Zavrieť

Porady

Zateplenie domu

Dobry den,
chcem sa Vas spytat ohladom veci na podporu zateplenia nasho bytoveho domu.
Jedna sa o 5 rokov stary tehlovy bytovy dom, na ktory by sme si chceli zobrat uver ako spolocenstvo vlastnikov bytov.
ZAujimalo by ma ci je na takuto stavbu mozno si zobrat takyto uver, co treba splnit. Treba mat nejake vlatne prostriedky? Na aku dobu si je mozne zobrat uver a s akym urokom?
Treba mat 100 percentny suhlas od vsetkych vlastnikov bytov, a co ak niektori nebudu suhlasit so zateplenim?
Dakujem Vam za odpovede.
S pozdravom

Laurin
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mustain Pozri príspevok
dobry den,

mozete prosim vas uviest svoje skusenosti s cenami za projekty na zateplovanie bytovych domov ? bytove druzstvo, ktore je spravcom nasho bytoveho domu (cca 950 metrov stvorcovych, 15 bytov, dva vchody, tri poschodia) ponuka predpoklad az 250.00.- sk len za projekt. zda sa nam to privela. dakujem.
Tá suma mala byť asi 25.000,- SKK, nie?

Ale stále je to dobrá cena za projekt zateplenia. My sme mali ponuku asi od 3 firiem a všetky boli okolo 50-70 tisíc. Veľkosťi bytovky cenu ovplyvňuje len trochu, lebo projekt musí obsahovať určité náležitosti tak u veľkej ako aj u malej bytovky.

Ak sa vám to nezdá, nájdite si inú projektantskú firmu a nechajte si vyplacovať cenovú ponuku od nich. Ak nájdete lacnejšiu firmu, môžete sa rozhodnúť pre nich (ale nedoporučoval by som, príliš nízka cena signalizuje aj nižšiu kvalitu služieb).
0 0
mustain mustain

mustain je offline (nepripojený) mustain

dakujem za odpoved - spravne tam malo byt 250.000.- sk. kdesi som cital aj tie najvacsie predpoklady okolo 100.000.- sk. takze im trochu pacneme po rucickach. este raz dakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mustain Pozri príspevok
dakujem za odpoved - spravne tam malo byt 250.000.- sk. kdesi som cital aj tie najvacsie predpoklady okolo 100.000.- sk. takze im trochu pacneme po rucickach. este raz dakujem.
Noo, tak 250.000,- je naozaj trochu moc za projekt. Aj keby to malo byť vrátane stavebného posudku potrebného na žiadosť o štátny príspevok. Nám to ponúkli aj s tým posudkom za cca. 90.000,-.

Určite ide len o projekt na zateplenie? Nie je tam zarátané aj niečo iné (nejaká záloha, či odmena za vybavenie stavebného povolenia)?
0 0
mustain mustain

mustain je offline (nepripojený) mustain

to bohuzial zatial neviem, pretoze nas sparvca sa rad chova ako za socializmu a nechce chapat, ze vlastnikmi po zaplateni bytov sme my. aj ked je stavebne bytove druzstvo spravcom, je to len na zaklade zmluvy a podla mna by mali prist konzultovat uz aj cenu projektu alebo aspon zistit ci nemame niekoho lacnejsieho. mam vsak dojem, ze to hraju na zisk. diky za info.
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Na poslednej schodzi kde som bol zvoleny za predsedu spolocenstva, si odsuhlasili vymenu plastovych okien este predzateplenim celho domu v kazdom byte, ja mam teraz problemy s ludmi co tam neboli, pretoze nechcu tie okna, bud koli peniazom, alebo nedovere (starsi ludia). Otazka je takato, mate skusenosti ci moze dodatocna montaz okna uz po zateplení poskodit novy plast domu? Lebo ten co to vymyslel, chce ludom davat podpisovat hmotnu zodpovednost za skodu, ked si vymeni okno po zateplení ak by sa nieco stalo, tak by hradil opravu plasta budovy.
Da sa to nejak pravne podlozit takato poziadavka na vymenu okien, lebo ja nutit nikoho nebudem, a nemam na to ziadne paky, ked si ho nevymeni tak si nevymeni, lebo vidim ze domy sa zatepluju aj so starymi oknami, ale co potom?

Dakujem.
Horvat.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

horvatm Pozri príspevok
Na poslednej schodzi kde som bol zvoleny za predsedu spolocenstva, si odsuhlasili vymenu plastovych okien este predzateplenim celho domu v kazdom byte, ja mam teraz problemy s ludmi co tam neboli, pretoze nechcu tie okna, bud koli peniazom, alebo nedovere (starsi ludia). Otazka je takato, mate skusenosti ci moze dodatocna montaz okna uz po zateplení poskodit novy plast domu? Lebo ten co to vymyslel, chce ludom davat podpisovat hmotnu zodpovednost za skodu, ked si vymeni okno po zateplení ak by sa nieco stalo, tak by hradil opravu plasta budovy.
Da sa to nejak pravne podlozit takato poziadavka na vymenu okien, lebo ja nutit nikoho nebudem, a nemam na to ziadne paky, ked si ho nevymeni tak si nevymeni, lebo vidim ze domy sa zatepluju aj so starymi oknami, ale co potom?

Dakujem.
Horvat.
Áno, môže to byť v budúcnosti problém, ak si teraz pred zateplením ľudia nevymenia okná. Nie ani kvôli tomu, že by sa nedalo zatepľovať so starými oknami - to sa dá. Ale kvôli tomu, že ak sa v budúcnosti rozhodnú vymneiť si okno, tak to sa nedá bez toho, aby nenarušili ten plášť. Záleží od firmy, ako kvalitne dokáže oná vymeniť. Ak to však zvonku nezatesní dôkladne medzi oknom a plášťom, tak môže do medziplášťového priestoru v budúcnosti vnikať voda a môže pod plášťom poškodiť stenu budovy (bude sa tam udržovať vlhkosť). Taktiež je to nevhodné z estetického hľadiska - bude to okolo okna vidieť, že je tam iná omietka (firmy, čo menia okná, použijú najlacnejšiu omietku na murárske vysprávkovanie, nikdy netrafia rovnaký odtieň akú má fasáda).

Takže nútiť ľudí memusíš, aby si menili okná, ale v budúcnosti to budú ľutovať. Vlastne ani ich nemôžeš donútiť, lebo okná sú ich majetok a pokiaľ to nechcú urobiť, tak nemôžeš im to prikázať.

Taká zmluva neviem, či má dostatočnú právnu váhu, najmä z dôvodu, že ak okno nechcú vymeniť teraz, tak ani v budúcnosti to nebudú chcieť urobiť. Meniť ho bude asi až nový majiteľ, ak byt predajú alebo ak ho niekto zdedí a od neho nemôžeš žiadať plnenie záväzku bývalého majiteľa.
Naposledy upravil Chobot : 22.06.07 at 10:13
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
Určite je ideálne ak sú okná vymenené ešte pred zateplením. Z viacerých príčin to ale nie vždy takto urobené. Avšak pri správne realizovanom zateplení je aj dodatočná výmena okien možná. Samozrejme zateplenie musí byť realizované predpísaným spôsobom, ktorý už s takouto eventualitou počíta. A aj následnú výmenu okien musí robiť firma, ktorej slovo kvalita niečo hovorí a robí demontáž starého okna s fortieľom a "primeranou" mierou násilia.

My sme realizovali zateplenie v lete r.2005 a odvtedy sa už vykonala výmena viacerých okien (obvykle po odpredaji bytu) a neboli s tým žiadne problémy.
Odporúčam ale, aby pri zateplení bola pre konečnú povrchovú úpravu vonkajšieho ostenia okna použitá biela farba - teda nie rovnaká ako na čelnej ploche. Takú potom nie je problém doladiť aj keby došlo k prípadnej oprave ostenia pri vysprávke. Taktiež medzi okenným rámom a samotným zatepľovacím obkladom musí byť vždy špeciálna pružná páska prekleňujúca rozhranie medzi okenným rámom a zatepľovacím obkladom ostenia.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Záleží aj od toho aký úver sa ide čerpať. Pokiaľ to je zo ŠFRB, sú to účelovo viazané peniaze. Ak sa dohodlo aj na výmene okien... Čo sa týka dodatočnej výmeny okien. Zhotoviteľ dáva záruku 5 rokov na obvodový plášť. Ak sa budú dodatočne okná meniť, záruka nebude poskytnutá. Tak to je štandard tu. Ak teraz nechcú a nepodali proti uzneseniu o výmene okien námietku na súd, neviem ako by som toto ja riešila. Ale pri kolaudácia sa nevymenené okná môžu posudzovať ako stavebný nedorobok a tam je zas maximálna doba na odstránenie stavebného nedorobku 60 dní. Takže tým sa tiež nič nevyrieši. Iba sa problém odsunie. Je to všetko o dohode, argumentoch... V mojom okolí sa iba v jednom dome nedohodli na výmene okien. Urobili zateplenie obvodového plášťa, sedlovú strechu. Sú to asi 4 roky od realizácie zateplenia obvodového plášťa a strechy. Minimálne polovica si dala aj tak okná povymieňať dodatočne, každý od firmy kde mal aké také známosti. Pre predsedu, správcu polahoba. Ak má s nimi niekto problém, tak si to reklamuje sám. Takto chodia za mnou a musím reklamovať ja. Čestná výsada pre predsedu, ktorý vybavoval, realizoval a teda aj reklamuje. Výber zhotoviteľa bol na zhormaždení, všetci prítomní videli ponuky,... všetci sa mohli vyjadriť. A ešte nemusím asi spomínať množstevné zľavy. Zo ŠFRB sa dá žiadať len raz. Takže je to skutočne na dohode. Dnes mi 3/4 členov povie, že na tie okná by nikdy nemali, lebo je treba toto a tamto... Tým, čo už okná mali vymenené sa zas zdalo, že oproti tomu koľko oni platili nás to vyšlo za super peniaz. Držím palce, aby to celé dopadlo čo najlepšie pre všetkých členov SVB, aby sa Ti ako predsedovi, štatutárovalo dobre, aby Ti bol každý nápomocní. Vždy uznášaniaschopné zhromaždenie.... jednoducho nech aj Ty po čase povieš, že sa Ti predseduje dobre.
0 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

Dobrý deň
mohli by ste tí ,ktorí už máte zateplený panelák uviesť,koľko Vás vyšiel m2 zateplenia včetne ceny práce.lešenia a ... zaujíma ma aj aký material na zateplenie bol použitý. Koľko m2 ste zateplovali a koľko Vás to všetko vyšlo. dík
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Dnes som sa bavil s nejakými chlapmi čo robili projekt nízkoenergetického domu. Dosť ma ten rozhovor prekvapil, neviem nakoľko kecali ale povedali mi, že norma ktorá je u nás na nízkoenergetický dom je v Nemecku normál na obyčajné domy. A že je tu predpoklad že sa to nude rozmáhať v celej únii.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Veď práve o tom je aj zeteplenie. Hlavne o šetrení energiami. Stavebný materiál, každý, vekom, vplyvom poveternostných vplyvov, stráca svoje vlastnosti. Niekto podstúpi plastiku, niekto komplexnú obnovu. Prirodzenými fyzikálnymi javmi sú zmeny vlastností materiálu. Panely rednú, polystyrén sublimuje... chleba prirodzene tvrdne, betón redne... Na základe fyzikálnych vlastností stavebných materiálov sa určuje aj životnosť panelových domov. Plesne v bytoch sú totižto hlavne prejavom tepelných mostov a nie zateplením. Práveže v nezateplených bytoch je ich prejav bežný. Po zateplení sa plesne prejavujú hlavne nadmerným šetrením a nie následkom zateplenia. Ale ako všetko aj v tomto prípade má všetko svoje pre a proti. Vlastník rodinného domu automaticky rieši plesne, šetrenie energiami, zateplením. Je to na ňom. V obytných panelových domoch je to na dohode. Takže sa používajú argumenty proti argumentom. Sme členmi EU a teda sa budete musieť prispôsobovať my a nie oni nám, ...
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

Peterf Pozri príspevok
Zateplenie domu ci uz 5rocneho alebo 50rocneho sa vzdy oplati. Nas dom ma 2roky po kolaudacii a ja ako predseda zacinam tiez rozmyslat o tom ze by nebolo od veci ho este zvonku zateplit. Vyrazne sa pri veregulovanej vyk. sustave znizia naklady na vykurovanie a predlzi sa zivotnost stavby co je pri nasom dome momentalne zanedbatelne ale ta uspora a oteplenie baraku sa oplati.
Co sa tyka hlasovania v zmysle zakona o vlastnictve bytov a nebyt. priestorov na stavebne upravy musi suhlasit 2/3 vs vlastnikov ale v tejto novele je klauzula ze ak si chce niekto zateplit svoju cast nepotrebuje na to suhlas spolocenstva.
Cize ak sa napr. ja ako vlastnik rozhodnem od pivnice zateplit svoj prizemny byt nepotrebujem na suhlas nikoho.
My mame asi 100 rocny dom:-) a kedze ma 60 cm mury, vlastnici nejak usudili, ze mury su dost hrube a zateplovat netreba...a ze nam staci nova fasad...co si o tom myslite?
0 0
marwiny marwiny

marwiny je offline (nepripojený) marwiny

a na zaklade coho ste sa rozhodli zateplit vas dom? vobec ..zaujima ma zateplovanie tehlovych domov...pri panelakoch chapem, ze steny su tensie...ako su na tom tehlove domy? co sa berie ako kriterium pri rozhodovani sa ci zateplit alebo nie? je aj taka varianta, ze netreba zateplit vobec?
0 0
sibal49 sibal49

sibal49 je offline (nepripojený) sibal49

Tak ako ja možem povedat za nás my sme vlani rozbehli akciu komplexnú rekonštrukciu t. j. zateplenie,strechy,opravu rovnej strechy novou foliou sikaplast,zetplenie obvodových pláštov domu,zateplenie pivníc, opravu balkonov, výmenu vchodových dverí a spoločných okien,výmenu okien v bytoch - individualnou formou každý svoj byt ,kto nemal, opravu vchodu do spoločných priestorov a bolo potrebné schôdzou vlastníkov bytov a nájomníkov odsúhlasit 2/3 vačšinou,pretože sme pod správou SBD bolo potrebné notárske overenie podpisov,ktoré bolo bezplatné a následne sa potom mohol brat úver v PSS, ale dne úver nieje zatial problém zabezpečit v ktorom kolvek bankovom dome,len potom podmienky možu byt iné než som písal ja, a ešte musím dodat že pozor na neplatenie zvýšeného náojmného automaticky sa stávaš neplatičom a tam su už potom zákony nekompromisné,exekucia a podobne až po možnost stratiť uplne bývanie,a to neželám ani najväčšiemu nepriatelovi, preto radšej bude potrebné skrátiť niečo na rodinnom rozpočte alebo získat informácie, ktoré presvedčia ostatných členov vašho spoločenstva,že nieje rozumné tehlový dom v takom krátkom čase od postavenia zateplovat,ale to je potrebné potom prehlasovat tých čo sú za zateplenie,čiže vopred si vybrat a presvedčit tých ktorý su proti a zjednotiť tak aby nedosiahli 2/3 vačšinu,ktorá je naozaj potrebná. pozdravuje šibal
Naposledy upravil sibal49 : 07.07.07 at 21:31
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Veď práve o tom je aj zeteplenie. Hlavne o šetrení energiami. Stavebný materiál, každý, vekom, vplyvom poveternostných vplyvov, stráca svoje vlastnosti. Niekto podstúpi plastiku, niekto komplexnú obnovu. Prirodzenými fyzikálnymi javmi sú zmeny vlastností materiálu. Panely rednú, polystyrén sublimuje... chleba prirodzene tvrdne, betón redne... Na základe fyzikálnych vlastností stavebných materiálov sa určuje aj životnosť panelových domov. Plesne v bytoch sú totižto hlavne prejavom tepelných mostov a nie zateplením. Práveže v nezateplených bytoch je ich prejav bežný. Po zateplení sa plesne prejavujú hlavne nadmerným šetrením a nie následkom zateplenia. Ale ako všetko aj v tomto prípade má všetko svoje pre a proti. Vlastník rodinného domu automaticky rieši plesne, šetrenie energiami, zateplením. Je to na ňom. V obytných panelových domoch je to na dohode. Takže sa používajú argumenty proti argumentom. Sme členmi EU a teda sa budete musieť prispôsobovať my a nie oni nám, ...
Neviem ako je to s tými plesňami, ale v prílohe HN Reality už som videl inzerát ponúkajúci "vetraciu jednotku do zateplených bytov". Tak sa mi zdá, že obchody idú -najprv zateplí a potom vetraj.
Je to ako s pršiplášťom- niekedy mať ho je dobré, ale nie vždy.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Julian Pozri príspevok
Neviem ako je to s tými plesňami, ale v prílohe HN Reality už som videl inzerát ponúkajúci "vetraciu jednotku do zateplených bytov". Tak sa mi zdá, že obchody idú -najprv zateplí a potom vetraj.
Je to ako s pršiplášťom- niekedy mať ho je dobré, ale nie vždy.
Ja som nevidela tie HN, ale plesne vznikajú takisto aj v nezateplených bytoch.
Aj ju tam prezentovali? Myslím vizáž. Ktovie čo sa dá nazvať ako vetracia jednotka do zateplených bytov. Možno aj klimatizácia. Ja to chápem niekedy tak, že sa nasilu všetko zlé pripisuje len na vrub zateplenia. Neviem či to je skutočne len zateplením, ale poznám veľa prípadov, ktorý zateplením odstránili pretrvávajúce problémy /aj plesne/ a tie postupné "skúšky" k odstráneniu problémov nakoniec zateplenie len predražili tým, že sa neurobilo hneď na začiatku, v snahe ušeriť náklady na zateplenie.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

marwiny Pozri príspevok
My mame asi 100 rocny dom:-) a kedze ma 60 cm mury, vlastnici nejak usudili, ze mury su dost hrube a zateplovat netreba...a ze nam staci nova fasad...co si o tom myslite?
Myslím si, že je to celkom rozumné riešenie. Ale kvôli objektivizácii by ste si v zime mohli dať vyhotoviť termovízne meranie tepelných strát domu, aby ste si boli istí, že Vaša investícia do novej fasády sa Vám nakoniec nepredraží...
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ja som nevidela tie HN, ale plesne vznikajú takisto aj v nezateplených bytoch.
Aj ju tam prezentovali? Myslím vizáž. Ktovie čo sa dá nazvať ako vetracia jednotka do zateplených bytov. Možno aj klimatizácia. Ja to chápem niekedy tak, že sa nasilu všetko zlé pripisuje len na vrub zateplenia. Neviem či to je skutočne len zateplením, ale poznám veľa prípadov, ktorý zateplením odstránili pretrvávajúce problémy /aj plesne/ a tie postupné "skúšky" k odstráneniu problémov nakoniec zateplenie len predražili tým, že sa neurobilo hneď na začiatku, v snahe ušeriť náklady na zateplenie.
Tie plesne sú iste širší pojem, nemám s tým väčšie skúsenosti. Najlepšie by sa k tomu vedeli vyjadriť tí, čo majú s tým praktické skúsenosti. V tých HN-kách príloha bola venovaná práve pliesňam. Rozhodujúci parameter pri vzniku pliesni je vlhkosť a teplota vzduchu, ktorý sa začne rosiť na chladnejších miestach. Proti opatrenie - vetrať a opäť vetrať. Asi toľko som si zapamätal.

Tá vetracia jednotka to nebola klimatizácia. Bolo to aj znázornené v reze. Princíp je v tom, že vzduch prúdiaci z vonku je ohrievaný vzduchom z miestnosti, ktorý zase prúdi smerom vonku, takže vo vnútri asi nie je cítiť výraznejšie chladenie ako pri vetrani ale upravuje sa aj vlhkosť vzduchu. Ak ohreješ vzduch, tak jeho vlhkosť klesne.

Ináč na možnosť vznikania plesní pri klasickom zateplení sa myslím odvolával aj dodávateľ (dealer) novšej metódy zateplenia a to nejakým termoizolačným náterom (názov som si nezapamätal)- je to v podstate špeciálna farba. Ten tvrdí, že týmto náterom sa ušetrí 30% nákladov na kúrenie a teda je rovnocenne s polystyrénom. Je to zároveň aj konečná úprava omietky . Je to na prvý pohľad ako senzácia, ale v tom niečo je. Princíp je ten, že náter prepúšťa vlhkosť len jedným smerom-von, čím sa vlastne dosiahne zníženie vlhkosti obvodového muriva, následkom čoho sa zlepší jeho tepelná izolácia. Takéto "zateplenie" vychádza podstatne lacnejšie. Len či je to naozaj tak (uverím ak uvidím ten výsledok aj v praxi). Beriem to s istou rezervou, ale poznám dom-panelák, kde to už realizovali, no výsledok neviem. Ak by to bola pravda, tak by som sa stal fanúšikom takejto metódy (k tomu obkladaniu domu polystyrénom nie som ani trochu naklonený). Je to elegantné a technicky vtipné riešenie.
Naposledy upravil Julian : 16.07.07 at 21:21
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

http://www.porada.sk/t46773-zateplen...tml#post419900
Nebol to tento náter? To vieš, každý si bude svoje chváliť. Všetko každá jedna alternatíva či už zateplíš, alebo nezateplíš... všetko je o použití správnych argumentov v správnom čase. Treba ich len vedieť použiť keď je na to najvhodnejšia doba. To je asi všetko. Keby boli panely kvalitné, pri ich výrobe 100% použitá technológia, keby kolaudovali v správnom čase správni ľudia... nemusím nikoho presviedčať, že dnes by sa 20 ročné domy aj napriek vplyvom poveternostných vplyvov museli podrobovať "plastickým operáciam". Ale tak ako aj dnes aj vtedy boli všetci šťastní, že dostali bytík. Teplo lacné, regulované ceny, dotácie.... hmm to sa nemuselo vôbec šetriť. Bývanie vyšlo na pár stovák mesačne a žiadne zdražovanie... Naklonený? Pekne si to nazval. Z vlastnej skúsenosti... po zateplení, výmene okien prvý rok bývali problémy hlavne čo sa týkalo rosenia okien... ľudia sa naučili ako sa správať v zateplenom byte s vymenými oknami a na ďalší rok bezproblémový. Každý čo si dá vymeniť okná aj bez zateplenia obvodového plášťa pozná tieto problémy. Vo vedľajšom dome, staré okná, vymenil len špárovanie, ponechal 30 ročné okná, bez akýchkoľvek tepelnoizolačných vlastností, osilikónoval špárovanie z nútornej strany a nevedel sa plesne zbaviť. Urobilo sa mu to v kuchyni práve pri špajzovej skrinke. Vznikli mu tam tzv. "rosné body" "tepelné mosty" a problém bol na svete. Musel odstrániť silikónové špárovanie... zatepľujú teraz aj s výmenou okien. Takže, kto čo ponúka poukazuje na nedostatky inej /pre neho vyhovujúcej formy/. Skutočne je veľmi ťažké vybrať len pravdivú informáciu. V dnešnej dobe...
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Elena Navrátilová Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t46773-zateplen...tml#post419900
Nebol to tento náter? To vieš, každý si bude svoje chváliť. Všetko každá jedna alternatíva či už zateplíš, alebo nezateplíš...
Myslím, že je to ono. My sme sa tou ponukou nejako nezaoberali, pretože sme mali rozrobenú kotolňu a všetko ostatné išlo bokom. Lovím v pamäti a upravujem, ale je to ono. Takže ďalší bublifuk.
Prednedávnom predvádzal nejaký dodávateľ upevňovacích dielcov polystyrénu na stenu a premietal ukážky porúch takto zateplených domov (keď nemali kvalitné prevedenie). Vyzeralo to dosť odstrašujúco.
Tú minerálnu vlnu by som bral. Tá navyše ani nehorí. Mali sme v dome požiar a neviem ako by to dopadlo keby sa dostal oheň na polystyrén pod omietku. To by sa hádam ani nedalo hasiť. Len to strhnúť.
V tom članku v HN bolo napríklad skonštatované, že panely z konca 80-tých rokov majú celkom slušnú izolačnú schopnosť. Hovoril som následne so stavebným technikom z tejto doby, akú vlastne majú konštrukciu tieto panely. Potvrdil mi, že tieto panely majú 5 cm polystyrén v strede. Predtým to bola nejaká vrsva ľahčeného perlitu. Horšie to je s tými prvými panelmi.
Tiež som na inom mieste videl porovnávaciu tabuľku tepelnoizolačných vlastnosti materiálov, kde na moje prekvapenie múr z plnej tehly bol až na tretiom mieste za panelmi.
No vyber si z toho čo chceš.
Jediná cesta ako získať solidný názor, sú seriózne údaje z praxe. Chcel som napríklad údaje z OSBD za jednotlivé domy v jednom roku.Ochota žiadná. Vraj by porušili diskrétnosť svojich členov a pritom je to také jednoduché porovnať rovnaké domy jeden zateplený druhý nie. Podobne som pochodil u CDT.
Ja som napríklad jedno okno -balkónove nevymenil. V zime som nalepil teplomer na sklo, na rám jedného i druhého okná teplomer a pri -20 st. porovnával. Rozdiel veľký určite nie je. Dokonca drevený rám mal pri rovnakých izbových teplotách vyššiu teplotu. Na skle to bolo opačne. Viem teraz povedať, že ak okno nefučí, tak výmenou okná veľa sa nezíska. V tej izbe podľa meračov nie je ani najväčšia spotreba. Rozdiel je iba vtedy ak je veľký nápor vetra, vtedy je tam chladnejšie. Toť vsio! Už je toho aj tak veľa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať