Zavrieť

Porady

OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Pekný deň všetkých ochranuchtivým.

Má tu niekto už zaregistrovanú firmu? Má niekto poverenú osobu? Zjednodušene má v tom niekto jasno? Lebo ja nie. Otázka: Čo všetko ste uviedli do formulára k bodu 41? Aký ste si tam zvolili postup?
PS: Ak má niekto nieaké vzory na vyplnenie a ak bude taký zlatý mohol by ich sem aj prilepiť,tak nech ich prilepý. Myslím že všetcia mu budeme za to vďačný.
No nebudem sa tu ďalej rozpisovať, priliepajte...poskytujte všetky možné údaje.
Pekný dníček všetkým... cmuuuuk.
PS: Od stredy má byť zima... : (
Usporiadat
san_da san_da

san_da je offline (nepripojený) san_da

zaujímam sa o dianie okolo seba, mám rada spravdlivosť ...viac
Dodávateľ energií používa celé rodné číslo môjho syna ako variabilný symbol pri platbe. Z prvých sa dá zistiť dátum narodenia, ale číslo za lomítkom je jedinečné. Ak ho niekto pozná, dá sa to akokoľvek zneužiť. Môže sa rodné číslo pouzívať aj ako variabilný symbol? Ešte som sa s tým nestretla a nespadá to do ochrany osobných údajov?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

san_da Pozri príspevok
Dodávateľ energií používa celé rodné číslo môjho syna ako variabilný symbol pri platbe. Z prvých sa dá zistiť dátum narodenia, ale číslo za lomítkom je jedinečné. Ak ho niekto pozná, dá sa to akokoľvek zneužiť. Môže sa rodné číslo pouzívať aj ako variabilný symbol? Ešte som sa s tým nestretla a nespadá to do ochrany osobných údajov?
A na základe čoho by mali identifikovať platbu? Rodné číslo sa často používa ako variabilný symbol pre platby, najmä v zdravotnej či komerčnej poisťovni. V tých komerčných je síce častejšie číslo zmluvy, ale videl som už aj r.č. ako identifikátor. Je to zbytočný paranoja, báť sa použiť r.č. v platbe - veď detaily platby vidí len platiteľ (tvoj syn) a elektrárne, ktoré to číslo majú aj tak v zmluve. A ešte banka, ale aj oni majú v zmluve o účte rodné číslo. Tak kto by ho mohol zneužiť?
0 0
san_da san_da

san_da je offline (nepripojený) san_da

zaujímam sa o dianie okolo seba, mám rada spravdlivosť ...viac
Ďakujem. S podobným som sa nestretla, tak som chcela vedieť ako to je.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý večer, dnes som bola synovi vybavovať preukázku na autobus aby si mohol kupovať polovičný lístok a zaskočila ma kolonka na druhej strane, že rodné číslo. Nieje to osobný údaj, ktorý by sa nemal hocikde zverejnovať? Ved to dieťa bude nosiť tú preukázku so sebou a čo ked ju stratí a niekto to zneužije?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý večer, dnes som bola synovi vybavovať preukázku na autobus aby si mohol kupovať polovičný lístok a zaskočila ma kolonka na druhej strane, že rodné číslo. Nieje to osobný údaj, ktorý by sa nemal hocikde zverejnovať? Ved to dieťa bude nosiť tú preukázku so sebou a čo ked ju stratí a niekto to zneužije?
Aj na preukaze poistenca je rodné číslo. Tam ťa to neprekvapuje? Aj ten môže stratiť. Aj na občianskom preukaze bude mať RČ a aj ten potom môže stratiť.

Je to osobný doklad a tam nie je čo riešiť, či tam môže alebo nemôže byť r.č. Ak ho raz dopravca vyžaduje kvôli identifikácii občana, tak si ho môžu vyžiadať. Ak s tým nesúhlasíš, nemusí mať tú preukážku, ale potom bude platiť plný lístok.

Ľudia, zase nebuďme až takí paranoidní...
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

Dobrý deň.
Rodné číslo, ako tzv. všeobecne použiteľný identifikátor svojím charakterom spadá do osobitnej kategórie osobných údajov. Je možné ho používať len v prípade, ak je to nevyhnutné pre dosiahnutie daného účelu. Táto nevyhnutnosť často vyplýva z osobitného zákona, ktorý priamo prevádzkovateľovi ukladá povinnosť spracúvať rodné číslo.
Pokiaľ ide o zmluvné vzťahy, resp. o použitie rodného číslo v týchto. Úrad na ochranu osobných údajov SR v jednej zo svojich výročných správ posudzoval práve prípad, keď prevádzkovateľ vyžadoval pre účely uzatvorenia zmluvného vzťahu od dotknutej osoby rodné číslo. Prevádzkovateľ to zdôvodňoval tým, že toto potrebuje pre jeho jednoznačnú identifikáciu. Úrad to vtedy posúdil ako spracúvanie osobného údaju nad rámec nevyhnutnosti a prevádzkovateľovi nariadil používanie resp. získavanie iného údaju, ktoré svojim charakterom nespadá do osobitnej kategórie osobných údajov, ale zároveň bude postačujúci pre jednoznačnú identifikáciu.
Pokiaľ teda ide o prevádzkovateľa, ktorý nepostupuje podľa osobitného zákona pre účely identifikácie platby by nemalo byť problémom danému klientovi prideliť iný "číselný reťazec", ktorý zabezpečí jeho identifikáciu v informačnom systéme pri prijatí platby. Taktiež, pokiaľ tento prevádzkovateľ využíva pre doručovanie faktúr obyčajné listové zásielky, kde súčasťou písomnosti je aj rodné číslo, mohlo by to byť tiež posudzované, ako prijatie nedostatočných opatrení. Podobnú situáciu riešil úrad v prípade zneužitia kreditnej karty.

Pokiaľ ide o cestovný doklad pre dieťa a spomínaný preukaz poistenca. Podľa môjho názoru ide dve diametrálne odlišné situácie, kedy dochádza k využitiu rodného čísla. V prípade preukazu poistenca na základe rodného čísla lekár overuje náš zmluvný vzťah so zdravotnou poisťovňou.Toto mu poskytneme práve danou kartičkou poistenca.
Uvedenie rodného čísla priamo na cestovnom doklade (preukázke), ktorého držiteľom môže byť neplnoleté dieťa aj s ohľadom na jeho vek nie je podľa môjho názoru nevyhnutné, resp. je nad rámec nevyhnutnosti (pokiaľ by toto nevyžadoval osobitný zákon).
Iné je, samozrejme občiansky preukaz, vodičské oprávnenie a pod. kedy uvedenie rodného čísla osobitný zákon vyžaduje.
Byť opatrný na svoje rodné číslo je rozhodne na mieste. Nakoľko "krádež identity" často súvisí práve s rodným číslom a ostatnými osobným údajmi dotknutej osoby.
0 0
Zuzana B. Zuzana B.

Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať, ak ma štatutár poveril, aby som zastupovala spoločnosť vo všetkých veciach, ktoré sa týkajú zamestnancov splnomocniteľa voči štátnym orgánom, verejnoprávnym inštitúciám, vo vzťahu k UPSVAR, DÚ, Štatistický úrad, ZP, SP a i., tak v takom prípade ja nemôžem byť ZODPOVEDNOU OSOBOU poverenou dohľadom nad ochranou osobných údajov????
0 0
T0NT0 T0NT0

T0NT0 je offline (nepripojený) T0NT0

.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

T0NT0
dobry den

plati sa nejaky poplatok za oznamenie prevadzkovatela o povereni zodpovednej osoby?

dakujem
nie
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať