príspevok
ja síce nemám skúsenosti s druhom Cattleya, pretože ja má iba phale, ale asi by som ju tak ako tu už písala Ma-Ba, vybrala z kochla, skontrolovala korene hnilé odstránila, dezinfikovala. tiež by som asi odstránila suché listy ak také má. proste by som ju "očistila" od chorých častí. ak by po očistení ostalo menej koreňov volila by som menší kochel. aký má byt substrát pre tento druh, tak to neviem, ale mne je sympatický vzdušný substrát, čiže kôra+ polystyrén ako máš ty. ja mám niektoré phale len v kôre, jednu má len v keramzite, iné zas v kôra+keramzit. pre mňa zdravá orchidka je tá, ktorá má zdravé korene, takže já stále špehujem mojim koreňe. a nato aby sa mi nepodusili korene mám v keramickom púzdre naspodku kameň.
a keby som namiesto toho tvojho spomínaného kameňa na spodu, aby sa listy ti "nepodusili" nasypala na dno keramického črepníka - keramzit a do toho vložila ten plastovy črepnik s tou cateylou /ale najskôr ju však teda pozriem, poprípade "ošetrím" choré korene/ ????
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Keramzit som dnes kupila v Baumaxe, aj novu koru, podla navodu, co tu niekto pisal, som vsetko prevarila. A pochvalim sa touto novou krasavicou
ta nie je z Baumaxu, ale z 1 kvetinarstva
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

to je ona
IMG_0426.jpg  
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
henrieta3 Pozri príspevok
to je ona
je zaujímavá!!!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať