Zavrieť

Porady

Chlieb upeceny bez namahy a pekarne

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Mile pekarky, chcem vas upozornit na jeden uzasny recept na chlieb, je jednoduchy, absolutne bezpracny a pritom naozaj velmi dobry. Odkedy som sa ho odhodlala upiect, chlieb nekupujem a do posledkej omrvinky doma chlieb zjeme.http://varecha.pravda.sk/recepty/dom...95-recept.html
Usporiadat
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

ale to cesto nie je studené, je teplé, veď pracuje
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

A nevie niekto, či by som nemohla tento chlieb upiecť v zepterových miskách. Neviem nájsť do akých teplôt sa môžu použiť
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

robila som z jednej davky.
Jenskej misy som sa trochu aj ja bála. Preto som to stale vykladala na drevenu dosku a este aj utierku. Ale v pohode. Nebol problem.

K tomu preosievaiu misy - minule som niekde zachytila, ze kuchar miesto preosievania muky len pouzil metličku na rušné šľahanie a proste muku v mise ňou len tak nasucho premiešal. Začala som aj ja s tým, že prisám sypké prísady - teda mukú, soľ, droždie a pár krat to tou metličkom prešľahám. Aj sa to prevzdušní, aj sa to rovnomerne premieša.
4 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

neviem čo tu furt špekulujete s tým droždím, veď to "hlavné kvasenie kvasí múka a nie droždie". Podľa môjho názoru ho treba viac iba v prípade že by sa jednalo o klasický chlieb čo kvasí krátko.
Ja som robil z dvojitej dávky, vyšlo mi tam 1100 g hladkej nepreosiatej múky a dal som menšiu polovičku kávovej lyžičky droždia, obidva razy. Z toho droždia zo sáčku takmer nič neubudlo, pritom je na sáčku písané že celý sáčok je na 500g múky - áno, ale nie v prípade tohto receptu...
1 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

dobrý nápad s tou metličkou, vyskúšam
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Nandrolon Pozri príspevok
neviem čo tu furt špekulujete s tým droždím, veď to "hlavné kvasenie kvasí múka a nie droždie". Podľa môjho názoru ho treba viac iba v prípade že by sa jednalo o klasický chlieb čo kvasí krátko.
Ja som robil z dvojitej dávky, vyšlo mi tam 1100 g hladkej nepreosiatej múky a dal som menšiu polovičku kávovej lyžičky droždia, obidva razy. Z toho droždia zo sáčku takmer nič neubudlo, pritom je na sáčku písané že celý sáčok je na 500g múky - áno, ale nie v prípade tohto receptu...
Musíme špekulovať, lebo nepoužijeme sušené droždie.
Však ty si dal podľa receptu, na dvojnásobnú dávku 1/2 lyžičky sušeného, možno trochu menej. My špekulujeme preto, lebo chceme vedieť, koľko je to čerstvého droždia, pol kocky je veľa, možno stačí len pár gramov, preto to hľadáme.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

je ale otázka, či je vôbec do takéhoto receptu "bez miesenia" vhodné to čerstvé droždie. Pochybujem že sa rozmieša rovnomerne do celej masy tak ako sušené.
Ja všetko sypké trochu premiešam buď lyžicou, alebo varechou v nerezovom hrnci a potom pridám vodu a zase to varechou riadne premiešam aby bola z toho úplne homogenná zmes, navrch natiahnem igelitovú tašku z "rožkov" a odstavím niekde na bok.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Nandrolon Pozri príspevok
je ale otázka, či je vôbec do takéhoto receptu "bez miesenia" vhodné to čerstvé droždie. Pochybujem že sa rozmieša rovnomerne do celej masy tak ako sušené.
Ja všetko sypké trochu premiešam buď lyžicou, alebo varechou v nerezovom hrnci a potom pridám vodu a zase to varechou riadne premiešam aby bola z toho úplne homogenná zmes, navrch natiahnem igelitovú tašku z "rožkov" a odstavím niekde na bok.
Už som cesto urobila, droždie som rozmiešala v šálke vody, priliala som k ostatnej vode a celé som to naliala na múku a zmiešala. Ja mám ale nejaké husté to cesto, dala som o trošku menej vody, ako 1,5 hrnčeka. Droždie som si odvážila a sama so sebou som sa dohodla, že dám 6 gramov, čo je menej ako 1/3 z polovičky kocky.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Kvaka Pozri príspevok
Už som cesto urobila, droždie som rozmiešala v šálke vody, priliala som k ostatnej vode a celé som to naliala na múku a zmiešala. Ja mám ale nejaké husté to cesto, dala som o trošku menej vody, ako 1,5 hrnčeka. Droždie som si odvážila a sama so sebou som sa dohodla, že dám 6 gramov, čo je menej ako 1/3 z polovičky kocky.
ja som štartnul 2. pokus: 3 hrnčeky múky+1 hrnček vody+1/4 kocky droždia+soľ. cesto je hustejšie, po 2 hodinách vykyslo x2, odokryl som, premiešal (je husté) a kysne znovu. asi to bude ok
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

myslím, že si ho nemal odokrývať a miešať ...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

srska Pozri príspevok
ja som štartnul 2. pokus: 3 hrnčeky múky+1 hrnček vody+1/4 kocky droždia+soľ. cesto je hustejšie, po 2 hodinách vykyslo x2, odokryl som, premiešal (je husté) a kysne znovu. asi to bude ok
A ten prvý pokus je kde?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

veronikasad: myslím, že si ho nemal odokrývať a miešať ...

kysne v pohode ďalej
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Kvaka Pozri príspevok
A ten prvý pokus je kde?
išiel do zásobárne pre bystrické sliepočky
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ja mám hrnček 2,5dcl, tak som dala cca 3,5 hrnčeka múky a 1,5 hrnčeka vody. Vážila som múku, po dvojnásobnom preosiatí vážilo tých 3,5 hrnčeka múky 470gr. Takže mám to len od oka, a to droždie som si tipla, ak 1/4 lyžičky sušeného, tak to je dosť málo, preto som dala tých 6-7gramov obyčajného.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

srska Pozri príspevok
išiel do zásobárne pre bystrické sliepočky
prečo ?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

srska Pozri príspevok
išiel do zásobárne pre bystrické sliepočky
aspoň si to upiekol?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

veronikasad Pozri príspevok
prečo ?
lebo cesto bolo ráno spľasnuté a keď som to trtol do trúby, tak síce podrástlo ale len asi na 7cm, takže sliepočky budú mať mňamík
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

srska Pozri príspevok
lebo cesto bolo ráno spľasnuté a keď som to trtol do trúby, tak síce podrástlo ale len asi na 7cm, takže sliepočky budú mať mňamík
neroztieklo sa ti preto, že si mal širokú nádobu na pečenie ?
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Kvaka Pozri príspevok
Ja idem dnes tiež zarobiť, ako som už písala. Trochu som na nete hľadala, a tak som dospela k záveru, že pol kocky čerstvého je naozaj veľa. Našla som v debate o domácich pekárničkách dva zaujímavé príspevky, citujem:
1. sušené kvasnice jsou buď na půl kila mouky, nebo na kilo – informaci najdeš na sáčku. Případně tam napíšou, že odpovídá kostce (42 – 50 gramů) čerstvého droždí, v tom případě je na kilo. Takže v Tvém případě bych na 600 gramů mouky použila zhruba půl sáčku droždí určeného na kilo mouky.

2.Na sáčcích bývá napsáno, jaké je dávkování do trouby a jaké pro domácí pekárnu. V pekárně se používá na půl kila mouky nebo směsi cca 1 a 1/2 max. 2 lžičky sušeného droždí. Jestli chceš dát čerstvé, pak na stejné množství stačí 12–14g. Víc nemá cenu, těsto sice krásně nakyne, ale ve finále spadne, protže je překynuté a neudrží se. Pak máš „ušatý“ chleba.

Ak vychádzam z receptu tu na porade, kde sa chlieb pečie v trúbe, píšete o 1/4 lyžičke sušeného, takže z tej kocky živého droždia asi treba podstatne menej, asi menej ako 1/4 kocky.
Droždie nepoužívam, keďže kysnuté nemusím. Iba raz v živote som robila nejaký koláč. Podaril sa, ale ja mám radšej rýchle recepty.

tusim sa potvrdzuje moje tvrdenie
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

srska Pozri príspevok
išiel do zásobárne pre bystrické sliepočky
čo urobím ja, ak sa nevydarí...na balkóne sliepočky nemáme
chystám sa zajtra zarobiť cesto a v sobotu upiecť
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať