Zavrieť

Porady

U starej Blažkovej

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Táto téma, je pre všetkých ktorí radi diskutujú, vadia, debatujú, prekárajú sa, či inakším spôsobom sa venujú politickým témam a zároveň nechcú przniť iné témy
Naposledy upravil taiko : 10.12.14 at 21:32
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Ing. Ľubomír Janoška
duves
sa smiechu nezdržím, keď sa ukáže, že Satoshi Nakamoto je vlastne Kim Čong Un
No nie je to určite produkt jednotlivca ale dobre organizovanej skupiny "bielych golierov v papučiach". Niekde som čítal že sa podarilo premeniť takto 800 mld dolárov plus poplatky na kryptoburze. Takže to chce team. Možno aj z Kimovej či Donaldovej ríše.
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ing. Ľubomír Janoška
duves
sa smiechu nezdržím, keď sa ukáže, že Satoshi Nakamoto je vlastne Kim Čong Un
Tak to by bol gól tisícročia.....
Ale s tou cryptomenou sa riadne manipulovalo.....
https://spravy.pravda.sk/ekonomika/c...-manipulovany/
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

Ing. Ľubomír Janoška
duves
sa smiechu nezdržím, keď sa ukáže, že Satoshi Nakamoto je vlastne Kim Čong Un
no čítal som ten článok a 2 poznámky
- ked som to tu písal pred cca 1,5 r. tak som tu bol na "posmech"
- "liberalizmus v časoch, keď spotreboval (často úmyselne zlikvidoval) základy, z ktorých ťažil a na ktorých existoval (verejná morálka, rodina, náboženstvo)."

to je autorová veta, kvôli ktorej možno začnem pochybovať o svojom názore ))
1 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

bjuty smis
Ing. Ľubomír Janoška
duves
sa smiechu nezdržím, keď sa ukáže, že Satoshi Nakamoto je vlastne Kim Čong Un
no čítal som ten článok a 2 poznámky
- ked som to tu písal pred cca 1,5 r. tak som tu bol na "posmech"
- "liberalizmus v časoch, keď spotreboval (často úmyselne zlikvidoval) základy, z ktorých ťažil a na ktorých existoval (verejná morálka, rodina, náboženstvo)."

to je autorová veta, kvôli ktorej možno začnem pochybovať o svojom názore ))
Tiež som si to prečítal a mne to akosi nič konkrétne nevraví. Čisté nekonkrétne tliachanie. Dám to sem celé a môžete mi v tom texte vyznačiť, čo v ňom považujete za konkrétne a jednoznačné.
Pripadá mi to tak, ako keby si vôbec neuvedomoval, čo je to kryptomena a aký účel plní, či má plniť. No a ten si plní do puntíku.
Naviac si treba uvedomiť, že je to iba softvér a dokonca voľne šíriteľný.
---------------------------------
-----------------------------------
Burzové špekulácie sa odvtedy zopakovali ikskrát, schéma funguje rovnako. Menia sa len cibuľky.

Ale sú aj zmeny, dnes napríklad zažívame tulipánovú horúčku bez tulipánov, ako bitcoinovú revolúciu nazval poľský filozof Marek Cichocki.

Bitcoin je internetová mena bez akejkoľvek garancie. Stojí za ňou iba anonym (alebo korporácia) skrytý za menom Satoshi Nakamoto a prvú transakciu – slávnu pizzu za 10 miliónov dolárov – urobil tajomný „laszlo“. Inak je všetko iba čistý trh a čistá viera v matematický algoritmus neznámeho Nakamota.

Vo filme sme už videli mnoho podozrivých postáv, ktoré stoja nad štátmi, skorumpovaní Blofeldovia a im podobní mali vždy konkrétne ekonomické a mocenské záujmy. Komu slúži bitcoin, resp. ako, sa už tiež popísalo veľa. Dôležitejšie je niečo iné. Rola štátu.

Po nástupe bitcoinu vznikli desiatky ďalších kryptomien, podiel bitcoinov preto klesá, ale žánru sa darí. Čína hovorí o svojej vlastnej digitálnej mene, predstava, že štáty (veľmoci) nehrajú na tomto poli rolu, je preto iluzórna.

Nejde len o kriminalitu, terorizmus, moc a rovnako ani len o psychológiu peňazí (psychologické reakcie na bublinu), ktoré možno predpokladať. Zásadná otázka je filozofická, a teda otázka hodnoty, nielen samotnej tržnej výmeny. Globálny kapitalizmus je znepokojivo špekulatívny, výška globálneho dlhu, ako nedávno upozornil Inštitút medzinárodných financií, stále znepokojivo narastá, a to znamená zraniteľnosť najmä najslabších.

Peniaze, ako ukázal Georg Simmel v slávnej knihe Filosofie peněz, sú kľúčovým prvkom, bez ktorého nemožno pochopiť modernú mestskú spoločnosť so všetkými jej vzťahmi, lepšie povedané ich premenou. Kryptomeny preto nie sú reakciou na kvantitatívne uvoľňovanie peňazí, naopak, sú vypuklým prejavom toho istého trendu, kde mena stráca vzťah k pevnej hodnote, akou bolo kedysi zlato. Zatiaľ čo za tlačením dolárov či eur stojí nejaká autorita, a teda štát, v prípade bitcoinu je to len hmla a viera v algoritmus. O tom, ako sa peniaze viažu na dôveru v spoločnosti či, ak chcete, ako ich nehmotná povaha súvisí s odcudzením, vieme svoje už od Marxa. Teraz je to všetko Satoshim Nakamorom umocnené na druhú.

A dôsledky, ako vieme už od nepamäti, bude znášať spoločnosť, a teda štát.
V posledných rokoch vidíme, aké problémy má politický liberalizmus v časoch, keď spotreboval (často úmyselne zlikvidoval) základy, z ktorých ťažil a na ktorých existoval (verejná morálka, rodina, náboženstvo). S bitcoinom je to podobné, kapitalizmus, ktorý likviduje svoje predpoklady, nemôže fungovať. Peniaze pritom plnia pre naše spoločnosti nezastupiteľnú rolu, nielen kvôli tvorbe bohatstva a jeho distribúcie, ale kvôli tomu, že sú prvým nástrojom dôvery v systém.

Ochrana demokracie preto vyžaduje konflikt s politickým liberalizmom a ochrana kapitalizmu vyžaduje reguláciu tulipánového či bitcoinového špekulovania.
1 3
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Nebudem stracat cas podrobnym vyznacovanim, ale aspon jedno:
"Bitcoin je internetová mena bez akejkoľvek garancie. Stojí za ňou iba anonym (alebo korporácia)..."
Kedysi na bankovkach bolo napisane "kryte zlatom a dalsimi aktivami". Cim je kryta kryptomena? Nicim. Je to macka v mechu, ktora sa kupuje a predava len podla viery "investorov" je cena porastie.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

vicktor
Nebudem stracat cas podrobnym vyznacovanim, ale aspon jedno:
"Bitcoin je internetová mena bez akejkoľvek garancie. Stojí za ňou iba anonym (alebo korporácia)..."
Kedysi na bankovkach bolo napisane "kryte zlatom a dalsimi aktivami". Cim je kryta kryptomena? Nicim. Je to macka v mechu, ktora sa kupuje a predava len podla viery "investorov" je cena porastie.
"Kedysi na bankovkach bolo napisane "kryte zlatom a dalsimi aktivami""

To si nepamätám, ale na toto si spomínam, pamätám si to " Bankovky sú kryté zlatom".
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

vicktor
Nebudem stracat cas podrobnym vyznacovanim, ale aspon jedno:
"Bitcoin je internetová mena bez akejkoľvek garancie. Stojí za ňou iba anonym (alebo korporácia)..."
Kedysi na bankovkach bolo napisane "kryte zlatom a dalsimi aktivami". Cim je kryta kryptomena? Nicim. Je to macka v mechu, ktora sa kupuje a predava len podla viery "investorov" je cena porastie.
Nuž v tom máš pravdu, ale to od nej snáď nikto normálny ani nečaká.
Za Bitcoinom nestojí žiadna korporácia, je to iba skupina nadšencov, ktorá mu dokonca ani neprisúdila žiadnu hodnotu, alebo kurz voči inému platidlu.
Hodnotu (nejaký kurz) mu začali prisudzovať až špekulanti na trhu, ale to sa pôvodných účastníkov nijako nedotklo a nikdy nedotkne. Dokonca ani v prípade, že by klesol na desatinu, či stotinu jeho terajšej hodnoty.
Máš však pravdu aj v tom, že na našich Československých korunách to bolo naozaj napísané, ale iba napísané. Skutočnosť však bola úplne iná.
2 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Platidla posledneho polstoročia nie su kryte zlatom. To sa rovnako tykalo aj soc.tábora. Na bankovkach bolo napísane zlatom a inymi aktívami, ale to preto, že sa jednalo o čiastočné krytie zlatom a to bola pravda. No nepoznali sme pomer, aka časť z 1 Kčs bola kryta zlatom a aka časť tymi zahadnymi aktívami. Plus tam chýbalo vysvetlenie, čo tie aktíva sú. Napr. ludia su z tych pojmov zmätení a niekde som počul, alebo čítal, že nejaka podnikatelka ked sa dozvedela, že ma vo firme aj aktíva, aj pasíva, tak tvrdila, že to sa musí zmeniť, že všetko musia byť iba aktíva. Možno sa jej zdal pojem "pasíva" malo reprezentačný a dala príkaz na ich odpredaj.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves
Platidla posledneho polstoročia nie su kryte zlatom. To sa rovnako tykalo aj soc.tábora. Na bankovkach bolo napísane zlatom a inymi aktívami, ale to preto, že sa jednalo o čiastočné krytie zlatom a to bola pravda. No nepoznali sme pomer, aka časť z 1 Kčs bola kryta zlatom a aka časť tymi zahadnymi aktívami. Plus tam chýbalo vysvetlenie, čo tie aktíva sú. Napr. ludia su z tych pojmov zmätení a niekde som počul, alebo čítal, že nejaka podnikatelka ked sa dozvedela, že ma vo firme aj aktíva, aj pasíva, tak tvrdila, že to sa musí zmeniť, že všetko musia byť iba aktíva. Možno sa jej zdal pojem "pasíva" malo reprezentačný a dala príkaz na ich odpredaj.
Potom nechápem argumentáciu ľudí, že bitcoin nieje ničím krytý.
Ty si čím vysvetľuješ jeho stúpajúcu hodnotu? Hodnotu, ktorú vygeneroval iba záujem o jej nákup.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

duves
Platidla posledneho polstoročia nie su kryte zlatom. To sa rovnako tykalo aj soc.tábora. Na bankovkach bolo napísane zlatom a inymi aktívami, ale to preto, že sa jednalo o čiastočné krytie zlatom a to bola pravda. No nepoznali sme pomer, aka časť z 1 Kčs bola kryta zlatom a aka časť tymi zahadnymi aktívami. Plus tam chýbalo vysvetlenie, čo tie aktíva sú. Napr. ludia su z tych pojmov zmätení a niekde som počul, alebo čítal, že nejaka podnikatelka ked sa dozvedela, že ma vo firme aj aktíva, aj pasíva, tak tvrdila, že to sa musí zmeniť, že všetko musia byť iba aktíva. Možno sa jej zdal pojem "pasíva" malo reprezentačný a dala príkaz na ich odpredaj.
Na každej bankovke ČSSR : " Bankovky sú kryté zlatom a ostatnými aktívami štátnej banky československej"
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88
duves
Platidla posledneho polstoročia nie su kryte zlatom. To sa rovnako tykalo aj soc.tábora. Na bankovkach bolo napísane zlatom a inymi aktívami, ale to preto, že sa jednalo o čiastočné krytie zlatom a to bola pravda. No nepoznali sme pomer, aka časť z 1 Kčs bola kryta zlatom a aka časť tymi zahadnymi aktívami. Plus tam chýbalo vysvetlenie, čo tie aktíva sú. Napr. ludia su z tych pojmov zmätení a niekde som počul, alebo čítal, že nejaka podnikatelka ked sa dozvedela, že ma vo firme aj aktíva, aj pasíva, tak tvrdila, že to sa musí zmeniť, že všetko musia byť iba aktíva. Možno sa jej zdal pojem "pasíva" malo reprezentačný a dala príkaz na ich odpredaj.
Potom nechápem argumentáciu ľudí, že bitcoin nieje ničím krytý.
Ty si čím vysvetľuješ jeho stúpajúcu hodnotu? Hodnotu, ktorú vygeneroval iba záujem o jej nákup.
Teraz je hodnota klesajúca.
Resp. ak sa teda pytaš na kolísanie, tzv.volatilitu, tak tzv.privelka volatilita neveští nič dobré. Zvlašť pri mene to nesmie byť. Je to predmet špekulácie, tunel. Nič viac v tom nehladaj.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves
Platidla posledneho polstoročia nie su kryte zlatom. To sa rovnako tykalo aj soc.tábora. Na bankovkach bolo napísane zlatom a inymi aktívami, ale to preto, že sa jednalo o čiastočné krytie zlatom a to bola pravda. No nepoznali sme pomer, aka časť z 1 Kčs bola kryta zlatom a aka časť tymi zahadnymi aktívami. Plus tam chýbalo vysvetlenie, čo tie aktíva sú. Napr. ludia su z tych pojmov zmätení a niekde som počul, alebo čítal, že nejaka podnikatelka ked sa dozvedela, že ma vo firme aj aktíva, aj pasíva, tak tvrdila, že to sa musí zmeniť, že všetko musia byť iba aktíva. Možno sa jej zdal pojem "pasíva" malo reprezentačný a dala príkaz na ich odpredaj.
Duves,
ak bola Kčs krytá zlatom, aj keď píšeš, že iba čiastočne, tak potom ako si vysvetľuješ, že v ČSSR bolo zlato iba za rovnakú cenu, ako na západe. Tým som chcel povedať, že nie za stále rovnakú cenu, ako napríklad cukor.
1 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Neviem kam smeruješ s otazkou. Teda ku kurzu 1USD a čsl. koruny? Že teda mal kurz posilovať, ak bolo zlato drahšie?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves
jar88
duves
Platidla posledneho polstoročia nie su kryte zlatom. To sa rovnako tykalo aj soc.tábora. Na bankovkach bolo napísane zlatom a inymi aktívami, ale to preto, že sa jednalo o čiastočné krytie zlatom a to bola pravda. No nepoznali sme pomer, aka časť z 1 Kčs bola kryta zlatom a aka časť tymi zahadnymi aktívami. Plus tam chýbalo vysvetlenie, čo tie aktíva sú. Napr. ludia su z tych pojmov zmätení a niekde som počul, alebo čítal, že nejaka podnikatelka ked sa dozvedela, že ma vo firme aj aktíva, aj pasíva, tak tvrdila, že to sa musí zmeniť, že všetko musia byť iba aktíva. Možno sa jej zdal pojem "pasíva" malo reprezentačný a dala príkaz na ich odpredaj.
Potom nechápem argumentáciu ľudí, že bitcoin nieje ničím krytý.
Ty si čím vysvetľuješ jeho stúpajúcu hodnotu? Hodnotu, ktorú vygeneroval iba záujem o jej nákup.
Teraz je hodnota klesajúca.
Resp. ak sa teda pytaš na kolísanie, tzv.volatilitu, tak tzv.privelka volatilita neveští nič dobré. Zvlašť pri mene to nesmie byť. Je to predmet špekulácie, tunel. Nič viac v tom nehladaj.
A túto múdrosť máš skade?
Ale veď bitcoin nieje mena a nieje ani platidlom nejakého štátu. Nemá ani svoju banku, jednoducho nemá nič spoločné s inou menou. Je to iba platidlo, vlastne len virtuálna entita, ktorá je označená jedinečným kódom. Tak čo to prirovnávaš k nejakej mene a očakávaš od toho vlastnosti meny?
Pritom je to len čosi, čo si môžeš v prípade potreby vygenerovať aj sám pre seba a prípadne pre svoje okolie. Teda za predpokladu, že máš ľudí, ktorí tú tebou vystavenú menu sú ochotní rešpektovať a uznávať. Dokonca ju môžeš nazvať rovnako Bitcoinom, ako tí pred tebou a bude ti fungovať úplne rovnako. Bude to váš Bitcoin a budete ho mať zadarmo.
0 1
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88

A túto múdrosť máš skade?
Ale veď bitcoin nieje mena a nieje ani platidlom nejakého štátu. Nemá ani svoju banku, jednoducho nemá nič spoločné s inou menou. Je to iba platidlo, vlastne len virtuálna entita, ktorá je označená jedinečným kódom. Tak čo to prirovnávaš k nejakej mene a očakávaš od toho vlastnosti meny?
Pritom je to len čosi, čo si môžeš v prípade potreby vygenerovať aj sám pre seba a prípadne pre svoje okolie. Teda za predpokladu, že máš ľudí, ktorí tú tebou vystavenú menu sú ochotní rešpektovať a uznávať. Dokonca ju môžeš nazvať rovnako Bitcoinom, ako tí pred tebou a bude ti fungovať úplne rovnako. Bude to váš Bitcoin a budete ho mať zadarmo.
Zle čítaš a davaš rozsudky. Kde som ja nazval bitcoin menou?

Lebo moja argumentacia bola-že žiadna mena nesmie mat taku volatilitu ako ma bitcoin. Apropo, pozri si moj starší príspevok (teraz neviem či až z decembra 2017) a tam som už napísal, že sa to nespráva ako mena, ale ako akcia.

Tu to maš ty mudrlant: http://www.porada.sk/t255344-p470-u-...ml#post3002368

Inak, len tak medzi nami. Vieš prečo nie si oblúbený?
Tak ešte raz: Zle čítaš a davaš rozsudky
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves
Neviem kam smeruješ s otazkou. Teda ku kurzu 1USD a čsl. koruny? Že teda mal kurz posilovať, ak bolo zlato drahšie?
Smerujem to k vytváraniu dôvery v určitú menu.
Kto a prečo má záujem vytvárať u ľudí dôveru v určité platidlo?
Tvorcovia Bitcoinu taký záujem nemali a ani ho nikdy nepotrebovali. Im stačilo, že sa dostali mimo kontrolu a reguláciu a to im nikto nevezme.
Ak príde k tomu, že im tie Bitcoiny niekto vykúpi, alebo znefunkční ich premrštenou cenou, čo im zabráni vo vytvorení si nového Bitcoinu?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves
jar88

A túto múdrosť máš skade?
Ale veď bitcoin nieje mena a nieje ani platidlom nejakého štátu. Nemá ani svoju banku, jednoducho nemá nič spoločné s inou menou. Je to iba platidlo, vlastne len virtuálna entita, ktorá je označená jedinečným kódom. Tak čo to prirovnávaš k nejakej mene a očakávaš od toho vlastnosti meny?
Pritom je to len čosi, čo si môžeš v prípade potreby vygenerovať aj sám pre seba a prípadne pre svoje okolie. Teda za predpokladu, že máš ľudí, ktorí tú tebou vystavenú menu sú ochotní rešpektovať a uznávať. Dokonca ju môžeš nazvať rovnako Bitcoinom, ako tí pred tebou a bude ti fungovať úplne rovnako. Bude to váš Bitcoin a budete ho mať zadarmo.
Zle čítaš a davaš rozsudky. Kde som ja nazval bitcoin menou?

Lebo moja argumentacia bola-že žiadna mena nesmie mat taku volatilitu ako ma bitcoin. Apropo, pozri si moj starší príspevok (teraz neviem či až z decembra 2017) a tam som už napísal, že sa to nespráva ako mena, ale ako akcia.

Tu to maš ty mudrlant: http://www.porada.sk/t255344-p470-u-...ml#post3002368

Inak, len tak medzi nami. Vieš prečo nie si oblúbený?
Tak ešte raz: Zle čítaš a davaš rozsudky
Môj zlatý, veď si jasne napísal, že žiadna mena (a teda ani mena Bitcoin) nemôže mať volatilitu ako má Bitcoin.
Ak by nebol MMF lietal by aj dolár s eurom a aj s librou kade tade.
No a to prirovnanie k akciám, to je už úplne mimo.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

duves
jar88

A túto múdrosť máš skade?
Ale veď bitcoin nieje mena a nieje ani platidlom nejakého štátu. Nemá ani svoju banku, jednoducho nemá nič spoločné s inou menou. Je to iba platidlo, vlastne len virtuálna entita, ktorá je označená jedinečným kódom. Tak čo to prirovnávaš k nejakej mene a očakávaš od toho vlastnosti meny?
Pritom je to len čosi, čo si môžeš v prípade potreby vygenerovať aj sám pre seba a prípadne pre svoje okolie. Teda za predpokladu, že máš ľudí, ktorí tú tebou vystavenú menu sú ochotní rešpektovať a uznávať. Dokonca ju môžeš nazvať rovnako Bitcoinom, ako tí pred tebou a bude ti fungovať úplne rovnako. Bude to váš Bitcoin a budete ho mať zadarmo.
Zle čítaš a davaš rozsudky. Kde som ja nazval bitcoin menou?

Lebo moja argumentacia bola-že žiadna mena nesmie mat taku volatilitu ako ma bitcoin. Apropo, pozri si moj starší príspevok (teraz neviem či až z decembra 2017) a tam som už napísal, že sa to nespráva ako mena, ale ako akcia.

Tu to maš ty mudrlant: http://www.porada.sk/t255344-p470-u-...ml#post3002368

Inak, len tak medzi nami. Vieš prečo nie si oblúbený?
Tak ešte raz: Zle čítaš a davaš rozsudky
Každý profák aby na prednáškach nejak zaujal tak hodil pikošku s rôznou pravdivostnou hodnotou, tak nám na politickej ekonómii vysvetlil staroveký význam slova platidlo Okrem toho že v rámci výmenného obchodu sa menilo čokoľvek za niečo iné, najuniverzálnejším sa stával pomer k hodnote plátna alebo pomer k hodnote soli. veci ktorých hodnota bola známa a ktoré potreboval každý či sedliak, remeselník tak aj boháč. No v dobe takmer ranného kapitalizmu sa objavil nový výmenný prvok tulipánové cibuľky, a dnes pre zmenu nejaká kryptomena A keďže nás učili vo filozofii že vývoj ide po špirále teda to už bolo na nižšej úrovni a bude na vyššej úrovni. Teda ak preskočíme tie evolučné špirály, tak nie je rozdiel medzi plátnom, cibuľkou a bitcoinom, len tá hodnotová bublina občas potrebuje natrieť farbou, aby nebola celkom priehľadná. Ale vysvetľuj to niekomu.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

jar88
bjuty smis
Ing. Ľubomír Janoška
duves
sa smiechu nezdržím, keď sa ukáže, že Satoshi Nakamoto je vlastne Kim Čong Un
no čítal som ten článok a 2 poznámky
- ked som to tu písal pred cca 1,5 r. tak som tu bol na "posmech"
- "liberalizmus v časoch, keď spotreboval (často úmyselne zlikvidoval) základy, z ktorých ťažil a na ktorých existoval (verejná morálka, rodina, náboženstvo)."

to je autorová veta, kvôli ktorej možno začnem pochybovať o svojom názore ))
Tiež som si to prečítal a mne to akosi nič konkrétne nevraví. Čisté nekonkrétne tliachanie. Dám to sem celé a môžete mi v tom texte vyznačiť, čo v ňom považujete za konkrétne a jednoznačné.
Pripadá mi to tak, ako keby si vôbec neuvedomoval, čo je to kryptomena a aký účel plní, či má plniť. No a ten si plní do puntíku.
Naviac si treba uvedomiť, že je to iba softvér a dokonca voľne šíriteľný.
---------------------------------
-----------------------------------
Burzové špekulácie sa odvtedy zopakovali ikskrát, schéma funguje rovnako. Menia sa len cibuľky.

Ale sú aj zmeny, dnes napríklad zažívame tulipánovú horúčku bez tulipánov, ako bitcoinovú revolúciu nazval poľský filozof Marek Cichocki.

Bitcoin je internetová mena bez akejkoľvek garancie. Stojí za ňou iba anonym (alebo korporácia) skrytý za menom Satoshi Nakamoto a prvú transakciu – slávnu pizzu za 10 miliónov dolárov – urobil tajomný „laszlo“. Inak je všetko iba čistý trh a čistá viera v matematický algoritmus neznámeho Nakamota.

Vo filme sme už videli mnoho podozrivých postáv, ktoré stoja nad štátmi, skorumpovaní Blofeldovia a im podobní mali vždy konkrétne ekonomické a mocenské záujmy. Komu slúži bitcoin, resp. ako, sa už tiež popísalo veľa. Dôležitejšie je niečo iné. Rola štátu.

Po nástupe bitcoinu vznikli desiatky ďalších kryptomien, podiel bitcoinov preto klesá, ale žánru sa darí. Čína hovorí o svojej vlastnej digitálnej mene, predstava, že štáty (veľmoci) nehrajú na tomto poli rolu, je preto iluzórna.

Nejde len o kriminalitu, terorizmus, moc a rovnako ani len o psychológiu peňazí (psychologické reakcie na bublinu), ktoré možno predpokladať. Zásadná otázka je filozofická, a teda otázka hodnoty, nielen samotnej tržnej výmeny. Globálny kapitalizmus je znepokojivo špekulatívny, výška globálneho dlhu, ako nedávno upozornil Inštitút medzinárodných financií, stále znepokojivo narastá, a to znamená zraniteľnosť najmä najslabších.

Peniaze, ako ukázal Georg Simmel v slávnej knihe Filosofie peněz, sú kľúčovým prvkom, bez ktorého nemožno pochopiť modernú mestskú spoločnosť so všetkými jej vzťahmi, lepšie povedané ich premenou. Kryptomeny preto nie sú reakciou na kvantitatívne uvoľňovanie peňazí, naopak, sú vypuklým prejavom toho istého trendu, kde mena stráca vzťah k pevnej hodnote, akou bolo kedysi zlato. Zatiaľ čo za tlačením dolárov či eur stojí nejaká autorita, a teda štát, v prípade bitcoinu je to len hmla a viera v algoritmus. O tom, ako sa peniaze viažu na dôveru v spoločnosti či, ak chcete, ako ich nehmotná povaha súvisí s odcudzením, vieme svoje už od Marxa. Teraz je to všetko Satoshim Nakamorom umocnené na druhú.

A dôsledky, ako vieme už od nepamäti, bude znášať spoločnosť, a teda štát.
V posledných rokoch vidíme, aké problémy má politický liberalizmus v časoch, keď spotreboval (často úmyselne zlikvidoval) základy, z ktorých ťažil a na ktorých existoval (verejná morálka, rodina, náboženstvo). S bitcoinom je to podobné, kapitalizmus, ktorý likviduje svoje predpoklady, nemôže fungovať. Peniaze pritom plnia pre naše spoločnosti nezastupiteľnú rolu, nielen kvôli tvorbe bohatstva a jeho distribúcie, ale kvôli tomu, že sú prvým nástrojom dôvery v systém.

Ochrana demokracie preto vyžaduje konflikt s politickým liberalizmom a ochrana kapitalizmu vyžaduje reguláciu tulipánového či bitcoinového špekulovania.
Duves,
ak ja zle čítam, tak mi to prečítaj ty a objasni mi, čo je v tomto texte vlastne napísané.
Myslím, že práve ty si sem capol link na tento text.
Tak daj čo a ako treba chápať.
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
jar88
ako si vysvetľuješ, že v ČSSR bolo zlato iba za rovnakú cenu, ako na západe. Tým som chcel povedať, že nie za stále rovnakú cenu, ako napríklad cukor.
Cukor sme mali vlastny, zlato nie, jeho cena sa riadila svetovym trhom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať