Zavrieť

Porady

OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Pekný deň všetkých ochranuchtivým.

Má tu niekto už zaregistrovanú firmu? Má niekto poverenú osobu? Zjednodušene má v tom niekto jasno? Lebo ja nie. Otázka: Čo všetko ste uviedli do formulára k bodu 41? Aký ste si tam zvolili postup?
PS: Ak má niekto nieaké vzory na vyplnenie a ak bude taký zlatý mohol by ich sem aj prilepiť,tak nech ich prilepý. Myslím že všetcia mu budeme za to vďačný.
No nebudem sa tu ďalej rozpisovať, priliepajte...poskytujte všetky možné údaje.
Pekný dníček všetkým... cmuuuuk.
PS: Od stredy má byť zima... : (
Usporiadat
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Pre upresnenie, je to priestor, kde majú prístup zamestnanci naši, zamestnanci ostatných firiem sídliacich v našich priestoroch aj verejnosť. Vďaka za rýchlu a pohotovú odpoveď.
0 0
marcela76 marcela76

marcela76 je offline (nepripojený) marcela76

Prečítala som si tieto príspevky a nedá mi, aby som na niektoré poznámky a otázky nereagovala:
1. na spracovanie miezd sa nevťahuje registrácia !!!
2. pri spracovaní miezd nepotrebujete súhlas dotknutej osoby - veď rodné číslo nespracovávate podľa zákonníka práce, ale podľa zákona o sociálnom a zdravotnom poistení - a to je predsa právny základ - alebo už niekomu zobrali RLFO aj bez rodného čísla ?
3. som ako zodpovedná osoba v niekoľkých firmách - každému som robila smernice - POZOR aj tu platí archivačný zákon. odporúčam občas vyhotoviť záznam - aj keď len fiktívny - o kontrole dodoržiavania smernice a nariadení ktoré som ako zodpovedná osoba vydala. úrad môže kontrolnú osobu ktorá nevykonáva poriadne svoju robotu odvolať - má na to právo.tieto záznamy svedčia o tom že vyvíjam nejakú aktivitu - a okrem toho som krytá
4. ak dávate spracovávať mzdy externe - odporúčam zaktoviť jeden odstavec do pracovnej zmluy -asi v znení:zamestnanec svojim podpisom prehlasuje, že bol oboznámený o skutočnosti, že jeho osobné údaje budú poskytnuté spracovateľovi miezd a že voči tejto skutočnosti nemá výhrady
5. do evidenčného listu informačného systému v tomto prípade - teda ak dávate mzdy robiť inde - uvádzate tretie strany ktorým poskytujete osobné údaje, a to je tá firma ktorá vám mzdy robí
6. zodpovedná osoba nemusí mať školenie, ale dá sa z toho vyzuť ak sa bojíte - do poverenia zodpovednej osoby si vsunte vetu, že zodpovedná osoba síce preukázala vedomosti a že zákon ovláda, ale aj tak je povinná do určitého termínu -hoci aj jeden rok- doplniť odborné vzdelanie
7. ešte sa vrátim k pracovným zmluvám - v robote som do pracovnej zmluvy zakomponovala vetu zhruba v tomto znení: pracovník prehlasuje, že poskytol len pravdivé osobné údaje, uvedomuje si že akékoľvek zmeny je povinný nahlásiť, a že dáva zamestnávateľovi súhlas na spracovanie osobných údajov v rozsahu a po dobu, ktorá mu(zamestnávateľovi) vyplýva z právnych noriem platných v SR (napr. zákony o sociálnom a zdravotnom poistení, zákon o dani z príjmov, archivačný zákon a pod.)


narazila som na túto tém náhodou, ale dúfam, že niekomu to pomôže, ak nie, pošlite spávu
1 0
Assined Assined

Assined je offline (nepripojený) Assined

Mám iba jedného zamestnanca aj to na skrátený úväzok (iba 4 hod. mesačne) a mzdu mu robím iba ručne, v takomto prípade stačí smernica alebo ani tá nemusí byť? Som z toho jelen.
dakujem za radu
denisa
0 0
Zuzana G. Zuzana G.

Zuzana G. je offline (nepripojený) Zuzana G.

Dobrý deň všetci. Ja som s toho úplný jeleň a preto by som Vás rada poprosila o radu. Robim externe mzdy jedna firma-SZČO má jedneho zamestnanca na skrátený PP. a druhá firma s.r.o. má 2 zamestnancov na HPP a max. 2 v mesiaci na dohodu. Ak mi viete niekto poradiť či potrebujem vypracovať niečo k zákonu o ochrane osobných údajov budem strašne vďačná. Ešte raz ďakujem. Zatial podľa toho čo som si prečitala niejaké príspevky tak mi z toho vyplýva že nemusím, ale pre istotu. Ak niečo predsa tak ak máte aj niejaký vzor tak mi ho pošlite. Ešte raz vopred strašne pekne ďakujem
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Ahojte, aj ja sa chcem opýtať, sme s.r.o. máme 4 zamestnancov, prvý nastúpil do práce 10.4.2006, kde sa máme zaregistrovať a čo máme meť vypracované k tomto zákonu?
Veľká vďaka.
0 0
tori tori

tori je offline (nepripojený) tori

Vie mi niekto poradiť, či potrebujeme bezpečnostný projekt,alebo stačí smernica, keď sme občianske združenie a prevádzkujeme dve chránené dielne?
Ďakujem.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Chcem sa spýtať, čo všetko potrebuje nahlásiť lekáreň vrámci ochrany osobných údajov na úrad. Zamestnáva 5 pracovníkov, má IS na vedenie lekárne, IS na účtovníctvo a mzdy, budeme napojený na server a na internet. Lekáreň eviduje v programe aj rodné čísla pacientov. Stačí mu nahlásiť zodpovednú osobu?
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Kamarátka je poverená osoba ochranou osobných údajov. Končí pracovný pomer, firma speje k likvidácii. Dostala výpoveď k 30.09.2006 ako nadbytočná.
Ako má postupovať firma z hľadiska odhlásenia na Úrade pre ochranu ...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ANNAP
Kamarátka je poverená osoba ochranou osobných údajov. Končí pracovný pomer, firma speje k likvidácii. Dostala výpoveď k 30.09.2006 ako nadbytočná.
Ako má postupovať firma z hľadiska odhlásenia na Úrade pre ochranu ...
Prevádzkovateľ je povinný úradu nahlásiť zmenu,zdôvodniť a úrad je spätne povinný oznámiť prevádzkovádzkovateľovi termín,dokedy je povinný vymeniť zodpovednú osobu.
/ §19 odst.11 zákona o ochrane osobných údajov./
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

alex1
Chcem sa spýtať, čo všetko potrebuje nahlásiť lekáreň vrámci ochrany osobných údajov na úrad. Zamestnáva 5 pracovníkov, má IS na vedenie lekárne, IS na účtovníctvo a mzdy, budeme napojený na server a na internet. Lekáreň eviduje v programe aj rodné čísla pacientov. Stačí mu nahlásiť zodpovednú osobu?
skúste niekto
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

ahojte.. dovolila by som si prispiet "troskou do mlyna"..takze k tej lekarni.. vzhladom na to, ze zamestnavate 5 zamestnancov, podla § 19 ods. 2 nemate povinnost nahlasit na urad zodpovednu osobu.. v tomto pripade by ste ale museli postupovat podla ods. 9 spominaneho zakona a to je, ze tie info-systemy, ktorych sa to tyka nahlasit na registraciu.. v pripade, ze sa rozhodnete zodpovednu osobu nahlasit podla ods. 8 § 19, potom podla § 25 sa zbavujete povinnosti registrovat informacne syst podla § 25. ... pokial ide o jednotlive IS, ktore uvadzate mate povinnost / v pripade, ak ich nemate pripojene do siete internet/ podla § 15 ods. 2 pism. b , prijate technicke, personalne a organizacne opatrenia zdokumentovat formou bezpecnostnych smernic ... akonahle ich pripojite do siete internet, vztahuje sa na vas povinnost podla § 15 ods. 2 pism. a ..a to je, vypracovanie bezpecnostneho projektu.. prijemny den.
1 0
nina26 nina26

nina26 je offline (nepripojený) nina26

Prosím o radu, aké povinnosti mám, ak chcem poskytovať reklamu pre firmy na internetovej stránke z hľadiska ochrany osobných údajov, pretože tam bude uvedené meno, adresa t.č. majiteľa a jeho podnikateľská činnosť. Týka sa ma zákon 428/2002 a teda treba zaslať formulár na Úrad pre ochranu osobných údajov a tiež vypracovanie projektu na ochranu osobných údajov? Čo nesmiem určite prehliadnuť, aby nedošlo k porušeniu zákona?
Ďakujem za pomoc JK
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
nina26
Prosím o radu, aké povinnosti mám, ak chcem poskytovať reklamu pre firmy na internetovej stránke z hľadiska ochrany osobných údajov, pretože tam bude uvedené meno, adresa t.č. majiteľa a jeho podnikateľská činnosť. Týka sa ma zákon 428/2002 a teda treba zaslať formulár na Úrad pre ochranu osobných údajov a tiež vypracovanie projektu na ochranu osobných údajov? Čo nesmiem určite prehliadnuť, aby nedošlo k porušeniu zákona?
Ďakujem za pomoc JK
Nesmieš samozrejme zabudnúť na súhlas - písomný, od dotknutej osoby,so zverejnením jej údajov na internetovej stránke.
Ale aj tak by si si mala pozrieť zákon o ochrane osobných údajov.A vypracovať internú smernicu,kde presne upresníš ako budeš spracovávať ,dávať do obehu a likvidovať osobné údaje dotknutých osôb.
Naposledy upravil Melnick : 05.10.06 at 20:15
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

prosím máte nejakú krátku formulku na podpísanie pre zamestnancov na ochranu os. údajov
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
buba ,nie som vybavená tou správnou technikou na priliepanie rôznych tlačív,ale ak to potrebuješ len v rámci firmy,tak stačí napísať:

Zamestnanec.....................................ak o dotknutá osoba ,týmto dáva súhlas na spracovanie jeho osobných údajov v zmysle zákona č. 428/2002 o Ochrane osobných údajov.
Naposledy upravil Melnick : 06.10.06 at 10:09
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

...........
1 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

ahojte, chcem sa vas opytat, ci sa dohodar pocita za zamestnanca. totiz to v zakone o ochrane osob. udajov, je uvedene ak zamest-tel zamestnava viac ako 5 osob je povinny pisomne inform. Urad......... my mame 5 zamest-cov a 1 dohodara tak teraz neviem, aj on sa pocita?? uz tu bola taka otazka, len nebola jednoznacne zodpovedana, ako je to ?

dik
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

ahoj... nie, osoby, ktore su v pracovnom povere na zaklade dohod o pracach vykonanych mimo pracovneho pomeru sa pre ucely § 19 ods. 2 zakona na ochranu. os.ud. nepovazuju za zamestnancov.
0 0
Chvastek Chvastek

Chvastek je offline (nepripojený) Chvastek

Chcem sa opýtať, či je veľký problém, keď zamestnávateľ nemá nahlásenú zodpovednú osobu na Úrade na ochranu osobných údajov, hoci firma funguje od 2003 a stále mala viac ako 20 zamestnancov. Ďakujem
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Áno je to chyba a nahlásiť ju treba čo najskôr.
Dopĺňam:
nemyslím nahlásiť tú chybu,ale zodpovednú osobu ,pochopiteľne. Dosť nezrozumiteľne som to napísala.
Naposledy upravil Melnick : 31.10.06 at 11:28
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať