Zavrieť

Porady

Zateplenie domu

Dobry den,
chcem sa Vas spytat ohladom veci na podporu zateplenia nasho bytoveho domu.
Jedna sa o 5 rokov stary tehlovy bytovy dom, na ktory by sme si chceli zobrat uver ako spolocenstvo vlastnikov bytov.
ZAujimalo by ma ci je na takuto stavbu mozno si zobrat takyto uver, co treba splnit. Treba mat nejake vlatne prostriedky? Na aku dobu si je mozne zobrat uver a s akym urokom?
Treba mat 100 percentny suhlas od vsetkych vlastnikov bytov, a co ak niektori nebudu suhlasit so zateplenim?
Dakujem Vam za odpovede.
S pozdravom

Laurin
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Tak ako Elenka píše, výmenu okien musíte mať schválenú na schôdzi s presne stanovenými podmienkami v prípade, ak si na to beriete úver. Toto, čo sa pokúša OSBD s vami spísať je nehorázne. Každopádne ak ste si takéto niečo neodsúhlasili, nemôžu vás nijako donútiť takéto niečo podpisovať. Bolo by lepšie, ak by si popísala konkrétnejšie, na základe čoho idete vymieňať okná, teda podmienky, ako ste to schvaľovali a čo vám bolo navrhnuté, čo ste odhlasovali a pod.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

Elena Navrátilová
Nepodpíš, až keď Ti vysvetlia všeko čo chceš vedieť. No to je dobré OSBD keď zadĺži druhého úverom z banky. Bolo na schôdzi schválené, alebo niekde podľa nejakých stanov, že s týmto súhlasíte?
prosim ta elena, vidim ze si odbornik na tuto temu (citala som skoro vsetko ohladom BD atd, radis casto ), ako sa to bezne robi, pozicku si berie osbd alebo majitelia bytov?

ano, schodza bola, ale ja som bola odcestovana, cize to odhlasovali bezo mna, ziadny iny dokument som nedostala, len priamo navrh vyssie spominanej zmluvy (je dost strucna, ma 2 strany).
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

mamina h.
prosim ta elena, vidim ze si odbornik na tuto temu (citala som skoro vsetko ohladom BD atd, radis casto ), ako sa to bezne robi, pozicku si berie osbd alebo majitelia bytov?

ano, schodza bola, ale ja som bola odcestovana, cize to odhlasovali bezo mna, ziadny iny dokument som nedostala, len priamo navrh vyssie spominanej zmluvy (je dost strucna, ma 2 strany).
Ak ti nevadí, že som neni Elenka (a súhlasím, je to na slovovzatý odborník/čka) ja ti poviem našu skúsenosť. Možno Elenka potvrdí, vyvráti alebo prilepší odpoveď.
Preto sme sa pýtali na to, či bola schôdza a čo bolo odsúhlasené, pretože vziať úver sa môže v prípade výmeny okien dvoma spôsobmi.
1. Ak sa dohodnete, že vymeníte okná a budete to hradiť z fondu opráv a že si vezmete na to úver ako celok t.j. všetci vlastníci bytov 1 úver, v tom prípade vybavuje tento úver vo vašom mene OSBD ako správca domu. Musí mať na to váš súhlas. V tomto prípade by nemal spisovať zmluvu s každým osobitne, lebo zmluva s bankou bude uzatvorená za celé spoločenstvo.
2. Druhá možnosť je tá, že OSBD vám zabezpečí dodávateľa prác, ale náklady na výmenu okien znáša každý vlastník sám, v tom prípade si každý berie úver osobitne (ak nemá vlastné prostriedky, aby to vyplatil zo svojho vrecka). Ale v tomto prípade nechápem, prečo vám OSBD dáva takúto zmluvu. Každý si môže rozhodnúť, kde a aký úver si vezme.
Takže naozaj záleží na to, čo bolo vlastníkmi bytov schválené na tej schôdzi, skús si to zistiť, lebo to je podstatné. Potom môžeš buď oponovať, alebo sa prispôsobiť. Zaujímalo by ma aj to, čo je konkrétne v tej zmluve napísané. Z toho by sa dalo zistiť, o čo OSBD ide.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

GabiZ
Ak ti nevadí, že som neni Elenka (a súhlasím, je to na slovovzatý odborník/čka) ja ti poviem našu skúsenosť. Možno Elenka potvrdí, vyvráti alebo prilepší odpoveď..............
hmmm, odhlasovana je ta prva moznost, bude sa to platit z fondu oprav v priebehu 10 rokov, takze je to teda bezna prax, dakujem.

len ma prekvapilo, ze sa v tej zmluve nespomina, kolko si ja vlastne poziciavam a od akej banky, pokusim sa zistit to na osbd; prosim ta, mam si od nich vypytat aj nejake ine doklady? neviem, konkretne podmienky atd...

budem teraz ziadat hypoteku na vacsi byt, cize sa pokusim vyplatit vymenu okien v hotovosti (ak to bude teda mozne, domovnik sa zatial tvari ze ani moc nie), kedze banka posudzuje klientov aj podla uverov, ktore uz ziadatel splaca, nechcem aby mi takato pozicka pokazila ten ich "rating".
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jasné na OSBD Ti musia všetko ohľadom takých vecí ako je úver poukazovať a oboznámiť Ťa s čo najpodrobnejšími záležitosťami. Ale keď Vám už otŕčajú zmluvy, znamená, že výberové je ukončené, nakoľko úver sa žiada až po tom ako sa vôbec vie o akú výšku úveru sa žiada.Ste OSBD tam môžete mať stanovy, vypýtaj si ich aspoň k nahliadnutiu a zameraj sa hlavne na veci okolo úverov čo a ako sa má schvaľovať. Máš právo na všetky info. Čo sa týka vyplatenia v hotovosti za okná, choď a dohodni sa o znížení toho úveru, nakoľko by sa Ti mohlo stať že Ťa bude OSBD do úveru napriek tomu tlačiť. Aspoň také praktiky sú v blízkom okolí.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

mamina h.
hmmm, odhlasovana je ta prva moznost, bude sa to platit z fondu oprav v priebehu 10 rokov, takze je to teda bezna prax, dakujem.

len ma prekvapilo, ze sa v tej zmluve nespomina, kolko si ja vlastne poziciavam a od akej banky, pokusim sa zistit to na osbd; prosim ta, mam si od nich vypytat aj nejake ine doklady? neviem, konkretne podmienky atd...

budem teraz ziadat hypoteku na vacsi byt, cize sa pokusim vyplatit vymenu okien v hotovosti (ak to bude teda mozne, domovnik sa zatial tvari ze ani moc nie), kedze banka posudzuje klientov aj podla uverov, ktore uz ziadatel splaca, nechcem aby mi takato pozicka pokazila ten ich "rating".
No neviem, celé sa mi to zdá nejaké divné. Ak máš podpísať zmluvu o úvere, v ktorej sa nepíše z akej banky, v akej výške a akou časťou sa vlastne ty ako jeden z vlastníkov podieľaš na splácaní úveru a podmienky vzatia si úveru, toto mi je nepochopiteľné. Ja som vybavovala úver pre spoločenstvo s tým, že sme si odsúhlasili koľko úver vezmeme a na čo. Potom sme spravili výberové konanie na banku, od ktorej úver vezmeme. Predložili sme ľuďom ponuky a oni si vybrali, kde to bude pre nich najvýhodnejšie. Čo znamená najvýhodnejšie? Hlavne úroková sadzba, potom ručenie, spôsob splácania. To bol hlavný bod, kde ľudia trvali na tom, aby nemuseli jednotlivo ručiť svojimi bytmi, ale aby sa ručilo fondom opráv. Takúto banku sme našli a vtedy nemusel nikto jednotlivo podpisovať žiadnu zmluvu. Jednoducho banka spísala zmluvu o úvere so spoločenstvom ako takým a splácať sa bude z fondu opráv. Zadržali si 6 mesačnú platbu do fondu opráv ako zábezpeku a poistnú zmluvu. Ak niekto nebude platiť do fondu opráv už zo zákona vzniká záložné právo na byt, čo si banka uvedomuje a preto nepotrebuje ešte aby sa jednotlivci upisovali nejakými zvlášť zmluvami banke. Preto sa mi zdá divné, že od vás OSBD žiada osobitne nejaké zmluvy.
Ja na tvojom mieste by som zašla na OSBD a žiadala by som, aby mi ukázali zmluvu o úvere s bankou. Tam by som si riadne prečítala, aké sú podmienky vzatia si úveru, v akej výške a hlavne aký má dopad úver na jednotlivých vlastníkov bytov. Potom by som žiadala vysvetlenie, prečo ti predkladajú zmluvu "nič nehovoriacu". Pred tým, než niečo podpíšeš, poraď sa s právnikom. Viem, že to nie je lacné, ale každopádne to stojí za to. Takýto spôsob vzatia úveru cez správcu nepoznám. Ak si úver zoberie spoločenstvo ako také, jediný prípad, kedy by mohli žiadať niečo od jednotlivcov je (to od nás jedna banka žiadala) podpísať, že sa ľudia zaväzujú platiť do fondu opráv, ináč vzniká záložené právo na byt banke. Ale jednotlivé zmluvy nie. Odporúčam dobre ale naozaj dobre si to overiť. Potom daj vedieť, ako si dopadla. Možno sa mýlim a existuje aj takýto spôsob a je naozaj čistý, ale moc tomu neverím.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

PeterNR
A načo vlastne znáňaš termovíziu? Zatepliť sa oplatí tak či onak

to je len na presvedčenie ludí.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Orim
to je len na presvedčenie ludí.
Aha. A výpočty by ich nepresvedčili?
U nás tak trochu rozpačito prijali výsledky energetického auditu, lebo nerozumeli výpočtom spotreby tepla, koeficientom účinnosti zdrojov tepla, dennostupňom, výpočtom strát a možných úspor... Bolo to v kWh, alebo v GJ. Tak som hlavné ukazovatele prepočítal na Sk, a myslím, že to potom začali lepšie chápať
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

GabiZ
No neviem, celé sa mi to zdá nejaké divné. Ak máš podpísať zmluvu o úvere, v ktorej sa nepíše z akej banky, v akej výške a akou časťou sa vlastne ty ako jeden z vlastníkov podieľaš na splácaní úveru a podmienky vzatia si úveru, toto mi je nepochopiteľné........
moc ti dakujem GabiZ za tvoj nazor, v pondelok pojdem na bytove druzstvo, dam vediet co a ako, ak ma dovtedy este napadne nejaka otazka, ak mozem ozvem sa ti, moc dakujem, naozaj , pekny vikend
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Peter výpočty sú jedna vec ale keď uvidia kde to uniká to je presvedčivejšie. To že sa tým ušetrí je im jasné.
poviem aký problém máme so strechou. Firma nám urobila hydroizoláciu strechy a zaviazala sa, že 10 rokov budú opravy na jej náklady. Minulý rok začalo zatekať prišli opravili, ale začalo zatekať inde to tiež opravili, ale ludia nevideli firmu opravovať. Problém bol v tom, že nám zateká cez výťahové šachty a to vtedy keď dážď šlahá zboku. Lenže toto nám nerobili a povedali, že to nie je závada na ktorú nám dali záruku, a že to neopravia. (bolo by treba opraviť steny výťahových šachiet). Ja s nimi súhlasím, že keď to nerobili nenesú za to zodpovednosť, ale ludí nejdeš presvedčiť, že to zateká vez tieto šachty a chú sa súdiť, pričom mne je jasné, že toto nemôžeme vyhrať. Chceli sme zatepliť strechu ale zmrzlo to na tom, že chcú tedy aby sa firma určitou čiastkou podielala na tom zateplení akože "úhradu" určitej čiastky no samozrejme, že to odmietli aj ja by som to odmietol ale nejdeš to nikomu vysvetliť, tak sa zateplenie strechy neodsúhlasilo. Pritom sa musí všetko to staré strhnúť dole a urobiť všetko na novo a to zateplenie aj hydroizolácia. Keď som sa pýtal, či im teraz pri dažďoch zatekalo tak nezatekalo ale vraj to boli slabé dažde, že preto nie. Mne je jasné že pri veľkom šlahaní z boku začne zatekať. Mne to tiež zatekalo z výťahovej kobky tak som sa vytočil zobral gumoasfalt a natrel tú určitú čast tej poškodenej steny a okamžite mi prestalo zatekať, lenže niekomu to nevysvetlíš, najviac ma však rozčúlilo to, že do toho kecali najviac tí čo sa ich to netýkalo osobne, Tých čo sa ich to týkalo, tých chápem ale tiež si nechcú dať povedať prečo to je, že to zateká zboku steny výťahovej šachty (sú to totiž odborníci na všetko). Všetci v tom vydia nejakú vidinu, že by strecha mohla byť zateplená lacnejšie ak sa nejakým spôsobom dokáže firme, že odviedla zlú prácu. V dohode však je záruka na bezplatné opravy pri zatekaní po dobu desiatych rokov, tým pádom ak zateplíme toto všetko padne lebo tam bude niečo úplne nové. Môžem sa zblázniť aby som toto vysvetlil, zatial sa mi to nedarí a strechu preto nezateplujeme. Druhou otázkou je úver, že už máme dva a prečo brať ďalší keď sme tieto nesplatili. Keď im hovorím, že tieto sa splácajú z rozdielu ceny za teplo (nejde to z FO) tak to vôbec nechápu a melu stále to svoje.
Naposledy upravil Orim : 10.11.06 at 07:57
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Tak to Ti veru nezávidím
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

.............Môžem sa zblázniť aby som toto vysvetlil, zatial sa mi to nedarí a strechu preto nezateplujeme. Druhou otázkou je úver, že už máme dva a prečo brať ďalší keď sme tieto nesplatili. Keď im hovorím, že tieto sa splácajú z rozdielu ceny za teplo (nejde to z FO) tak to vôbec nechápu a melu stále to svoje..................

Orim, tak toto dôverne poznám, držím palce.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ďakujem za pochopenie aj sám si držím palce.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Orim
Ďakujem za pochopenie aj sám si držím palce.
Mirko držme si ich navzájom. Vieme o čom je toto všetko, takže navzájom sa vieme najlepšie chápať. Aspoň si to myslím ale pri mojej naivite,...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

laurin
Dobry den,
chcem sa Vas spytat ohladom veci na podporu zateplenia nasho bytoveho domu.
Jedna sa o 5 rokov stary tehlovy bytovy dom, na ktory by sme si chceli zobrat uver ako spolocenstvo vlastnikov bytov.
ZAujimalo by ma ci je na takuto stavbu mozno si zobrat takyto uver, co treba splnit. Treba mat nejake vlatne prostriedky? Na aku dobu si je mozne zobrat uver a s akym urokom?
Treba mat 100 percentny suhlas od vsetkych vlastnikov bytov, a co ak niektori nebudu suhlasit so zateplenim?
Dakujem Vam za odpovede.
S pozdravom

Laurin
V týchto dňoch bolo v telke niekoľko diskusných relácií na túto tému. Na úpravy obytných domov je množstvo produktov, treba navštíviť banky, ale asi by som začal stavebnou sporiteľňou, je to možné riešiť medziúverom bez našporených prostriedkov, alebo najprv našporiť.

Pre veštky rozhodnutia platí podmienka nadpolovičnej väčšiny.

Moja súkromná úvaha.
Investície na úsporu výdavkov za teplo je dobre urobiť čím skôr. Mám nato tento dôvod. Dodávatelia tepla si do svojej produkcie zakalkulujú určitý zisk, som presvdečený o tom, že tento zisk má stanovenú minimálnu fixnú hodnotu. Ak budú všetky domy zateplené dodávatelia tepla budú vyrábať menej GJ a teda ak budú a to urite budú chcieť dosiahnuť svoju fixnú hodnotu zisku navyšovaním ceny za GJ. Takže za niekoľko rokov zaplatíme za teplo tie isté peniaze ako pred zateplením.

Z toho vyplýva, že jediný spôsob ako celkom určite ušetriť výdavky na teplo ihneď a aj do budúcna je odpojiť sa od zdrojov tepla, ktoré majú v rukách súkromné spoločnosti na základe nájmu od obcí. Ak si teplo bude vyrábať obytný dom sám bude prispievať na zisk iba SPP a nie výrobcom tepla, krorí vlastnia ako bolo raz v jedných novinách napísané sliepky čo znášajú zlaté vajcia.

apo
0 0
jozo1 jozo1

jozo1 je offline (nepripojený) jozo1

poviem aký problém máme so strechou. Firma nám urobila hydroizoláciu strechy a zaviazala sa, že 10 rokov budú opravy na jej náklady. Minulý rok začalo zatekať prišli opravili, ale začalo zatekať inde to tiež opravili, ale ludia nevideli firmu opravovať. Problém bol v tom, že nám zateká cez výťahové šachty a to vtedy keď dážď šlahá zboku. Lenže toto nám nerobili a povedali, že to nie je závada na ktorú nám dali záruku, a že to neopravia.

Ahoj poraďáci

Pracujem vo firme čo sa venuje hydroizolácii striech. Mali sme presne rovnaký problém so spoločenstvom vlastníkov, ktorému sme vykonali hydroizolačný náter strechy, ale aj po opakovaných opravách to vždy začalo zatekať. Toto spoločenstvo nemá peniaze na rekonštrukciu. Vymysleli sme preto iné riešenie a to nadstavbu strešných bytov. Tieto byty potom budú financovať stavbu strechy. Dohodli sme sa so stavebnou firmou, s ktorou sme už v minulosti mali nejaké spoločné aktivity.
Potom sme to spoločne prezentovali spoločenstvu vlastníkov. Tí predbežne súhlasili. Čo sa bude diať ďalej neviem.
Ľudia s tej stav. firmy hovorili, že v iných lepších lokalitách by sa takto dalo financovať aj zateplenie.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

apo

Z toho vyplýva, že jediný spôsob ako celkom určite ušetriť výdavky na teplo ihneď a aj do budúcna je odpojiť sa od zdrojov tepla, ktoré majú v rukách súkromné spoločnosti na základe nájmu od obcí. Ak si teplo bude vyrábať obytný dom sám bude prispievať na zisk iba SPP a nie výrobcom tepla, krorí vlastnia ako bolo raz v jedných novinách napísané sliepky čo znášajú zlaté vajcia.

apo
Ja nie som o tomto presvedčená, napísala som to sem už viackrát a mám skúsenosti s SVB už 8 rokov a verte, že toto všetko je len dočasné... za rok, za dva mi dáte za pravdu. Ono to vyzerá len navonok tak...vydržte a uvidíte, čo prinesie odpájanie od centralných dodávateľov... a ako sa bude správať SPP...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

slavica
Ja nie som o tomto presvedčená, napísala som to sem už viackrát a mám skúsenosti s SVB už 8 rokov a verte, že toto všetko je len dočasné... za rok, za dva mi dáte za pravdu. Ono to vyzerá len navonok tak...vydržte a uvidíte, čo prinesie odpájanie od centralných dodávateľov... a ako sa bude správať SPP...
SPP už avizovalo trend znižovania ceny plynu pre veľkoodberateľov a zvyšovania pre maloodber. Pod maloodber by patrili práve tie domové kotolne, pre ktoré potom bude dodávaný plyn drahší a aj nákaldy na teplo drahšie, než z centrálneho zásobovania.

Ale to je zatiaľ v teoretickej rovine. Uvidíme, čo bude za pár rokov. Tiež by som si asi počkal, ako sa vyvinú ceny. Postavenie vlastnej kotolne je dosť veľká investícia.
0 0
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

GabiZ
.............Môžem sa zblázniť aby som toto vysvetlil, zatial sa mi to nedarí a strechu preto nezateplujeme. Druhou otázkou je úver, že už máme dva a prečo brať ďalší keď sme tieto nesplatili. Keď im hovorím, že tieto sa splácajú z rozdielu ceny za teplo (nejde to z FO) tak to vôbec nechápu a melu stále to svoje..................

Orim, tak toto dôverne poznám, držím palce.
A to som si myslela, že len my sme takí trafení, že už niekoľko rokov zatepľujeme a opravujeme havarijný stav strechy. Aspoň na schôdzach s plnou ... slov. Ale skutek utek a ja bývam pod rovnou deravou strechou, spolu s holubami nad sebou. Ale sme šikovní, na riadiátory sme si už dali namontovať pomerné merače spotreby tepla. Hovorím to ironicky. Ja mrznem - čo je mokré nemôže byť teplé - šetrím, tí podo mnou si veselo behajú v tričkách aj v tej najkrutejšej zime - to vtedy chodím v kožuchu - príde vyúčtovanie a ja zaplatím 2500,-Sk na mesiac za spotrebu tepla a ten podo mnou zaplatí 1200,-Sk na mesiac s neporovnateľne rozdielnymi podmienkami,... Keď ale príde schôdza, tak každý okamžite poukazuje na zvýhodnený koeficient prepočtu tepla - máme 20% úľavu na prepočte pomerných rozdeľovačov. Pravdupovediac - vykašľala by som sa na to, keby som mala tak teplo a za takých podmienok, ako tí podo mnou. Ak by som si dala teraz prepočítať ten správny koeficient - teda mal by odrážať pomer podmienok vykurovaných miestností - tak aj 50% je málo, ale nevysvetlíš....
Viem, že je to diskutabilné, len som a to nie sama - všetci, ktorí bývame na samom vrchu - som akímsi rukojemníkom ostatných spoluvlastníkov bytov v bytovom dome.
Pre situáciu - teraz platíme fond opráv cca 12,-Sk na m2, čo je príšerne málo na to, aby sme niečo robili. A tak zháňame úvery a...
Podmienky pri ústnom vyjednávaní s finančnými inštitúciami sú často úplne iné, ako je skutočná zmluva postavená a to ma ohromne zaráža a znechucuje v tomto smere, takže, má niekto niečo?
Vďaka za každú radu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Preto hovorím a tu aj píšem, že keď obnovu tak kompletnú. Netreba čakať na vznik havárii, ale treba im predchádzať. ŠFRB aj tento rok by mal dávať úvery žiadateľom za 1% úrok, každý kto už minulý rok nerobil všetko preto, aby boli úspešný premeškal ďalší rok. Čo sa týka kotolní - môj názor je totožný so Sláviciným a Chobotovým. Treba vydržať čo urobí SPP s cenou plynu. Ja osobne si nevezmem na svoje "triko", keď je situácia takáto, stále sa meniace ceny plynu, energií, do toho splácať úver, réžie na údržbu a prevádzku. No nepotrebujem, aby mi tu o 3 roky niekto vyčítal, že som členov zaďĺžila a pripravila ich o peniaze? U nás už predminulý rok chceli vlastnú kotolňu. Samozrejme keby si ju odhlasovali, mali by sme ju. Ja som členom vysvetlila dôležitosť postupnosti, aby sme sa zbytočne nezadĺžili. Predsa len po obnove, zateplení,... treba aj menej kotlov na kúrenie, výrobu TÚV,... Takže sme obnovení a uvidíme na čom sa zas dohodneme. Snažím sa, investície využiť čo najlepšie. Či sa mi to podarí?....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať