Zavrieť

Porady

Materská dovolenka

Dobrý deň,


práve som sa dozvedela, že budem mať dvojičky. Chcela by som vedieť, kto teraz platí materskú dovolenku - zamestávateľ alebo SP a koľko je to asi korún. Pravdepodobne pôjdem aj na rizikové tehotensto v 5. mesiaci. Berie sa to ako PN? A prvých 10 dní platí zamestávateľ a potom SP?
Tiež by som chcela vedieť, koľko je to Sk?
Môj plat je 15000 brutto. Milulý rok bol môj plat 14000,--/mesačne/.

Ak mi to vie niekto vypočítať, prosím o výpočet, nech viem, čo nás čaká.
Manžel dostane RP 500,-- a bonus? Je tam ešte niečo?


Ďakujem veľmi pekne!

Mirka - trochu vyplašená /dve a ja som taká drobná/
Usporiadat
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

§48, (1) hovorí ... ak bola "nemocensky poistená".
Zjavne ide o súčet poistných dôb a je jedno akých, nikde nešpecifikuje, či dobrovoľne alebo povinne poistená.

To, že osoba bola X dní nemocensky poistená je fakt, ktorý trvá, či sa naň pýtate pri overovaní podmienok na poskytnutie materského prvýkrát alebo sa pýtate druhýkrát.
Naposledy upravil bodliak : 13.05.05 at 10:47
0 1
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

ahoj Janka,
nejak sa nam to komplikuje...monika333 to vsetko kus prekrutila...
rovnako sa mi vobec nepozdava vyjadrenie o nároku na materské aj z prvého zamestnania - ochranna lehota - ale aj z druhého zamestnania.
Moj zdroj, ktoreho odpoved si uverejnila by mal byt dostatocne kvalifikovany, teda stale verim v to, ze mame spravny vyklad §-ov.
Mam este otazocku. Ak by aj platilo, ze zmena zamestnania pomoze ziskat vyssie materske, tak co v pripade, ze by manzelka zmenila zamestnavatela k 1.7.2005, ale popritom by pocas trvania noveho zamestnania ostala celu dobu na PN (do 18.7.2005) a z PN sla rovno na MD. Aj tak by sa jej menilo RO?
vdaka
miro
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Myslím si, že RO by sa jej menilo. A k Monike333 - práveže výklad SP hovorí niečo iné ako zákon - tak ako píše Bodliak. Lenže smerodajný výklad zákona môže podať iba súd. Ibaže SP vystupuje z pozície silnejšieho a málokto sa proti jej rozhodnutiu odvolá a ešte menej ľudí ide s tým do súdneho sporu, čo je pochopiteľné.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

teda aj napriek tomu, ze by bola nepretrzite na PN, tak by mala narok na materske pri novom TPP a mzde napr. 22500 cca 12.000 v zavislosti od 30/31 dnoveho mesiaca?
A moj zdroj rovnako neuvazuje o vypocte materskeho z oboch zamestnani....myli sa teda? Inak moc sa mojmu zdroju nepacilo tvoje zverejnenie jeho clanku...aj ked netusim preco...ved sa treba podelit o info.
vdaka za odpoved
miro
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ospravedlňujem sa zdroju, asi som sa mala opýtať, či to môžem zverejniť. Ale vôbec ma nenapadlo, že to môže niekomu vadiť. Už si na to budem dávať pozor.
Čo sa týka výpočtu materského z oboch zamestnaní, v zákone nie je explicitne napísané, že ochranná lehota sa končí vstupom do nového zamestnania, a z toho sa v týchto úvahách vychádza. Ale na druhej strane je tam niečo o nevyčerpanej ochrannej lehote (nemám zákon pri sebe), tak zrejme sa predpokladá, že ochranná lehota sa končí vstupom do nového zamestnania. Ale čo na to povedia právnici, neviem.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

neodpovedala si mi na otazku:
teda aj napriek tomu, ze by bola nepretrzite na PN pred nastupom na MD, tak by mala narok na materske pri novom TPP a mzde napr. 22500 cca 12.000 v zavislosti od 30/31 dnoveho mesiaca?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Myslím si, že by mala nárok, to som odpovedala ešte v tej odpovedi predtým.
Kedysi bola podmienka, že nemocenské poistenie vzniklo až začatím výkonu práce, ale v novom zákone už táto podmienka nie je. Navyše Tvoj zdroj to tiež tvrdí.
A tú prílohu som už vyhodila.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

a este otazka k tej PN...v pripade zmeny zamestnania avsak neprerusenia PN, kto bude vyplacat PN pocas prvych 10 dni v novom zamestnani? Novy zamestnavatel alebo nadalej SP?
Aj ked asi bude dost zvlastne, ze niekto uzavrie TPP na mesiac s niekym kto je v ku dnu vzniku TPP na PN.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

<basefont><basefont>

<basefont><basefont><basefont>§20 Povinné nemocenské poistenie zamestnanca vzniká a) fyzickej osobe v pracovnom pomere odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru

<basefont>§26 (5) Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia,... sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia,... a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.

§32. (2b) Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

<basefont>§58 (1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.
================================================== ===

Posudzovať by sa malo každé poistenie, z ktorého ku dňu nástupu na MD môže vzniknúť nárok na materské. Za 6 mesiacov môže byť tých prerušení požehnane :-)

Podmienky nároku na materské sú zhrnuté v §48.
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní

Ak je odpoveď kladná, je kladná pre všetky preverované poistenia.



Nie som právnik, skôr inklinujem k matematickej logike. Podľa tej je niekoľkonásobné prerušenie poistenia počas 6 mesačnej ochrannej doby tiež zaujímavou cestou k získaniu vysokého materského.
0 1
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Poraďačky mam to z praxe a doposiaľ to nikto nevytkol. Mam pracovníčku, ktorá vo firme A bola na RP. Ale firma prepúšťala a čo s pani. Po konzultácii v SP a ZP mi povedali, že ju kľudneak je "dobrá" môžem zamestnať vo firme "B" . Interne to bolo sice ošetrené, že rušíme FO - A a bude nová firma s.r.o. B.
A čo sa týka vyššej materskej. Konkrétne.
Pracovníčka v 8.mesiaci rozviazala pracovný pomer dohodou opäť vo firme A a zamestnala sa na 5 dní vo firme B, kde mala základný plat 17 000.-a z toho jej počítali materský príspevok. A to sa asi v 8 mesiaci nedalo prehliadnuť.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

miro h.
a este otazka k tej PN...v pripade zmeny zamestnania avsak neprerusenia PN, kto bude vyplacat PN pocas prvych 10 dni v novom zamestnani? Novy zamestnavatel alebo nadalej SP?
Aj ked asi bude dost zvlastne, ze niekto uzavrie TPP na mesiac s niekym kto je v ku dnu vzniku TPP na PN.
Prvých 10 dní bude vylácať SP, pretože to nie je prvých 10 dní PN.
A zvláštne to bude, ale zakázané to nie je.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

bude PN vyplacat SP napriek tomu, ze bolo prerusene NP?
a fakt manzelka nemusi odporacovat coilen jeden den v novom zamestnani a staci ze s nimi uzavrie TPP? Netreba odpracovat aspon jeden den?
vdaka
miro
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

PN bude vyplácať, pretože vznikla počas trvania pracovného pomeru. K druhej časti som sa už vyjadrila, myslím si, že nemusí odpracovať ani jeden deň. Ale môže sa vyjariť aj niekto iný.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Ahojte, som si prestudovala komplet vsetky prispevky co som tu nasla a veru mam riadny zmetok v hlave. Na matersku by som mala nastupit 18.8.2005, moj hruby prijem sa uz tri krat menil u jedneho zamestnavatela a to s tym, ze ked som si rozratala prijem za 2004 tak mi materska vychadza na 3421,-Sk, co je naozaj smiesna suma. Momentalne je moj hruby prijem 7800,-Sk a nebol by problem sa so zamestnavatelom dohodnut. Lenze 1 den neplateneho volna by mohol znamenat prerusenie poistneho a tym padom nesplnam podmienku 270dni. Tak ako by som to mohla urobit? Poradte prosim !!!
Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zákon hovorí o 270 dňoch poistenia v posledných dvoch rokoch. Nie, že má poistenie trvať súvisle 270 dní.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Mala by som jednu otazocku. Ak som konatel firmy, ktora je po roku 2004 v strate a som zaroven aj zamestnancom vo firme, platim si riadne vsetky odvody a poistky, budem mat narok na podporu v nezamestnanosti a matersky a rodicovsky prispevok? Velmi pekne dakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
angel22 -
nárok na podporu závisí len od doby platenia poistného v nez. a výške vym.základu.
Podobne aj výška materskej.
Je jedno, či je firma v strate.
Na rodičovský príspevok je nárok vždy.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

pan Mihal,
aky je Vas nazor na moju otazku:
v pripade zmeny zamestnania avsak neprerusenia PN, kto bude vyplacat PN pocas prvych 10 dni v novom zamestnani? Novy zamestnavatel alebo nadalej SP?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pekná otázka.
Podľa § 34 ods.3 zákona 461/2003 počnúc dňom po zániku starého poistenia vypláca SP nemocenské.

Napr. zamestnanec je PN od 2.5.2005, 4.5.2005 končí v zamestnaní č.1. a 5.5.2005 nastupuje v zamestnaní č.2.

Za dni 2.5. až 4.5. mu vypláca náhradu príjmu zamestnávateľ č.1.
Od 5.5.2005 mu vypláca SP nemocenské.
Zamestnávateľ č.2. mu nevypláca nič.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

pan Mihal, dakujem za odpoved...este mam doplnujucu otazku na Vasu odpoved...ako uvadzate v odpovedi, od 5.5.2005 vyplaca nemocenske SP. Vyska nemocenskeho vyplacaneho od 5.5.2005 ostava rovnaka, ake platil zamestnavatel c.1 alebo sa tam zohladnuje VZ u zamestnavatela c.2?

teraz to trocha skomplikujem...
zamestnankyni konci TPP u zamestnavatela c.1 k 30/06/05. V komuto terminu je na PN. K 01/07/05 uzavrie TPP u zamestnavatela c.2. Nadalej ostava na PN a k 18/07/05 odchadza priamo z PN na MD. Je vyska nemocenskeho v obdobi od 01/07/05 do 17/07/05 nezmenena, alebo sa prepocita VZ z dohodnuteho platu u zamestnavatela c.2? Co sa tyka materskeho, predpokladam, ze VZ sa rata z RO 01/07/05 do 17/05/05. Alebo sa mylim?
vdaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať