Zavrieť

Porady

Materská dovolenka

Dobrý deň,


práve som sa dozvedela, že budem mať dvojičky. Chcela by som vedieť, kto teraz platí materskú dovolenku - zamestávateľ alebo SP a koľko je to asi korún. Pravdepodobne pôjdem aj na rizikové tehotensto v 5. mesiaci. Berie sa to ako PN? A prvých 10 dní platí zamestávateľ a potom SP?
Tiež by som chcela vedieť, koľko je to Sk?
Môj plat je 15000 brutto. Milulý rok bol môj plat 14000,--/mesačne/.

Ak mi to vie niekto vypočítať, prosím o výpočet, nech viem, čo nás čaká.
Manžel dostane RP 500,-- a bonus? Je tam ešte niečo?


Ďakujem veľmi pekne!

Mirka - trochu vyplašená /dve a ja som taká drobná/
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Máš pravdu, nevšimla som si nástup na MD. Dovolenka za r.2004 prepadne, dovolenku za r.2005 si môže vyćerpať po nástupe do zamestnania.
0 0
simako simako

simako je offline (nepripojený) simako

Prepáčte, ak už táto otázka tu bola, ale je to veľmi zdlhavé všetko čítať.
Známa ide na MD v 9/05. Po porade s Vami som jej doporučia, aby si zvýšila MD tak, že sa pripoistí ako dobrovoľný plátca na nemoc.poistenie. V poisťovni jej však povedali, že zbytočne, lebo by musela ja toto dobrovoľné poistné patiť aspoň 270 dní atď ...
Je to pravda, alebo kamufláž zo závisti ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kamufláž. Ale už sa tu o tom dosť diskutovalo. Pozri si to. Ak sa poistí, bude mať zo zákona nárok na vyššie materské, ale zrejme sa bude musieť pohádať so SP.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Čiže ak nastupujem na materskú 13.7.05 a mám ešte 6 dní dovolenky z r.2004 a celých 20 dní z r. 2005 (už ich nevyčerpám), tých 6 dní mi k 1.1.06 prepadne?

A čo ak v januári 2006 po skončení materskej nenastúpim na rodičovskú dovolenku, ale sa vrátim do práce, môžem si hneď čerpať tých 20 dní z r.2005 (vznikne mi tiež nárok na celých 20 dní r.2006)?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Dodatok zo 6.7.2005:
Nechcem pomýliť iných nesprávnymi informáciami a preto som na "malé a zelené" premenil tie časti textu, ktoré boli pri diskusii na túto tému vyhodnotené ako nesprávne. Prosím, čítajte preto len čierny text normálnej veľkosti.

Silvia,

odpovede na Tvoje otázky:

- tých 6 dní Ti prepadne ak ich nevyčerpáš do 31.12.2005.

- nárok z roku 2005 Ti neprepadne. Aj keď by si ihneď po materskej pokračovala v rodičovskej. Nárok z roku 2005 Ti prepadne vtedy, ak ho po návrate z rodičovskej nevyčerpáš do konca kalendárneho roku, v ktorom sa vrátiš z rodičovskej.
POZOR!!!
Nezabudni na to, že nárok z roku 2005 sa Ti bude s vysokou pravdepodobnosťou krátiť pre materskú. Nastupuješ na materskú už o niekoľko dní a do konca roka bude od 13.7.2005 zostávať ešte 123 pracovných dní. Krátenie bude preto najmenej 2/12. Nie je možné povedať, že to budú presne 2/12, keďže chýba informácia o Tvojich neprítomnostiach od 1.1. 2005 do 13.7.2005. Ak si v tomto období mala viac ako 21 dní neprítomností, tak prídeš o ďalšiu 1/12 nároku a t.ď.
Danasv, príklad ktorej bol riešený v jednom z predchádzajúcich príspevkov, má termín nástupu na materskú približne o 3 mesiace neskôr ako je Tvoj termín. Za tie 3 mesiace klesne počet pracovných dní zostávajúcich do konca roka 2005 pod 100 dní... Tým sa zmenia podmienky pre výpočet krátenia.

- krátený zostatok nároku z roku 2005 si budeš môcť čerpať ihneď po ukončení materskej dovolenky začiatkom roku 2006. V Zákonníku práce je táto možnosť vymenovaná a v príslušnom ustanovení Zákonník práce ukladá zamestnávateľovi povinnosť umožniť Ti čerpanie dovolenky okamžite po návrate z materskej alebo rodičovskej.

- nárok v roku 2006, ak nastúpiš ihneď po skončení materskej, sa Ti z dôvodu materskej krátiť nebude.
VYSVETLENIE:
Budeš na materskej po 31.12.2005 určite menej ako 100 pracovných dní.
OPAŤ POZOR!!!

Ak by si mala v roku 2006 v úhrne 100 a viac pracovných dní neprítomností (materská, nemoc, OČR, neplatené voľno), tak aj za rok 2006 Ťa čaká krátenie nároku.
Naposledy upravil endrju : 06.07.05 at 06:17 Dôvod: upozornenie na nesprávne informácie
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

endrju, srdečná vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď!!!

Ale to krátenie dovolenky za r.2005 sa mi nezdá, veď §109 nehovorí o krátení z dôvodu čerpania materskej dovolenky (iba rodičovskej)...
Naposledy upravil silvia : 04.07.05 at 05:38
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

silvia
Ale to krátenie dovolenky za r.2005 sa mi nezdá, veď §109 nehovorí o krátení z dôvodu čerpania materskej dovolenky (iba rodičovskej)...
Silvia,
podľa môjho názoru je krátenie dovolenky z dôvodu materskej "schované" v §109 v texte "a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v §141 ods. 2".

V "novom" Zákonníku práce sa mi zatiaľ nepodarilo nájsť jediné slovo o tom, že materská dovolenka je uznávaná ako výkon práce pre účely nároku na dovolenku.
Počas účinnosti "starého" Zákonníka práce (65/1965) to bolo vyslovene uvedené v nariadení vlády 223/1988 (nariadenie bolo zrušené novým Zákonníkom práce).

Ak by bola pravda, že z dôvodu materskej sa nekráti nárok na dovolenku preto, že materská dovolenka nie je vyslovene uvedená ako dôvod krátenia, tak by sa nemal nárok na dovolenku krátiť ani pre "bežnú" práceneschopnosť alebo OČR (tiež nie sú vyslovene uvedené v zozname dôvodov na krátenie dovolenky).

Je to smutné, ale po preštudovaní paragrafov mi to zatiaľ vychádza tak, ako som to uviedol.Tiež som bol prekvapený tým, že materská vypadla zo zoznamu prekážok, pre ktoré sa nárok na dovolenku nekráti.

Veľmi by ma potešilo :p, keby ma niekto dokázal opraviť odkazmi na niektoré ustanovenia Zákonníka práce, ktoré som prehliadol alebo som si ich vysvetlil nesprávne.

Janka (somij), nemáš chuť opraviť ma?
Tvoja oprava by potešila veľmi veľa "Poraďáčiek".:p:p:p

Dodatok zo 6.7.2005:
MajaV našla to správne ustanovenie v Zákonníku práce. Prosím, prečítajte si príspevok číslo 173. Ďakujem
:p
Naposledy upravil endrju : 06.07.05 at 06:22
0 0
NKI NKI

NKI je offline (nepripojený) NKI

Prosim o radu k teme "materska dovolenka", vzhladom na to, ze som trochu komplikovanejsi pripad. Do 31. júna 2002 som bola zamestnana na dobu urcitu. Otehotnela som v ochrannej dobe, takze matersky prispevok mi vyplacal byvaly zamestnavatel. Do dnesneho dna poberam rodicovsky prispevok na ktory mam narok do 25. 12. Som opat tehotna a predpokladany termin porodu je december 2005. Podla toho co som sa docitala k teme, nemam narok na matersky prispevok? Dakujem pekne vopred!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nemáte nárok na materské. Nárok na materské má žena, ktorá v posledných dvoch rokoch pred predpokladaným termínom pôrodu bola najmenej 270 dní nemocensky poistená.

Vo Vašom prípade nemocenské poistenie skončilo 30.6.2002, takže žiaľ...
0 0
NKI NKI

NKI je offline (nepripojený) NKI

Vdaka, predpokladala som to, aaaale co muz?
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Nárok na materské nie je, ale dá sa vytrieskať zo sociálnej poisťovne nemocenské. Postupuješ takto: 9 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu uzatvoríš pracovnú zmluvu s priateľským zamestnávateľom. Napr. po týždni pracovania ideš na PN-ku. Musíš mať doklad o práceneschopnosti, môže byť aj v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom, teda od gynekológa. Zamestnávateľ za teba odvedie odvody do SP a inde za týždeň práce najlepšie z čo najvyššieho vym.základu a tebe patrí nemocenské kým trvá PN-ka, max.do 6 týždňov po skutočnom dátume pôrodu.
Nie je to síce adekvátna náhrada za materské, ale pri dobrom vym.základe je to viac ako rodičovský príspevok.
A ak nedáš dieťa do štátnej škôlky alebo jaslí, mala by si mať nárok aj na rodičovský príspevok, ale to si nie som istá, či to nezmenili podľa novely zákona o RP. U mňa to takto fungovalo.
Naposledy upravil Duša : 05.07.05 at 22:05 Dôvod: doplnenie
0 0
MajaV MajaV

MajaV je offline (nepripojený) MajaV

Endrju, pozri si §144 odsek 4 ZP, podľa neho sa čas materskej dovolenky posudzuje ako výkon práce. Z tohto dôvodu sa nárok na dovolenku nekráti.

Maja
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

MajaV
Endrju, pozri si §144 odsek 4 ZP, podľa neho sa čas materskej dovolenky posudzuje ako výkon práce. Z tohto dôvodu sa nárok na dovolenku nekráti.

Maja
Maja, ďakujem.:p
Už pracujem na tom, aby som zbytočne nemýlil iných.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

zmena zamestnania pocas tehotenstva asi nie je tym spravnym krokom (podla SP) pri snahe o zvysenie materskeho. Aj ja som sa stretol s tym, ze sa odvolavaju na §32 (ochranna lehota)...to slovko ochranna asi plati pre ochranu SP a nie poistenkyne (tehotnej zeny). Nuz urcite sa minimalne odvolame pri zaslani rozhodnutia zo strany SP.
Nie je niekde v zakone zmienka o tom, ze uzavretim noveho TPP sa ochranna lehota (aj u tehotnej teny) konci?
ak vie niekto poradit, tak vopred vdaka
0 0
NKI NKI

NKI je offline (nepripojený) NKI

Duša
Nárok na materské nie je, ale dá sa vytrieskať zo sociálnej poisťovne nemocenské. Postupuješ takto: 9 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu uzatvoríš pracovnú zmluvu s priateľským zamestnávateľom. Napr. po týždni pracovania ideš na PN-ku. Musíš mať doklad o práceneschopnosti, môže byť aj v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom, teda od gynekológa. Zamestnávateľ za teba odvedie odvody do SP a inde za týždeň práce najlepšie z čo najvyššieho vym.základu a tebe patrí nemocenské kým trvá PN-ka, max.do 6 týždňov po skutočnom dátume pôrodu.
Nie je to síce adekvátna náhrada za materské, ale pri dobrom vym.základe je to viac ako rodičovský príspevok.
A ak nedáš dieťa do štátnej škôlky alebo jaslí, mala by si mať nárok aj na rodičovský príspevok, ale to si nie som istá, či to nezmenili podľa novely zákona o RP. U mňa to takto fungovalo.
Musim to prepocitat, ale predpokladam, ze "priatelsky zamestnavatel" bude chciet uhradit odvody a plati este prvych 10 dni PN? Odkial je ta lehota max. 6 tyzdnov po porode, nemozem zostat PN dlhsie? Na rodicovsky prispevok mam narok, ak sa nemylim! A dakujem!
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Trochu som sa vrtala v tych uz spominanych zakonoch. Ochranna lehota spomenuta v §32 ods.3: "ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, pocet dni ochrannej lehoty ziskany z noveho nemocenskeho poistenia sa pripocita k nevycerpanemu poctu dni ochrannej lehoty z predchadzajuceho nemocenskeho poistenia.Ochranna lehota nemoze byt viac ako 42 dni" Co by teda malo znamenat, ze ak sa zamestnam prestava plynut ochranna lehota a dni ktore mi ostali zo starej sa pripocitaju k lehote z noveho zamestnania. Takze uz neplynie ziadna ochranna lehota. Co teda znamena, ze vznika nove poistenie a Materska by sa mala teda pocitat z noveho zamestnania.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

Ide o to, ze SP sa odvolava na §54 ods.3 ktory hovori: "ak narok na nemocensku davku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujuce obdobie na zistenie denneho vymeriavacieho zakladu sa zistuje ku dnu zaniku nemocenskeho poistenia. Sranda je ale v tom, co som napisala o §32 ods.3, co teda znamena, ze ak sa zena zamestna este pred nastupom na matersku, este nezacina plynut narok na nemocensku davku, prestava plynut ochranna lehota a tym padom tento nezmysle ktoreho sa chyta SP je neopodstatneny.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

len prave v SP mi povedali, ze je tam uvedene poistencovi a nie poistenkyni, s cim som nesuhlasil, lebo aj poistenkyna je poistenec, ale rovnako spominali aj to, ze sa to vztahuje na 42 dnovu ochrannu lehotu a nie 6 mesacnu...teda ako to vlastne je?
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

To je pekna hlupost, to uz boli pravdepodobne posledne pokusy z niecoho sa vykrutit. treba si tie zakony vytlacit a ist tams tym a nech ukazu kde to v zakone je napisane a kde je specifikovane, ze co plati pre poistenca a co pre poistenkynu.Nic take v zakone nenajdete.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

to ze je v §32 ods.2 specifikovane 42 dni a 6 mesiacov, je len z titulu, aby bola viac chranena tehotna zena, lebo ta sa len s tazkostami zamestna. A ze je je to v pism.b) pisane ako specialne "poistenkyna", no neviem si celkom dobre predstavit, ako by mohol otehotniet muz. )
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať