Zavrieť

Porady

OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Pekný deň všetkých ochranuchtivým.

Má tu niekto už zaregistrovanú firmu? Má niekto poverenú osobu? Zjednodušene má v tom niekto jasno? Lebo ja nie. Otázka: Čo všetko ste uviedli do formulára k bodu 41? Aký ste si tam zvolili postup?
PS: Ak má niekto nieaké vzory na vyplnenie a ak bude taký zlatý mohol by ich sem aj prilepiť,tak nech ich prilepý. Myslím že všetcia mu budeme za to vďačný.
No nebudem sa tu ďalej rozpisovať, priliepajte...poskytujte všetky možné údaje.
Pekný dníček všetkým... cmuuuuk.
PS: Od stredy má byť zima... : (
Usporiadat
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Janka6685
Neviem neviem či stačí samovyškolenie. Ak je to tak, tak by som bola rada, lebo sa mi tam vôbec nechce, ale v zákone je napísané, že musíme mať doklad o vyškolení. A taký doklad nám dajú po ukončení školenia. Najskôr som bola presvedčená, že nemusím ísť na školenie, potom že musím...a teraz fakt neviem. Ale keď v zákone sa píše o potvrdení...
Len pekne na to školenie choď, veď to nie je také hrozné. U nás bolo zaujímavé, školiteľ hovoril z hlavy a prakticky , žiadne čítanie zákona. Zbehlo to rýchlo , ešte aj občerstvenie bolo na jedničku.Ani som sa nenazdala a už aj bolo poškolení a odchádzala som s certifikátom a CD s bezp. projektom v kabelke.
0 0
TMaja TMaja

TMaja je offline (nepripojený) TMaja

pisala som, na "Urad..." ohladom toho, ci aj ja (FO-zivnostnik ) vykonavam spracovanie miezd na zaklade zmluvy mam mat nejake skolenia, alebo ci ma maju fi uvadzat, ze prichadzam s tymiti udajmi do kontaktu. Vraj nie!!! je to len povinnost fi, ktora ma viac ako 5 osob a to v HPP !!!
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
DanielaSĽ
Len pekne na to školenie choď, veď to nie je také hrozné. U nás bolo zaujímavé, školiteľ hovoril z hlavy a prakticky , žiadne čítanie zákona. Zbehlo to rýchlo , ešte aj občerstvenie bolo na jedničku.Ani som sa nenazdala a už aj bolo poškolení a odchádzala som s certifikátom a CD s bezp. projektom v kabelke.
Ja idem na školenie. Moja poznámka bola len na margo ostatných príspevkov, lebo ešte stále sa poraďáci nevedia dohodnúť, či je to povinnosť, alebo nie. Po preštudovaní zákona som dospela k záveru, že zodpovedná osoba musí absolvovať školenie, aby sa mohla preukázať dokladom o odbornom vyškolení.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
TMaja
pisala som, na "Urad..." ohladom toho, ci aj ja (FO-zivnostnik ) vykonavam spracovanie miezd na zaklade zmluvy mam mat nejake skolenia, alebo ci ma maju fi uvadzat, ze prichadzam s tymiti udajmi do kontaktu. Vraj nie!!! je to len povinnost fi, ktora ma viac ako 5 osob a to v HPP !!!
Tá povinnosť sa týka len zamestnávateľov, zamestnávajúcich pracovníkov v HPP? Teda počet dohodárov nie je podstatný?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
no..čo sa týka tých dohodárov...- mne bolo na Ú na OOU povedané...že dohodári sa nezarátavajú do počtu
a čo sa týka toho certifikátu..nie je potrebný
dá sa to v meziach zákona obísť dvomi spôsobmi:
1. vyškolením od napr. konateľa firmy, právnika....
2. tým, že vyhlásim, že som sa riadne oboznámila so zákonom OOU
ani certifikát ale ani hocijaký iný papier neobstoja, pokiaľ príde kontrola a ja nebudem vedieť o zákone ani slovo
0 0
anka anka

anka je offline (nepripojený) anka

Ak mam do 5 zamestnancov, nespracuvaju sa mzdy na PC pripojenom na internet, co je potrebne urobit, aby bol dodrzaný zákon?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Podľa § 25 ods.2 písm.c) je uvedené, že mzdy nespadajú do registrácie.

T.z. aj keby si ich mala 100 .

Ale vysvetlí aj mne niekto, prečo "páni odborníci na registri" chcú, aby tieto malé
s.r.o. nahlásili zodpovednú osobu , lebo ak nie tak musia zaregistrovať svoj IS
miezd. Načo je ten § 25 2 písm. c) ????

Jedno si odporuje druhé. Ten zákon sa vôbec nedá čítať.
0 0
Stefan2 Stefan2

Stefan2 je offline (nepripojený) Stefan2

Lila
Podľa § 25 ods.2 písm.c) je uvedené, že mzdy nespadajú do registrácie.

T.z. aj keby si ich mala 100 .

Ale vysvetlí aj mne niekto, prečo "páni odborníci na registri" chcú, aby tieto malé
s.r.o. nahlásili zodpovednú osobu , lebo ak nie tak musia zaregistrovať svoj IS
miezd. Načo je ten § 25 2 písm. c) ????

Jedno si odporuje druhé. Ten zákon sa vôbec nedá čítať.
Podľa mňa si to neodporuje. Jedna vec je registrácia IS a druhá vec je dohľad zodpovednej osoby. Aj keď IS nepodlieha registrácii, sú v ňom os.údaje, ktoré treba chrániť a na tú ochranu dohliadať ...

Netreba zabúdať, že aj keď IS nepodlieha registrácii, musí byť o ňom vedená evidencia - § 29,30.
0 0
Stefan2 Stefan2

Stefan2 je offline (nepripojený) Stefan2

anka
Ak mam do 5 zamestnancov, nespracuvaju sa mzdy na PC pripojenom na internet, co je potrebne urobit, aby bol dodrzaný zákon?
- prijať primerané technické,organizačné a personálne opatrenia dpovedajúce spôsobu spracúvania - § 15 (ak nie v BP, tak v nejakej internej smernici o ochrane os.údajov - aspoň práva, povinnosti a zodpovednosť oprávnených osôb pri ochrane os.údajov + tie opatrenia)
- ak náhodou by ste robili odborárske známky na PC, tak "v tomto prípade prevádzkovateľ a sprostredkovateľ len zdokumentuje prijaté technické,organizačné a personálne opatrenia v rozsahu, ktorý ustanovuje § 16 ods. 3 písm. c) a ods. 6,
- viesť evidenciu IS § 29,30 - napr.na formulári pre registráciu (na str.úooú)
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Prosíííííííííííím prosííííííííííím veľmi pekne, povedal by mi niekto, či musím mať zodpovednú osobu, ak zamestnávam dohodárov? Tých "viac ako 5 zamestnancov" platí len pre HPP?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Nikto si ma nevšíma?

Moja otázka ohľadom dohodárov je stále aktuálna a pridávam ďalšiu:

Zodpovedná osoba musí byť, ak je viac ako 5 zamestnancov. Ale ak má niekto firmu niekoľko rokov, zamestnanci sa tam striedajú a spolu ich v papieroch bude určite viac ako 5. Preto chcem vedieť, či sa to ráta aj spätne, alebo len aktuálny počet zamestnancov?

Prosím o odpoveď, lebo stále v tom nemám jasno a ak by to bolo potrebné, chcem stihnúť školenie.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Odpoveď na prvú otázku som našla v zákonníku práce v §11 ods. 1: "Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu."

Čiže ak niekto zamestnáva dohodárov, a má ich viac ako 5, musí podľa mňa poveriť zodpovednú osobu, lebo dohodár je tiež definovaný ako zamestnanec. Veľa sa tu o tom diskutovalo a veľa ľuďom to nebolo jasné, ale už by to malo byť jasné. Ak to tak nie je, opravte ma.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Janka6685
Odpoveď na prvú otázku som našla v zákonníku práce v §11 ods. 1: "Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu."

Čiže ak niekto zamestnáva dohodárov, a má ich viac ako 5, musí podľa mňa poveriť zodpovednú osobu, lebo dohodár je tiež definovaný ako zamestnanec. Veľa sa tu o tom diskutovalo a veľa ľuďom to nebolo jasné, ale už by to malo byť jasné. Ak to tak nie je, opravte ma.
Janka, keď som bol na školení ohladom OOU, prednášajúci hovoril, že sa do počtu 5 zamestnancov započítavajú aj dohodári. Niekto tu písal že nie. Výklad je rôzny.
Ak má firma napr. 3 zamestnancov k 1.6.2005, tak poverenú osobu nemusí mať. Ale ak k 1.8.2005 už bude mať 7 zamestnancov tak už musí poveriť zodpovednú osobu. /výpis z registra/, vyškolená atď. Aspoń takto nám to prezentovali na školení.
Pekný deň...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ďakujem za vysvtlenie. Asi na to školenie pôjdem a nebudem rozmýšľať, či ísť, alebo nie. Nič tým nepokazím, len mi to pomôže.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ospravedlňujem sa, ale musím sa opýtať: ak mal doteraz zamestnávateľ 8 dohodárov a od 1. 7. 2005 bude mať do 5 zamestnancov, bude musieť poveriť zodpovednú osobu? Chcem len vedieť, či sa to berie aj spätne.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Keďže zákon ukladá do 30.6.05 všetko vysporiadať, /vyškoliť sa, poveriť osobu, zaregistrovať IS ak splňa podmienky na registráciu, vypracovať bezp. smernicu alebo projekt atď.../ a Ty do 30.6.05 ako píšeš máš napr. 8 zamestnancov, tak áno. Aspoň ja by som to tak spravil.
Pekný deň želám...
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Nakoľko stále dochádza k rozdielnemu výkladu školiteľov k otázke započítavania dohodárov do počtu pre povinnosť určiť zodpovednú osobu navrhujem, aby každý kto sa zúčastnil školenia napísal dátum a miesto školenia, meno prednášajúceho a jeho výklad k danej otázke. Na základe takéhoto prieskumu potom odoslať písomný dotaz na Úrad na OOÚ so žiadosťou o ich jednoznačné písomné vyjadrenie k rozdielnym výkladom nimi určených ľudí, ktoré bude záväzné pre všetkých.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

accad
Nakoľko stále dochádza k rozdielnemu výkladu školiteľov k otázke započítavania dohodárov do počtu pre povinnosť určiť zodpovednú osobu navrhujem, aby každý kto sa zúčastnil školenia napísal dátum a miesto školenia, meno prednášajúceho a jeho výklad k danej otázke. Na základe takéhoto prieskumu potom odoslať písomný dotaz na Úrad na OOÚ so žiadosťou o ich jednoznačné písomné vyjadrenie k rozdielnym výkladom nimi určených ľudí, ktoré bude záväzné pre všetkých.
10.5.2005 Trnava /Akadémia vzdelávania/ p. Salay Vladimír dohodári sa počítajú
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Viete mi niekto poradit, vypisujem tlačivo Oznamenie prevádzkovateľa o poverení zodp.osoby, a do názvu prevádzkovatela alebo zastupcu prevadzkovatela ide nazov firmy,alebo nazov konatela v tej firme??
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

A keď zamestnávam len jedného zamestnanca? Tam nie je potrebná zodpovedná osoba. Je však potrebné registrovať inf. systém?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať