Zavrieť

Porady

Energeticke centrum-zrusenie zmluvy.

Dobry den.Pred mesiacom som podpisal zmluvu -Energeticke centrum a az teraz som zistil,ze to nie su zapadoslovenske elektrarne,ako sa tvaril.(podomovy predaj)Je tato zmluva platna,aj ked nie som majitelom bytu(ale manzelka) a doteraz som neplatil elektrinu z mojho uctu.Odberatel je napisana manzelka,ale ja som to podpisal,v energ.centre mi tvrdili,ze tao zmluva je platna,lebo som manzel.Ak by sa nedala zrusit zmluva bez poplatkov,da sa znizit viazanost zmluvy z 5r na 1r?Zo Zapadoslvenskou energetikou mam viazanost do konca decembra.Dakujem Vam.
Usporiadat
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre Helma73

Asi Vás sklamem, ale nedalo by sa bez... Hovoríte o zavádzaní. To sú skutočnosti, ktoré by ste musela EC stopercentne preukázať. A ak ich aj prekážete, EC bude so súcitným úsmevom tvrdiť, že podomoví predajcovia nie sú zamestnanci EC, ale externej firmy. Požiadajú Vás, aby ste ich konanie opísali, aby ste ich identifikovali s tým, že oni zabezpečia ich exemplárne potrestanie... Stále ešte veríte? Ja nie.
Iná vec by bola, ak by ste mala priebeh jednania s predajcom zaznamenaný na video, alebo audio. Ale aj v tom prípade by bola cesta k výpovedi zmluvy bez poplatku, prípadne odstúpenia od zmluvy veľmi tŕnistá a neistá. Určite by ste niečo takéto nestihla v 14-dňovej lehote na výpoveď zmluvy. Takéto preukazovanie by nakoniec skončilo na súde, ktorý by rozhodol o platnosti, resp. neplatnosti zmluvy.
Keď si prečítate VOP, zistíte, že spory možno riešiť na súde podľa miesta bydliska (okresný súd v mieste Vášho bydliska) alebo na rozhodcovskom súde. Vy sama (resp. za pomoci právnika, alebo organizácie, ktorá zastupuje podobne postihnutých) by ste musela dať podanie na súd. Prax na súdoch je taká, že od podania žaloby prejde 9 mesiacov do vytýčenia pojednávania. Takže pomaly nabalíte jeden kalendárny rok.
A EC a ich právnici budú striehnuť aj na Vaše najmenšie zaváhanie. A keď dajú podanie oni na Vás na rozhodcovský súd, konanie prehráte a budete platiť nemalé trovy konania.
Možnosť teda je, ale musíte sa dopredu psychicky, a nielen psychicky pripraviť na všetky eventuality, ktoré Vaše rozhodnutie môže vyvolať.
Prax je taká, že EC nebude akceptovať výpoveď, resp. odstúpenie od zmluvy bez poplatku, pretože pri podpise zmluvy ste sa k tomu svojim podpisom zaviazala. Takže rozhodnutie je len na Vás...
0 0
jajam jajam

jajam je offline (nepripojený) jajam

gogol99 Pozri príspevok
Musíte mať dôvod na odstúpenie. Odstúpenie bez dôvodu nemá šancu na úspech. Na www.vyhodnaenergia.sk sú inštrukcie, že musíte poslať aj listy starému dodávateľovi a aj distribútorovi, ak zmluva ešte nenadobudla účinnosť. Ak už zmluva nadobudla účinnosť, tak pošlite odstúpenie od zmluvy súčasnému dodávateľovi (EC), pošlite kópiu odstúpenia distribútorovi aj so sprievodným listom a súčasne si vyberte nového dodávateľa, s ktorým chcete podpísať novú zmluvu.
Ja som odstúpila od zmluvy na základe ich VOP aj som celý ten článok citovala v odstúpení......v lehote 14 dní, bez udania dôvodu.....a akceptáciu som dostala. Nechápem prečo by mal byť dôvod, keď podľa zákona aj podlľa VOP EC, je 7 resp. 14 lehota na bezdôvodné odstúpenie
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Gogol mala pravdepodobne na mysli odstúpenie od zmluvy v inej situácii. V 14-dňovej lehote od podpísania zmluvy naozaj možno odstúpiť bez udania dôvodu. 7 dní na to dáva zákon o ochrane spotrebiteľa a EC to navyšuje vo svojich VOP o ďalších 7 dní.
Pre tých, ktorých to ešte len čaká - nenechávajte to na poslednú chvíľu, dôležitý je dátum doručenia, nie dátum podania odstúpenia.
0 0
gogol99 gogol99

gogol99 je offline (nepripojený) gogol99

Zle som to napísala - preto opravujem, že pri odstúpení podľa zákona o podomovom predaji v lehote do 7 dní podľa zákona (do 14 dní podľa VOP EC) netreba uvádzať dôvod. Môj príspevok bol skôr rečníckym obratom, že samotná existencia zákonného práva neuvádzať dôvod, ak stihnete lehotu a súčasne sa jedná o podomový predaj, je "dôvodom" na odstúpenie, ak chcete úkon odstúpenie vykonať.
Uff, ťažká veta :-)
Ospravedlňujem sa za nepresnosť.
0 0
helma73 helma73

helma73 je offline (nepripojený) helma73

My už práve tú lehotu nespľňame a čo teraz vypovedať a zaplatoť 100eur, alebo u nich ostať,máte niekto s nimi skúsenosti?
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre helma73

Rozhodnutie ostane tak či tak len na Vás. Na tomto fóre (porada.sk) ľudia hľadajú skôr rady a pomoc pri riešení problémov. To zanemná, že sa tu stretnete skôr s tými, ktorí majú s EC negatívne skúsenosti. Nepredpokladám však, že všetci zákazníci EC majú skúsenosti negatívne, osobne odhadujem, že veľká väčšina je v tomto smere takpovediac "neutrálna". To však nevylučuje aj u tejto skupiny možné problémy v budúcnosti.
Je pravdou, že konečné ceny za energie môžu byť, resp. sú nižšie, ako energie dodávané donedávna ešte monopolnými dodávateľmi. V tomto smere má EC navrch. Dôležitá je však i "pridaná hodnota", t.j. servis, komunikácia, dostupnosť klientskych centier a pod. EC má jediné klientske centrum v BA a jedinú infolinku, ktorá je spoplatnená, na rozdiel od iných dodávateľov. A moc dôvery nevzbudzuje ani výpis z obchodného registra, alebo surfovanie v prehľade dlžníkov Sociálnej poisťovne.
Veľkým negatívom je i agresívna a zavádzajúca kampaň zo strany podomových predajcov, ktorá nie je podľa mňa ani na hrane, ale skôr za hranou zákona. Samozrejme, nepodpisujú im len dôchodcovia, ale i rozhľadení ľudia. Títo sa však majú možnosť celkom účinne brániť, pretože majú neobmedzený prístup na net, majú možnosti ako sa dostať k informáciam, dokážu kombinovať a analyzovať. Tejto skupine, ak bude chcieť, sa skôr či neskôr podarí dostať od EC preč s minimálnymi následkami. Ale jendoznačne horšie na tomu bude tá väčšia skupina oklamaných ľudí, ktorí nemajú také znalosti a často ani prostriedky na to, aby sa dokázali účinne brániť.
Môže sa stať, že ak ste sa upísala na 5 rokov, že celý tento čas prebehne bez problémov a naozaj reálne ušetríte nejaké finančné prostriedky. Ale môže sa stať i to, že budete mať o rok problémy s vymožením preplatkov za energie, "stratenými" zálohovými platbami a následnými spoplatnenými upomienkami a pod. A potom si poviete, že 100E poplatok "za blbosť" na začiatku by Vás vyšiel lacnejšie.
Takže sa budem opakovať v tom, čo som napísal na začiatku - zvážte pre i proti, rozhodnutie ostane len a len na Vás.
1 0
klaklaudinka klaklaudinka

klaklaudinka je offline (nepripojený) klaklaudinka

ja aj moja susedka mame tiez s Energetickym centrom podpisanu zmluvu a zatial mame vsetko v pohode. Zmluvu sme si poriadne precitali a nemame ziadne problemy. Zalohove platby chodia ... Tiez sme sa ale stretli s tym, ze nas predchadzajuci dodavatel - ZSE nam obom poslal predvyplnene storno procesu zmeny dodavatela a vypoved zmluvy o dodavke elektriny. Kazdopadne som radsej zavolala na ich infolinku, kde mi bolo vysvetlene, ze to je len snaha tradicneho dodavatela, aby sme u nich zostali. ZSE nam ale nenapisalo, ze v pripade, ze by sme tie papiere podpisali tak nam to moze uskodit:
1. by nam hrozila ta sankcia 100 eur
2. bohuzial pripad jedneho znameho - ze ho odpojili - lebo bol v ciernom ci neopravnenom odbere - neviem teraz presne ako sa to vola - lebo podpisal papiere, ze stornuje zmenu k novemu dodavatelovi a zaroven uz nebol zakaznikom ani predchadzajuceho dodavatela .... takze asi tak
0 0
irdeto irdeto

irdeto je offline (nepripojený) irdeto

Ahoj, mne sa stalo nasledovné:
pred cca 2 týždňami ma nám zazvonil pán, a chcel aby sme mu ukázali f. za el.energiu. Vravel že má lepšiu ponuku. Slušne sme povedali že nemáme záujem a že o tom ani nie sme kompetentný rozhodovať, nakoľko sme len nájomníci.
Povedali zme dovidenia a on šiel ku daľším dverám.
Dnes mi bola doručená výpoveď zmluvy od môjho súčasného dodávateľa, na základe zmluvy od Energetického centra.
Ja som ale žiadnu zmluvu s nikým neuzavrel ani nepodpísal!!!
Podľa pokynou operátora z EC som ešte dnes poslal storno s mojím overeným podpisom. Operátor potvrdil že toto nie je prvý prípad kedy bola bez vedomia majiteľa spravená zmluva, ktorú podpísal sám obchodník (ak sa tak dá nazvať ten čo obieha byty).
Momentálne čakám na ich vyjadrenie ako je toto možné. Mojím daľším krokom bude podanie tresného oznámenia.
0 0
helma73 helma73

helma73 je offline (nepripojený) helma73

pre pavol36

ďakujem za info a objasnenie situácie máme čo zvažovať.
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre helma73

Rado sa stalo

Pre irdeto

Trestné oznámenie Vám odporúčam podať čo najskôr (nečakajte na vyjadrenie EC, to môžete polícii doložiť aj neskôr). Nakoľko je celkom možné, že na obvodnom oddelení, kde budete oznámenie podávať, Vás budú chcieť presvedčiť, že to nie je nutné, prípadne situáciu zľahčovať - trvajte na podaní trestného oznámenia, aj pod hrozbou oznámenia nekonania policajtov na príslušný odbor kontroly.
Predtým, ako však trestné oznámenie podáte, skúste si obehať zopár susedov (podľa opisu zistíte u koho boli a s kým podpísali zmluvu). Bude totiž potrebná identifikácia tej kreatúry, ktorá si na Vaše meno vymyslela zmluvu. A na zmluve, ktorú uzavrel niektorý nevedomý sused, bude identifikačné číslo toho podomového predajcu, na základe čoho ho bude možné jednoznačne identifikovať.
Prípadne si túto skutočnosť vyžiadajte od EC, nakoľko Vy zmluvu nemáte.
Toto Vám píšem preto, lebo podomoví obchodníci nie sú zamestnanci EC, ale externej firmy (väčšinou to býva LUNA CORPORATION a podobné).
Nie je mi však jasné, ako na zmluvu dostali identifikačné číslo Vášho odberného miesta (bez identifikačného čísla nemožno urobiť zmenu dodávateľa). Neukazoval ste im nejaké faktúry od elektriny a plynu? Ak ste im ukazoval aj doklad SIPO, je celkom možné, že budú chcieť peniaze čerpať aj odtiaľ. Ak bol taký šikovný, verte tomu, že majú aj číslo Vášho SIPA.
Trvajte na podaní oznámenia o spáchaní trestného činu, nie priestupku. Na polícii môžete uviesť, že sa dopustil prečinu podvodu a poškodzovania cudzích práv.

P.S.: Ak budete vedieť meno i priezvisko toho hajzla, budem rád, ak ho kompletne na tomto fóre zverejníte. Reklama mu rozhodne nezaškodí.
Naposledy upravil pavol36 : 08.02.12 at 19:32
0 0
irdeto irdeto

irdeto je offline (nepripojený) irdeto

Ďakujem moc za radu...

Žiadnu faktúru od nás nevidel, sipo ani nemáme všetko riešime cez banking.
Zistil som ale že skriňa z elektromermi na prízemí je otvorená a čo ma zarazilo že pri každom elektromere je papier z číslom odberného miesta. Zrejme od prvého zapojenia, ešte na meno majiteľa stavby. (moje meno a priezvisko je hneď vedľa na poštových schránkach).

Tak som zrejme zistil odkiaľ má to číslo.

Podanie trestného oznámenia budem konzultovať aj s právnikom, ktorý mi už prisľúbil pomoc.
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre irdeto

To s tými elektromermi je moc zaujímavé riešenie... Mám dojem, že tam sa budú podomoví predajcovia vždy radi vracať. Možno by nebolo od veci, aby ste obehal susedov a vysvetlil im, čo sa Vám stalo. Je celkom možné, že také "príjemné" prekvapenie, ako postihlo Vás, v krátkej dobe postihne aj niektorých z nich...
Porada s právnikom môže byť. Aj keď, ak hovoríte, že ste len nájomník (podnájomník?), nie ste majiteľ odberného miesta. V tom prípade by akákoľvek zmluva bola od začiatku neplatná.
To však nezbavuje vychcaného podomového predajcu trestnoprávnej zodpovednosti. Po konzultácii s právnikom môžete trestné oznámenie podať aj písomne. Tým pádom sa vyhnete akýmkoľvek udalostiam na polícii, ktoré som vyššie popisoval. Trestné oznámenie môžete podať na okresnú prokuratúru alebo na obvodné oddelenie, pod ktoré podľa miesta bydliska patríte (možno ho podať aj inde, ale v rámci miestnej príslušnosti by aj tak bolo odstúpené a akurát tým dôjde k časovému sklzu).
Naposledy upravil pavol36 : 09.02.12 at 07:33
0 0
keri5 keri5

keri5 je offline (nepripojený) keri5

helma73 Pozri príspevok
My už práve tú lehotu nespľňame a čo teraz vypovedať a zaplatoť 100eur, alebo u nich ostať,máte niekto s nimi skúsenosti?
My sme už tiež nestihli 14-dňovú lehotu.Poslala som asi 3 výpovede a na každú mi prišlo zamietavé stanovisko.Zatiaľ máme aj pozastavenú zmluvu,čiže odoberáme plyn a elektro od starých dodávateľov.No EC sa mi vyhráža pokutou-čiže 100 eur za pozastavenie zmeny dodávateľa.Ja som ochotná to aj zaplatiť iba že neviem či po zaplatení pokuty so mnou ukončia aj zmluvu.A tety,ktoré sú na infolinke to nevedia tiež.Vraj mám zase len napísať a poslať výpoveď.:-(
0 0
irdeto irdeto

irdeto je offline (nepripojený) irdeto

Pre pavol36

Som nájomník v nájomnom bytovom dome. Čiže celý objekt má jedného majiteľa podnájomník podpisuje zmluvu o nájme,
v každom byte sa ale prihlasuje na odber energií sám, po ukončení nájmu sa odberné miesto opäť prepisuje buď na majiteľa alebo na nového nájomcu.
Som teda vlastne majiteľom odberného miesta. Tým pádom je jeho falošná zmluva platná.
0 0
irdeto irdeto

irdeto je offline (nepripojený) irdeto

Pre pavol36

Nájomná zmluva mi ale určuje "predvoleného" dodávateľa ktorý je pre celý objekt rovnaký... a ne je možné ho meniť.
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre irdeto

Jasné, už som v obraze. V tomto prípade však podanie trestného oznámenia rozhodne odporúčam. Už len kvôli tomu, aby ste sa vyhli prípadným komplikáciam s nájomcom. Pretože ak by ste naozaj zmluvu s EC podpísal, tým pádom by z Vašej strany došlo k porušeniu nájomnej zmluvy.
Možno by nebolo od veci informovať o tejto Vašej príhode i nájomcu. Aby to mal z prvej ruky a aby vedel, že Vy ste nič neporušil, naopak, že ste bol podvedený, resp. boli zneužité Vaše osobné údaje.
0 0
irdeto irdeto

irdeto je offline (nepripojený) irdeto

Pre pavol36

Správcu bytov (zástupca majiteľa), som informoval prvotne, overoval som či podnet na zmenu dodávateľa neprišiel z ich strany - najskôr ma ani nenapadlo že sa jedná o podvod.
Myslím že mám šťastie že pracujem v silnej spoločnosti, v ktorá má svojho právnika a ten mi pomôže správne formulovať trestné oznámenie. A majiteľ firmy je aj majiteľom nájomných bytov )
Som zvedavý ako to celé dopadne, aký môžu mať z toho postih?
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre irdeto

Takže, čo sa týka toho postihu. Podľa môjho názoru sa dotyčná osoba dopustila:

1) prečinu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi podľa § 374 ods. 1 písm. b) Tr. zákona (kto neoprávnene poskytne, sprístupní alebo zverejní osobné údaje o inom získané v súvislosti s výkonom svojho povolania, zamestnania alebo funkcie a tým poruší všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovenú povinnosť... sadzba do 1 roka),

2) prečinu poškodzovania cudzích práv podľa § 375 ods. 1 písm. a) Tr. zákona (kto inému spôsobí vážnu ujmu na právach tým, že uvedie niekoho do omylu - sadzba do 2 rokov),

3) priestupku alebo iného správneho deliktu, ktorý je oprávnený objasňovať slovenská obchodná inšpekcia podľa zákona o ochrane spotrebiteľa (nekalé obchodné praktiky smerujúce k porušeniu práv spotrebiteľa).

K bodu 1 - v zmluve sa musia uvádzať niektoré Vaše osobné údaje, minimálne meno a priezvisko, trvalé bydlisko. Som zvedavý, aký je v nej dátum Vášho narodenia ). K bodu 2 - tento paragraf ochraňuje nemajetkové práva. Vážnu ujmu vidím v tom, že v prípade nadobudnutia platnosti zmluvy by z Vašej strany de facto došlo k porušeniu nájomnej zmluvy a z toho by pre Vás mohli vyplývať ďalšie sankcie, prípadne hrozba straty nájmu. K bodu 3 - rozhodne odporúčam i podanie na SOI. Ak by bol prejednaný za priestupok a dostal by len symbolický peňažný trest, v budúcnosti by mohol byť odstíhaný za prečin nekalé obchodné praktiky voči spotrebiteľovi podľa § 269a ods. 1 písm. b) Tr. zákona - tu sa však vyžaduje, aby bol za obdobný čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch postihnutý, trestná sadzba od 6 mesiacov do 3 rokov.

Inak, Váš doterajší postup je veľmi rozumný a efektívny...
0 0
irdeto irdeto

irdeto je offline (nepripojený) irdeto

Pre pavol36

Dnes som dospel k ďaľšiemu zisteniu, volal som do EC pre informáciu či obdržali storno "mojej" zmluvy. operátor stále nemohol v systéme nájsť zmluvu na moje meno, poradil som mu nech skúsi hľadať zmluvu podľa môjho čísla odberného miesta. Potvrdil že takúto zmluvu evidujú ale na iné meno. Meno tej osoby je meno predchádzajúcej nájomníčky.
Jéj meno máme stále uvedené štítku poštovej schránky (ešte sme nestihli premeniť). Ona už ale s odberným miestom nič nemá viac ako rok. Bola riadne odhlásená a ja prihlásený.
Týmto je zmluva neplatná aj z dôvodu podvodu, a aj pre to že je vystavená nie na majiteľa odberného miesta.
Celé je to riadny chaos!
Ja ale týmto pádom nemôžem podať tresné oznámenie?
0 0
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Pre irdeto

Samozrejme trestné oznámenie podať môžete. Trestné oznámenie môže podať každý občan, nielen poškodený.
V tomto prípade by bolo možno najrozumnejšie, aby trestné oznámenie podal Váš firemný právnik v mene firmy, ktorej patrí nájomný dom. Podľa môjho názoru by v tomto prípade bola poškodená predošlá nájomníčka (prečiny uvedené pod bodmi 1 a 2 mojeho predošlého príspevku). A jednoznačne aj podanie na SOI alebo štátnu energetickú inšpekciu. Jedna z týchto dvoch inštitúcií je oprávnená objasňovať i prejednávať priestupky smerujúce voči spotrebiteľovi. To prejednanie priestupku s tým konkrétnym podomovým obchodníkom by bolo dosť dôležité, pretože v budúcnosti by bola možnosť ho odstíhať aj za prečin, ktorý uvádzam v bode 3) mojeho predošlého príspevku.

Na objasnenie tejto veci - je to podobné ako u krádeží potravín v hypermarketoch. Ak osoba ukradne nejakú veci do 266E, je to iba priestupok. Dostane zaň blokovú pokutu, alebo je prejednaná na mestskom úrade. Ak sa však takéhoto konania dopustí opakovane do jedného roka od času, kedy bola za predošlý priestupok postihnutá (bloková pokuta, prejednanie), už sa dopúšťa trestného činu.

Ja na Vašom mieste by som to dotyčnému rozhodne osladil. Zaslúži si to.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať