Zavrieť

Porady

Zateplenie domu

Dobry den,
chcem sa Vas spytat ohladom veci na podporu zateplenia nasho bytoveho domu.
Jedna sa o 5 rokov stary tehlovy bytovy dom, na ktory by sme si chceli zobrat uver ako spolocenstvo vlastnikov bytov.
ZAujimalo by ma ci je na takuto stavbu mozno si zobrat takyto uver, co treba splnit. Treba mat nejake vlatne prostriedky? Na aku dobu si je mozne zobrat uver a s akym urokom?
Treba mat 100 percentny suhlas od vsetkych vlastnikov bytov, a co ak niektori nebudu suhlasit so zateplenim?
Dakujem Vam za odpovede.
S pozdravom

Laurin
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Julian Pozri príspevok
Myslím, že je to ono. My sme sa tou ponukou nejako nezaoberali, pretože sme mali rozrobenú kotolňu a všetko ostatné išlo bokom. Lovím v pamäti a upravujem, ale je to ono. Takže ďalší bublifuk.
Prednedávnom predvádzal nejaký dodávateľ upevňovacích dielcov polystyrénu na stenu a premietal ukážky porúch takto zateplených domov (keď nemali kvalitné prevedenie). Vyzeralo to dosť odstrašujúco.
Tú minerálnu vlnu by som bral. Tá navyše ani nehorí. Mali sme v dome požiar a neviem ako by to dopadlo keby sa dostal oheň na polystyrén pod omietku. To by sa hádam ani nedalo hasiť. Len to strhnúť.
V tom članku v HN bolo napríklad skonštatované, že panely z konca 80-tých rokov majú celkom slušnú izolačnú schopnosť. Hovoril som následne so stavebným technikom z tejto doby, akú vlastne majú konštrukciu tieto panely. Potvrdil mi, že tieto panely majú 5 cm polystyrén v strede. Predtým to bola nejaká vrsva ľahčeného perlitu. Horšie to je s tými prvými panelmi.
Tiež som na inom mieste videl porovnávaciu tabuľku tepelnoizolačných vlastnosti materiálov, kde na moje prekvapenie múr z plnej tehly bol až na tretiom mieste za panelmi.
No vyber si z toho čo chceš.
Jediná cesta ako získať solidný názor, sú seriózne údaje z praxe. Chcel som napríklad údaje z OSBD za jednotlivé domy v jednom roku.Ochota žiadná. Vraj by porušili diskrétnosť svojich členov a pritom je to také jednoduché porovnať rovnaké domy jeden zateplený druhý nie. Podobne som pochodil u CDT.
Ja som napríklad jedno okno -balkónove nevymenil. V zime som nalepil teplomer na sklo, na rám jedného i druhého okná teplomer a pri -20 st. porovnával. Rozdiel veľký určite nie je. Dokonca drevený rám mal pri rovnakých izbových teplotách vyššiu teplotu. Na skle to bolo opačne. Viem teraz povedať, že ak okno nefučí, tak výmenou okná veľa sa nezíska. V tej izbe podľa meračov nie je ani najväčšia spotreba. Rozdiel je iba vtedy ak je veľký nápor vetra, vtedy je tam chladnejšie. Toť vsio! Už je toho aj tak veľa.
Čo sa týka dnes používaných materiálov. Mala som možnosť /teda mám stále/ vidieť aj ten "tepelnoizolačný náter"... nevyzerá to pekne. Už pri zvažovaní nášho riešenia obnovy som bola upozornená architektkov, že nemusíme naň dostať stavebné povolenie. Čo sa týka "plastových obkladov" /nechcem otvorene menovať/... vraj tiež nie sú isté presné tepelnoizolačné vlastnosti... takže skutočne neviem z čoho vyberať. Polystyrén ide cenou hore, vlna tak isto. Vlna je zas náchylná na viazanie vlhkosti. Odhliadnúc od cenového rozdielu. Čo sa týka dvojsendvičových panelov /to sú tie čo majú panel polystyrén panel/ tak áno medzi vrstvami panelu je tzv. fúkaný polystyrén. Ale zas máš zateplením vyriešené vymrvovanie špár, zatekania vody a samozrejme aj únik tepla. Práve špárami je totiž čo sa týka obvodového plášťa najväčší.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

marwiny Pozri príspevok
My mame asi 100 rocny dom:-) a kedze ma 60 cm mury, vlastnici nejak usudili, ze mury su dost hrube a zateplovat netreba...a ze nam staci nova fasad...co si o tom myslite?


Trocha som to tu počítal, zaujímavá beseda, ale trebalo by trocha konkrétne. Takže, aj keď trocha opozdene (téma už viac dní stagnuje), pridám zopár riadkov.
K tej hrúbke steny z plných tehál. Pri hrúbke 60 cm plus nejaké 2 cm omietky vonku a 2 cm vnútri bude tepelný odpor obvodovej steny 0,74 [m2.K.W-1]. Podľa normy u rekonštruovaných budov by mal byť tepelný odpor 2,0 [m2.K.W-1]. U novostavieb má byť zabezpečený tepelný odpor 3 [m2.K.W-1]. Je jasné, že tých 60 centimetrov tehlovej steny (predpokladám, že je to pálená tehla) je úboho málo. Takže doporučujem rýchlo zatepliť, kým ešte ceny nie sú úplne európske. Na dosiahnutie tepelného odporu 2,0 potrebujete zatepliť napr. penovým polystyrénom so súčiniteľom tepelnej vodivosti 0,034 [W.m-1.K-1.] o hrúbke 42 mm. Pre dosiahnutie tepelného odporu 3,0 treba polystyrén hr. 77 mm. Samozrejme to treba zaokrúhliť smerom nahor a pridať ešte 1 cm rezervu, lebo naši majstri sú "majstri". Len pre ilustráciu, z hľadiska tepelného odporu je napr. stene z plnej pálenej tehly o hrúbke 600 mm ekvivalentná polystyrénová doska s vyššie uvedenou tepelnou vodivosťou o hr. 24 mm!

K tým plesňám: Je to tak ako píše Elenka, to znamená, že zateplením sa tento problém odstraňuje. Plesne totiž potrebujú pre svoj vznik a život vodu. Tá vzniká na povrchu stien v dôsledku kondenzácie vodných pár. V bežných bytoch pri relatívnej vlhkosti okolo 40-60 % sa pleseň tvorí, ak dlhšiu dobu (niekoľko dní) je povrchová teplota stien v týchto miestach nižšia ako cca 13,0 st. C. Sú to teda miesta tepelných mostov, kde v zimnom období aj vo vykurovaných priestoroch povrchová teplota stien dosahuje nižšiu ako uvedenú teplotu. Zateplením sa tepelný most odstráni a povrchová teplota sa zvýši, takže nedochádza ku kondenzácii a následnému vlhnutiu týchto miest a tvorbre plesní.
U zateplených domov je problém v inom. Je to nedostatočné, alebo takmer žiadne vetranie a zvýšený difúzny odpor zateplených stien. To znamená, že budova sa začne „potiť“, steny vlhnúť a pleseň je na svete. Takže u zateplených budov treba vyriešiť pravideľné vetranie, alebo odvádzať využitý vzduch riadeným vetraním podľa možnosti cez rekuperačnú jednotku, čiže so spätným získavaním tepla. Toto je však reálne skôr u rodinných domov, nie naše bytovky. Zníženie relatívnej vlhkosti pod 50% tiež nie je riešením, pretože táto hodnota je považovaná za hygienicky optimálnu z hľadiska minimálneho výskytu alergénov.
0 0
alenkas alenkas

alenkas je offline (nepripojený) alenkas

Táto téma ma zaujíma, škoda, že som nenašla viac príspevkov. Zateplenie 5-ročného domu je podľa odborníkov zbytočné, tí dokonca tvrdia, že v panelákovom dome stačí utesniť škáry a omietnuť ho kvalitnou omietkou. U nás je to naozaj tak, že ľudia súhlasia automaticky so všetkým a nemyslia na dôsledky. Nedávno som videla v rannom magazíne Markízy odborníka, ktorý dokonca tvrdil, že na zateplenie domu a pôžičku musí byť 100% súhlas, čo sa mi zdá logické. Ja sa na zateplovanie domu pozerám aj z druhej strany, väčšina ťudí nemá ani tušenie, koľko to v skutočnosti stojí, viem, že správcovia inkasujú provízie, u nás bude sa napr. výberové konanie, máme predbežný rozpočet na tieto práce od 3 firiem a fakt sa ceny veľmi líšia. Pred nami sú teplé zimy, nie som presvedčená o nevyhnutnosti zateplovania, skor by sa mali domy opraviť, najmä zvnútra.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Myslim si, ze panelovy dom by mal byt zatepleny. Aj z dovodu, ze novym plastom sa zabrani korozii uz niekde odkrytej ocelovej armatury v paneloch.
My sme si odsuhlasili zateplenie tehloveho domu z roku 1960-61 (http://picasaweb.google.com/duves1/ZATEPLOVANIEDOMU ), teraz neviem isto, tusim sustava T16 - vzor: http://www.antar.sk/kniha1/kniha1/clanok8.htm . Okrem toho, ze to prinesie uspory, tak bude predaj tepla naviazany na energeticky audit budovy. Inak povedane, ak bude dom nehospodarny, tak bude nakupovat teplo drahsie a naopak.
Napokon je to aj o zodpovednosti k planete. Alebo sa mylim?
http://hn.hnonline.sk/c1-21880170-v-...-tvrdej-pravdy
0 0
lubos.tinak lubos.tinak

lubos.tinak je offline (nepripojený) lubos.tinak

Momentálne sa očakáva, že panelové domy budú mať veľký záujem o zatepľovanie. Je to vyvodené z narastajúcej ceny tepla a možnosti znižovania nákladov na odber tepla.
Mám známeho (konateľa s.r.o.), ktorý má okrem iného aj fasádne štúdio a spolupracuje s firmou BASF. Jeho hlavným zámerom vo fasádnom štúdiu je pomôcť nájomníkom v panelových bytoch pri výbere zatepľovacieho systému. Na spoločnosť BASF nedá dopustiť a že vraj sú najlepší (možno nie najlacnejší ako BAUMIT).
0 0
kovy15 kovy15

kovy15 je offline (nepripojený) kovy15

Dobrý deň všetkým,

zaujali ma Vaše poznatky ohľadne zateplenia domu.
Som členom rady SVB v Lučenci. Bývame v dvojvchodovom obytnom dome, tehlovom, kde sa nachádza spolu 12 bytov. Bytovka je stará už 57 rokov. Pred 3 rokmi sme sa rozhodli rekonštruovať našu bytovku, nakoľko jej stav je v kritickom stave, najmä čo sa týka obvodového plášťa. Omietka je už na cca 60% opadaná. Preto sme sa rozhodli, že sa pustíme do rekonštrukcie. Bohužiaľ ťahá sa to už 3 roky a kvôli pár jedincom sa nevieme zhodnúť. /zhodou okolností sú to mladí ľudia /. Nakoniec sme sa tento rok dohodli, fond opráv sme navýšili na 1.000,-SK a všetko sa prepočítalo tak, že z tejto sumy budeme schopní splácať úver v banke.
Bohužiaľ začali vznikať rozpory v názoroch, či zatepľovať, alebo nie, nakoľko sa jedná o tehlový obytný dom. Všetci odborníci, ktorí nám urobili obhliadku budovy, nám odporučili zatepľovanie, nakoľko nám to ušetrí značné náklady na energiu vykurovania, má to dlhšiu životnosť ako obyčajná omietka a nie je to ani zďaleka také pracné ako nahadzovanie novej omietky.
Samozrejme vďaka jednej mladej osoby, ktorá sa do toho vôbec nevyzná, sa všetko odložilo. Osobne odporučila jednu malú stavebnú firmu, ktorá údajne zatepľovala bytovky v Prahe, ale nakoniec aj tá firma povedala, že zatepľovanie je výhodné, ale bohužiaľ tento rok nám to už neodporúča, nakoľko nemáme vybavené stavebné povolenie, projekt a chýbajú nám finančné zdroje, ktoré sú potrebné na zábezpeku 3 mesačných splátok v banke.
Na základe toho začala na vlastné triko kampaň v bytovke, aby sa znížili mesačné splátky z 1.000,- na 600,- SK, nakoľko nejdeme tento rok zateľovať a je to vraj údajne v nedohľadne.Zavádza ľudí, že chceme aby sa platilo 3.000,- SK do fondu atď.
Na základe toho sa včera naša predsedkyňa rozhodla odstúpiť z funkcie predsedu SVB od 1.9.2007, čo nám spôsobilo ďalšie problémy. Kvôli jednej "mladej žene, ktorej by malo záležať kde a v čom býva"...
Takže vidíte, v každej tej lokalite máme svoje problémy.

S pozdravom
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Treba to všetko prebrať s chladnou hlavou. Fond opráv neznižujte, tie peniaze sa vám nestratia. Ľuďom to treba všetko vysvetliť tak aby to pochopili. Ak to neviete vy tak si na schôdzu pozvite odborníka. Vychádzajte z doterajších odporúčaní odborníkov. Tam musí byť vidieť aké úspory vám to prinesie.
Sú firmy, ktoré vám vybavia všetko (stavebné povolenie, spracujú projekt, dotácie a pod.).
0 0
lubos.tinak lubos.tinak

lubos.tinak je offline (nepripojený) lubos.tinak

kovy15 Pozri príspevok
Dobrý deň všetkým,

zaujali ma Vaše poznatky ohľadne zateplenia domu.
Som členom rady SVB v Lučenci. Bývame v dvojvchodovom obytnom dome, tehlovom, kde sa nachádza spolu 12 bytov. Bytovka je stará už 57 rokov. ......

S pozdravom

Nedajte sa ovplyvniť jednou osobou. Vždy musí rozhodnúť 2/3 väčšina. Ponechajte si odvody do FO v schválenej výške a o rok si budete požičiavať menej.
Osobne by som vyzval mladú pani na schôdzi, aby odôvodnila svoje tvrdenie a snažil by som sa ju konfrontovať s odborníkom. Apeloval by som na väčšinu, aby si uvedomili, že pre jednu osobu budú platiť viac na kúrení. Možno tá pani chce byt predať alebo prenajať a nezáleží jej na spotrebe.
Rozumné vysvetlenie, založené na emóciách (za ušetrenú spotrebu tepla) kde vidina ušetrených peňazí musí presvedčiť 2/3 väčšinu, ktorá rozhodne.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Problemy su takmer vsade. Byvam na sidlisku, co ma 40-50 rokov a niektore domy sa nadstavuju, niektore maju vstavbu do podkrovia, zatepluju sa, robia sa nove fasady. Inde, trebars hnes vedla nerobia nic, asi cakaju az im to padne na hlavu. Ale nie, je to inak. Vedlajsi dom ma novu strechu, uplne vymeneny krov. Prisiel clovek, urobil ponuku na odkupenie podkrovia a za ich ochotu im ponukol novu strechu, vsetkym plastove okna a zateplenie fasady. No nezoberte taku ponuku! To iba pako by urobil. A veru, hned vo vedlajsom su rozhadany tak, ze jeden typek vyhlasuje, ze aj keby zlate klucky mal dostat, ze on veru (asi zo zasady) nesuhlasi s nicim. Takze dom sa rozpada, nie je zatepleny a ani plastove okna nemaju vestci.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Chápem, že jedna osoba dokáže rozhádať celý dom, ale to nie je o jednej osobe.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
duves Pozri príspevok
Problemy su takmer vsade. Byvam na sidlisku, co ma 40-50 rokov a niektore domy sa nadstavuju, niektore maju vstavbu do podkrovia, zatepluju sa, robia sa nove fasady. Inde, trebars hnes vedla nerobia nic, asi cakaju az im to padne na hlavu. Ale nie, je to inak. Vedlajsi dom ma novu strechu, uplne vymeneny krov. Prisiel clovek, urobil ponuku na odkupenie podkrovia a za ich ochotu im ponukol novu strechu, vsetkym plastove okna a zateplenie fasady. No nezoberte taku ponuku! To iba pako by urobil. A veru, hned vo vedlajsom su rozhadany tak, ze jeden typek vyhlasuje, ze aj keby zlate klucky mal dostat, ze on veru (asi zo zasady) nesuhlasi s nicim. Takze dom sa rozpada, nie je zatepleny a ani plastove okna nemaju vestci.
Prerobeny a zetepleny dom, kde sa vedeli ludia dohodnut:


Dom hned 100 m vedla, kde sa hadaju (vsimnite si ten flak zo strechy v tvare klinu, je to nafotene teraz po tych daždoch)
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

duves Pozri príspevok
Prerobeny a zetepleny dom, kde sa vedeli ludia dohodnut:


Dom hned 100 m vedla, kde sa hadaju (vsimnite si ten flak zo strechy v tvare klinu, je to nafotene teraz po tych daždoch)
na tom druhom asi zateka strecha, to zateplenie nevyriesi, iba skryje
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
AndrejG Pozri príspevok
na tom druhom asi zateka strecha, to zateplenie nevyriesi, iba skryje
Sucastou toho prerobeneho domu je nova strecha. Nie iba zateplenie. Je uplne jasne, ze sa zacne strechou, ak sa raz rozhodnu daco robit.
0 0
kombyt kombyt

kombyt je offline (nepripojený) kombyt

O zateplovani su aj takéto nazory a je v tom vela pravdy!
Naposledy upravil kombyt : 02.11.07 at 19:59
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Treba využiť úvery poskytované ŠFRB.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ak chceme hovoriť o zateplení domu , musíme rátať aj so zateplením a teda aj s opravou strechy a výmenou odkvapových plechov,či zvodov, nie len zatepliť obvodový plašť domu - potom môžeme hovoriť o efektívnom zateplení a dobrej investícii / samozrejme do toho spadá aj výmena okien /.
0 0
kombyt kombyt

kombyt je offline (nepripojený) kombyt

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Treba využiť úvery poskytované ŠFRB.
a to vari nezoberieš uver? treba to splacat.však sú to miliony a ešte navrch 1percento, nepochopili ste dievčata pointu.
Naposledy upravil kombyt : 02.11.07 at 21:49
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

1% úrok nie je 5,4% úrok. Ale skús s tou pointou, celkom rada sa nechám poučiť. Myslím to tak ako píšem.
0 0
kombyt kombyt

kombyt je offline (nepripojený) kombyt

Elena Navrátilová Pozri príspevok
1% úrok nie je 5,4% úrok.
ale aj 6 milionov, je 6 milionov , a berie sa aj viac. aj 10 milionov, a neostane ti ani na slanu vodu.a tých 20 rokov? bože, povraz na krk.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nerozumiem o čo Ti ide, ale dobre si prečítaj ešte raz priložený článok a skús navrhnúť ako Ty navrhuješ predĺžiť životnosť obytného domu,ušetriť energie, zároveň zýšiť hodnotu bytu...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať