Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovolím si na tomto mieste pripomenúť bod 1. Etikety Porady:

Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.
0 0
halibut halibut

halibut je offline (nepripojený) halibut

Pan Mihal pozorne som si precital vas vyklad zakona a j rady co sa tyka optimalizacie vysky materskej, preto skusim realny priklad vysky materskej mojej manzelky, je zamest. ale uz 2 roky je doma s malou dcerkou, cize nemocensky poistena nie je, a podmienku 270 dni nema splnenu. Kedze "pracujeme" na termine porodu na jesen 2007 tak je od 1.9.06 je dobr.nem.poist.(DNP) s max.vym.základom 25911,-, od 1.1.07 bez toho aby prerusila DNP si znizi vym.zaklad na minimum teda asi tych 7600,-, ale podla toho co pisete by mala dostavat max.vysku materskej z titulu DNP kedze vym zakladom bude rok 2006 a platenim toho minima v roku 2007 len bude splnat tu podmienku 270 dni. Ak by sa teda zamestnala mesiac pred nastupom na matersku s prijmom 26000,- a pracovala by tam 1 tyzden a zvysny cas az do nastupu na matersku by cerpala neplatene volno a popri tom by si platila DNP z minima (mozno by uz ani nebolo potrebne) ziskala by vyplatenie materskej zo suctu dvoch max.vym.základov? Ake by vznikli povinnosti vo vztahu k povodnemu zamestnavatelovi od ktoreho nastupila na prvu matersku?
Dakujem za odpoved, mozno to pomoze aj inym poradakom.
Ak je to tak, myslim si ze tieto anomalie v zakone nevydrzia, aj keby nas osobne aj potesili......
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
halibut
Pan Mihal pozorne som si precital vas vyklad zakona a j rady co sa tyka optimalizacie vysky materskej, preto skusim realny priklad vysky materskej mojej manzelky, je zamest. ale uz 2 roky je doma s malou dcerkou, cize nemocensky poistena nie je, a podmienku 270 dni nema splnenu. Kedze "pracujeme" na termine porodu na jesen 2007 tak je od 1.9.06 je dobr.nem.poist.(DNP) s max.vym.základom 25911,-, od 1.1.07 bez toho aby prerusila DNP si znizi vym.zaklad na minimum teda asi tych 7600,-, ale podla toho co pisete by mala dostavat max.vysku materskej z titulu DNP kedze vym zakladom bude rok 2006 a platenim toho minima v roku 2007 len bude splnat tu podmienku 270 dni. Ak by sa teda zamestnala mesiac pred nastupom na matersku s prijmom 26000,- a pracovala by tam 1 tyzden a zvysny cas az do nastupu na matersku by cerpala neplatene volno a popri tom by si platila DNP z minima (mozno by uz ani nebolo potrebne) ziskala by vyplatenie materskej zo suctu dvoch max.vym.základov? Ake by vznikli povinnosti vo vztahu k povodnemu zamestnavatelovi od ktoreho nastupila na prvu matersku?
Dakujem za odpoved, mozno to pomoze aj inym poradakom.
Ak je to tak, myslim si ze tieto anomalie v zakone nevydrzia, aj keby nas osobne aj potesili......
1. DNP nie je potrebné platiť od 1.9.2006 z maxima (pretože by sa muselo platiť aspoň do 31.12.2006,teda 4 mesiace), stačí pred MD ukončiť poistenie z minima a prihlásiť sa z maxima (potom už bude viac ako 25911 Sk, od 1.7.2007 cca 27800 Sk- a stačí platiť veľmi krátko-napr. 1 týždeň), samozrejme vo vhodnej kombinácii so zamestnaním,
2. čo sa týka zamestnania, nepíšete konkrétne údaje o tom, či ešte trvá, a odkedy trvá, takže toto treba doplniť.
3. v zásade kombinácia oboch poistení je možná, ale musí byť z každého z nich dĺžka trvania 270 dní v posledných 2 rokoch.
Naposledy upravil ajobs : 31.08.06 at 22:18
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlas s Ajobs.

Pokiaľ ide o zamestnanie, chápem to tak, že zamestnaná je ale v súčasnosti je s prvým dieťaťom na rodičovskej dovolenke. Tj. nemocenské poistenie zamestnanca má momentálne prerušené. Podľa § 49a sa však obdobie prerušenia z dôvodu poberania rodič.príspevu započítava do doby nem.poistenia pre účely posúdenia nároku na ďalšie materské.

"§ 49a

Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby."

Preto súhlas s Vašim plánom pokiaľ ide o zamestnanie - treba sa vo vhodný čas pre nástupom na materskú vrátiť do zamestnania a mať tam čím vyšší základ.
0 0
ekky ekky

ekky je offline (nepripojený) ekky

Dobrý deň chcem poprosiť o radu momentálne mám tri zamestnania
1. od 1.1.2005 na 20 hod. týždenne HM 5000,-SK
2. od 16.8.2006 na 10hod. týždenne HM 3000,.SK
3. od 16.8.2006 na 10 hod. týždenné HM 2500,-SK
a ešte pracujeme na rozšíreni našej rodinky
Čo by bolo pre mňa výhodnejšie príhlásiť sa ako dobrovoľný platca z maxima ešte v roku 2006, alebo si u zamestnavateľov navyšiť mzdy?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aj - aj.

Prihlásiť sa ako dobrovoľne nem.poistená osoba a súčasne si navýšiť mzdy.

Treba si však dobre načasovať rozhodujúce obdobia a pripraviť si scenár platieb v jednotlivých zamestnaniach a v dobrovoľnom poistení. Blížiaci sa koniec roka je na to ideálny.
0 0
ekky ekky

ekky je offline (nepripojený) ekky

Ešte Vás poprosím , čim viac o tom čítam tak som aj viac popletená
ako dobrovolný platca si môžem platiť z maxima 25911 do 31.12.2006
/aj keď som zamestnaná môže to byť max.čiastka?/ a od
1.1.07 stačí z minima ,lebo rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude r.2006?
A ďalej mám aj viacej zamestnaní tak zo všetkých spolu môžem platiť z max.25911,-SK ?

Už asi aj popletene píšem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ekky, na počudovanie tomu celkom dobre rozumiete.

Rozhodujúce obdobie pre DNP bude skutočne r.2006, takže od 1.1.2007 stačí platiť v DNP nutné minimum.

Avšak v roku 2006 v súčte všetkých zamestnaní plus dobrovoľné nem.poistenie za jeden kalendárny mesiac skutočne nemôžete platiť z vyššieho VZ ako 25911 Sk.

Aby toto ustanovenie zákona bolo dodržané a pritom bolo čo najvyššie materské, je potrebné pohrať sa s neplatenými voľnami v zamestnaniach a vhodne skombinovať platby s neplatenými voľnami. To je už trošku vyššia matematika, ak si ale zo trikrát prečítate sériu článkov k materskému, mali by ste i toto pochopiť.

Držím palce.
0 0
ekky ekky

ekky je offline (nepripojený) ekky

Ďakujem veľmi pekne už je mi veselšie :-)
0 0
luluha luluha

luluha je offline (nepripojený) luluha

p. Mihál

všetko som pochopila, je to super vysvetlené, ale ako je to s výpočtom materskej pri kombinácii SZČO a zamestnania. Ja som SZČO povinne NP + DP. Celkovo si odvádzam z maxima 25 911 Sk. Mám nárok aj na vyššiu mateskú keby som to skombinovala so zamestnaním?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dá sa to. Stručný návod:

Zamestnanie treba uzavrieť od 1.11.2006. Plat 25911 Sk. Ten aj bude za november 2006 vyplatený a poistné do SP odvedené. Za november odvod SZČO na nemocenské nebude, keďže max. VZ je v súčte 25911 a zamestnanie má prednosť.

V decembri v zamestnaní čerpanie neplateného voľna - v zamestnaní sa nič platiť nebude, ohlási sa prerušenie, ako SZČO platí za december z 25911 Sk.

Od januára 2007 zamestnanie prejde na kratší úväzok, plat povedzme 100 Sk mesačne, z neho odvod, ako SZČO platí z VZ 25911 - plat v zamestnaní.

Nástup na materské na jeseň 2007.

Rozhodujúce obdobie a denný VZ za zamestnanie:

1.11.2006 - 31.12.2006, DVZ = 25911 / 30 (november, december bolo prerušenie)

Rozhodujúce obdobie a denný VZ za SZČO:

Rok 2006, DVZ = suma VZ SZČO za rok 2006/365

Materská bude odhadom cca 25000 mesačne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vo všeobecnosti pre všetkých, čo plánuju materské - koniec roka je najvhodnejšia doba, kedy treba začať podnikať kroky vedúce k čo najvyššiemu materskému - uzavrieť nové pracovné pomery, prihlásiť sa ako dobrovoľne nem.poistená osoba atď. Prečo je to tak, to vám dúfam ukázala séria článkov o materskej.
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

vážený pán Mihál,
momentálne som na rodičovskej dovolenke.Na budúcu jesen by som chcela nastúpit na MD.Je pre mna vhodné prihlásiť sa do SP teraz v novembri, prípadne v decembri ako dobrovoľne poistená osoba z maximálneho VZ?Mohla by som sa popri tom ešte zamestnať aj u iného zamestnávateľa, bez toho, aby mi vzali rodičovský príspevok?Dokedy potom platiť odovody ako DNP z najvyššieho VZ, do júla 2007 a potom to znížit na minimum až do nástupu na MD?Dakujem za odpoved, prajem pekný den.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, prihláste sa ešte pred koncom roka na dobrovoľné nem.poistenie a určite si základ 25911 Sk. Následne si k 1.1.2007 zmeňte základ na 7600 Sk.

Ak nastúpite na MD pred koncom roka 2007, rozhodujúce obdobie z dobr.nem.poistenia bude "koniec roka 2006". DVZ sa vypočíta zo základu 25911 Sk. To znamená materské cca 13000 Sk na mesiac. Súčasne budete mať nárok na materské aj z poistenia zamestnanca - z pravdepodobného základu - ak zamestnávateľ potvrdí základ povedzme 25911 Sk, budete mať materské 26000 mesačne.

Ak sa zamestnáte u iného zamestnávateľa, nebudete mať nárok na rodičovský príspevok (za predpokladu, že budete aj pracovať, ale ak u iného zamestnávateľa budete okamžite na rodičovskej dovolenke, tak rodičovský príspevok Vám samozrejme zostane).
Naposledy upravil Jozef Mihál : 03.11.06 at 18:10
0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

Dakujem velmi pekne za odpoved, este som chcela doplnit, že ten rodičovský príspevok mám do 22.6.2007.Potom sa vraciam do prace k svojmu terajšiemu zamestnávateľovi a potom na jesen by som chcela nastúpiť na MD.Bude mat nejaký vplyv koniec RD a opätovný nástup do práce, následne nástup na MD na výpočet materského?Alebo stále bude rozhodujúce obdobie pre mna r.2006 a rok 2007 sa ma netýka.Ešte k tej prvej odpovedi - dokedy potom platiť dobrovoľné poistenie - do dna, ktorý predchádza dni nástupu na MD?
Ešte malé vysvetlenie k tomu druhému zamestnávatelovi-môže mi druhý zamestnávateľ urobiť pracovnú zmluvu teraz od novembra,s tým, že ma zamestáva od 6.11. ale nebudem pracovať,lebo som na RD.Potom za mna neplatí odvody do poistovní a môže mi dat plat 25911 Sk?Ako potom "ošetriť" to, že ma vlastne zamestnal, ale nepracujem, lebo som na RD? Stačí to uviesť v prac.zmluve, že deň nástupu do práce bude deň skončenia RD? Dokedy musím mať u neho prac.zmluvu-min.270 dní?Bude mi aj on vystavovať doklad na výpočet materského? Lebo vlastne do júna 2007 nebude do SP za mna odvádzať nič. Dúfam, že som Vám to jasne napísala, lebo už som z toho popletená aj ja. Dakujem za odpoved a prajem pekný den.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
renkulka, začína toho byť veľa na to, aby sa to dalo konzultovať formou príspevkov na Porade. Ale plán je to pekný.

1. V zamestnaní ste na RD, po 22.6.2007 sa vrátite do práce, na jeseň pôjdete na MD - rozhodujúce obdobie v zamestnaní bude tak či tak rok 2006 a pre výpočet materského zo zamestnania sa použije pravdepodobný denný VZ, keďže ste počas roka 2006 boli na RD a neplatili ste nič.

2. DNP treba mať uzatvorené tak, aby v posledných 2 rokoch pred skutočným dňom pôrodu bolo 270 dní trvania DNP. DNP nemusíte mať až do dňa pôrodu, môžete využiť inštitút ochrannej lehoty. Tá je 6 mesiacov, ak DNP zanikne až v období tehotenstva. Čiže DNP možno ukončiť aj skôr, ale tak, aby to bolo až keď ste tehotná a tak, aby medzi dňom ukončenia DNP a nástupom na MD (8 týždňov pred pôrodom) bolo najviac 6 mesiacov.

3. O tom druhom zamestnaní radšej neuvažujte, ak by ste ho uzavreli tak ako píšete, rozh.obdobie by bol rok 2006, použil by sa pravdepodobný VZ a vznikla by kolízia jednak s prvým zamestnaním, jednak s DNP (kolízia v tom zmysle, že ak máte viac prac.pomerov a k tomu ešte aj DNP, poistné sa platí prednostne zo zamestnania a VZ v súčte za všetko nesmie byť vyšší ako 25911 Sk). Sociálka by to určite nenechala len tak a výsledkom by možno bola ešte menšia materská. Ak to skúsite, urobte to tak ako píšete, ale potom sa prosím nezabudnite ozvať, ako to dopadlo - prispejete do databázy praktických skúseností...
0 0
Freddy Freddy

Freddy je offline (nepripojený) Freddy

Pekny den prajem,

v prvom rade sa Vam chcem podakovat za tieto analyzy ohladom materskeho, su naozaj poucne a hlavne uzitocne... ;-) Chcel by som sa obratit na Vas s mojim pripadom, aby som predisiel buducim moznym problemom. Momentalny stav je taky, ze moja manzelka je zamestnana, ale momentalne cerpa rodicovsku dovolenku, este az do roku 2008. V roku 2007 planuje znovu nastupit na matersku dovolenku. A teraz podla mna mame 2 moznosti.

1. Ku koncu roka sa nahlasi ako DNP, s vymeriavacim zakladom 25911-VZ zo zamestnania, a od 1.1.2007 znici VZ na minimum. V tomto pripade materska bude vypocitana zo zamestnania + ako DNP zo sumy 25911 Sk.

2. Ku koncu roka nastupi do dalsieho zamestnania, s mesacnou mzdou 25911. Od 1.1.2006 sa zmeni pracovna zmluva na kratsi uvazok (napr. na 100 Sk, ako ste uz uvadzali v jednom pripade), a bude platit NP zo sumy 100 Sk. Materska v tomto pripade bude z noveho zamestnania v maximalnej vyske z VZ 25911 + materska z povodneho zamestnania.

Takze v nasom pripade by bola vyhodnejsie druha alternativa, lebo menej zaplatime na poistnom a napriek tomu viac dostaneme na materske. Je moja uvaha spravna?

Dakujem Vam za odpoved... :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, riešenie č.2 by bolo efektívnejšie.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.11.06 at 06:49
0 0
Freddy Freddy

Freddy je offline (nepripojený) Freddy

Jozef Mihál
Áno, riešenie č.2 by bolo efektívnejšie ale pri existencií zamestnania, v ktorom nebude na RD, padá nárok na rodičovský príspevok.
Ďakujem za odpoveď, len nechápem, prečo padá nárok na rodičovský príspevok? Veď podmienkou nároku na RP je len aby sa rodič staral o dieťa a neumiestnil dieťa do školského zariadenia, ale pracovnú činnosť môže vykonávať, nie?
0 0
Freddy Freddy

Freddy je offline (nepripojený) Freddy

Jozef Mihál
Áno, riešenie č.2 by bolo efektívnejšie ale pri existencií zamestnania, v ktorom nebude na RD, padá nárok na rodičovský príspevok.
Ďakujem za odpoveď, len nechápem, prečo padá nárok na rodičovský príspevok? Veď podmienkou nároku na RP je len aby sa rodič staral o dieťa a neumiestnil dieťa do školského zariadenia, ale pracovnú činnosť môže vykonávať, nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať