Zavrieť

Porady

Zateplenie domu

Dobry den,
chcem sa Vas spytat ohladom veci na podporu zateplenia nasho bytoveho domu.
Jedna sa o 5 rokov stary tehlovy bytovy dom, na ktory by sme si chceli zobrat uver ako spolocenstvo vlastnikov bytov.
ZAujimalo by ma ci je na takuto stavbu mozno si zobrat takyto uver, co treba splnit. Treba mat nejake vlatne prostriedky? Na aku dobu si je mozne zobrat uver a s akym urokom?
Treba mat 100 percentny suhlas od vsetkych vlastnikov bytov, a co ak niektori nebudu suhlasit so zateplenim?
Dakujem Vam za odpovede.
S pozdravom

Laurin
Usporiadat
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
kolariko: konkretne nas projekt je postaveny na usporach, uvere a štatnej dotacii na opravu balkonov. pričom: Uspory na fonde oprave sú tvorené podla vymer jednotlivych bytov. Uver, resp. mesacna splatka uveru je kryta tvorbou fondu oprav-tam zasa vstupuju vymery za byty. Mne osobne sa zda byť taketo riesenie spravodlive. Kazdy iny pripad, co by ho aj zakon povoloval je deformaciou. Pokial je tam dost vela vlastnikov malych bytov, je potrebne sa vyhnut nedorozumeniam a za ucelom spolocneho postupu sa aj vopred stretnut a si to ujasnit.
Pokial niekomu nevyhovuje vlastnit velky byt, nech ho preda a kupi si menší.
Viac neporadim.
0 0
kolariko kolariko

kolariko je offline (nepripojený) kolariko

duves Pozri príspevok
kolariko: konkretne nas projekt je postaveny na usporach, uvere a štatnej dotacii na opravu balkonov. pričom: Uspory na fonde oprave sú tvorené podla vymer jednotlivych bytov. Uver, resp. mesacna splatka uveru je kryta tvorbou fondu oprav-tam zasa vstupuju vymery za byty. Mne osobne sa zda byť taketo riesenie spravodlive. Kazdy iny pripad, co by ho aj zakon povoloval je deformaciou. Pokial je tam dost vela vlastnikov malych bytov, je potrebne sa vyhnut nedorozumeniam a za ucelom spolocneho postupu sa aj vopred stretnut a si to ujasnit.
Pokial niekomu nevyhovuje vlastnit velky byt, nech ho preda a kupi si menší.
Viac neporadim.
No veď, aj podľa mňa je to spravodlivé a nechápem, ako sa to tam dostalo. Ja vlastním 1-izb.byt 35m2 a náklady mám vypočítané na cca 180 t..Byt 3-izb. o výmere 75m2 má náklady vypočítané na 208 t., /v tom sú už zohľadnené predbežné úroky za úver na 10 rokov a počet lódžií/ väčie byty majú viac/, no čo k tomu dodať? Dôchodca, kt. som sa pýtala, že prečo nevymení svoj nadrozmerný byt, my jednoducho povedal, že "načo, veď ma nestojí o nič viac"...
1-izb.bytov je v dome 11, ostatných od 65-75 m2 je 44, takže ak sa bude hlasovať a bude stačiť 2/3 všetkých hlasov, tak hádajte ako to asi dopadne?
Naposledy upravil kolariko : 19.05.08 at 15:12
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
kolariko Pozri príspevok
No veď, aj podľa mňa je to spravodlivé a nechápem, ako sa to tam dostalo....
Treba si vyžiadat zapis z tej schodze, kde taketo uznesenie bolo prijate. A nabuduce doporucejem chodit na domove schodze. Inak sa potom nedivme.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Myslim, že cely problem je v pravnej rovine. Je fakt, že tvorba fondu oprav sa odvija od vymeru bytu. Ale prečo sa mate zložiť na úver tak nerovnomerne, tak to mi nie je jasne. U nas v bytovke mame mensie byty 50% zastupenie a dohodli sme sa, že splatka uveru bude pokryta vybranym odvodom do fondu oprav. Vobec mi nie je jasne, prečo ste sa dohodli, že na byty ma prisluchat urcity objem uveru. A je uplne logicke, že ak ma niekto väčší byt, t.j. aby mal osoh zo zateplenia, je potrebne zatepliť prave pri tych väčších bytov viac plochy na plášti budovy bytového domu - teda je potrebne vynaložiť na taký byt viac peňazí. Efekt je z toho zrejmý - ved v podstate bude mať väčšie úspory zo zateplenia čo do absolutnych čísiel v danej mene. Je mi tak proti srsti iny sposob delby ťarchy z úveru na zateplenie.
apropo: podla mna neries osobnymi otazkami na dochodcov nic. Uvidime, či poradi nejaky pravnik. Ty ale v každom prípade zisti, kde a na akej schodi sa prijalo take uznesenie, že sa budete tak nespravodlivo skladať na uverovy limit, resp. inak ako je robena tvorba do fondu oprav, ktory sa odvija o velkosti bytu.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Zakon stanovil platby do FPÚ a O podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa vlastníci nedohodnú inak.
Toto muselo byť prejednané na schôdzi, požiadaj správcu o nahliadnutie do zápisnice a prezenčnej listiny. Ak bolo všetko odsúhlasené podľa zákona a Ty máš pocit, že si sa zúčastnila všetkých schôdzí, na nasledujúcej schôdzi tento problém predlož na prejednanie, prípadne písomne dajte správcovi námietku, ak nesúhlasí viac ľudí .
Ak to bolo odsúhlasené na schôdzi, predpokladám, že 15 dní uplynulo, tak nemá význam sa obracať na súd.
Pretoto je účasť každého vlastníka na schôdzi potrebná - neber osobne.
Naposledy upravil lubica_02 : 19.05.08 at 17:38
0 0
peet777 peet777

peet777 je offline (nepripojený) peet777

dobrý deň,
mám na "poradcov" otázku spojenú s poptávku.:
bývam v BA, tento rok by sme chceli zatepliť dom( 4-bytovka, bez balkónov, cca 260 m2), možete mi niekoho odporučiť alebo ake skusenosti máte s týmto, potreboval by som cenové ponuky aby sme si mohli zobrať na to úver, v plane mame prerobenie aj strechy( výmena, škridiel, prelatovanie, krov máme z betonu, takže ten ostáva), takže tá cenová ponuka môže byť aj na strechu.
ďakujem za akékoľvek odpovede.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Postup prác je zrejmý:


už to lepia na dalsom boku:
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Aktuality:
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Chváliť si sa mal v príspevkoch na to určených


Doplňam link:
http://www.porada.sk/t43239-fotogale...-svbckach.html
Naposledy upravil Orim : 11.06.08 at 21:52
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto

0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Orim Pozri príspevok
Chváliť si sa mal v príspevkoch na to určených


Doplňam link:
http://www.porada.sk/t43239-fotogale...-svbckach.html
súhlasím, ale chválim Duvesa za snahu prispiet svojimi foto Máte krásny "domček"
Duves hoď to aj tam, lebo tam je to lepšie hľadateľné
0 0
mrvan mrvan

mrvan je offline (nepripojený) mrvan

Nie som odborník,ale zpraxe,mám barak z nepálenej tehly,ak steny naakumulujú teplo= aku.kachle.Takú hrúbku a surovú tehlu zateplovať = vyhodenie peňazí.
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

mrvan Pozri príspevok
Nie som odborník,ale zpraxe,mám barak z nepálenej tehly,ak steny naakumulujú teplo= aku.kachle.Takú hrúbku a surovú tehlu zateplovať = vyhodenie peňazí.
"mrvan" už v úvode si sa ospravedlnil, že nie si odborník - akceptujem.
Aby sme to dali na poriadok Obnova objektov bytového fondu ( zateplenie je jednou jeho neodeliteľnou časťou) sa realizuje za účelom zníženia energetických strát objektov vo vykurovacom období a zvýšenie komfortu v období letnom. Vhodnocuje a navrhuje sa v zmysle dvoch krytérií:
- hygienické - laicky aby dom neplesnivel a bolo možné v ňom bývať
- energetické( tepelnotechnické) - aby boli straty čo najviac minimalizované, a konštrukcie fungovali ako treba.
NIE JE OBJEKT, KTORÝ BY NEVYKAZOVAL TEPELNÉ STRATY.
Celý ten zhon okolo zateplovania je vlastne o ušetrených peniazoch viazaných na prvotnú investíciu do zateplenia.

"mrvan" skús si prečítať príspevky na PORADE k tejto téme a ostatnej problematike. Ak by si niečomu nerozumel alebo mal nejaké otázky daj do "pľacu" skúsime ti pomôcť.
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

mrvan Pozri príspevok
1, Nie som odborník,
1,a, ale zpraxe
1,b, mám barak z nepálenej tehly,
2, ak steny naakumulujú teplo= aku.kachle.
3, Takú hrúbku a surovú tehlu zateplovať = vyhodenie peňazí.

Ahoj Mrvan.

1, Nevadí
1,a, Ja som z GA
1,b, na leto ideál (ak je suchý)
2, Áno , ale potom sa tu od laikov líšime. Tie steny budú uvolňovať viac naakumulovaného tepla (smerom) , kde je vyšší tepelný spád (rozdiel medzi teplotou steny a teplotou okolia) , teda asi von.
3, Musel by si porovnať tepelný odpor teraz a za koľko Sk by sa ti o koľko zvýšil tepelný odpor - môžeš mať pravdu.

Ahoj
Ka Mil
0 0
kalamajka kalamajka

kalamajka je offline (nepripojený) kalamajka

Dobry den,
neviem ku ktorej konkretnej teme prilepit moju otazku - tyka sa zateplenia bytoveho domu sukromnou firmou, ktora vyuzivala vodu a elektrinu nasho bytoveho domu. Rekonstrukcia prebiehala od 11/07 do 5/08. Chcem sa opytat ci som mala povinnost fakturovat spotrebu vody a elektriny za rok 2007 uz v roku 2007? A dalsi problem je - kolko kWh fakturovat?! Ako mam postupovat. Sme styri vchody a kazdy vchod je fakturovany zvlast. Na fakturach za rok 2007 je rozpisane obdobie od 01.01.07 - do 2.11.07 a od 3.11.07 - do 31.12.07. Ja som postupovala tak ze som posudzovala obchobie od 01.01.07 do 03.11.07. Vypocitala som si priemernu spotrebu za jednotlive vchody - napr. vchod c.1 mal spotrebu za toto obdobie 80 kWh - to znamena ze priemerna mesacna spotreba je 8 kWh, 2.vchod mal priemernu spotrebu 4 kWh atd.. Z tychto priemernych spotrieb za jednotlive vchody som vyratala priemernu spotrebu priemernych hodnot t.j /8+4+6+12/:4 = 5 - /priem.hodnota priem.spotreba kWh/. tuto hodnotu vynasobila poctom mesiacov 12 - vysla mi rocna priemerna spotreba a vsetko co bolo naviac na 60 kWh v kazdom vchode chcem refakturovat stavebnej firme. JE TO SPRAVNE?????????????? S vodou je to jasne - merace v suterene uvadzaju spotrebu vody, prenasobene koeficientom. Dakujem, reagujte prosim
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Nelep to už ďalej. Máš odpoveď.

Ka Mil
0 0
skuba skuba

skuba je offline (nepripojený) skuba

Dobry den, chcela by som sa s Vami poradit, v septembri začíname oteplovat bytovku a pripravujeme zmluvu s dodavatelom, na co si mame dat pozor, co do nej zakomponovat. dakujem
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=kalamajka;780467]Dobry den,
tyka sa zateplenia bytoveho domu sukromnou firmou, ktora vyuzivala vodu a elektrinu nasho bytoveho domu. A dalsi problem je - kolko kWh fakturovat?! ..chcem refakturovat stavebnej firme.

Predovšetkým je dôležitá zmluva s tou stavebnou firmou, kde by mali byť dohodnuté podmienky:súhlas na použitie vody, elektriny, kde sa pripoja,ako sa bude fakturovať- na dohodnutú sumu, na odsúhlasený odpočet z meradiel alebo ako? Ak nebol v zmluve súhlas a napojili sa len tak bez kontroly, asi ťažko sa dohodnete o správnosti Vašej fakturácie. Nebolo v zmluve, že je to zohľadnené v dohodnutej cene za dielo? Ak je zmluva nedostatočná, každá rada je ťažká. Vaše výpočty sú celkom sympatické len pochybujem o úspešnom odsúhlasení dodávateľom.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=skuba;800334]Dobry den, chcela by som sa s Vami poradit, v septembri začíname oteplovat bytovku a pripravujeme zmluvu s dodavatelom, na co si mame dat pozor, co do nej zakomponovat. dakujem[/quote]

1. Predmet zmluvy, to je presne rozsah, čo majú spraviť napr. odvolávka podľa projektovej dokumentácie, ak niečo iné a má to byť v rozsahu zmluvy, presne vyšpecifikovať(napr.preloženie bleskozvodov). Inak Vám zničia nervy pri naviac prácach a dojednávaní ich fakturácie.
2. Cena, buď dojednaná dohodou na sumu alebo s odvolávkou na predložený rozpočet v rámci ponuky. Ak počítate s nejakými naviac prácami(niekedy vďaka nedostatočne kvalitnému projektu), dohodnúť hodinovú sadzbu a odsúhlasovanie počtu hodín a spôsob výpočtu alebo prefakturácie použitého materiálu a podmieniť odsúhlasením vopred. Inak Vám zničia...
3. Platba, presné podmienky zálohových platieb podľa dátumu alebo odsúhlasenej a vykonanej časti diela napr. v % z celkovej dohodnutej čiastky.Poslednú platbu( aspoň 20-30%) podmieniť odovzdaním a prevzatím diela a odstránením zistených závad.
4. Termín, na všetko, čo sa dá so zmluvne dohodnutým penále.
5. Odovzdanie diela, dať povinnosť, aby dodávateľ písomne vyzval objednávateľa na prevzatie diela najmenej napr.5 dní vopred. Pri preberaní dostať stavebný denník, revíznu zprávu bleskozvodov a vyhlásenie stavebného dozoru, že dielo bolo vykonané v zhode s projektovou dokumentáciou..Nepodpísať protokol pred odstránením závad. Vtedy je ešte výhoda(posledná platba a prípadné sankcie pre prekročenie termínu odovzdania) na Vašej strane.
6.Počas prác, pevné nervy, určite stavebný dozor(zvykne mať dodávateľ), ak je to možné tak nejakú aspoň čiastočne odbornú priebežnú kontrolu určeným človekom SVB - kontrolovať stavebný denník,použitý materiál,stav pri termíne čiastočnej zálohovej faktúry, naviac práce(vopred dojednať,ich vykonanie), čerpanie energie a vody(lepšie je dojednať paušálny odpočet z ceny alebo zahrnúť do ceny diela),ostatné podmienky pre vstup dodávateľa do priestorov domu, skladovanie materiálu,náradia a mnoho iného.
7.Nezabudnúť v zmluve výslovne uviesť, že za bezpečnosť pri práci v plnom rozsahu zodpovedá dodávateľ, takisto za vzniknuté škody a za opatrenia, ktoré je potrebné vykonať pre bezpečnosť obyvateľov domu.
8.Dosť, aj tak by toho mohlo byť oveľa viac.
1 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Zaujimave:
http://tvojepeniaze.pravda.sk/domy-a...8_sk_phypo_p01

Niekde som tu pisal, že sme pri zateplovani použili polystyren 12 cm hruby. Teraz vidim, že to bola spravna volba.
IMG_0753.JPG  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať